Skocz do zawartości
barto125

Pierwsze akwa - pytanie jak ugryźć temat komina

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Posiadam akwarium 100x40x40 8mm które chce przerobić na morskie.
Na początku nie miało być sumpa, stąd pojawiło się takie szkło, w sumie za pół darmo, ale bez komina.

Proszę doradźcie jak najlepiej się do tego zabrać, widzę 3 rozwiązania:

1) komin w środku, jednak problem pojawia się z przetransportowaniem zbiornika do szklarza, koszta i żaden nie daje gwarancji że nic się nie stanie na sklejonym zbiorniku.
2) odcinanie szyby i komin zewnętrzny - też niechętnie
3) doklejenie pasków szkła i dorobienie komina zewnętrznego - najchętniej widzi mi się ta opcja, jednak jak najlepiej się za to zabrać?
Jako że do akwa będzie korona, widzę tu dwie możliwości:

a)Doklejenie czarnego lacobela na "płasko", będzie on od razu służyć za koronę
b)doklejenie pasków szkła 8mm do czoła kończącej się szyby

Postarałem się to zobrazować (czarny - szkło w akwa, czerwony - doklejki), która opcja jest najbezpieczniejsza, czy to ma rację bytu?

Przechwytywanie2.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo wykonana "doklejka" sprawdzi się ale po co sobie utrudniasz życie?? Koszty lacobela, wykonanie komina, sylikon, robocizna... "gdzie tu sens, gdzie logika".

Jeśli koniecznie chcesz wykorzystać ten zbiornik to załóż pudełko przelewowe i po problemie.

 

Osobiście nie pier#@$lił bym się w takie patenty tylko robił komin wewnętrzny, lub zamawiał nowy zbiornik z zewnętrznym, a ten wykorzystał jako sump. Uwierz że po pewnym czasie i po włożeniu sporej kasy (mój pierwszy był tych wymiarów bez sumpa i poszło lekko 5tyś.) w wystartowanie zbiornika o tych wymiarach będziesz sobie pluć w brodę że kombinowałeś żeby zaoszczędzić kilka stówek.  

 

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie ten zbiornik na sumpa a zbiornik główny zrób sobie szerszy w zależności ile możesz poświęcić miejsca. Komin zewnętrzny musiałby być wykonany metodą wycięcia jednej szyby i skrócenia jej o minimum 5cm i doklejeniu paska w zależności od szerokość grzebienia jaki chcesz mieć. Żaden mądry szklarz nie przyklei ci 4 "doklejek" na każdej z szyb nie wspominając już o estetyce takiego rozwiązania. Jak bardzo chcesz wykorzystać ten zbiornik to albo pudełko przelewowe albo komin wewnętrzny.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o takim rozwiazaniu?

IMG_2113_1200x.JPG?v=1463272811

Ultra reef Overflow

image.png.54e007c725b6364a3a7261c47958403e.png

Owszem trzeba wiercic ale mega estetycznie to wyglada. O wiele lepiej niz kominy wszelakiej masci i boxy. Minus trzeba wiercic:) Ktos moze testowal to w praktyce? Na youtube znalazlem kilka filmow tego rozwiazania w baaaardzo ladnych zbiornikach.

Edytowane przez gonzolak83 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymasz pompę obiegowa to woda Ci spłynie poniżej otworów które będę minimum 5cm od krawędzi szkła. Lustro wody będzie nisko natomiast jak dasz dużo wody to bardzo dużo wody spłynie Ci do sumpa

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj barto ja mam akwa juwel rio 240 miałem w nim paletki ale postanowiłem założyć morskie. Wystartowałem bez sumpa z odpieniaczem i filtrem wewnętrznym juwela po dwóch miesiącach postanowiłem usunąć te ozdoby ze zbiornika i zrobiłem sump do tego pudełko przelewowe no i działa już to 6 miesięcy ale pudełko szpeci , komin byłby lepszy.  Aktualnie żałuje tych wcześniejszych decyzji i szukam akwa OW z kominem po prawej stronie 130x50x60wysokie z szafką i sampem gdybym posłuchał kolegów i kupił od razu taki zestaw to mniej by mnie to kosztowało pieniędzy i pracy tak więc dobrze się zastanów zanim zaczniesz wydawać kasę na eksperymenty. pozdrawiam Zbyszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium na filmie jest z akrylu wiec otwory możesz w nim robić wyżej. Zapytaj szklarza na jakiej bezpiecznej wysokości od krawędzi może Ci zrobić otwory. Przemyśl sobie poczytaj wątki osób które adaptowały słodkie zbiorniki na słone na ogół po czasie wychodzi problem szerokości . Słodkie zbiorniki standardowo są szerokie na 40 natomiast morskie na 60. 20 cm robi kolosalną różnicę tym bardziej jak woda będzie słona to ci wizualnie zwęzi akwarium. Możesz kombinować z pudełkami, u-rurką albo wynalazkami lub przerabianiem zbiornika przez szklarza. Możesz tez kupić na targowisku już akwarium typowe pod solniczkę. Wszystko zależy jaki masz budżet ale na szkle nie ma co oszczędzać.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dokładnie jak Zbyszek Stefek. Wystartowałem na akwarium bez komina i bez sumpa, z całym sprzętem wewnątrz zbiornika. Po 2-3 miesiącach okazało się, że sump to jednak bardzo przydatna rzecz, a i akwarium wygląda dużo lepiej jak cały majdan techniczny jest w szafce, więc założyłem sumpa na pudełku przelewowym. Po ponad 9 miesiącach akwarium działa sobie stabilnie, ale w planach jest nowy zbiornik i koniecznie z odpowiedniem sumpem, kominem i hydrauliką. Jakbym zrobił tak od razu, to oszczędziłbym sporo kasy i nerwów, które straciłem na wszelkie przeróbki.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ultra reef overflow będzie miał śmieszny przepływ, nie wspominając już o tym jak łatwo może dojść do zatkanie takiego odpływu.  Ja bym nie zaryzykował.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uparłem się i zrobiłem po swojemu, sposobem a, kosztowało mnie to jakieś 70 zł.

Wszystko szczelne, zalane stało kilka dni do połowy wysokości korony i nic nie ciekło.

fLtH9nh.jpg

Edytowane przez barto125 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q2jToAU.jpg

Tak wygląda wlot do komina, wiem że klaejnie nieestetyczne, ale silikon miałem drugi raz w ręce. Najważniejsze że szczelne, a z zewnątrz klejenia i tak nie widać. Na przód jeszcze wleci grzebień ze spienionego PVC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I otwór na powrót:

po6N2XK.jpg

Szkoda że nie pomyślałem wcześniej i nie zrobiłem jakiś przelotek na kable do falowników, ale tak to jest jak się coś pierwszy raz robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.