Skocz do zawartości
Yakaposhi

Wymiana piasku na żwir arganitowy w działającym akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Tak jak w temacie, wkurza mnie piach bo jest dość drobny i pyli, w dodatku nie usiedzi na miejscu i w jednym miejscu przez cyrkulację "uciekł" kolejna sprawa, że mam dwie babki kopiące które po prostu sypią mi po koralach zastanawiam sie nad wyrzuceniem i zastąpieniem żwirem araganitowym.

Akwarium ma 5 miesięcy, mam rozgwiazdy piaskowe + ślimaki które siedzą w piasku i stąd kilka pytań.

 

1. Czy jest sens ? jak tak to w jaki sposób to najlepiej zrobić, żeby nie zaszkodzić obsadzie ? 

2. Czy Akwarium będzie znowu dojrzewać ? 

3. Czy lepiej trochę odciągnąć i przysypać żwirem ? Np. odmulaczem i razem z wodą przy podmiance i rozłożyć to w czasie. 

 

Jakieś rady, sugestie ? 

 

Zrzut ekranu 2019-05-31 o 08.43.38.png

Edytowane przez Yakaposhi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak młodym zbiorniku i ciągle przesuwanym piachu nie obawiał bym się i odessał wszystko na raz. Dodając żwir i tak pewnie wywołasz lekkie dojrzewanie. Ja nowy zbiornik stawiałem właśnie na żwirku 2-3mm z tych samych powodów i jestem super zadowolony.

Żwirek koniecznie przepłucz porządnie w rodi aż przestanie pylić. przed włożeniem przepłukał bym go dodatkowo w wodzie z podmianki.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Darek85 napisał:

Przy tak młodym zbiorniku i ciągle przesuwanym piachu nie obawiał bym się i odessał wszystko na raz. Dodając żwir i tak pewnie wywołasz lekkie dojrzewanie. Ja nowy zbiornik stawiałem właśnie na żwirku 2-3mm z tych samych powodów i jestem super zadowolony.

Żwirek koniecznie przepłucz porządnie w rodi aż przestanie pylić. przed włożeniem przepłukał bym go dodatkowo w wodzie z podmianki.

a jak z życiem rozgwiazdy, ślimaki, babki ? Czym najlepiej to wyciągnąć ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to będzie jak "wylanie dziecka z kąpielą"

Możesz zrobić tak, żeby nie odciągać całego piasku tylko dosypać do niego żwiru, który jako grubszy i tak będzie na górze.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tester napisał:

Niestety to będzie jak "wylanie dziecka z kąpielą"

Możesz zrobić tak, żeby nie odciągać całego piasku tylko dosypać do niego żwiru, który jako grubszy i tak będzie na górze.

może bym tylko odciągnął trochę tego piasku, żeby dołożyć żwirku, babki kopią w takim żwirku ? poradzą sobie rozgwiazdy, ślimaki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam aragonit drobny i też go cyrkulacja przesuwa, babka tak samo kopie i sypie po koralach i skalach. Czasem widzę też drobny pyłek jak się wzbija w górę a płukalem dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w żwirku arganitowy korallen 3-5mm babka kopała ale gwiazda zdechla z glodu ja bym 2 raz go nie wkladal straszny syf w nim siedzi ruszysz czyscikiem i akwarium całe zasyfione  niema to jak piasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamiar tak samo jak ty zrobić tylko od pewnego czasu co jakiś czas cześć piasku wywalam. Ostatecznie mam zamiar zostawić z 2-3kg piasku bo pełno robactwa w nim żyje a potem dodam  Happet Aragonit 2-3mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, azgar napisał:

Ja mam zamiar tak samo jak ty zrobić tylko od pewnego czasu co jakiś czas cześć piasku wywalam. Ostatecznie mam zamiar zostawić z 2-3kg piasku bo pełno robactwa w nim żyje a potem dodam  Happet Aragonit 2-3mm 

Hej,

W jaki sposób wywalasz piasek ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odsysam przy podmiankach  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tester napisał:

Tak z ciekawości...

Co robicie ze starym piaskiem?

do kibelka idzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

nie zapycha rur?

zwykle to jak wywalam to będzie tego  z 1 do 2 szklanek, ale tester chyba dawno w Polsce nie byłeś :D bo żeby rury zapchać to trzeba by sie naprawdę postarać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.