Skocz do zawartości
Iceberg

Ciemne i chlodne miejsca...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

Od dluzszego czasu sie zastanawiam, co maja na mysli producenci roznego rodzaju dodatkow, witamin, aminokwasow i wszystkich tych buteleczek, piszac by przechowywac je w ciemnym, suchym i chlodnym miejscu...

Dawno temu kupilem aminokwasy, gdzie bylo napisane by trzymac butelke w temperaturze nie przekraczajacej 15°C...Zarowno w sklepie jak i na zewnatrz temperatura byla o wiele wyzsza a nic nie pisalo zeby w ten sposob przechowywac po otwarciu, jak to jest przy pewnych plynnych pokarmach...

Dzis temperatura siega juz 40°C i zastanawiam sie jak sie czuja te buteleczki w pokoju, gdzie jest 30°C...

Mam np. TM Zootonic, substytut zooplanktonu i nie wiem czy lepiej go trzymac w szafce czy tez w lodowce, ktorej najcieplejsza czesc 6°C jest na samej gorze...

Moglbym bez problemu wszystko wlozyc do lodowki, zrobic tam miejsce tylko dla takich buteleczek, ale czy tak niska temperatura nie wplynie na nie negatywnie?...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre firmy piszą np. aby po otwarciu trzymać w lodówce ale nie na wszystkich produktach tak jest napisane.

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suche i ciemne ejst dosyć jasne. W wilgotnym środowisku opakowanie może korodować, lub coś się skraplać. Ciemne - światlo słoneczne ma w swoim widmie UV. światło UV ma dość energii, żeby rozbijać wiązania w niektórych związkach. Dlatego takie substancje powinny być w opakowaniach nieprzepuszczających światła lub w ciemno-brązowym szkle. Dlatego większośc z chemii w buteleczkach, którą używamy jest w takich właśnie. Tak samo jak więszkość dobrych piw (sami się zastanówcie co jest w "piwach" sprzedawanych w zielonych butelkach).

Przy takich upałach jakaś szafka mało przewiewne jest chyba najlepsza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przechowuje koło sumpa,nie zauważyłam aby coś się złego działo :)

fitomix trzymam w lodówce po otwarciu.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, katani napisał:

ak samo jak więszkość dobrych piw (sami się zastanówcie co jest w "piwach" sprzedawanych w zielonych butelkach).

Przepraszam za oftop, ale dokładnie o tym samym myślałem, kiedy trochę poczytałem o piwach:-) Jakaś tam substancja w piwie (chyba odpowiedzialna za goryczkę chmielową) pod wpływem światła rozpada się, dając w efekcie inną substancję o "aromacie kocich siuśków", i już wiadomo skąd ten charakterystyczny posmak piwa z zielonych butelek;-)

Co do głównego tematu, myślę że w lodówce nic się żadnym suplementom czy pokarmom nie stanie. Jak długo nie zejdziesz poniżej zera, będzie ok. 6-8 stopni to bardzo dobra temperatura, wszelkie drobnoustroje żyją, ale mają mocno spowolniony metabolizm. Chociż ja trzymam bakterie w szafce pod akwarium i działają. Pewnie bardziej światło by tu miało znaczenie. A wilgotność - to już moim zdaniem zwykły schemat zadziałał. Bo co szczelnie zakręconej butelce z tworzywa lub szkła robi wilgotność na zewnątrz? Etykieta się może odkleić co najwyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako chemik z wykształcenia (dawno, ale jednak ^_^) ciemne, suche, chlodne miejsce to poprostu lodowka, to ze sklep tego nie przestrzegal - coz poradzic, ale naprawde polecam lodowke, pod wlpywem wyzszej temp. substancje sie rozkladaja, utleniaja, bakterie namnażają itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.