Skocz do zawartości
Dawar

zielony meszkowy glon

Rekomendowane odpowiedzi

Ręce mi opadają. Po walce z ospą od 3 miesięcy walczę z tym zielonym, meszkowym glonem. Nic nie pomaga. Kraby, ślimaki, nawet zając morski. Co to jest i jak z tym walczyć.

Akwarium 500 litrów. Światło dwie lampu Suny po 90W led. Świecę 12 godzin, dwa kanały niebieskie  na 100% 1 kanał biały na 15%. Zielonych i czerwonych diod nie używam. Korale czują się dobrze, pompują się i rozrastają.

Odpieniacz Schuran 250, filtraca 5kg skały i 2l kulki Maspect. Węgiel .Cyrkulacja Nero5 i Maspect Gyre 230 na 70% falowanie, dynamika na przemian.

Parametry

Zasolenie 1.025, PH 8,1 do 8,3(w zależności od pory), KH 7,9 , Mg 1270, Ca 420, PO4 0,011,

Walczę również z NO3 z 50 zbiłem do 25. Zastosowałem VSV i widzę że po miesiącu jakby lekko spadło, ale dalej kolor jest bliżej 25 niż 10.

Obsada 3 ryby: żółtek, chrysus i doktorek. Reszta padła przy ospie. 2 krewetki, ślimaki Trochus, Tektus, Nosarius, Zając morski

Zdjęcia robione rano bez światła bo wtedy widać ten zielony glon. Przy niebieskim świetle robi się brązowy.

g2.jpg

g1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczoteczka w rękę i jedziesz po glonach :)

Ile karmisz bo przy 3 rybach w takim litrażu to powinieneś mieć problem ze zbyt niskimi nutrientami

Test na pewno wiarygodny?

Dawno miałeś ospę? To wtedy był skok parametrów? Czy może takie wysokie od zawsze?

PO4 0.011? coś dziwny ten wynik. Może 0.11? Tak czy siak wykrywalne co w połaczeniu z azotanami bedzie utrudniało walke z glonami


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmienie 1 kostka dziennie, czasem co drugi dzień. Na pewno nie przekarmiam. Robię co tydzień podmiany 50l. Sól Coral Salt Pro. Ostatnio dałem IO. Parametry się rozjechały po ospie. Szczotka nic nie pomaga próbowałem. Nie da się tego oderwać. To taki drobniutki meszek może 0,5  do 1 mm. Wynik PO4 obliczam z fosforu Mała Hanna wyszło 4 to z tabeli daje 0,011. Na NO3 mam nowy test Salifierta i pokazuje to samo co stary co się kończył. Może nie potrzebnie zamykam dekielek od pojemniczka przy testach, ale był w zestawie to chyba po to jest. Przy stosowaniu VSV ponoć muszą być oba czynniki NO3 i PO4 żeby działało. Po ospie wężowidło zgubiło 3 odnóża, ale je wyrzuciłem. Wężowidło żyje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeżowiec :)

Moje akwarium co prawda jeszcze dojrzewa, ale też jestem na etapie zbijania NO3 metodą VSV i historia całkiem podobna. Skałą zaczęła pokrywać się meszkiem, szyby też były praktycznie codziennie do czyszczenia. 

Dołożyłem gratillę i w tydzień oczyścił 1/3 skały :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś podobnego. Najpierw meszek był biały nawet powiedział bym przezroczysty. Po pewnym czasie zrobił się brązowy. Jerzowiec to jadł, ślimaki słabo, całą tylna szybę miałem tym zarośniętą. Zacząłem lac VSV w proporcji 500ml wódki, 200ml octu i 2 łyżeczek cukru. Daje od 3 miesięcy 5ml mieszanki na 400l wody w obiegu raz dziennie. Po tygodniu było widać poprawę. Zeskrobałem glon z tylnej szyby żeby przyspieszyć proces. Po miesiącu problem ustąpił.    

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ja mam meszek zielony i tylko na skałach. Szyby mam czyste. Taki brązowy meszek czasem mi się pojawiał na cyrkulatorach. Leję VSV od miesiąca. NO3 jak zaklęte na  25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie poza vsv zrobiłem rewolucję w sumpie. Wywaliłem DSB które nie zaskoczyło i tylko syf się na nim zbierał, usunąłem jedną przegrodę i odsysam detrytus który gromadzi się w komorze refugium przy każdej podmianie.

Ogólnie nie ma wielkiej filozofii... Glonom trzeba zrobić konkurencję w postaci bakterii albo/i glonów wyższych. Bakterie koniecznie dokarmiać węglem. Może spróbuj zmienić bakterie które lejesz na inne. W moim poprzednim 160l zbiorniku podawałem ProBio S i w pewnym momencie przeszedłem na Special Blend, po podaniu jednej standardowej dawki zrobił się spory zakwit. 

Jaką masz obiegówkę? Pokaż zdjęcia sumpa bo tu może tkwić problem. Przy tak fikuśnej konstrukcji skalnej i 500l dołożył bym ze dwa małe np RW4 na połowie mocy za skałami żeby obmywały dokładnie wszystkie zakamarki.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jest prosty 3 komory. 1- Odpieniacz Schuran 250, 2- skały5kg, 2l kulek Maspecta , 3 pompa obiegowa. Wygląd (w stopce link)  Bakterie zmieniam praktycznie co 2 tydzień.Co do cyrkulacji to już jest wir przy tym sprzęcie. Zmiana kierunków przepływu itp. Na pewno nie ma martwych stref. Obieg Jebao 6000 chodzi na 80%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi w takich przypadkach pomagalo czyszczenie szczoteczka do zebów, ale poza zbiornikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie szczoteczka do zębów ani twardsza szczotka tego nie rusza. Po przejściu Zająca morskiego nie ma śladu żeby coś oczyścił to samo po innych ślimakach. Wygląda to tak jakby skała była przebarwiona na zielona i pokryta grubą warstwą farby. Da się to zeskrobać skalpelem z skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnowię temat. No3 spadło do 10, ale dziadostwo zielone jakby przybierało na sile. Nikt nie ma pomysłu jak z tym walczyć? Wydaje mi się że pojawia się to z góry, jak by światła było za dużo. Przecież dwie 90W ledy nie mogą dawać za dużo światła. Czy jest to możliwe od podawania zielonego fito planktonu 20 ml dziennie? Czy może to zielone sinice, ale wtedy parametry by się rozjeżdżały, a to dziadostwo dało by się oderwać od skały.  Doradźcie coś.

Edytowane przez Dawar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na tym Forum mnóstwo osób z bardzo dużą wiedzą. Czy naprawdę nikt nie chce doradzić jak mi pomóc, doradzić co zrobić. Wychodzi na to że "młody" musi sam odkrywać Amerykę. W ostateczności dać sobie spokój z morszczyzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyluzuj...

Na tym forum bedzie ze dwie setki podobnych tematów. Na prawdę myślisz, że ukrywamy jakąś tajemnicę? Wszystko co można zrobić w tym temacie jest już gdzieś opisane.

Po drugie, ja nie widzę jakiegoś dramatu - chyba ze źle patrzę. Czego oczekujesz od skały? Idealnie biała nie będzie, a lekkie zabarwienie skały to normalka. Zwłaszcza, że cały czas masz nutrienty w wodzie, a akwarium nie wygląda na super dojrzałe. 

Cały czas uważam że szczotkowanie to najlepsze rozwiązanie. Ono nie ma na celu wybielenie skały tylko zniszczenie lub przynajmniej osłabienie tych glonów. Biologia zrobi resztę, ale na to potrzeba czasu...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, to co piszesz nie pasuje do siebie.

Masz 3 ryby, karmisz kostkę dziennie i miałeś NO3 50. W 500 litrach. Ja mam 500l i u mnie przez półtora roku nie widziałem zabarwionego testu na NO3.

Po drugie, jeśli tego glonu nie rusza dolabella, która większość glonów zjada, to jest to jakiś nietypowy glon. Tym bardziej, jak nie da się tego szczotkować.

ja miałem wielki problem z glonami, u mnie pomogła poprawa cyrkulacji i sam glon znikł. Musisz dalej zbijać nutrienty. Jak ci rosną glony w refugium? U mnie glony w refugium nei były w stanie konkurować z glonem na skale.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słońce nie świeci ci na akwarium?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słońce nie świeci. Akwarium jest oddalone o 5m od okna. Po południu zasuwane są rolety. Słońce w okno świeci od 17. Ten glon jest ułożony tak jak by mu właśnie lampy szkodziły. Bo tam gdzie jest cień po oświetleniu lampą np cokół, pod półkami - tam glonu nie ma.

1 godzinę temu, Tester napisał:

Wyluzuj...

Na tym forum bedzie ze dwie setki podobnych tematów. Na prawdę myślisz, że ukrywamy jakąś tajemnicę? Wszystko co można zrobić w tym temacie jest już gdzieś opisane.

Po drugie, ja nie widzę jakiegoś dramatu - chyba ze źle patrzę. Czego oczekujesz od skały? Idealnie biała nie będzie, a lekkie zabarwienie skały to normalka. Zwłaszcza, że cały czas masz nutrienty w wodzie, a akwarium nie wygląda na super dojrzałe. 

Cały czas uważam że szczotkowanie to najlepsze rozwiązanie. Ono nie ma na celu wybielenie skały tylko zniszczenie lub przynajmniej osłabienie tych glonów. Biologia zrobi resztę, ale na to potrzeba czasu...

Rzeczywiście tragedii nie ma, ale rano jak się widzi zielone skały to troszkę to irytuje. Akwarium jest od 10 grudnia więc może jeszcze dojrzewa. Skały szczotkowałem całą sobotę, ale to nic nie daje. Wiem że nie będzie idealnie białej skały i też nie o to chodzi. Dzięki, będę dalej czekał jak się rozwinie sytuacja.

1 godzinę temu, katani napisał:

Problem jest taki, to co piszesz nie pasuje do siebie.

Masz 3 ryby, karmisz kostkę dziennie i miałeś NO3 50. W 500 litrach. Ja mam 500l i u mnie przez półtora roku nie widziałem zabarwionego testu na NO3.

Po drugie, jeśli tego glonu nie rusza dolabella, która większość glonów zjada, to jest to jakiś nietypowy glon. Tym bardziej, jak nie da się tego szczotkować.

ja miałem wielki problem z glonami, u mnie pomogła poprawa cyrkulacji i sam glon znikł. Musisz dalej zbijać nutrienty. Jak ci rosną glony w refugium? U mnie glony w refugium nei były w stanie konkurować z glonem na skale.

 

Jeżeli chodzi o NO3 to było nawet 100. Do 25 zbiłem w dwa tygodnie, ale do 10 udało mi się zejść po paru miesiącach. Jak wyżej pisałem cyrkulację mam bardzo dobrą, a nawet za silną wg mojej oceny. Niestety nie mam refugium.  Pomyślę nad tym jak podpowiedź Testera nie da efektów.

Może rzeczywiście po użyciu chemii na ospę sucha skała pukani kupiona w e-rybce zaczęła dojrzewać i oddawać PO4 i NO3, a co sprzyjało rozwojowi tego glonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jak pukani to z grubsza wiadomo skąd takie parametry. Ta skała może nawet przez rok produkować takie nutrienty, jeśli jej się nie przygotuje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawar  A mógłbyś napisać skąd masz tą skalę? Mam wrazenie, że mam identyczny niemalże problem. Swoje akwarium zalałam zaledwie 2 dni przed Tobą. Rowniez mam wrazenie, że tam gdzie pada bezpośrednie światło z lampy, to jest najgorzej.... udało Ci się dojść do jakiegoś wniosku? U mnie problem zaczal się niedawno tez, kiedy no3 skoczylo prawie do 50. Ale samo.spadlo do ok 5 I tak stoi. Po4 niewykrywalne. Z tą tylko.roznica, że mój.litraz jest prawie 10x mniejszy. Jak aktualnie to u Ciebie wygląda? 

Moja skala była zamawiana jako gotowa konstrukcja z seafrags 

Edytowane przez savvka
błądy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.