Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie to wyglada . Gratuluje . Te skały masz podklejone razem czy poukładałeś je luźno na dnie . Za dwa - trzy miesiące startuje ze swoim i trochę będę podglądał :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

Fajnie to wyglada . Gratuluje . Te skały masz podklejone razem czy poukładałeś je luźno na dnie . Za dwa - trzy miesiące startuje ze swoim i trochę będę podglądał :) 

Dzięki:D

Każda skała to osobny, poklejony filar. Zrobiłem tak z trzech powodów: ryby mogą swobodni pływać pod, pomiędzy filarami i mają sporo kryjówek, jest przewiew i nie zbiera się syf pod skałą - minimalny styk skały z dnem, w każdej chwili mogę wyciągnąć jakiś element skały, bez robienia rozpier... 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, norbi2222 napisał:

Dzięki:D

Każda skała to osobny, poklejony filar. Zrobiłem tak z trzech powodów: ryby mogą swobodni pływać pod, pomiędzy filarami i mają sporo kryjówek, jest przewiew i nie zbiera się syf pod skałą - minimalny styk skały z dnem, w każdej chwili mogę wyciągnąć jakiś element skały, bez robienia rozpier... 

Ja kupiłem do swojego akwarium RRR około 45 kilo z czego 30 kilo to płytki . Będę chciał kleić je podobnie do twoich . Takie tarasy zawieszone w powietrzu . Największe kawałki płytek mam około 25x30cm wiec będę miał tez takie filary tylko dużo szersze i będzie ich trochę mniej . Zastanawiałem sie czy te filary sklejać ze sobą w całość . Ale chyba zrobię podobnie do twoich . Dałeś coś pod te filary by nie rysowały szkła czy leżą one bezpośrednio na szybie . Ja zastanawiam sie nad punktami silikonu , wtedy nie powinno rysować przy ewentualnym przesuwaniu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Hoom napisał:

Ja kupiłem do swojego akwarium RRR około 45 kilo z czego 30 kilo to płytki . Będę chciał kleić je podobnie do twoich . Takie tarasy zawieszone w powietrzu . Największe kawałki płytek mam około 25x30cm wiec będę miał tez takie filary tylko dużo szersze i będzie ich trochę mniej . Zastanawiałem sie czy te filary sklejać ze sobą w całość . Ale chyba zrobię podobnie do twoich . Dałeś coś pod te filary by nie rysowały szkła czy leżą one bezpośrednio na szybie . Ja zastanawiam sie nad punktami silikonu , wtedy nie powinno rysować przy ewentualnym przesuwaniu 

Nic pod skałę nie dawałem. Nawet jak  porysuje się dno to nie problem, aczkolwiek nie zauważyłem, żeby się rysowało. W kostce maiłem podobnie, tylko mniej.

Edycja.

Tą skałę, która teraz widać to jest około 25-27 kg w stanie suchym. Na zdjęciach bez koralowców jest jej 17 kg. Tylko, że jest to Pukani, a ona jest bardzo lekka.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Cześć, jak się u Ciebie spisuje centropyga acanthops? Podgryza korale?

Nie obserwuje podgryzania, jednak to jest osobnicze i inny osobnik może obgryzać. Po 10 października dojdzie jeszcze  loricula i zobaczę jak będzie jak będą dwie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpis do dziennika (dzień 55)

Kolejny tydzień z nutrientami na zero (No3 - AF, PO4 Mała hanka), co mnie satysfakcjonuje. Mimo działającej lampy UV 24/h biologia sobie radzi z nutrientami. Prawdopodobnie jutro przywiozę kolejną porcję skały (około 25 kg),  która oczyszcza się i wsadzę ją do sumpa. To powinno wystarczyć, żeby zabezpieczyć powierzchnię dla bakterii przed wprowadzeniem kolejnych ryb. Obecnie inwentarz składa się z:

Centropyge acanthops

Ctenochaetus strigosus

Cryptocentrus cinctus

Flame Hawkfish

Halichoeres chrysus

Labroides dimidiatus

Pseudanthias Squamipinnis - 5 szt.

Synchiropus splendidus - para

Zebrasoma xanthurus

Zebrasoma Flavescens

Amphiprion ocellaris "Fancy Snowflake" - para

Cirrhilabrus rubeus

W przyszłym tygodniu dojdzie - Centropyge Loriculus, za za dwa tygodnie - Chelmon Rostratus i Pygoplites diacanthus. I na tym zostanie zamknięta obsada rybna. 

W przyszły tygodniu również dojdzie kilka szczepek acropor australijskich i kilka odmian kolorystycznych montipor na dno  i to raczej wczepie możliwości tego zbiornika jeżeli chodzi o miejsce. Będzie trzeba tylko czekać, aż koralowce urosną.

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo myśleć o większym akwarium... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dadario napisał:

Albo myśleć o większym akwarium... 

Dopiero co zmienił,nie kuś losu:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dadario napisał:

Albo myśleć o większym akwarium... 

Raczej nie, to jest maks moich możliwości miejsca i finansów.

 

4 minuty temu, @Beti napisał:

Dopiero co zmienił,nie kuś losu:D

Noo...własnie:P

Przed chwilą czyściłem szyby i zobaczyłem kilka sztuk malutkich Mysis, to znaczy, że robactwo się mnoży. Na stronie Ichthyo Trophic  http://www.ichthyotrophic.pl/live_pl.html znalazłem ciekawe pozycje żywego pokarmu: Lasonóg (mysis), Rozwielitka słonowodna i Wrotka morska. Pomyślałem, żeby kupić po  dwa opakowania i wpakować do sumpa. Jedyny problem to taki, że nie sprzedają indywidualnym klientom, a nawet nie sprzedają sklepom, tylko hurtownią. Muszę podejść do miejscowego sklepu i dopytać, czy mi sprowadzą z hurtownie to robactwo. Zawsze to większa różnorodność w zbiorniku. Co myślicie?

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życia nigdy za wiele. na pewno nie zaszkodzi. Szkoda, że równonogów też nie sprzedają. Bo równonogi są lepsze od mysis i kiełży, widać je w dzień, są wolniejsze od kiełży i mysis, są w naturze głównym pożywieniem garbików (w tym błazenków) oraz mandarynów.

U mnie mysis i kiełże widać bez względu na to jak karmię akwarium. Za to równonogi pojawiają się masowo przy podawaniu fito. 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katani napisał:

Życia nigdy za wiele. na pewno nie zaszkodzi. Szkoda, że równonogów też nie sprzedają. Bo równonogi są lepsze od mysis i kiełży, widać je w dzień, są wolniejsze od kiełży i mysis, są w naturze głównym pożywieniem garbików (w tym błazenków) oraz mandarynów.

U mnie mysis i kiełże widać bez względu na to jak karmię akwarium. Za to równonogi pojawiają się masowo przy podawaniu fito. 

Niestety nie hodują równonogów. Kupowałeś gdzieś równonogi?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wodą się sprowadziły. JA u siebie przy starcie miałem wodę, piasek i skałę z 12 różnych źródeł, w tym od ciebie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Z wodą się sprowadziły. JA u siebie przy starcie miałem wodę, piasek i skałę z 12 różnych źródeł, w tym od ciebie.

W kostce nie było równonogów. To nie dostałeś ich ode mnie, a szkoda 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogoda, jak pod psem dzisiaj, ani na ryby, ani na grzyby. Miałem do bielawy jechać do CH, ale wczoraj lekko pobalowałem i wolę ie wsiadać za kółko dzisiaj. Ale jak chcesz wsiadaj w furkę i zapraszam na kawę z wiaderkiem. Przepłuczemy siporax i na pewno wpadnie trochę. Tylko tak jak mówię, u mnie je widać przy stosowaniu fito. Jak nie leję to ich jest dużo mniej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, katani napisał:

Pogoda, jak pod psem dzisiaj, ani na ryby, ani na grzyby. Miałem do bielawy jechać do CH, ale wczoraj lekko pobalowałem i wolę ie wsiadać za kółko dzisiaj. Ale jak chcesz wsiadaj w furkę i zapraszam na kawę z wiaderkiem. Przepłuczemy siporax i na pewno wpadnie trochę. Tylko tak jak mówię, u mnie je widać przy stosowaniu fito. Jak nie leję to ich jest dużo mniej.

Dzięki Michał, mam lenia pospolitego i ta pogoda. Ale w tygodniu chętnie do Ciebie podjadę. Umówimy się.

Kilka zdjęć ze słonecznej rafy.

0F0hj5w.jpg

pTilkf4.jpg

lana5Ll.jpg

hMXnM5E.jpg

Op6CtZL.jpg

dDLXzZm.jpg

isQvVUc.jpg

Polipowanie się trochę poprawiła, zacząłem w tym tygodniu karmić koralowce.

Zdjęcia zrobiłem na ustawieniach ręcznych i są trochę lepsze niż na auto. Ale dalej nie jestem w stanie uzyskać takich kolorów jakie widzi moje oko.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpis do dziennika (dzień 56).

Dzisiaj trochę porażek. Rano  zobaczyłem, że  jedna z acropora zbielała. Już wczoraj widziałem, że leci od spodu ale pomyślałem, że ja potne dzisiaj. Dzisiaj już nie było co ciąć, a szkielet wylądował w koszu. Pomyślałem trudno. Zebrałem się i pojechaliśmy z rodzinką na wieś. W planie miałem przywieść skałę, którą tam się moczy. Dwa tygodnie temu jak byłem skała oddała do wody 0,02 PO4 i pomyślałem, dzisiaj już będzie zdatna do zabrania. Niestety okazało się, że hanka pokazała 0,06. Trzeba jeszcze poczekać, aż będzie zero. Lekko rozgoryczony wracam do domu...plan wziął w łeb, a tu kolejna niespodzianka. Dwa z trzech wpuszczonych w poniedziałek Pseudanthias Squamipinnis postanowiło przejść na wieczną rafę. Jeszcze rano pływały, jadły, a tu zonk. Zastanawiam się nad tymi rybami, czy sens jest je trzymać.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w zbiorniku zawitała Centropyge loricula. Piękna sztuka:D Z JM dostałem informację, żeby uważać na pokolce, szczególnie żółtka i  xanthurus, bo lubią poganiać loricule ze względu na jej kolor. A tu, po wpuszczeniu ryby nikt  nie zauważył. Przez kilka godzin pływała pod skałami, a po południu po całym zbiorniku. Na razie skubie ze skał, wpierdziela mrożonki, a polipów nie rusza.

16dDyXB.jpg

wvikwPU.jpg

7Ja3SoV.jpg

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest przepiękna ryba.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

To jest przepiękna ryba.

Tak, jest piękna.  Jak już moje dziecko powiedziało, że jest piękna, to tak musi być:D


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest że Lori lubi być po przytulana przez zółtka , co prawda mój ją może z 2-3 min stresił ale za to Hawjaczyk ze 2 dni ją stresował ale potem jak kumple :DIMG_20190928_195158.thumb.jpg.6acff5b1bad21b2945c08c965bebc0f8.jpg

8 godzin temu, norbi2222 napisał:

Wczoraj w zbiorniku zawitała Centropyge loricula. Piękna sztuka:D Z JM dostałem informację, żeby uważać na pokolce, szczególnie żółtka i  xanthurus, bo lubią poganiać loricule ze względu na jej kolor. A tu, po wpuszczeniu ryby nikt  nie zauważył. Przez kilka godzin pływała pod skałami, a po południu po całym zbiorniku. Na razie skubie ze skał, wpierdziela mrożonki, a polipów nie rusza.

16dDyXB.jpg

wvikwPU.jpg

7Ja3SoV.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, norbi2222 napisał:

Centropyge loricula

bardzo mnie ciekawi czy będzie podgryzać korale?? w przyszłości...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, RobertL napisał:

Coś w tym jest że Lori lubi być po przytulana przez zółtka , co prawda mój ją może z 2-3 min stresił ale za to Hawjaczyk ze 2 dni ją stresował ale potem jak kumple :D

Ja z nastawieniem, że żółty będzie świrował i inne pokolce, przygotowałem lusterko, żeby mu dać zajęcie, a tu nic. Żadna ryba nie zareagowała na nowego przybysza,  Centropyge Acanthops również brak reakcji. Dzisiaj z żółtkiem i  xanthurum skubały jedną skałę ramie w ramie:D

12 minut temu, @Beti napisał:

bardzo mnie ciekawi czy będzie podgryzać korale?? w przyszłości...

Sam jestem ciekaw. Jeżeli nawet, to jest na tyle duża masa koralowa, że nie powinna wyrządzić szkody, chyba, że uprze się na jednego korala. Jacek56 kiedyś pisał, nie pamiętam, czy o centropygach, czy idolkach, że podgryzanie dobrze robiło jego koralom.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mi się wydaję ze natura tych ryb skłania ich do podgryzania polipów , ale chyba się należy  tym liczyć jak już się kupuję taką rybcie ;-) ja chętnie przygarnę jeszcze jedną z rzadszych centropyg :D a jak się nie uda nic ciekawego znaleźć to może spróbuje zrobić parkę Lori lub haremik bo też tak pływają ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.