Skocz do zawartości
lapsiak84

Wskazanie refraktometru a temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Powiedzcie proszę jak wygląda sprawa wskazania refraktometru przy wyyższej temperaturze?

 

Normalnie przy temp 25stopni zasilenie mam 1.026 a dzis mi pokazał refraktometr przy temperaturze 26,8st 1.024 czy to mozliwe? Czy raczej gdzieś mi uciekło zasolenie?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzysz ?

W moim MA887 jest info aby poczekać około 1 minuty aby jak dobrze pamiętam temperatura próbki wyrównała się z temperaturą miernika, pewnie tej podstawki.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te refrakotmetry tez kompensują temperture nie trzeba nic przeliczac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te refrakotmetry tez kompensują temperture nie trzeba nic przeliczac.


Czyli jak pokazuje 1,024 to to samo pokaze czy bede mial 25 czy 28 stopni tak?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Przy pomiarze odczekaj chwilkę żeby się temperatury wyrównały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie tak. Przy pomiarze odczekaj chwilkę żeby się temperatury wyrównały.


Ok. Czyli gdzies ostatnio troche przelalem. Ale najszybciej to wina pompy obiegowej ktora co chwile albo mocniej albo slabiej pompuje. I jak ruszy mocniej to dokewka keje wode. I potem takie szopki wychodza.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam skala chyba jest na blaszce z bi-metalu, trzeba tylko uważać by np nie przynieść Refraktometru z zimnej piwnicy i zacząć robić pomiary w temp otoczenia, blaszka musi mieć czas się odgiąć do danej temperatury.

ogólnie zdrowiej dla refraktometru trzymać go w pokojowej temperaturze, i nie narażać go na wahania, z czasem blaszki z bimetalu mogą się zmęczyć, dla tego raz na czas zaleca się kalibrować refraktometr - wg instrukcji mojego (grotech) kalibrować się go powinno w temp 20 st C. 

Nie rozkręcałem go ale tak przypuszczam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak to działa ? Jak w domu mam 19 stopni a latem 28 i wleję próbkę a ona ogrzeje się do temperatury otoczenia czyli także miernika to pokazuje dobrze ?

Elektroniczny ma termometr i przelicza sobie, jak wleję próbkę to pokazuje mi 1.023 a jak poczekam minutę to 1024


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tam skala chyba jest na blaszce z bi-metalu, trzeba tylko uważać by np nie przynieść Refraktometru z zimnej piwnicy i zacząć robić pomiary w temp otoczenia, blaszka musi mieć czas się odgiąć do danej temperatury.
ogólnie zdrowiej dla refraktometru trzymać go w pokojowej temperaturze, i nie narażać go na wahania, z czasem blaszki z bimetalu mogą się zmęczyć, dla tego raz na czas zaleca się kalibrować refraktometr - wg instrukcji mojego (grotech) kalibrować się go powinno w temp 20 st C. 
Nie rozkręcałem go ale tak przypuszczam 


Moj lezy wszafce z sumpem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Jak tak pompa świruje to masz niestabilne napięcie na fazie - sprawdz miernikiem, pewnie faluje jak diabli, no chyba że masz pompę DC z zasilaczem i regulacją prędkości to inna bajka


Mam wlasnie z regulacja. Ale blok jest nowy i duzo ludzi sie remontuje i mysle ze sa skoki napiecia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lapsiak84 napisał:

 


Ok. Czyli gdzies ostatnio troche przelalem. Ale najszybciej to wina pompy obiegowej ktora co chwile albo mocniej albo slabiej pompuje. I jak ruszy mocniej to dokewka keje wode. I potem takie szopki wychodza.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

Jak tak pompa świruje to masz niestabilne napięcie na fazie - sprawdz miernikiem, pewnie faluje jak diabli, no chyba że masz pompę DC z zasilaczem i regulacją prędkości to inna bajka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz refraktometr z automatyczną kompensacją temperatury i dobrze go skalibruj sz w odpowiedniej temperaturze to on potem pokazuje ci zasolenie dla swojej nominalnej temperatury pracy bez względu na to czy temperatura otoczenia jest 20 czy 28 stopni

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.