Skocz do zawartości
karol86

Wysokie KH w solance

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Od pewnego czasu mam problem z wysokim poziomem KH. W akwarium KH utrzymuje się na poziomie 9,9-10,2 przy zasoleniu 1.027.  dziś rozrobiłem solankę na podmianę i KH jest 9,6 przy zasoleniu 1.025. czy to normalne że sól ma takie wysokie KH? Mam sól Red sea Salt


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zweryfikuj zasolenie, czyli skalibruj refraktometr, kup refraktorem jak jeszcze nie masz, zacznij używać skali ppt (po co sobie życie utrudniać?). Bo to "1.025" to nic nie mówi, czy to gęstość, czy sg...?

Wg producenta (tabelka na wiaderku) RS niebieska dla zasolenia 35ppt powinna mieć kH 7.5-8.5, i u mnie zawsze tak trzyma. Nie wiem, jak uzyskałeś kH 10 na tej soli w akwarium. Podbijasz czymś kH? Jak tak, to może lepiej przejść na sól rafową? A jak nie podbijasz, to albo zasolenie masz wyższe niż CI się wydaje, albo test na kH walnięty, albo robisz jakiś błąd w pomiarze kH. Na końcu jest jakieś mityczne rozwarstwienie soli, ale jak nie grasz wiadrem z solą w piłkę, to bym się tym nie przejmował za bardzo i zaczął od weryfikacji pomiarów. Jak w akwarium dostajesz kH o 2 większe, niż powinno być, i w świeżej solance tak samo, to najbardziej prawdopodobny jest błąd pomiarów jakiś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Słony leszcz napisał:

 

Wg producenta (tabelka na wiaderku) RS niebieska dla zasolenia 35ppt powinna mieć kH 7.5-8.5

Hej...

Kupilem Red Sea niebieska i u mnie jest napisane ze przy zasoleniu 35.5 ppt, KH powinno byc 7.8-8.2 (38.2 grama na litr)- czyzby ta sama sol miala inne dane czy istnieja dwie rozne niebieskie (Swoja droga to dziwne ze podaja zasolenie 35.5 a nie po bozemu 35ppm)

Zrobilem test solanki o zasoleniu 35ppt i tak

KH powinno byc 7.8-8.2 a jest 8.6...

Ca powinno byc 420-440 a jest 440...

Mg powinno byc 1250-1310 a jest 1260...

Sol TM Pro Reef, ktora zwykle uzywam ma niskie KH i solanka 35ppt...

KH 7.4

Ca 460

Mg 1410

Swoja droga w ostatnim czasie TM wypuscila trzy nowe sole...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr kalibrowałem płynem saliferta . Według testu marinlab miałem 38 . I schodziłem pomału. 

49 minut temu, Tester napisał:

Jeśli używasz Red Sea Coral Pro to KH może nawet sięgnąć 12 dKh. Parę soli z tego slynie.

Używam soli Red sea Salt. 

57 minut temu, Słony leszcz napisał:

Przede wszystkim zweryfikuj zasolenie, czyli skalibruj refraktometr, kup refraktorem jak jeszcze nie masz, zacznij używać skali ppt (po co sobie życie utrudniać?). Bo to "1.025" to nic nie mówi, czy to gęstość, czy sg...?

Wg producenta (tabelka na wiaderku) RS niebieska dla zasolenia 35ppt powinna mieć kH 7.5-8.5, i u mnie zawsze tak trzyma. Nie wiem, jak uzyskałeś kH 10 na tej soli w akwarium. Podbijasz czymś kH? Jak tak, to może lepiej przejść na sól rafową? A jak nie podbijasz, to albo zasolenie masz wyższe niż CI się wydaje, albo test na kH walnięty, albo robisz jakiś błąd w pomiarze kH. Na końcu jest jakieś mityczne rozwarstwienie soli, ale jak nie grasz wiadrem z solą w piłkę, to bym się tym nie przejmował za bardzo i zaczął od weryfikacji pomiarów. Jak w akwarium dostajesz kH o 2 większe, niż powinno być, i w świeżej solance tak samo, to najbardziej prawdopodobny jest błąd pomiarów jakiś.

KH skoczyło mi po dodaniu do filtracji gfo od seachema i 4litrów matrixa. Przedtem miałem 8,3-8,6


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Iceberg napisał:

... ze przy zasoleniu 35.5 ppt, KH powinno byc 7.8-8.2 (38.2 grama na litr)- ... (Swoja droga to dziwne ze podaja zasolenie 35.5 a nie po bozemu 35ppm)

Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z tym 35.5 ppt. W tabelce jest, że jak dasz 38.2 g/litr, to dostaniesz zasolenie 35 ppt. Skąd to 35.5 wziąłeś? Na moim pudełku w każdym razie jest tak:

iVb69DFedINqIsGr3f54fFmrt4iXc-3d1twZZlem

Więc, biorąc pod uwagę dokładność domowych testów, Twoje wyniki są ja najbardziej ok. Co innego, jakby Ci wyszło nagle kH = 10.

Zresztą, autor też się teraz dopiero przyznaje, że i zasolenie być może ma rozjechane, i z adsorberami kombinuje (a jak daje adsorber taki brutalny, to pewnie tam i inne parametry wody rozjechane muszą być), i ceramikę nową dał...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Słony leszcz napisał:

Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z tym 35.5 ppt. W tabelce jest, że jak dasz 38.2 g/litr, to dostaniesz zasolenie 35 ppt. Skąd to 35.5 wziąłeś? Na moim pudełku w każdym razie jest tak:

iVb69DFedINqIsGr3f54fFmrt4iXc-3d1twZZlem

Więc, biorąc pod uwagę dokładność domowych testów, Twoje wyniki są ja najbardziej ok. Co innego, jakby Ci wyszło nagle kH = 10.

Zresztą, autor też się teraz dopiero przyznaje, że i zasolenie być może ma rozjechane, i z adsorberami kombinuje (a jak daje adsorber taki brutalny, to pewnie tam i inne parametry wody rozjechane muszą być), i ceramikę nową dał...

 

 

Wiem że mam rozjechane parametry, ale czemu w solance jest takie wysokie KH?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, karol86 napisał:

ale czemu w solance jest takie wysokie KH?

Albo błąd pomiaru (zasolenia lub KH), albo rozwarstwiona sól, albo jakaś trefna partia soli. Ale bym zaczął od wyeliminowania błędu pomiaru, bo to jednak bardziej prawdopodobne. W każdym razie, ja na niebieskiej do ponad roku jadę, czasem zdarza mi się pomierzyć solankę i zawsze mam kH ~7-8. I też nie kojarzę, żeby ktoś się skarżył na nietrzymanie parametrów przez tą sól. Nie mówię, że to nie możliwe, że ta Twoja sól konkretna (Twoje wiadro) taki poziom daje. Ale zawsze lepiej wyjść od bardziej prawdopodobnej przyczyny i dopiero po jej wyeliminowaniu szukać bardziej nietypowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z tym 35.5 ppt. W tabelce jest, że jak dasz 38.2 g/litr, to dostaniesz zasolenie 35 ppt. Skąd to 35.5 wziąłeś? 

 

 

Tutaj jest tabelka z dozowaniem i parametrami...

resi.jpg


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Iceberg napisał:

Tutaj jest tabelka z dozowaniem i parametrami...

O popatrz. Czyli we Francji dają ciut inny skład soli niż u nas. Ja daję 38.2 g/l, i dostaję dokładnie 35ppt. Refrakotmetr kalibrowany na płynie saliferta i weryfikowany jeszcze na rodi - zgadza się wszystko idealnie.

Bo oczywiście, moja fota to też z mojego wiaderka autentyczna. No ale to detale. Ni jak tam KH 10 nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd pomiaru raczej odpada. Wysłałem kilkanaście dni temu testy do marinlab i wyszło mi takie KH jak mierzyłem w domu ok 10.6


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, karol86 napisał:

Błąd pomiaru raczej odpada. Wysłałem kilkanaście dni temu testy do marinlab i wyszło mi takie KH jak mierzyłem w domu ok 10.6

Jesteś nie pierwszą osobą na forum, która stwierdziła, że przy RS ma wysokie kh. Tylko dziwi mnie że nie jest to coral pro 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, karol86 napisał:

Błąd pomiaru raczej odpada. Wysłałem kilkanaście dni temu testy do marinlab i wyszło mi takie KH jak mierzyłem w domu ok 10.6

No ale wyszło Ci też zasolenie 38ppt w tym teście, tak? No to jaki z tego wniosek? Mi nie chodziło tylko o pomiar KH, może to zasolenie źle mierzyłeś. Więcej soli wsypałeś, to i KH wyszło wyższe. A tak z ciekawości, ile soli (ile gramów na litr) sypiesz robiąc wodę na podmiankę? Wg tabelki na wiadrze, czy coś kombinujesz? Czym odmierzasz sól, a czym wodę? Idąc dalej - jaki masz ten refraktometr? Ma ATC i działa jak należy? Bo rozumiem, że refraktometr kalibrowany na salifercie pokazywał Ci 35ppt, podczas gdy miałeś 38, tak? Wreszcie, płyn saliferta stary może już? Zgodnie z instrukcją i "dobrą praktyką" kalibrowałeś (wstrząśnięcie porządne płynu, upuszczenie najpierw kilku kropli do ścieku, właściwa temperatura refraktometru/otoczenia...)?

Po prostu, wg mnie jest po drodze tyle potencjalnych błędów do popełnienia (rozjechane zasolenie sugeruje, że któreś z tych błędów mogłeś popełnić), że szukanie źródła podwyższonego KH w jakiejś wadliwej soli zostawił bym na sam koniec.

13 minut temu, dla syna napisał:

Jesteś nie pierwszą osobą na forum, która stwierdziła, że przy RS ma wysokie kh. Tylko dziwi mnie że nie jest to coral pro

No właśnie, to jest niebieska. Ja na niebieskiej w życiu nie miałem kh=10, a na prawdę nie doktoryzuję się nad solanką (jakieś mieszanie soli, napowietrzanie solanki, sypanie porcjami - nic z tych rzeczy). Dlatego wg mnie coś tu z pomiarami nie halo. A że większość soli "pro" czy "reef" ma popodbijane poziomy prawie wszystkiego, to wiadomo nie od dziś. W końcu po to się te sole kupuje, żeby w spsowych zbiornikach mniej balinga i mikro dolewać potem. No i krążą nadal takie różne teorie, że wysokie KH przyśpiesza kalcyfikację, zapobiega pojawianiu się glonów i w ogóle połowę problemów na świecie rozwiązuje. To się producenci dostosowują do popytu. Z resztą, sporo ludzi trzyma KH wysokie, często "tak na wszelki wypadek".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

No ale wyszło Ci też zasolenie 38ppt w tym teście, tak? No to jaki z tego wniosek? Mi nie chodziło tylko o pomiar KH, może to zasolenie źle mierzyłeś.

To wygląda że w tym jest problem. Zawsze solankę na podmianę robię 1.025. a w akwarium mam zasolenie 1.027. 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, karol86 napisał:

Zawsze solankę na podmianę robię 1.025. a w akwarium mam zasolenie 1.027.

Ale w jakich to jednostkach jest? Czemu nie używasz ppt? Bo te wartości nie bardzo pasują do czegokolwiek. Na "density" za dużo. 1.025 jako sg to też przy mało na 35ppt, chyba że jakieś dziwne temperatury w tym sg. To samo 1.027, za mało na 38ppt. Przecież pewnie w refrakotmetrze masz też skalę ppt, to po co sobie życie komplikować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Ale w jakich to jednostkach jest? Czemu nie używasz ppt? Bo te wartości nie bardzo pasują do czegokolwiek. Na "density" za dużo. 1.025 jako sg to też przy mało na 35ppt, chyba że jakieś dziwne temperatury w tym sg. To samo 1.027, za mało na 38ppt. Przecież pewnie w refrakotmetrze masz też skalę ppt, to po co sobie życie komplikować?

Jakoś od początku akw. Używałem tej skali. Jakoś tak się przyzwyczaiłem.

To wina może być w za wysokim zasoleniu. 

Teraz mam zasolenie 1.0275 i 37,5.

Muszę pomału obniżać 

I jeszcze 2 pytania:

Jakie są objawy za dużego zasolenia?

I czemu stałe rośnie mi zasolenie?

Może to być wina za dużej dawki sbs? 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, karol86 napisał:

Może to być wina za dużej dawki sbs? 

Lejesz balinga , a zastanawiasz się, czy to sól ma za wysokie kh? Generalnie tak, choć specem nie jestem, nie stosuję. Skoro dodajesz minerały do wody, to też musisz kiedyś zasolenie skorygować, np przy podmiance. Na reefhub było to szczegółowo opisane, to nie będę jakichś glupot  wymyślał. Jak przy podmiance dajesz ilość soli jakbyś nie dawał balinga, to zasolenie będzie rosło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

. Jak przy podmiance dajesz ilość soli jakbyś nie dawał balinga, to zasolenie będzie rosło. 

Nie rozumiem? Zawsze mieszam solankę 1.025. a w akwarium mam 1.026 / 1.027. teraz mi się rozjechało do 1.0275. czyli sbs za dużo podaje i mi zasolenie wzrasta?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://reefhub.pl/metoda-ballinga/

Na samym końcu artykułu jest:

"Mały komentarz i uwaga. W sumie wlaliśmy 3 litry płynu, objętość wody w systemie wzrosła o 3 litry, ale pamiętajcie, poziom wody w systemie macie względnie stały, w związku z czym dolewka zadziała jak te 3 litry (i jeszcze trochę więcej) wyparuje. Jak woda odparuje, w systemie pozostaną tylko jony, które z tymi 3 litrami wprowadziliśmy. To tak, jakbyśmy dosypali suche proszki do systemu. Jakie są tego konsekwencje, już wielokrotnie pisaliśmy, ale postaramy się w niedługim czasie, przyjrzeć bliżej temu problemowi."

Czyli jest tylko zasugerowane nie pamiętam, czy gdzies jest to bardziej szczegółowo wyjaśnione), że lanie ballinga w połączeniu z parowaniem oraz uzupełnianiem wody przez dolewkę do zadanego poziomu (a nie do stałego zasolenia) będzie powodowało wzrost zasolenia. Ja to rozumiem tak, że skoro w płynach ballinga dostarczamy NaCl (pozostaje z CaCl i NaHCO3) oraz minerały z SBS, to tak jakbyśmy wsypali pewną ilość normalnej soli akwariowej do baniaka. A skoro tak, to kiedyś musimy to skompensować i skorygować zasolenie. Jak tego nie zrobisz, zasolenie będzie powoli rosło.

Ale powiedz, robiłeś suplementację, czyli pewnie mierzyłeś wapń, kH, może i magnez, żeby dawki dobrać... a nie mierzyłeś zasolenia w baniaku? No taki ja mogę sobie rzadziej mierzyć (ale też przynajmniej raz na tydzień, przed podmianką sprawdzam, żeby ewentualnie zrobić przy okazji korektę), bo grama chemii nie daję poza podmiankami. Ale nie mierzyć zasolenia lejąc balinga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Słony leszcz napisał:

https://reefhub.pl/metoda-ballinga/

Na samym końcu artykułu jest:

"Mały komentarz i uwaga. W sumie wlaliśmy 3 litry płynu, objętość wody w systemie wzrosła o 3 litry, ale pamiętajcie, poziom wody w systemie macie względnie stały, w związku z czym dolewka zadziała jak te 3 litry (i jeszcze trochę więcej) wyparuje. Jak woda odparuje, w systemie pozostaną tylko jony, które z tymi 3 litrami wprowadziliśmy. To tak, jakbyśmy dosypali suche proszki do systemu. Jakie są tego konsekwencje, już wielokrotnie pisaliśmy, ale postaramy się w niedługim czasie, przyjrzeć bliżej temu problemowi."

Czyli jest tylko zasugerowane nie pamiętam, czy gdzies jest to bardziej szczegółowo wyjaśnione), że lanie ballinga w połączeniu z parowaniem oraz uzupełnianiem wody przez dolewkę do zadanego poziomu (a nie do stałego zasolenia) będzie powodowało wzrost zasolenia. Ja to rozumiem tak, że skoro w płynach ballinga dostarczamy NaCl (pozostaje z CaCl i NaHCO3) oraz minerały z SBS, to tak jakbyśmy wsypali pewną ilość normalnej soli akwariowej do baniaka. A skoro tak, to kiedyś musimy to skompensować i skorygować zasolenie. Jak tego nie zrobisz, zasolenie będzie powoli rosło.

Ale powiedz, robiłeś suplementację, czyli pewnie mierzyłeś wapń, kH, może i magnez, żeby dawki dobrać... a nie mierzyłeś zasolenia w baniaku? No taki ja mogę sobie rzadziej mierzyć (ale też przynajmniej raz na tydzień, przed podmianką sprawdzam, żeby ewentualnie zrobić przy okazji korektę), bo grama chemii nie daję poza podmiankami. Ale nie mierzyć zasolenia lejąc balinga?

To zasolenie wzrasta przez sbs z ballinga. Tak jak już pisałem wodę na podmianę robię o zasoleniu 1.025. w akwarium mam 1.026/1.027. 

Ballinga lałem do tej pory po równo po 300 ml dziennie. 

Dopiero teraz zmniejszyłem KH do 260 .

Ale wracając do głównego pytania

Dlaczego w solance jest takie wysokie KH? 

Skoro moje testy w domu zgadzają się z testami marinlab. 

Nawet jeśli jest za wysokie zasolenie. 

Skoro zrobiłem solankę 1.025/35

I wyszło KH 9,6 przy temp 25'C

Chyba trafiła mi się wadliwa partia soli

 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, karol86 napisał:

Skoro zrobiłem solankę 1.025/35

Ale marinlab Ci to wykazał? Nie. Marinlab Ci wykazał, że masz w baniaku 38ppt, choć myślałeś, że masz 35. To ja jeszcze raz wrócę do pytań wcześniejszych? Ile soli sypiesz na litr wody robiąc solankę? 38.2g, jak pisze producent, czy jakąś inną ilość, wynikającą z pomiaru zasolenia, być może błędnego? Co za refraktometr masz? Czy płyn kalibracyjny nie jest stary jakiś? Czy poprawnie kalibrujesz? Możesz oczywiście przyjąć, że masz felerną partię soli, ale jeśli problem wynika z jakiegoś błędu Twojego, to nowe wiadro nie rozwiąże problemu. Nawet jeśli by się okazało ostatecznie, że problem jest w soli (ja nie pracuję w RS, ani nikt z mojej rodziny, nie mam wiec interesu żadnego w "bronieniu" ich), to lepiej po drodze wyeliminować wszelkie swoje błędy. Też to przechodziłem. Spławiki, "cuda" przewodnościowe, zasolenie raz za niskie, raz za wysokie, kh od czapy... aż kupiłem porządny refraktometr, doprowadziłem zasolenie do porządku, i nagle wszystko się zaczęło zgadzać. Soli sypię tyle ile producent sugeruje, mam zasolenie idealnie 35, kH w zbiorniku 7.5-8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suma sumaru Leszczu ma rację. Obniżenie zasolenia spowoduje znaczny spadek kh. Jeśli przyjmiemy że zasolenie ma 38ppt i weźmiemy pod uwagę że marinlab robi pomiar w pełnych jednostkach, to może się okazać że u Ciebie  jest 38,9ppt. Czyli prosto licząc 10% zasolenie wyższe niż opis soli, którą używasz. Teraz odejmij sobie 10% kh od wartości, którą masz to wyjdzie kh na poziomie pomiędzy 8,6-8,7. A to już wartość mocno zbliżona do parametrów tej soli. Dodajmy do tego ballinga (być może ciut pompa przelewa względem innych komponentów) może się okazać że wszystko jest ok. Ja bym schodził z tak wysokiego zasolenia i dopiero wtedy bym korygował micro i ballinga. Pomiar micro i macro ma sens dopiero w momencie odpowiedniego zasolenia. A zasolenie to kluczowy parametr gdyż określa nam gęstość wody bez względu co się w niej znajduje. Po otrzymaniu zasolenia na wlasciwym poziomie, dopiero drugim kluczowym parametrem jest kh. Jak zasolenie będzie ok to i kh będzie łatwiej dopasować. Takim sposobem stworzysz sobie dobrą "bazę" na wyprowadzenie solanki na prostą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz muszę skorygować moje pomiary na innym teście i zasolenie. I będziemy wiedzieć więcej

Ps.

Słony Leszczu mam wrażenie że wydaje ci się że moje posty atakują cię. Tak nie jest. Poprostu coś nie gra w moim akwarium i szukam przyczyny. Udało mi się zbić fosforany a teraz kolejne problemy


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, karol86 napisał:

Słony Leszczu mam wrażenie że wydaje ci się że moje posty atakują cię.

Nie, nie, spoko:-) To ja mam wrażenie, że chyba trochę zbyt obcesowo Ci odpowiadam. Po prostu cały czas próbuję Cię przekonać do tego, żebyś zaczął od samych podstaw, czyli weryfikacji pomiaru zasolenia. Wydaje mi się też, że powinieneś więcej poczytać o balingu, żeby działać świadomie, ze świadomością konsekwencji i tego, co tak naprawdę się dzieje w akwarium, kiedy lejesz te płyny. Wg mnie przyjęcie hipotezy, że skoro masz rozjechane parametry, to na pewno jest to wina soli, jest pójściem na łatwiznę. A takie ścieżki zazwyczaj okazują się błędne. Także:

1. Zweryfikuj poprawność działania refraktometru.

2. Doprowadź zasolenie do ładu.

3. Wyrównaj ewentualnie KH, Ca, Mg. Sam baling nie służy do wyrównywania rozjechanych parametrów, tylko do dostarczania Ca, Mg, CO3 w ilości takiej, jaka jest na bieżąco konsumowana. Stąd właśnie gadka, żeby dawać wszystkie komponenty po równo. Oczywiście, możesz korygować parametry (np kH) odpowiednim płynem do balinga, ale traktuj to jako zupełnie osobną procedurę. Nie mieszaj jednych obliczeń z drugimi.

3. Podszkól się z balinga, zmierz porządnie Ca (ewentualnie Mg) i dobierz właściwą ilość balinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.