Skocz do zawartości
Dareklisc

Jak podnieść azotany ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Tak jak w temacie w jaki sposób mogę podnieść No3 w akwarium ? 

Czytałem że więcej karmić ale znowu piszą że Po4 prędzej podbije niż No3. 

Akwarium 45 L, odpieniacz, kaskada + siporax. 

2 błazny, parę ślimaków, głównie lpsy i parę miękkich .

Na ten moment parametry wyzerowane

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Dareklisc napisał:

w jaki sposób mogę podnieść No3 w akwarium ?

Więcej karmić suchym pokarmem, skręcić/wyłączyć odpieniacz, pogrzebać w piasku, żeby dytrytus zalegający do wody trafił... Fito podobno też ładnie podnosi azotany, podobnie różne pokarmy dla korali. No i zawsze jeszcze ścieżka chemiczna, czyli np azotan potasu (saletra potasowa, czyli konserwant używany do domowego peklowania mięsa przed wędzeniem), azotan sodu (saletra chilijska, też konserwant i składnik materiałów wybuchowych)... Można szukać w odczynnikach chemicznych, można w spożywczych, ogólnie dość szeroko stosowane i łatwo dostępne substancje.

3 minuty temu, Dareklisc napisał:

Po4 prędzej podbije niż No3

PO4 to chyba bardziej z mrożonego, nie płukanego szczególnie.

9 minut temu, Dareklisc napisał:

Akwarium 45 L, odpieniacz, kaskada + siporax. 

2 błazny, parę ślimaków, głównie lpsy i parę miękkich .

Na ten moment parametry wyzerowane

A jesteś pewien, że masz no3=0? Nie masz trafionego testu raczej? Bo 45L + 2 błazny, to azotanów powinieneś mieć pod dostatkiem? A jak sytuacja z glonami? Jak masz glonów sporo, to one każda ilość azotanów wchłoną. No chyba, że bardzo oszczędnie te błazny karmisz.

Jak masz NO3 i PO4 wyzerowane, to po co psuć?

6 minut temu, silvia napisał:

dokup jakąś rybkę :)

Do 45L, do kompletu do 2 błaznów?:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym ci to ,0' przeszkadza?

Jeżeli chodzi o to że miękkie nierośnie, to  w moim przypadku się nie sprawdza zoa i briareum rośnie jak szalone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A szukania używałeś?

http://nano-reef.pl/forums/topic/35813-dawkowanie-i-kontrola-no3/

 

Ewentualnie na Reefhub jest kalkulator do Redfielda z gotowymi obliczeniami i dawkowaniem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

dokup jakąś rybkę :)

Do 45 L jeszcze coś wpuscic ? :D jak błazny kupowałem to namnie krzywo patrzyli ^^

 

Testy dla pewności sprawdzałem w sklepie bo też nie byłem przekonany co do tych 0 

A chce podnieść bo widzę że nie pompują się korale tak jak trzeba

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz odpieniacz.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Do 45L, do kompletu do 2 błaznów?:-)

 

2 godziny temu, Dareklisc napisał:

Do 45 L jeszcze coś wpuscic ? :D

no przecież nie myślę o jakimś rekinie ... a czymś małym

 .. np. Nemateleotris magnifica  (nie potrzebuje dużego zbiornika) albo Stonogobiops nematodes czy Sphaeramia nematoptera

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam colomno nitrat plus. Za 50 zł. 500 ml można dostać a naprawdę niewiele trzeba. Miałem też 0 i korale coś zaczęły marudzić dałem na 35 wody 0.3 ml x 2 i mam tak teraz ok 2.5 -5 . Wg producenta powinno o 2 skoczyc na tą dawkę no ale skoczyło więcej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmuj powoli siporax i co kilka dni testy na No3 i po4 kontroluj oba parametry. Wyjmuj po sztuce lub dwie raz na tydzien. Jak ci sie test zacznie zabarwiac to na tym zaprzestan. Suchy pokarm tak jak ten dla korali podbija po4 wiec bym sie nad tym zastanowil. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lelum polelum co rebjata wypisujecie ?

45 litrów, 2 pływające srajdy w środku, masa koralowa niewielka, akwarium prawdopodobnie młode.

Darek, nic nie rób, ciesz się akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby produkują no3. Żarcie dostarcza po4. Jednym słowem skoro po4 było, a no3 wyzerowane, można dołożyć rybę przy obecnym poziomie karmienia. Wygląda na to że zbiornik działa właściwie. Ja bym dociążył system zwierzakiem. Złoża bym nie ruszał skoro działa dobrze, bo później może być problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boszzzz przeciez tam nie ma miejsca na więcej ryb. Co wyjdą rady dajecie? Dzięki Bogu Autor ma sporo oleju w głowie...

Nie potrzeba kupowac browaru żeby się napić piwa. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też właśnie nie rozumiem cały czas, po co tam majstrować? Bo jak rozumiem, PO4 też 0 (pisze autor, że  "Na ten moment parametry wyzerowane"). Siporax wyjmować? Przecież to tam właśnie te no3 powstaje z amoniaku i no2, to co najwyżej może sobie kolega właśnie amoniak wykrywalny zafundować i rozpierniczyć filtrację biologiczną w akwarium...

Zamiast kombinować, to karmić więcej ryby, korale podkarmiać trochę (aminokwasy czy fito to za dużo fosforu nie mają, raczej właśnie azot), na pewno się odwdzięczą we wzroście i kolorkach. Jedyne co, to może odpieniacz za mocny, skoro tak zeruje parametry, to tu można coś poeksperymentować. Może tak wydajnie trzepie wodę z amoniaku (on się odpienia wprost), że do siporaxu nie wiele już dociera, żeby bakterie mogły utlenić potem do no2->no3? No ale to też... jak wszystko dobrze działa, to lepiej nie psuć nic dla samej zasady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny powód dla którego chce podnieść azotany to dość słabo pompujące się euphylie, wszystkie jak kupowałem w sklepie czy u lokalnych akwarystów w ich baniakach były mega napompowane, u mnie 2 dni a potem już takiej pompy nie było, kombinowałem z światłem, cyrkulacja, karmie błazny solowcem, czasami czerwony plankton, a korale 1-2 reef roids. Zoasy też są bo są ale przyrostów nie widać a i nie są pootwierane do końca. Dlatego chcę spróbować teraz no3 podbić ale nie wiedziałem jak to naturalnie zrobić żeby chemia nie lać. Testy robiłem salifertem, dla pewności u Pani Ewy w Katowicach (też salifertem) powtórzyłem badania żeby potwierdzić moje wyniki

 

A co do ilości karmienia, daje jakieś 1/4 kostki raz dziennie, z tego i tak błazny większości nie zjedza i gdzieś się to po akwarium rozkłada. 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nie nutrientów im brakuje, tylko mikro? Małe akwarium, odpieniacz, to może wytrzepał wodę za mocno? A jak robisz podmiankę, to widzisz jakiś pozytywny efekt na koralach? Nie pompują się potem lepiej przez jakiś czas? Może jakaś delikatna suplementacja mikroelementów, może częstsze/większe podmianki, może ten odpieniacz skręcić/bardziej na sucho ustawić? Jaki ten odpieniacz masz? Na taką kosteczkę to pewnie każdy jeden będzie mocno przewymiarowany.

A, i jeszcze mi do głowy przychodzi klasyka, czyli zasolenie. Jest ok? Nie za niskie trzymasz?

Przejrzałem na szybko Twój temat o akwarium i bym obstawiał zasolenie. Niby refraktometrem mierzysz, a wartości jakieś 1.022, 1.023... Jeśli to SG (a refraktometr prawie na pewno będzie w sg wyskalowany), to jest to dużo za mało na korale. Raczej by należało trzymać ~35ppt, czyli sg 1.0265. Niskie wartości Ca i Mg tez wskazują na niskie zasolenie. Przy okazji, sugerowałbym olać sg, tylko posługiwać się skalą ppt (zapewne refraktometr po drugiej stronie taką też ma) - jest bardziej jednoznaczna i czytelna. I jeszcze kalibracja refraktometru. Chociaż w instrukcji może i jest napisane, żeby na rodi kalibrować, to lepiej wydać te kilkanaście złotych na płyn saliferta i kalibrować na 35ppt. Każdy sprzęt pomiarowy powinno się kalibrować jak najbliżej oczekiwanych wartości mierzonych, bo im dalej od punktu kalibracji, tym potencjalny błąd będzie większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, 

Odpieniacz mam magusa QQ1 ale ustawiony jest tak że wylewam to co w kubku raz na tydzień a i tak do pełna jeszcze brakuje. 

Zasolenie powinno być ok, sprawdzam świerza solankę przed podmiana i wskazuje wartości producenta. 

Ca, KH, mg. Do tej pory niewiem co było nie tak gdzie mi to uciekło, obstawiam że wodę dostałem wyprana tóra bralem na start. Ale już podnosiłem prochami to do wartości które mieszczą się w tych zakresach gdzie ludzie piszą że są ok. 

Sól mam nawet za bogata zmieniłem teraz na tropical marine reef plus także raczej mikro nie brakuje a w koralach nie widzę jakiś znaczących zmian po podmianie. 

Aktualizacji wątku dość dawno nie robiło, w międzyczasie parę korali przybyło. 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie przez zmianę soli grymaszą... Jak dokarmiasz korale, karmisz dobrze ryby, to moim zdaniem nie powinieneś się przejmować tym NO3 niskim, bo korale na pewno dostają dość. Jeśli grymaszą, to raczej jakaś inna przyczyna być musi. A może też być tak, że pogrymaszą, przyzwyczają się i im foch przejdzie sam. Raczej bym był ostrożny z drastycznymi krokami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już przed zmianą soli tak było :) zadnych drastycznych kroków, raczej staram się nie działać po omacku temu pytam o rzeczy które dla bardziej doświadczonych ludzi są  pierdołami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że zoa to grymaśny i zróżnicowany we wzroście gatunek ,jeżeli chodzi o odmiany.

Mam na Jednej skałce sunny D i Lord of the ring . Kazdy po 3 polipy Końcowy efekt to sunny 60 : 10 lord.

W moim przypadku to dopiero wzrosty zauważyłem po 7-8 miesiacach i to ekspresowe.

To co widziałem po twoim profilu to miałeś duże niedobory , Po takich rewolucjach wymaga zbiornik stabilności 2-3 miesiace.

Możesz kupić kropelki z Af  amino i vitaminy na pewno pomogą tylko nie często bo zaszkodzą.

 A jak za 3-4 miechy nic się nie zmieni , po parametrach stabilnych i książkowych. To zostało ci tylko światło.

Mam podobną lampe led DIY i uwierz że po dodaniu t5 inna bajka.

A aż zrobiłem Dziś testy na no3 i po4 po 3 miechach na colombo  i wszystko zero.

Pozdrawiam i może sie zobaczymy u Pani Ewy
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz uzyc KNO3 (azotan potasu). NIe dosc ze dodasz azotu to jeszcze dolozysz potasu. 


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.