Skocz do zawartości
cherrybloss

lysmata amboinensis - czarne plamy w okolicach skrzeli

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jak w temacie, w okolicach skrzeli pojawiły się brzydkie, ciemne plamy. Krewetka od jakiegoś czasu jest płochliwa i siedzi głównie za skałą. Szukałem, ale nic na ten temat nie znalazłem. Czy ktoś spotkał się z czymś takim? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u Ciebie z wodą? Masz odpieniacz? Skrzela jej się zanieczyscily, może w wodzie za dużo brudu pływa.  

To, że siedzi na tyłach, to akurat nic dziwnego, one są dość nieśmiałe, choć do żarcia po całym akwarium wychodzą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam odpieniacza, w kaskadzie chemi pure oraz matrix. Parametry NO3 i PO4 niewykrywalne wg Colombo, jedyne co się ostatnio zmieniło to lekkie przedawkowanie bakterii i temp. ok. 29 C ze względu na upały. Robię podmiany 10 l raz na tydzień. Czytałem o grzybie fusarium, krewetka trochę straciła apetyt i stała się dosyć ociężała. Mam jeszcze dwie sexi i czują się bardzo dobrze. Może po prostu już stara jest <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to może być kwestia słabej filtracji mechanicznej. U mnie no3 i po4 są kosmicznie wysokie, jednak krewecie mają skrzela czyste. Jedynie u samej góry nad skrzelami, powiedzmy "na karku" jest delikatnie ciemniejsza plamka, ale to wynika z ich budowy ciala.

https://pecesycorales.es/producto/lysmata-amboinensis/

 

Jeśli jednak całe skrzela są czarne, jak na zdjęciu na dole, to według mnie może świadczyć o tym, ze w wodzie jest za dużo niewylapanych białek, które z czasem u krewetek gromadzą się w skrzelach tak, jak widzimy ten brud w kubku odpieniacza czy na wacie, choć woda wydaje się przejrzysta.  Mowię o własnych obserwacjach,  wiec jest to "plotka", a nie naukowo wyjaśnione zjawisko :)Ale to na pewno nie ma związku z wiekiem krewetki. Poprzednia żyła u mnie 2.5 roku, kiedy ją kupiłam byla mala, miała pewnie kilka miesięcy, więc padła w wieku około 3 lat. One ponoć mniej więcej w naturze tyle żyją, choc moja była w świetnej formie, nie wyglądała na starą, odkryłam jej ciało w 1/3 zakopane w piachu, w pozycji pionowej. Dziwne. Jakby ktos ją zamordowal. Jednak skrzela miała czyste i dzień wcześniej była bardzo żywotna. 

http://aadg.pl/akwarystyka-morska/lysmata-amboinensis-krewetka-czyszczaca.html

http://serwer1428786.home.pl/rybka/k_krewetki.html

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma plamy tylko na skrzelach czy wąsy również są jakby brudne? Co do wieku moja była u mnie ponad 4 lata, 3 razy zmieniała zbiornik (był to mój pierwszy zakup) ale wiadomo cześć to cechy osobnicze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to masz dłuższe doświadczenia z tą krewetka, niż ja, nie czuję się kompetentna odpowiadać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ możesz mieć rację. Ostatnio w skutek przedawkowania bakterii sporo białych glutów pływało w wodzie, od jakiegoś czasu przestałem stosować tez watę i wróciłem do standardowej, grubooczkowej  gąbki Tidal. Zrobię jeszcze jedną podmiankę i dołożę watę, zobaczymy. @Konrad ma plamy tylko na skrzelach, w zasadzie całe są czarne. Dzięki za odpowiedź i dam znać, jak się sytuacja rozwinie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zdjęcie.  Będzie łatwiej coś wywnioskować. Z tego, co u siebie zaobserwowałam czarne skrzela, jesli od niedawna, to jeszcze  nie wyrok śmierci, mogą się spokojnie oczyscic. A brudne wąsy u swoich krewetek zauważyłam tylko wtedy, gdy miałam problem z okrzemkami.  Zwykle po każdym starcie  nowego akwarium okrzemki  mnie męczą około pół roku. W tym czasie już mam zwierzaki w tym właśnie krewetki i tylko ich wąsy i odnoza bywają zabrudzone do czasu, aż okrzemki odejdą. 

Jeśli Twoja krewetka żyje 4 lata, to nauczyłeś mnie o nich czegoś nowego. Myślałam, że średnia ich życia wynosi około 2.5 roku, gdzies mi sie to w intermrcie obilo oczy. Bardzo mnie ucieszyła Twoja informacja.

 

Edit: dopiero teraz zauważyłam, że rozmawiam z dwoma różnymi osobami :) korzystam z telefonu tylko i on sporo zawęża perspektywę 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie niestety słabej jakości bo koleżanka bardzo płochliwa jest ;)

A12153AC-C8F4-4CFE-8465-4ED26DEA9F45.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
wygląda jakby czymś ciemnym się najadła
Krewetka ma żołądek wielkości główki od szpilki i jelito. To ciemne to skrzela na których mogą być jakieś pasożyty, być może przywry.3ea250ddc351d99c9985d6ba683bfc2f.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przynajmniej moja wygląda dosyć podobnie jak sie naje np. alg nori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na pewno nie od jedzenia, przez ostatni tydzień prawie w ogóle nie karnię. Trochę lepsze foto udało mi się zrobić, krewetka ma też białe kropki na pancerzu. 

Wydaje mi się, że to to jakieś ślimaki albo rurówki, ponieważ na skale, kaskadzie i reszcie sprzętów jest tego pełno. 

2CF7302D-8F2F-4CF3-95C7-823D2A2FBC1C.jpeg

Edytowane przez cherrybloss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kreweta zrzuciła pancerz i wygląda jak nowo narodzona. Zobaczymy, czy sytuacja się powtórzy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak były to jakieś pasożyty to dobrze by było wylinkę wyrzucić.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem od razu rano. Dziwi mnie tylko, że wciąż nie ma apetytu. Kiedyś była pierwsza zarówno do solowca jak i suchego, a teraz prawie ją to nie rusza. Mam dużo robaczków w piasku i na skale i wydaje mi się, że na nie poluje. Może po prostu jest najedzona. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.