Skocz do zawartości
Rezus

Palytoa znaleziona na skale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj poprosiłem o identyfikację korala na jednej z grup na fb. Okazało się ze to palytla. Po przeczytaniu trochę informacji jestem przerażony tym bardziej że w domu mam małe dziecko. Chciałbym wiedzieć w jaki sposób najlepiej się pozbyć tego korala i jak się zabezpieczyc. 

Moja sztuka ca74ae003feabd11f010258c96c2ae85.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

A to zdjęcie znalezione w Internecie 02588796af68b39583d4f33282f709cb.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie  tak daleko chetnie osobiscie bym go  sobie odskrobała :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam w moim baniaczku palythoa  zielone i nie narzekam. Czasami potrafią być badzo piękne i przy rozsądnym obchodzeniu się z nimi (odpowiednie zabezpieczenia przy robieniu szczepek) nie ma żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rezus Palytoa są bardzo toksyczne w pewnych warunkach.

Tak jak nóż jest bardzo niebezpieczny w pewnych sytuacjach a jednak nie pozbywasz się go z domu.

Nie grzeb w nich, nie ściskaj, nie wcieraj w rany, nie jedz, a będziesz żył szczęśliwy ;)

Gdyby palytoa były rzeczywiście tak niebezpieczne to nie byłoby akwarystów morskich


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Tester napisał:

nie wcieraj w rany, nie jedz,

:)

a tak na serio niezwykle rzadko zdarzają się przypadkowe zatrucia...zresztą nie tylko palythoa zawiera toksyny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=31716]Rezus[/mention] Palytoa są bardzo toksyczne w pewnych warunkach.
Tak jak nóż jest bardzo niebezpieczny w pewnych sytuacjach a jednak nie pozbywasz się go z domu.
Nie grzeb w nich, nie ściskaj, nie wcieraj w rany, nie jedz, a będziesz żył szczęśliwy [emoji6]
Gdyby palytoa były rzeczywiście tak niebezpieczne to nie byłoby akwarystów morskich
I nie gotuj skały ani inne tym podobne zabiegi u mnie ani zoa ani palythoa nie chcą rosnąć niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mam palythoa od początku przygody z akwarystyką morską, tnę je od kilkunastu lat w zamkniętym pomieszczeniu i nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów. 

A to co jest na zdjęciach to są moim zdaniem zoanthusy a nie żadne palythoa. 

Internet jest pełen kłamstw, półprawd i bredni. Jeśli dana informacja nie ma źródła naukowego to znaczy że jest to jedynie czyjaś opinia i nie należy uznawać jej za wiarygodną informację mającą związek z rzeczywistością. Gdyby tak było to równie dobrze można stwierdzić że nadchodzi inwazja orków z mordoru albo że za 50 lat wyschną oceany...

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, nanokaczor napisał:

 Jeśli dana informacja nie ma źródła naukowego to znaczy że jest to jedynie czyjaś opinia i nie należy uznawać jej za wiarygodną informację mającą związek z rzeczywistością.

lecz patrząc z drugiej strony ... "naukowcy" zajmują się jakimś problemem dopiero gdy np. kilka osób się zatruje tym samym - zaczynają się zastanawiać dlaczego ...

ludzie  od wieków radzili (i radzą nadal) sobie bez badań naukowych

nie trzeba badań naukowych by wiedzieć że jak walnę sie młotkiem w palec to zaboli ... hmmm ale przecież nie ma to związku z rzeczywistością

wracając do tematu

w wiarygodnych źródeł (niekoniecznie naukowych) wiadomo że jesli to nie ejst skała z frachtu to mało prawdopodobne że to cos jest toksyczne

wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, nanokaczor napisał:

Mam palythoa od początku przygody z akwarystyką morską, tnę je od kilkunastu lat w zamkniętym pomieszczeniu i nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów. 

A to co jest na zdjęciach to są moim zdaniem zoanthusy a nie żadne palythoa. 

Internet jest pełen kłamstw, półprawd i bredni. Jeśli dana informacja nie ma źródła naukowego to znaczy że jest to jedynie czyjaś opinia i nie należy uznawać jej za wiarygodną informację mającą związek z rzeczywistością. Gdyby tak było to równie dobrze można stwierdzić że nadchodzi inwazja orków z mordoru albo że za 50 lat wyschną oceany...

 

Czy ta wypowiedź ma źródło naukowe, czy jest jedynie subiektywną opinią? ;) Czy potwierdziłeś gdzieś, jaki konkretnie gatunek posiadasz, lub z jakiego rodzaju jest Twoj koralowiec ? No i czy gatunek przedstawiony na zdjęciu autora to jest na pewno zoanthus? Ciekawa jestem opinii, bo ja sama dotąd mam problem rozróżnić "zoa" od "palys" i tez nie mam pewnosci, czy poprawnie odrozniam palythoa od protopalythoa.

https://reefhub.pl/palitoksyna-mroczna-strona-zoanthusow/

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wypowiedzi! Koral zostaje, wezmę sobie rady do serca;)


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.