Skocz do zawartości
Bartek78

Co to za koral?

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję, pytam bo coś mi marnieje, jakie ma upodobania? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Świeżutki temat, poczytaj powyciągaj wnioski...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Super" są takie tematy "co to za koral, bo coś mi marnieje", albo "Kupiłem takiego korala. Co to, jakie ma wymagania?" A może by tak PRZED kupnem zwierzaka, dowiedzieć się, co to właściwie jest, jakie ma wymagania, zastanowić się, czy dam sobie z tym radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze tak jest kolego. Ja akurat mam zbiornik po moim koledze który zmarł. Cały czas się uczę o akwarystyce morskiej i staram się wyszukiwać informacji na internecie, tego korala nie znalazłem, dlatego poprosiłem o pomoc bardziej doświadczonych akwarystów. Myślałem że po to są takie fora... Nie chcesz nie pomagaj nikomu, ale nie miej pretensji że ktoś inny to robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Bartek78 napisał:

Nie zawsze tak jest kolego. Ja akurat mam zbiornik po moim koledze który zmarł. Cały czas się uczę o akwarystyce morskiej i staram się wyszukiwać informacji na internecie, tego korala nie znalazłem, dlatego poprosiłem o pomoc bardziej doświadczonych akwarystów. Myślałem że po to są takie fora... Nie chcesz nie pomagaj nikomu, ale nie miej pretensji że ktoś inny to robi

Pewnie wyjdę na bezdusznego i nieczułego, ale powiedz taka rzecz. Jakby po tym koledze został doberman, jakaś hodowla jadowitych pająków albo... no nie wiem, choćby króliki, to też byś przygarnął? Nie znając się na opiece nad takimi zwierzakami? A co dopiero w sytuacji, kiedy nawet nie wiesz, co za zwierzaki przejąłeś. Równie dobrze kolega mógł mieć jakieś toksyczne palythoa w akwarium, i wtedy nie tylko dobrostan zwierzaków byłby zagrożony, ale i Twoje (i Twoich bliskich) bezpieczeństwo, czy nawet życie. Nie zrozum mnie źle, dobrze że pytasz i szukasz informacji, nie mam zamiaru też pisać Ci "poczytaj tematy na forum, bo było o tym nie raz". Problem w tym, że regularnie pojawiają się właśnie kolejne tematy, świadczące o tym, że ktoś pochopnie przyjmuje lub kupuje korale czy ryby, o których nie ma pojęcia. A w tym konkretnym przypadku (przejęcie akwarium morskiego po zmarłym koledze) to pewnie przydałoby się, żeby jakiś doświadczony morszczak z okolicy Ci trochę doradził  i pomógł na starcie, tak bardziej gruntownie niż w temacie jakiegoś jednego korala. Bo to jednak zupełnie inaczej, kiedy zaczynasz stopniowo od zbierania wiedzy, kompletowania sprzętu, przechodzisz dojrzewanie zbiornika, stopniowo go zasiedlasz, a inaczej kiedy od razu dostajesz zbiornik z spsami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ja też cenie ludzi którzy chcą się uczyć i zdobywać wiedzę, a nie "leni", którzy chcą mieć wszystko podane na talerzu. Mam tylko tego jednego sps, reszta to miękasy które doskonale radzą sobie u mnie w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Bartek78 napisał:

Mam tylko tego jednego sps, reszta to miękasy które doskonale radzą sobie u mnie w zbiorniku.

Tak czy inaczej, powodzenia. Co do milki, nie będę się mądrzył, bo doświadczenie z twardymi mam żadne. Pewnie pasowało by zrobić testy (zasolenie, temperatura, NO3, PO4, KH, pH, Ca może) i je zamieścić (a najlepiej to wyniki z jakiegoś dłuższego okresu lub przynajmniej info o jakichś zmianach istotnych, o ile dysponujesz takimi wynikami) oraz opisać trochę akwarium (litraż, obsada, światło, filtracja, ile czasu funkcjonuje, ile czasu u Ciebie, czy jakieś inne dziwne/nowe zjawiska obserwowałeś ostatnio w akwarium itd...), żeby ktoś doświadczony mógł Ci coś doradzić. Bo tak z samego zdjęcia to wiele nie wynika poza tym, że to milka i że traci tkankę.

No i warto też dowiedzieć się (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś) jak najwięcej o pozostałej obsadzie, którą tam masz, zanim także z nią problemy się pojawią.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zbiornik u kolegi funkcjonował około 3 lat, ja przeniosłem go 1 maja. Zbiornik opti White 126 l brutto, temp. 25 stopni, zasolenie 1.025, no2-,PH 7,5,No3 - 20, PO4 - 1,Kh - 8,6, mg i ca nie mierzone, czekam na testy. Podmiana wody dzisiaj pierwsza 10 procent. Odpieniacz tunze, filtr tunze 3162, oświetlenie aquatrend spectra 1, 2x pompa cyrkulacyjna jebao 2500 l/h. Około 15 kg żywej skały, w filtrze matrix i purigen. Obsada 2x blazenek, 1 pokolec królewski, 2 ślimaki turbo, doktorek, jeżowiec, mandaryn, babka piaskowa, krewetka boksująca i dwa kraby. Korale capnella, euphyllia, goniopora, ta milka i kilka ukwiałów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

"Super" są takie tematy "co to za koral, bo coś mi marnieje", albo "Kupiłem takiego korala. Co to, jakie ma wymagania?" A może by tak PRZED kupnem zwierzaka, dowiedzieć się, co to właściwie jest, jakie ma wymagania, zastanowić się, czy dam sobie z tym radę?

Zgadzam się w 100% , widzę na Forum świeże zbiorniki a w nich życie , które jest wymagające i potrzebuje stabilnych parametrów, później zaczyna się ratowanie, lanie chemii i inne mało skoordynowane działania i w końcu restart albo rezygnacja.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Bartek78 napisał:

,No3 - 20, PO4 - 1

Jak odbywały się przenosiny tego akwarium? zrób zdjęcie całości jak możesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 70 procent wody ze starego zbiornika, skala przeniesiona w pojemnikach zalanych wodą od niego, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I te glony na skale pojawiły się po przenosinach? Moim zdanim akwarium ponownie dojrzewa, o ile skała nic nie oddaje. Lej bakterie i czekaj bo z milki już raczej nic nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie idą codziennie, do tego jod i strond

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bartek78 napisał:

Ok, zbiornik u kolegi funkcjonował około 3 lat, ja przeniosłem go 1 maja. Zbiornik opti White 126 l brutto, temp. 25 stopni, zasolenie 1.025, no2-,PH 7,5,No3 - 20, PO4 - 1,Kh - 8,6, mg i ca nie mierzone, czekam na testy. Podmiana wody dzisiaj pierwsza 10 procent. Odpieniacz tunze, filtr tunze 3162, oświetlenie aquatrend spectra 1, 2x pompa cyrkulacyjna jebao 2500 l/h. Około 15 kg żywej skały, w filtrze matrix i purigen. Obsada 2x blazenek, 1 pokolec królewski, 2 ślimaki turbo, doktorek, jeżowiec, mandaryn, babka piaskowa, krewetka boksująca i dwa kraby. Korale capnella, euphyllia, goniopora, ta milka i kilka ukwiałów.

Ja się nie znam, ale sobie myślę że PO4 = 1 mogło milkę załatwić, bo to trochę kosmiczny poziom. Ryby chyba dużo trochę, w tym pokolec w 100 litrach:-( To może być problem w dłuższej perspektywie, ponowne dojrzewanie po przenosinach to kolejna sprawa. Chyba bym jednak jakiś absorber na fosfor dał na szybko, żeby zbić to "1", albo może vsv + bakterie + odpieniacz na mokro... Ogólnie wygląda to na grubszy problem niż tylko dąsy jednej milki. Jeśli po innych zwierzakach jeszcze nie widać skutków, to pewnie niestety tylko kwestia czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.