Skocz do zawartości
Raffy14

Własny grys koralowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Testował ktoś, wrzucając do swojego reaktora wapnia kawałki korali (oczywiście martwych)? Jak powstaje w ogóle grys koralowy do reaktorów, jak jest przygotowywany? 

Jak najlepiej oczyścić korale z tkanek itd., żeby nadawały jako grys? Płukanka w ro, aż po4 będzie czysto? może wrzątkiem, żeby po4 było szybciej uwalniane?

Ktoś jeszcze w ogóle stosuje grys koralowy, czy wszyscy jadą na knopach i arm :D 

Ostatnio robię test, pozbyłem chwastów, a to ze wkładu w reaktorach mi ubywa - zafundowałem płukankę i będzie próba :) 

zdjecie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Anta te patyki by jeszcze puściły "liście". Szkoda je wyrzucać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joe Yaiullo w filmiku o jego utrzymaniu jego akwarium mówił, że używa korali w reaktorze. Sanjay Joshi też na jakimś filmiku mówił, że wrzuca do reaktora szkielety np. po przycinaniu albo zmniejszaniu kolonii. Na R2R jest taki temat.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo mega wskazówka! Zajrzałem na baniak tego Joshi...co tu pisać:wub: no to działamy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba na tym filmiku jest o tym mowa.

 

 

Musisz sobie obejrzeć, bo nie jestem pewien.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny pomysł na zagospodarowanie takich ścinków

lekkie oddawanie po4 może być - ale wg mnie zostanie skonsumowane przez korale, jak masz dużą masę koralową. Przy Zeovicie ludzie używają grysu koralowego zamiast zasypów typu Knopp wlasnie dla tego że Zeovit metoda usuwa bardzo mocno nutrienty i te minimalne ilości po4 się przydają. Sam nie prowadzę zbiorników tą metodą, ale tak czytałem zresztą na forum :)

One w tym wiadrze tak zbielały czy po prostu ucinasz te gałęzie bardziej zacienione, zagniecione w kolonii które nie mają tkanki ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4 się nie przejmuję, w zdrowych baniakach gdzie nie ma piasku - albo minimalna warstwa, fosforanów jest zawsze mało :) Zero źle, za dużo źle - trzeba celować w złoty środek, ale to nie problem.

 

@Ura, nadmiar uciąłem i zalałem kranem, by zdechły i zacząłem ostre płukanko na kranówie. Jutro wyjmę i wyruszę na weekend, później wkład będzie moczony w RO i będę obserwował jak stoi Po4, zanim pójdzie do reaktora :) To z baniaka "Akwarium rafowe inaczej", wpisz sobie :)

 

Dzięki wszystkim za wskazówki, to będzie ciekawe doświadczenie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Raffy14 napisał:

nadmiar uciąłem i zalałem kranem

Ale wiesz, że korale nie są z plastiku, tylko to zwierzęta? Równie dobrze mógłbyś to puścić po trzy dychy za szczepkę i mieć za to wp***u zasypu do reaktora, i do tego nie pierniczyć się z płukaniem itp...

 

PS. co się napisało, to już zostanie, ale przyznaję, że rzeczywiście za ostra moja wypowiedź nieco. Szkoda trochę korali, ale w tej konkretnej sytuacji trudno o inne rozwiązanie. Także, jeśli ktoś czyta ta wypowiedź, to nie nakręcajcie się i nie idźcie w stronę "rzeźników" itp.

Edytowane przez Słony leszcz
przecholowanie w wypowiedzi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ale wiesz, że korale nie są z plastiku, tylko to zwierzęta? Równie dobrze mógłbyś to puścić po trzy dychy za szczepkę i mieć za to wp***u zasypu do reaktora, i do tego nie pierniczyć się z płukaniem itp...

:czapkizgłów:) Wiekszosc z nas placze jak mu koral padnie a kolega sam je ubija. Mam nadzieje ze nikt z WWF tego nie czytal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam podejrzewam, że to wycinki praktycznie martwego szkieletu może miejscowo pokryte tkanką...
Panowie nie ma o co płakać nie róbcie z kolegi rzeźnika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra miśki, dowiedziałem się tylko, że to popularny sposób w stanach i jaki naturalny! 

Koniec śmietnika, dam znać za jakiś czas jaka reakcja zbiornika, co z fosforanami itd., przede wszystkim reakcję trudniejszych korali - to najważniejsze.

Pzdr

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raffy14  Tak myślałem że to z tej płytkiej rafy - sam mam taką płytką i bardzo szybko wyrastają SPS z niej zwłaszcza szybko rosnące montipory - staram się je sprzedawać nawet po 10 zł za szczepkę byle sprzedać :) bo wyrastają ponad taflę szybko. 

Nie zastanawiałeś się nad zmianą na coś wolno rosnącego do takiej płycizny?  jakieś LPS typu brain coral - wszystkie favie, montastrea, goniopory, goniastrea itp.  wolno rosną nawet bardzo wolno  przyrastają w kulę i zajmuje im to pare lat  ja mam 3 lata i widać że urosły ale bez przesady.  Mniej roboty :), mniej przycinek i robienia szczepek do sprzedania.

 

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, może ciut za dużo sarkazmu włożyłem w poprzednią wypowiedź... Nie robię z nikogo rzeźnika, raczej chodzi mi o marnotrawstwo lekkie. Sporo roboty, żeby przygotować te szkielety do reaktora, a i tak efekt może nie być najlepszy, to czy nie lepiej to sprzedać "potrzebującym"? Gdzieś tam jakiś mały żal, no bo to jednak zwierzaki, ale sam zdaję sobie sprawę, że zbiornik nie jest z gumy i przycinać trzeba czasem.

PS kolega Raffy wyjaśnił mi też szerszą sytuację, i muszę przyznać, że sam też nie widzę innego rozwiązania w tym konkretnym przypadku.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

czy nie lepiej to sprzedać "potrzebującym"?

oj czasami to droga przez mękę i mniej nerw pochłania zwyczajna utylizacja.

@Raffy14 jedno czego bym się obawiał to "powstanie zasypu" z koralowców obumierających z nieznanych nam powodów. Ale z tego co napisałeś w tym wątku sprawa nie dotyczy tego typu potknięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, chwialek napisał:

oj czasami to droga przez mękę i mniej nerw pochłania zwyczajna utylizacja.

Tak, wiem, zostałem już oświecony, jak się sprawa ma z tymi koralami. Przy alternatywie w postaci wywalenia do kosza lub wrzucania do reaktora, wybór jest oczywisty.

Z tego co wyczytałem tu i tam, wiele publicznych dużych akwariów w taki właśnie sposób zagospodarowuje materiał z przycinania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam ten sam temat (tylko większe wiaderko) - pytanie, czy się udało, jakieś wskazowki w temacie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.