Skocz do zawartości
iplouify

WAPNO - Gdzie one ucieka?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam akwarium 42l, sucha skala, 0 piachu, kaskada, a w niej siporax i phosguard. Akwarium kręci się od stycznia, 1 życie wpuscilem +/- w kwietniu. Były to zoantusy i ekipa czyszcząca, krewetka 3 ślimaki i mały krab. 2 porcja życia doszła w maju, 2 spsy(SERIATOPORA i Milka) Euphyliia, montipora. I tutaj dostrzegłem że korale są w słabszej kondycji. Zmierzyłem wapno i tutaj szok - 320 CA, podmieniłem wodę, powolutku z dnia na dzień zacząłem dozowac reef foundation ABC+ bo miałem z poprzedniego akwarium. CA zaczęło wracać do normalnych wartości, a po 2 tyg wynosiło +- 400. Przestałem dozowac reef ABC, myślałem że cotygodniowe podmianki nadgonią te ubyte CA. Dzisiaj mamy czerwiec, Zmierzyłem CA a one znowu w okolicach 350. Masakra, pytanie gdzie to może ubywać??? 0 glonów wapiennych 3 spsy i euphylia raczej nie pobralo by takich ilości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, sprawdzałeś parametry przygotowanej solanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, calak napisał:

Cześć, sprawdzałeś parametry przygotowanej solanki?

Najważniejsze, zapomniałem napisać ... AF reef salt, po zrobieniu solanki 410, na stronie AF patrzyłem na partie ma 420 

Edytowane przez iplouify (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapń (a nie wapno) nie może ulotnić się z akwarium tak jak na przykład KH.

Ma natomiast kilka innych opcji jeśli chodzi o ucieczkę jonów Ca z wody:

Odpieniacz - jeśli jest na mocno mokro to to co trafi do kubka jest zastępowane dolewka.

Kalcyfikacjia- czyli przyrost szkieletow korali, ale również glonów wapiennych. W skrajnych wypadkach również ucieczka Ca w skały. 

Lokalne strącanie - rzadkie i wymaga skrajnych warunków.

Na wynik Ca ma wpływ również nieprawidłowe zasolenie (nieskalibrowany refraktometr) i zepsute testy.

Wybierz sobie co Ci najbardziej pasuje do Twojego akwarium

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

Wapń (a nie wapno) nie może ulotnić się z akwarium tak jak na przykład KH.

Ma natomiast kilka innych opcji jeśli chodzi o ucieczkę jonów Ca z wody:

Odpieniacz - jeśli jest na mocno mokro to to co trafi do kubka jest zastępowane dolewka.

Kalcyfikacjia- czyli przyrost szkieletow korali, ale również glonów wapiennych. W skrajnych wypadkach również ucieczka Ca w skały. 

Lokalne strącanie - rzadkie i wymaga skrajnych warunków.

Na wynik Ca ma wpływ również nieprawidłowe zasolenie (nieskalibrowany refraktometr) i zepsute testy.

Wybierz sobie co Ci najbardziej pasuje do Twojego akwarium

 

 

 

Odpieniacza nie mam, przyrostow korali i glonów również, skrajnych warunków do wytracenia? wątpię. Test jest na końcówce ważności, do listopada br,. Refrsktometru nie mam czym skalibrowac, po prostu odmierzylem 41g soli na 1 litr (35ppt) i tak go ustawiłem, wartości na skali wychodzą takie same po wodzie z akwarium. (35ppt)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz na innym teście bo możliwe że możę przekłamywać

42 minuty temu, iplouify napisał:

Test jest na końcówce ważności, do listopada br

ja 3 miesiące od zakupów testów i już poszły do kosza bo przekłamywały Mg zamiast 1360 pokazywał 1260 

 

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio miałem przygodę z testami na mg od saliferta. Z kolegą robiliśmy testy mojej wody trzema testami każdy wskazywał inaczej. Dwa testy róznica była ok 30. Różnica pomiędzy trzecim testem ponad 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.06.2019 o 13:29, iplouify napisał:

Testy CA mam od ponad 4 lat... :)

No to niestety może przekłamywać - ma do tego pełne prawo. Poproś kogoś z okolicy o sprawdzenie i będzie wiadomo czy to wina testów


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.