Skocz do zawartości
CzaQ

Przetrzymywanie RO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym się Was zapytać czy są jakieś zalecenia co do przetrzymywania świeżej wody RO? Kiedy zaczynam się już brać za produkcję, przeznaczam cały dzień aby mieć nadwyżkę. TDS po żywicy zawsze 0 jednak dzisiaj przyszły mi testy z MarinLab i niektóre parametry są mniej i bardziej wykrywalne, w szczególności krzem i sód. Wodę przetrzymuję w plastikowych kanistrach. Niestety nie mam do nich zakrętek więc woda ma dostęp do powietrza a zapewne przez to zachodzi jakaś reakcja. Czasami bywa, że woda jest potrzebna do dolewki dopiero po tygodniu czy dwóch. Czy to może być przyczyną takich wyników z laboratorium?

Przechwytywanie.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda TDS=0 ma tylko zaraz po żywicy. Później już każdy paproszek z powietrza będzie wartość tą zwiększał. Nie ma sensu się przejmować. Taki poziom krzemu czy sodu to naprawdę nic wielkiego... Zauważ, że są zbiorniki prowadzone na wodzie kranowej a koralowce mają się dobrze. Co do przechowywania wody, bańki lepiej trzymać zamknięte. Wszak szkoda, aby woda parowała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W wodzie rozpuszcza się CO2 z powietrza. Dlatego jeśli jest to czysta woda to w wyniku kontaktu z powietrzem rośnie jej przewodność i spada pH. 

A co do wyników tych pomiarów to fajnie by było gdyby ktoś podał błąd pomiaru. Szczególnie że zmierzone wartości są małe. Jeśli bowiem błąd pomiaru przekracza wartość zmierzoną to oznacza że pomiar nie ma sensu. I dodam, że nie ma czegoś takiego jak pomiar "bezbłędny". 

I Co ogólnie oznacza ta skala barwna?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może owin korek woreczkiem i zabezpiecz gumką recepturką. Prowizorka ale zawsze mniej kurzu naleci 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie...

Woda RO chłonie CO2 (i inne gazy z powietrza) do momentu nasycenia - zgodnie z Prawem Henrego, ale woda w akwarium robi to samo. 

Nie ma absolutnie sensu, chronić wodę RO przed CO2 bo jest to normalny proces i dotyczy zarówno RODi jak i solanki.

Filtrowanie wody nie ma na celu pozbycie się z niej CO2 tylko "wyzerowanie" jej składu. Potem ten dwutlenek wegla wróci tak czy siak - zresztą z tlenem i azotem. 

Korek można oczywiscie stosować, ale jako zabezpieczenie przed smieciami i kurzem, chociaż nie wyobrażam sobie jaki to by musiał być syf w pomieszczeniu :D

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

16 godzin temu, nanokaczor napisał:

Co ogólnie oznacza ta skala barwna?

Szczerze mówiąc nie znalazłem interpretacji producenta co kolory oznaczają, jedynie intuicja podpowiada mi to co zapewne wszystkim czyli, że zielony to jest ok. Jednak myślę, że każdy zbiornik ma inną masę koralową, wymagania i inne będą dla niego optymalne zakresy parametrów.

3 godziny temu, goclik napisał:

To może owin korek woreczkiem i zabezpiecz gumką recepturką. Prowizorka ale zawsze mniej kurzu naleci 

Stosuję dokładnie to co napisałeś ;) Co prawda parowania całkowicie nie uniknę, ale 1L na 2 tygodnie z baniaka to nie dramat.

Staram się znaleźć przyczynę, dlaczego w głównym zbiorniku wyszło mi w teście Al 0,118. W wodzie RO Al wyszło 0,011 co wydaje się bardzo małą wartością. O sód akurat się nie martwię, ponieważ mimo że w RO wyszło sporo to w akwarium jest na poziomie 10407 mg/l.  Jeśli chodzi o krzem to też prowadzę małe dochodzenie skąd go mam tyle w zbiorniku. Czasami wyskakują mi okrzemki, piasek nie jest do końca taki biały tylko szaro/brązowawy. Słyszałem legendę, że TDS przepuszcza krzemiany mimo wyniku 0 tylko nie wiem czy to do końca prawda. Chociaż skądś w wodzie RO ten krzem u mnie się wziął, no chyba że z powietrza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.