Skocz do zawartości
spirou

Pasożyty zoa - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem,

z miesiąc to już trwa i nie mogę się z tym uporać,

3 kolonie zoa wielkości otwartej męskiej dłoni każda, wszystkie pozamykane, marnieją, chodzą po nich różowe, fluo, twarde robaczki

https://photos.app.goo.gl/mfFhUd9q3fTLWXkH8

Na jednym z filmów widać jak ciało ich pobłyskuje. na jednym ze zdjęć widać wydaje się ich jajka złożone na zoa.

Niestety oba kawałki skały mają z 50x50x50cm i nie za bardzo jest jak je wyjąć i dipowac,

w akwarium jest Chełmon, mandaryn wspaniały (oczywiście masa innych ryb które się nimi nie interesują), wpuściłem C.Chrysus, nie zainteresował się nimi, podobnie jak rozdymka C.Valentini.

Czy macie pomysł co to jest ?

Za namową kolegi - myślałem że to Red Bugs które nękają nie raz Akry, leczyłem 2x Milprazonem, za drugim razem nawet podwójna dawka, ale nie pomogło ani trochę.

 

Macie jakiś pomysł co to i co poradzić?

Pozostałe korale nie tknięte, ok, robaki znajdzie się w całym akwa, ale skupiły się na tych zoa - co ciekawe tylko tych wielko polipowych, bo np. Rasta, albo LA są nie tknięte.

Edytowane przez spirou (wyświetl historię edycji)

17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po objawach mogłyby to być ślimaki nagoskrzelne zjadające Zoa. Te nie bardzo wyglądają, jak nagoskrzelne, jednak skoro są trochę fluo to może cos jest na rzeczy. Nagoskrzelne zjadające zoa przejmują ich barwniki i przez to ciężko je zauważyć. Masz wargacze i jak tak, to jakie? I czy masz krewetki i jakie?

I jakie duże akwarium z ciekawości.

W dzień je widać czy w nocy? Jak wychodzą tylko w nocy, to wargacze nie pomogą, bo śpią w piasku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robaki to kuleczki, kropeczki, wzięte w dwa palce sprawiają wrażenie jak główka od szpilki i nie da rady palcami ich zgnieść - tak są twarde.

Widać je w zasadzie cały czas, bardziej w nocy, bo i wtedy zoa są skurczone.

akwa 640l, w obiegu z 850. 

mam Halichoeres chrysus - który w dzień przepływa niby gapiąc się na te zoa i robaki które ja widzę - pomija.

Krewetki - 2x l.Amboinensis. Wpuszczę do tego krewetkę boksującą.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Raczej nie rusza się jak ślimak.  sadzac,że występuja tylko w konkretnych zoa sugeruje, że to specjalista pokarmowy czyli  tu pasożyt.  Kolor niestety może ostrzegać,że są niejadalne. A pod lupą  ma nózki-czułki-oczy?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W preparacie jodowym kąpałeś? Może pomoże.


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie nie patrzyłem na nie pod lupą, ale spróbuję zrobić im lepsze zdjęcie z detalami,

w preparacie jodowym nie kąpałem, one są na dwóch kawałkach skały każdy jakieś pół na pół na pół metra, to dość problematyczne by to wyjąć, ale chyba trzebabędzie :/

one faktycznie nabierają kolor od tego co jedzą, bo występują też białe osobniki.

 


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem 17 zdjęć do albumu, na bialym tle, lepszego makro nie zrobie, a lupa którą mam choć duża jest do niczego. Wkropilem ba tego ribala krople plynu lugola, momentalnie zamarł i już się nie ruszył 


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.06.2019 o 22:09, spirou napisał:

Dodałem 17 zdjęć do albumu, na bialym tle, lepszego makro nie zrobie, a lupa którą mam choć duża jest do niczego. Wkropilem ba tego ribala krople plynu lugola, momentalnie zamarł i już się nie ruszył 

Hej

J jak poradzileś sobie z nimi bo chyba mam ten sam.problem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie wiem

do akwarium trafiły wargacze, o ile Halichoeres trispilus i Halichoeres chrysus w akwarium nie pobyły długo za sprawą Ctenochaetus striatus, o tyle Pseudocheilinus hexataenia utrzymał się do dziś, tak samo jak krewetka Stenopus hispidus.

Co pomogło na te robaczki niestety nie wiem, obstawiam jednak że to Hexa się za nie wzięła, choć tego nie zaobserwowałem.

Moja rada: dobrze przyłóż się do diagnozy - zastanów się co się dzieje z zoa które masz, odkąd się to zaczęło (ja teraz myślę że to przez jakąś szczepkę którą wstawiłem do akwa + wahania parametrów typu kH, PO4), naprawdę przeanalizuj zmiany w akwa i parametry (ja sam często to bagatelizuję i sam przed sobą udaję że wszystko z nimi ok, ale korale nie udają - jakby były w dobrej kondycji to uważam że by mi tak nie chorowały).

Jeśli znajdziesz takie robaki u siebie, poszukaj po necie pod hasłem red bugs zoa, ale nie myl ich z red bugs sps - bo to wg. mnie inne pasożyty.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.