Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie zasadnicze, chce ci się w to bawić przy takim akwarium? Nie lepiej było zrobić pod panel albo w ogóle dać jakiegoś tunze 9001 do środka czy coś. Ja wiem sump same zalety ale przy tak małym akwa które nie jest twoim docelowym (chyba), to bym stawiał na proste metody i proste korale na początek przygody żeby się też nie zrazić do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może aby się nie bawić to pudełko przelewowe jak pisałem wyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup kaskadę i wsadz odpieniacz. Mój zestaw to Aquaclear 110 +Tunze 9001.

Przez lata miałem akwarium z panelem i teraz zrobiłem nowe również postawiłem na panel:)

 

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To może aby się nie bawić to pudełko przelewowe jak pisałem wyżej?
To i tak zabawa, ja podobnie jak kolega wyżej dałbym kaskadę i tunze 9001 do tego cyrkulator, skala, piasek i odpalasz bez ceregieli i doktoryzacji nad sumpem, hydraulika itp. a jak nie chcesz kaskady to reefpacka 100 lub panel filtracyjny (tylko chyba już szafkę zamówiłeś a szkoda zdejmować 10cm z akwarium na panel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szafka zamówiona, i dokładnie szkoda mi odbierać cennych litrów, myślę nad tym kominem bocznym;/ tylko boje się zasady działania że zaleje mieszkanie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszła mi wycena akwarium o 40x40 (6mm szkło OW) z kominem zewnętrznym na środku z 3 otworami 27mm. Cena to 480 zł. Tylko co myślicie o tym kominie zewnętrznym. Pchać się w to? Czy zostać przy kaskadzie? I co sądzicie o cenie?

I druga kwestia co muszę dokupić aby uruchomić takie akwarium pod względem mechanicznym czy hydraulicznym? Chodzi mi że zamiast filtra będę miał ta kostkę 30x30x35 tylko jak mam ja przerobić aby to działało jako sump, jak to mam podłączyć z akwarium aby nie było rozwodu jeszcze przed pierwsza rocznica ślubu ;) (z mojej winy poprzez zalanie mieszkania) bardzo Proszę o wszelkie rady;)

Edytowane przez kkrrystian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kkrrystian napisał:

Przyszła mi wycena akwarium o 40x40 (6mm szkło OW) z kominem zewnętrznym na środku z 3 otworami 27mm. Cena to 480 zł. Tylko co myślicie o tym kominie zewnętrznym. Pchać się w to? Czy zostać przy kaskadzie? I co sądzicie o cenie?

A co za różnica (poza estetyką i "widzimisie" właściciela) pomiędzy kominem zewnętrznym i wewnętrznym? Działa dokładnie tak samo. Jak chcesz sump, to nie kombinuj z żadnymi pudełkami, tylko zamawiaj od razu akwarium z kominem. Jeśli z jakichś względów pasuje Ci zewnętrzny, to bierz zewnętrzny. Ja mam kostkę ma kaskadzie i z ręką na sercu każdemu powiem, że nie polecam tego rozwiązania. Zarówno ze względu na niewygodę obsługi, względy estetyczne (cały sprzęt w akwarium), jaki i kwestie możliwości rozbudowy systemu (urządzenie refugium, podłączenie jakiegoś filtra przepływowego czy reaktora ze spagetti,...)/eksperymenty. Teraz chętnie bym poszedł w sump czy choćby w panel, ale przy działającym akwarium takie przeróbki to już się sprawa komplikuje. Z resztą, wszędzie, praktycznie we wszystkich poradach dla początkujących powtarzają się te same dwie rzeczy: 1. największy możliwy litraż, 2. jeśli tylko jest możliwość - sump. Wiec coś w tym jest chyba.

Co do ceny... "Gołe" (5 szyb sklejonych bez żadnych dodatkowych udziwnień) akwarium OW 40x40x40x6 w pierwszym przypadkowym sklepie ("nie morskim", żeby uniknąć sztucznego windowania ceny) -> 168zł. Czyli ~300zł za podcięcie tylnej ścianki, grzebień przelewowy, komin zewnętrzny i 3 otwory. No i pytanie czy tam jakieś dodatkowe wymagana miałeś typu lacobel na tyle. Dużo? Mało? Z ceną jest tak, że zawsze będzie dostosowywała się do tego, ile klient jest w stanie zapłacić. Gdybym miał sam sobie ten komin kleić i otwory wiercić, wolałbym dopłacić 300zł. Oczywiście o ile to doświadczony wykonawca i zrobi to estetycznie oraz solidnie. Na szkle nie warto oszczędzać, tym bardziej, że to dopiero początek wydatków przed Tobą. Przyoszczędzić tę przysłowiową stówę na szkle kosztem estetyki i jakości wykonania, kiedy wydajesz kilka tysięcy na uruchomienie akwarium - bez sensu. Potem przez lata będziesz widział efekty "oszczędności". Możesz poprosić o wycenę innego wykonawcę (wykluczył bym jakiś przypadkowych szklarzy i skupił się wyłącznie na firmach z doświadczeniem z akwariami morskimi), ale pewnie będzie podobna. Wg mnie kluczowa sprawa, to czy wykonają to akwarium solidnie i estetycznie, a nie czy wezmą 300, 400, czy 500 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel może wystawiać poza szafkę. W poprzednim akwarium ze względu na szafkę musiałem mieć panel nie dość że wystający poza szafkę to jeszcze wyglądał jak na komin zewnętrzny ponieważ panel był krótszy od akwarium o 5cm i wisiał w powietrzu

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem akwa z kaskadą, miałem z reefpack od tunze, teraz mam z panelem. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W każdym z tych rozwiązań można ukryć grzałkę (odpieniacz w odpowiedniej kaskadzie również), kwestia doboru sprzętu.
Co do sumpa się nie wypowiem bo nigdy nie miałem, na pewno fajna sprawa.
Kolego jointela masz foto tego wiszącego panelu, chętnie podpatrzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Ja mam kostkę ma kaskadzie i z ręką na sercu każdemu powiem, że nie polecam tego rozwiązania. Zarówno ze względu na niewygodę obsługi, względy estetyczne (cały sprzęt w akwarium), jaki i kwestie możliwości rozbudowy systemu (urządzenie refugium, podłączenie jakiegoś filtra przepływowego czy reaktora ze spagetti,...)/eksperymenty. Teraz chętnie bym poszedł w sump czy choćby w panel, ale przy działającym akwarium takie przeróbki to już się sprawa komplikuje. Z resztą, wszędzie, praktycznie we wszystkich poradach dla początkujących powtarzają się te same dwie rzeczy: 1. największy możliwy litraż, 2. jeśli tylko jest możliwość - sump. Wiec coś w tym jest chyba.

To jest to samo co Tobie Krystian mówiłem od początku. Masz już szafkę ale nie masz akwarium więc najlepiej zamawiaj z zewnętrznym kominem (nie stracisz na litrażu a komin będzie wisiał poza szafką), a rurki przepuścisz przez otwory w boku szafki. Całą technikę zamontujesz w sumpie na dole i nie będzie problemu z zakryciem akwarium aby ryby nie wyskakiwały. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, kkrrystian napisał:

Przyszła mi wycena akwarium o 40x40 (6mm szkło OW) z kominem zewnętrznym na środku z 3 otworami 27mm. Cena to 480 zł. Tylko co myślicie o tym kominie zewnętrznym. Pchać się w to? Czy zostać przy kaskadzie? I co sądzicie o cenie?

I druga kwestia co muszę dokupić aby uruchomić takie akwarium pod względem mechanicznym czy hydraulicznym? Chodzi mi że zamiast filtra będę miał ta kostkę 30x30x35 tylko jak mam ja przerobić aby to działało jako sump, jak to mam podłączyć z akwarium aby nie było rozwodu jeszcze przed pierwsza rocznica ślubu ;) (z mojej winy poprzez zalanie mieszkania) bardzo Proszę o wszelkie rady;)

Jaki wymiar ma ten komin? Jak chcesz zrobić z 30l kostki sump to przelicz czy przyjmie Ci wodę która z niego i z rur spłynie w razie braku prądu, zakładając, że ileś litrów już w nim będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja już podjęta :) Zapytania wysłane do sklepów z wyceną :) A teraz drugie pytanie :)

Jaką pompę polecacie do akwarium 64l + sump 30l ? Wysokośc podnoszenia to około 1m. Bo szafka ma 80 cm. Myślę nad taką pompą Jebao FA-1000


https://www.aquario.pl/pompy-akwarystyczne/6240-jebao-fa-1000-pompa-obiegowa-fontannowa-.html

Chyba że macie coś innego godnego polecenia ? I jeszcze jedno pytanie, jak będę miał poprowadzone rury z akwarium to one musza iść do samej pompy czy mogę np nad sumped zrobić redukcję z PVC na wąż? Bo w szafce będzie mało miejsca i jak sie zblokuje rurkami to będę miał zonk :(  

Aha w kominie będą 3 otwory. Spływ wody 25mm, powrót i rewizja 20mm.

 

 

 

Ehhh i pierwszy problem;(( szafeczka przyszła;(  ale przez moje napalenie się i niedopatrzenie zamówiłem szafkę 40x40x80 i wymiar jest;) ale z drzwiczkami;( i moje pytanie czy akwarium może tak wystawać? Tzn że będzie ta krawędź nad drzwiczkami? Czy lepiej  w zakładzie stolarskim zamówić biała płytę 40x40?

baf87122452c9291med.jpg

02f776d126e04725med.jpg

Edytowane przez kkrrystian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak :) Postępy widać :) Blat na szafkę już mam w domu :) 20 zł w sklepie meblowym :) akwarium zamówione w Aquario Katowice :) ale czas oczekiwania jest do 5 tygodni :( Ale na spokojnie mam czas na zbieranie reszty uzbrojenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy cyrkulator Jebao SW-2 wystarczy do takiego akwarium 64l?  Bo znalazłem na Olx prawie nowy. Czy jednak będzie za słaby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszedl pierwszy sprzęt;)  Pompa DCP-2500 i odpieniacz Resun SK-300 chińczyk bo chińczyk ale dużo ludzi pisze że ten litraż można prowadzić bez odpieniacza. To jak będzie lipa to wtedy nie będzie szkoda pieniazkow i kupię tunze;) teraz kolej na  cyrkulator i oświetlenie;)

b6bba363e506ac1emed.jpg

Edytowane przez kkrrystian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.06.2019 o 00:26, kkrrystian napisał:

Koledzy cyrkulator Jebao SW-2 wystarczy do takiego akwarium 64l?  Bo znalazłem na Olx prawie nowy. Czy jednak będzie za słaby?

ta pompa co kupiłeś fajna jest najwyżej na 30% będziesz używał bo mocna  

cyrkulatora ten sw-2 powinien byc ok ale o falach w kostce zapomnij, co do lampy kessil a160we tunba blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Reptilesmorphs napisał:

jestem z jaworzna mam troche sprzetu na sprzedaz jak cos ten sk300 odpieniacz daruj sobie jest naprawde mierny

No na początek myślę że wystarczy potem będę zmieniał jak coś:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kkrrystian napisał:

No na początek myślę że wystarczy potem będę zmieniał jak coś:) 

Na początek  odpieniacz  nie będzie Ci potrzebny.A potem w miarę jak zacznie przybywać Tobie obsady kupiłbyś docelowy,wydajniejszy niżeli ten Resun.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze @kkrrystian proponowałem odpieniacz Bubble Magus QQ-1 ale widzę robi po swojemu... Ja do takiego małego akwarium nie pchałbym odpieniacza wewnętrznego.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.