Skocz do zawartości
pdz

RoDi - MB400

Rekomendowane odpowiedzi

Od startu akwarium zajechałem 2 wkłady żywicy, czy to normalne ? Na początku był start i nie miałem obejścia po membranie, teraz zrobiłem obejście i co tydzień produkuję wodę na podmianę i dolewki.

Czytałem ale nie mogę znaleźć wątku o żywicy, gdzieś widziałem info o felernej serii czy coś w tym stylu.

Gdzie kupujecie żywicę ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kompletny RoDi i 1 litr żywicy na zapas.

Na początku nie miałem obejścia, więc od razu szło przez membranę, zrobiłem na tym komplecie max. 500 litrów (do zalania , podmianek wtedy raczej nie robiłem)  i membrana niechętnie (miernik pokazywał 0 i 1 na zmianę) zerowała lub wcale.

Przerobiłem zestaw aby było obejście i puszczam przez jakiś czas wszystko na spad, jak po membranie mam 2-3 to wtedy przez żywicę.

Po przeróbce wody zrobiłem niewiele, tyle co na podmianę i do dolewki przez krótki okres czasu, dość regularnie co tydzień produkuję i znowu to samo.

Do wkładu wsypuję tyle ile było przedtem czyli ok. 0.5 litra + gąbka.

Nie jest to raczej wina uszczelki czy obudowy, ponieważ stary wkład odkręciłem i ponownie dokręciłem i było to samo, po wymianie samego wkładu znowu zeruje ładnie i szybko.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pdz napisał:

tyle co na podmianę i do dolewki, dość regularnie co tydzień produkuję

Szerokie pojecie, w ten sposob mozesz i nawet 300 litrow robic. Skoro po wymianie jest ok to znaczy ze szybko zywica siada. Slyszalem ze jakis czas temu byl problem z jakas lewa partia zywicy. No ale jak po membranie masz 3-4 to jest bardzo ladny wynik


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem RoDi to widziałem wątek o felernej żywicy, dlatego pytałem, gdzie kupujecie żywicę.

Co do produkcji to akwarium ma ok. 2 miesiące, czyli 8 tygodni, przyjmijmy, że stara żywica zrobiła wodę tylko do akwarium a drugi wkład na podmianki i dolewkę, to ten drugi komplet mógł zrobić maksymalnie 4 tygodnie po 30 litrów na podmiankę (podmiany nie robiłem podczas domykania cyklu azotowego) + dolewka przyjmijmy 8 tygodni po 30 litrów to daje razem max. 120+240=360 litrów


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pdz napisał:

zrobiłem na tym komplecie max. 500 litrów

Ale 500 litrów z 0.5 litra żywicy to chyba całkiem nieźle jest

Wg danych producenta uzysk wody z 1 litra żywicy to 500/TDS. Tu masz żywicy 2x mniej, TDS > 1, a jednak uzyskałeś 500 litrów. Czyli żywica zadziałała dużo lepiej niż producent deklaruje. Żywica się zużywa niestety, stąd ta cała walka o każdy jeden ppm za membraną, bo różnica między 3ppm a 4ppm to 25% szybsze zużycie żywicy (lub o 25% mniej RODI uzyskanej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Ale 500 litrów z 0.5 litra żywicy to chyba całkiem nieźle jest

Wg danych producenta uzysk wody z 1 litra żywicy to 500/TDS. Tu masz żywicy 2x mniej, TDS > 1, a jednak uzyskałeś 500 litrów. Czyli żywica zadziałała dużo lepiej niż producent deklaruje. Żywica się zużywa niestety, stąd ta cała walka o każdy jeden ppm za membraną, bo różnica między 3ppm a 4ppm to 25% szybsze zużycie żywicy (lub o 25% mniej RODI uzyskanej)

Ok, czyli lepiej spuścić więcej wody po membranie aby zeszło na 2 albo i 1 , dopiero puszczać przez żywicę.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Żywice jonowymienne mają określoną trwałość. Trwałość ta zależy od czystości wody przed żywicą. Przyjmuje się, że zwiększenie wydajności membrany o 2% wydłuża wydajność żywicy dwukrotnie. Daje nam to potencjalnie ogromne możliwości oszczędności żywicy. Działa to również w odwrotnym kierunku. Wyobraźmy sobie, że nie zmieniając regularnie filtra węglowego, narażamy membranę na niszczącą działalność chloru.  Wydajność membrany spada powiedzmy z 96% na 92%. Oznacza to, że musimy wymieniać żywicę 4 razy częściej."

https://reefhub.pl/filtr-ro-di/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, pdz napisał:

 po membranie aby zeszło na 2 albo i 1

marzenia :)

membrana ma swoją sprawność - większą mniejszą ... - kranówka ma ile ? policz sobie ile powinno być po membranie zakładając że ma sprawność .. 95%

jak masz po membranie 5-6 to już jest bardzo dobrze i żywica powinna "przemielić" jakieś +/- 300l wody

 

23 minuty temu, pdz napisał:

 drugi komplet mógł zrobić maksymalnie 4 tygodnie po 30 litrów na podmiankę (podmiany nie robiłem podczas domykania cyklu azotowego) + dolewka przyjmijmy 8 tygodni po 30 litrów to daje razem max. 120+240=360 litrów

360l - czyli "norma"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa mierniki TDS , mierzę na wejściu , po prefiltrach , po membranie i po żywicy. Na wejściu mam czasami ponad 200 , po membranie jak startuje też jest kilkadziesiąt ale jak się unormuje to mam po membranie od 1 do 3.

Mierniki raczej dobre, jak wyjmę go całkiem, to od razu pokazuje 0.

Jeszcze pytanie, czy żywica traci swoją własność ? Jak zużywa się w takim tempie to kupiłbym 2-3 litry, starczy na dłużej i taniej o jedną czy dwie wysyłki .

Lepiej dawać na wkład po 0.5 l czy do pełna , na starcie miałem zasypaną ok. 0.5 l


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dałem Ci linka, a nawet w

9 minut temu, pdz napisał:

Mam dwa mierniki TDS , mierzę na wejściu , po prefiltrach , po membranie i po żywicy. Na wejściu mam czasami ponad 200 , po membranie jak startuje też jest kilkadziesiąt ale jak się unormuje to mam po membranie od 1 do 3.

To normalne.

9 minut temu, pdz napisał:

Jeszcze pytanie, czy żywica traci swoją własność ? Jak zużywa się w takim tempie to kupiłbym 2-3 litry, starczy na dłużej i taniej o jedną czy dwie wysyłki .

Lepiej dawać na wkład po 0.5 l czy do pełna , na starcie miałem zasypaną ok. 0.5 l

Wkleiłem odpowiedź na Twoje niezadane jeszcze wtedy pytanie. Chyba nie przeczytałeś...

Jeśli przepływ w kartridżu jest w kierunku góra-dół, to nie musisz dawać do pełna.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tester napisał:

dałem Ci linka, a nawet w

To normalne.

Wkleiłem odpowiedź na Twoje niezadane jeszcze wtedy pytanie. Chyba nie przeczytałeś...

Jeśli przepływ w kartridżu jest w kierunku góra-dół, to nie musisz dawać do pełna.

Przepraszam, nie zauważyłem Twojej odpowiedzi, dzięki za info, żywica jest pionowo.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak często w praktyce wymieniać wkłady przed membraną ? Mam także na zapas.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od użycia co 3-6 miesięcy.

One Ci TDS nie wpływają zbytnio, ale ich głównym celem jest ochrona membrany


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wytrzymuje około roku. Ale wodę zużywam tylko na dolewkę i tyle co teściowi zrobię. Łącznie ok 400l. Mam wrażenie że ma to związek z czystością wody oraz czas działania chloru na wkład węglowy. Niektórzy używają takiego zestawu jak mój i są w stanie wyciągnąć wiecej ale w krótszym czasie. Membramy nie wymieniłem jeszcze w tym zestawie. Start membramy 23.12.2016. Po wymianie prefiltrów z wkladem węglowym, za membramą tds polazuje 002-003. Woda na wejściu ma ok 130 przy 4,5bara. Używam 5u, węgiel 1u, membrana 75gpd i żywica w oparciu o korpus 10" z zasypem ok 0,5-0,7l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż pójdę włączę RO i sprawdzę jaki mam odczyt po żywicy. Dawno w sumie nie sprawdzałem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

Aż pójdę włączę RO i sprawdzę jaki mam odczyt po żywicy. Dawno w sumie nie sprawdzałem.

Michał, widzę że czujesz lekki dreszczyk emocji :D

Ja wymieniłem w sobotę przy tds 001 i po icp jak widziałem że mi parametry zaczęły się podnosić 

Si poszło na 0,631 z 0,228.

Poprostu żywica już nie mogła więcej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywica do wymiany. Przed 21, po 12. Właśnie zamówiłem też nową membranę Fitry mam, to wymienię komplet.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Si nie powinno wychodzić na TDS -  tds  to pomiar konduktometryczny, przewodności a Krzem nie przewodzi prądu - nie wyjdzie na TDS :) trzeba albo zrobić ICP wody uzyskanej z maszyny RODI albo w domowych warunkach można zrobić test na krzemiany Saliferta, powinno dać radę,  wiem że np @@Beti ma dodatkową kolumnę filtracyjną z żywicą Sera silicate clear - w celu doszlifowania krzemianów, Sama żywica DI nie łapie krzemianów raczej, prefiltry łapią krzemionkę grubą - piach itp, 5 mikron i 10 mikron, ten piach pewnie po jakimś czasie puszcza krzemiany, dobrze jest regularnie wymieniać piankę filtra wstępnego :) Tak gadam sobie ale sam nie wymieniłem jej już od pół roku :) no i efekt taki że mam chyba okrzemki, ale się nimi specjalnie nie przejmuje, ma je kto zjadać. Można kombinować i dodawać sobie inne żywice po DI, ja mam Cuprisorba bo mnie wnerwiał Cynk i Miedź w uzyskiwanej wodzie, teraz spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ura masz rację, dlatego napisałem że jak na tds wyszło 001 i na icp pojawił się wzrost krzemianów, wymieniłem prefiltry. Prefiltry z powodu krzemianów, a żywica z powodu tds 001 bo przed żywicą miałem 002 więc sprawna żywica powinna dać radę. 

Michał, widzę że wyczerpałeś na maxa osmozę :D

Ile wytrzymała? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także zamówiłem wkłady, żywicę i membranę żeby mieć na wszelki wypadek.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, pdz napisał:

Także zamówiłem wkłady, żywicę i membranę żeby mieć na wszelki wypadek.

Nie wysusz membramy jeśli zostawiasz ją na zapas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dla syna napisał:

Nie wysusz membramy jeśli zostawiasz ją na zapas.

No jak ma ja zalana i wyjmie to jak wyschnie to jest do niczego a nowa zawsze je zafoliowana szczelnie zeby warunki zewnetrzne jej nie ubily. 

Shit zle doczytalem myslalem ze @dla synanapisal ze moze wyjac membrane i trzymac na zapas :) Sorka za off-top

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.