Skocz do zawartości
pawel23

pierwsza kostka 42L

Rekomendowane odpowiedzi

witam

udało mi się w końcu założyć pierwsze akwarium morskie 

akwarium 42 l 

filtr kaskada 3 w środku orginalne gąbki 

cylkulator 600l/h

5 kg suchej skały AF

oświetlenie  sirius nano 18w  wiem ze to mało ale już zamówiłem na aliexpress 30w i czekam na przesyłke

co do podłoża to w poniedziałek będę miał 4 kg żywego piasku 

akwarium wczoraj zalane świeżą solanką  (sól uboga AF Sea Salt)

i teraz mam pytanie czy mam lać jakieś bakterie (obecnie posiadam  prodibio  biodigest )

czy zamiast tych gąbek w filtrze mam je wymienić na jakieś inne absorbenty czy czekac spokojnie na dojrzewanie

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbki wymienić na wydajną ceramikę, jak masz fzn3 to da radę zmieścić ok litr siporaxu tego mneijszego lub może coś innego. Co do reszty nie wiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, pawel23 napisał:

i teraz mam pytanie czy mam lać jakieś bakterie (obecnie posiadam  prodibio  biodigest )

 Lać jak najbardziej , przecież zbiorniczek jest "surowy". Osobiście polecam special blenda, śmierdzą okrutnie ale robią robotę.

15 godzin temu, pawel23 napisał:

co do podłoża to w poniedziałek będę miał 4 kg żywego piasku 

Z ilością piasku nie przesadzaj. Zbyt gruba warstwa będzie siedliskiem detrysu i źródłem kłopotów. Przydadzą się też ślimaki przekopujące dno np. nassariusy. Rozgwiazdy odpadają, nie wyżywią się na takiej powierzchni. Oczywiście życie wprowadzamy bez pośpiechu :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kaskady daj siporax lub matrix. Na wierzch wate. Wymieniaj ją w miarę  często. Bakterie lej. Daj fotki jak wygląda twój ocean;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady  tak jak proponujecie wymienie gąbki na siporax i wate co do piasku to chce taką cienką warstwę coś około 2,5 - 3 cm

a jak często mam lac te bakterie  

akwarium na razie nie wygląda jakoś rewelacyjnie  woda i skała wieczorem wstawie fotke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje bakterie sichema stabiliti. Polecam. Termometr daj na boczną szybę. Z piaskiem nie czekaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co ile dajesz te bakterie termometr już przełożyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam  

 

zbiornik ma już prawie miesiąc leje bakterie sichema stabiliti

no3 - 10 mg/l

no2 - 0,05 mg/l

była mętna woda od piasku ale już się wyklarowała akwarium wygląda czyściutkie brak jakichkolwiek glonów czy innych plag 

i tu moje pytanie czy to normalne ze nic się jeszcze nie pojawiło?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też się na początku cieszyłem że bez plag i że będzie git. Spokojnie wszytsko w swoim czasie . Ale pierwsze życie wjechało jak NO2 było 0 i tego się też trzymaj . 4 miesiące życia teraz miałem sinice. A lampkę co zamówiłeś chyba ma 27 bo ja mam tą samą tak myślę 9 diod po 3 w. Ona ma 30 ale poboru pewnie z wiatraczkiem liczone 

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

zbiornik na razie ok

no3 wychodzi z testów 0 ale no2 podskoczyło do 1 mg/l czy to normalne a czy bakterie jeszcze lać czy już przestać 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, pawel23 napisał:

a czy bakterie jeszcze lać czy już przestać 

bakterie lejesz ciągle, dawkowanie jest napisane na ulotce zazwyczaj - ja np używam special blenda albo biodigest raz na tydzien przy podmiance 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pawel23 napisał:

no3 wychodzi z testów 0 ale no2 podskoczyło do 1 mg/l czy to normalne a czy bakterie jeszcze lać czy już przestać 

Jakieś życie wpuszczałeś? Albo może jakieś wypadki się wydarzyły (temperatura wzrosła np)? W sensie ten no2. Jak był 0, to powinien  dalej być zero, chyba że coś zmieniłeś. Bakterie lać cały czas, ja leję special belnd przy podmiance i stability pomiędzy podmiankami, w środku tygodnia. O właśnie, jak @Hellu pisze, jest ulotka tego się trzymaj.

Co do piachu, 2,5-3cm to raczej gruba warstwa. Cienka to ok 1cm, ale wtedy raczej jakoś grubszy żwirek daj, żeby cyrkulacja go nie wywiewała. A..., widzę, że już piach dałeś. Daj fotę. Obraz akwarium na prawdę więcej mówi, niż wyniki testów:-)

I jeszcze uwaga odnośnie ułożenia skały - nuda i do tego nie praktyczne, mało miejsca dla korali. Albo to rozłóż płasko na dnie, albo sklej jakąś konstrukcję, bo taka "sterta kamieni" to raz, że syf będzie zbierać, a dwa - mało płaskich powierzchni pod korale. A jak już koniecznie chcesz gruzowisko, to układ skały powinien być maksymalnie luźny, z jak największą ilością pustych przestrzeni pomiędzy skalą. Jak sobie wyobrazisz mur, cegła do cegły, kamień do kamienia dopasowany... to skała powinna być totalnym zaprzeczeniem muru, jak najwięcej dziur.

Powodzenia:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no2 nie było 0 tylko jak wcześniej pisałem 0,05 a teraz jest 1 mg/l

no3 było 10 a teraz pokazuje ze jest 0 

dlatego nic z tego nie rozumiem 

leje bakterie tak jak jest na ulotce tylko pytałem jak długo mam je lać a podmiany jeszcze nie robiłem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, pawel23 napisał:

no2 nie było 0 tylko jak wcześniej pisałem 0,05 a teraz jest 1 mg/l

no3 było 10 a teraz pokazuje ze jest 0 

dlatego nic z tego nie rozumiem 

leje bakterie tak jak jest na ulotce tylko pytałem jak długo mam je lać a podmiany jeszcze nie robiłem

Jak nie masz życia to się nie przejmuj. Lej bakterie, pij browara i obserwuj;-) Cokolwiek myśleć "co dalej" to możesz jak zielone glony zaczną zanikać. Ogólnie, dobrze by było zaszczepić akwarium kawałkiem żywej skały albo kubkiem piachu z dojrzałego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o informacje jakie konkretnie światło zamówiłeś u Chińczyków? Możesz podać konkretny link?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

długo się nie nacieszyłem akwarium bez plag

3 tygodnie temu włożyłem kawałek żywej skały na którym rośnie capnella  i się zaczęło  akwarium wygląda jak by się w nim rdza zalęgła 

co widać na załączonych zdjęciach czy to sa okrzemki czy inne świństwo i jak z tym walczyc  a może przeczekać i samo przyszło samo odejdzie

 

nn.jpg

jj.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lać bakterie czyścić szybki i czekać. Możesz dodać kilka ślimaków,  zawsze coś wspomoga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.