Skocz do zawartości
iplouify

białe gluty

Rekomendowane odpowiedzi

witam
od 3 dni w w akrawium powstało mi dużo glutów.. Nie wiem i nie widać skąd ta wydzielina powstaje. Korale są normalnie napompowane.. W akwarium nic się nie zmieniło itp. oprócz małych wahań temperatury. Załączam fotki.

glut.jpg

glut2.jpg

glut3.jpg

glut23.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie wydaje ze to bedzie siec od slimakow osiadlych, szczegolnie na to wskazuje zdjecie numer 2


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przy karmieniu wypuszczają te "białe gluty" to mogą być ślimaki osiadłe. Zobacz zdjęcia jak wyglądają i poszukaj takich rurek wystających ze skały. Pomaga ich zaklejanie, u mnie np. same zniknęły (część wyrwałęm przy porządkach w akwarium).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala sucha, klejona w seafrags, kostka 42l. Widziałem kilka ślimaków osiadlych na szczepkach, ale jest ich niewiele. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrażniona milka zrzuca z siebie takiego właśnie gluta.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to nie przechodzi, glutów coraz wiecej, dodaje zdjęcia, ale po sprzątnięciu. Troszeczke widać. Zeskrobałem ze wszystkich szczepek ślimaki osiadłe. Czy zoanthusy mogą coś takiego puszczać do wody ? bo widzę że w jednej szczepce jest tego najwięcej.

 

afffffff3.jpg

affffffff2.jpg

asffffffff1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Czyli reasumując kategorycznie zaprzeczasz że przyczyną są ślimaki osiadłe ? Na początku każdego gluta była by wtedy brązowo-pomarańczowa rurka wapienna, jeżeli jej nie ma to znaczy że masz najprawdopodobniej problem bakteryjny. Z tego co widać masz świeże akwarium i skała mało dojrzała więc w sumie wątpię aby były to ślimaki.

Pochwal się jak długo działa akwarium i ile lejesz bakterii i pożywki. Jeżeli temat przybiera na sile to znaczy że musisz działać szybko bo będziesz miał niedługo kłopot. Może staraj się robić zdjęcia bez niebieskiego światłą - wtedy zobaczymy więcej. 

Zoanthusy raczej nie wypuszczają tak długich i grubych glutów jak te widoczne na zdjęciach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możliwe że właśnie lejesz za dużo bakterii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.06.2019 o 13:41, lukiblack napisał:

Witaj,

Czyli reasumując kategorycznie zaprzeczasz że przyczyną są ślimaki osiadłe ? Na początku każdego gluta była by wtedy brązowo-pomarańczowa rurka wapienna, jeżeli jej nie ma to znaczy że masz najprawdopodobniej problem bakteryjny. Z tego co widać masz świeże akwarium i skała mało dojrzała więc w sumie wątpię aby były to ślimaki.

Pochwal się jak długo działa akwarium i ile lejesz bakterii i pożywki. Jeżeli temat przybiera na sile to znaczy że musisz działać szybko bo będziesz miał niedługo kłopot. Może staraj się robić zdjęcia bez niebieskiego światłą - wtedy zobaczymy więcej. 

Zoanthusy raczej nie wypuszczają tak długich i grubych glutów jak te widoczne na zdjęciach. 

Akwarium działa od stycznia, sucha skala, wszystko od zera, przedawkowalem bakterie i w 3 miesiącu funkcjonowania miałem zakwit i to spory, od tamtej pory przestałem stosować bakterie. Kupiłem lampę UV i się tego pozbylem. Zasiedlilem akwarium kilkoma szczepkami i od tamtej pory myślałem, że miałem spokój. Ale zauważyłem, że przy każdej podmianie wody,robi się ona mglista i znowu występuje zakwit. 1 noc uv i jest kryształ, od jakiegoś czasu pojawiły się właśnie te smarki... Wygląda że to te bakterie, powiedzcie mi jak się teraz tego pozbyć, bakterii nie dozuje już 3 miesiące, więc nie wiem skąd tyle się tego mnozy... Jutro wrzucę foty bez niebieskiego swiayla

Edytowane przez iplouify (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampe uv masz włączoną? Bo jak nie to ja bym ją włączył i usuwał na bieżąco te nitki, dopóki sytuacja się nie poprawi

Cyrkulacje próbowałeś zmieniać jakoś?

Edytowane przez Nexor4 (wyświetl historię edycji)

127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki to lampę odpalam,  42l nie ma co szaleć z cyrkulacja, czasami odmucham skalę i tyle, bo koralowce się stresuja 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej pozwolić dojrzeć systemowi ?

To co mu fundujesz to wg mnie nieustanny restart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, chwialek napisał:

A nie prościej pozwolić dojrzeć systemowi ?

To co mu fundujesz to wg mnie nieustanny restart.

Tych nitek jest od groma, i nie ustępują. Pozwolić aby zaroslo całe akwarium i lampę UV wyciągnąć? W kaskadzie trzymam wate, po 10 godzinach wata zamienia się w jeden wielki glut. Może tej waty nie wkładać, bo się mnozy na niej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na twoj zbiornik to wszystko fajnie ala...takie problemy to i w sumpie bywały...

masz skałę zrobioną w różnym kształcie jest stosunkowo duża na objętość kostki,a więc słabsza cyrkulacja,półki różnego rozmiaru trochę korali,natomiast ten falownik nie ma prawa zrobić swojej roboty,gluty powstaja w strefach martwych,to że przesadziłeś  z bakteriami to wiem czytajac inne twoje posty.

Jakie obecnie jest no3/po4 ?wlałeś coś na zbicie tych parametrów?np wódka,lub inne..

Myślę że:

Słaba filtracja jest w sensie przepływu wody i ruchu wody,przestaw ten falownik do rogu na przednią  lub boczną sciane dla testu.

 

Czy kaskada  i falownik nie jest za słaby ?;)

 

Efekty przedawkowania bakteri to nie tylko zakwit tylko ciągłe problemy.

Podmiany wody bym też nie robiła chwilowo.

 

Wata jest dobra do czyszczenia wody,ale w tym przypadku nie będzie to dobry pomysł,bo zakleja przeplyw i kaskada wolniej filtruje wode czyli wolniejszy przepływ wody.

 

Wolonia -przeklej szczepke i wywal podstawkę bo to rośnie w oczach,a szkoda za pół roku będziesz szkrobał cała skałe.

Ps z innych postów

Zamglenie wody czasem jest taki efekt pod ledami,jest to czyste złudzenie,często spotykam się z tym na wieczór przy wolnym zmniejszaniu się światła,promienie światła powodują właśnie taki efekt,i dziwnie jest to że nie każdego dnia.

Pozd :)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie powtórzę za Beti... czym żywisz bakterie? Jaką formę węgla im dostarczasz. Co usuwa bakterie z Twojego układu? Gluty to wg mnie efekt pożywki.

Jakiego rodzaju waty używasz?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, chwialek napisał:

W zasadzie powtórzę za Beti... czym żywisz bakterie? Jaką formę węgla im dostarczasz. Co usuwa bakterie z Twojego układu? Gluty to wg mnie efekt pożywki.

Jakiego rodzaju waty używasz?

 

 Nic nie dodawałem na zbicie no3 / po4 , no3 ok 10-20 a po4 niewykrywalne. Do akwarium nic nie dodaje od 3 miesiecy. Używam polecanej na tym forum przez "Ura" OWATY.
W akwarium się poprawiło,dalej  działa lampa UV. Dałem cyrkulator, tam gdzie mogły występowac martwe strefy. Zobaczymy co dalej ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Aktualnie walczę z podobnym przypadkiem, więc się podepnę pod temat. 

Zbiornik nie czyszczony od conajmniej 3-4 lat nawet skarpeta nie czyszczona. Podmiankę z przypadku co miesiąc lub rzadziej kubkiem, dolewka- ciepła woda prosto z sterylizatora lampa LED 2000r DIY odpieniacz chyba też.. itp

W tym przypadku odało się wygrać z przezroczysto-bialymi glutami nie mniej białe zmętnienie wody powoli się osłabiało. Po awarii lampy odłączenie jej od prądu skutkuje wyłączeniem..! Trzeba startować aplikacją przeszła w tryb testowy i świeciła niebieskim przez całą dobę lub trochę dłużej.. po tej dziwnej awarii zmętnienie znacznie się osłabiło, zatem zadecydowaliśmy aby zostawić na dzień tylko niebieskie ale ograniczyć je do 10-15%.

Efekt po 2 dniach odwrotny w akwarium już nic nie było widać, zatem faza 3 zaciemnienie.

Zbiornik stoi w pomieszczeniu bez okien z bardzo słabym oświetleniem (Ala lampka nocna) zatem zaciemnienie go z 3,5 stron pozostawiając 1/2 tafli wody odsłoniętą celem lepszej wymiany gazowej.

I tu moje pytanie czy lać bakterie po 2 dniach czy nie lać bo w necie ilu ludzi tyle szkół.. w 1 poście Bartek123blau dokładnie opisał ich dozowanie. Wydaje mi się to logiczne, ponieważ te dobre wygrają łatwiej z tymi złymi, aczkolwiek w bakteriach są często dodawane substancje które wpływają na ich namnażanie, zatem może się to skonczyć bombą..?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak woda robiła się lekko biało-mętna pomogło odpalenie lampy UV na 24h. Okazało się to być zakwitem bakteryjnym. Po dobie UV woda kryształ.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.