Skocz do zawartości
Marcin Wielki

Problem z Babką

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewnić jej kryjowke i aby światło gaslo stopniowo.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korona musiałaby być wysoka, bo babki mają spory "odrzut".

Skaczą ze strachu. W nowym, obcym środowisku czują sie zagrożone. Można im pomóc zapewniając odpowiednie kryjówki. One lubią groty zakopane w piachu. Dobrze by bylo, gdyby miały dwa lub trzy wyjścia, które mogą sobie wybierać.  Zakopywac lub odkopywac zaleznie od upodobań.  Największe skłonności do skakania mają w pierwszych tygodniach od wpuszczeniu, zanim znajdą sobie dom, zapoznają się z resztą obsady i poczują się w miarę bezpiecznie. Tak na szybko, to pomoże siatka na krety o drobnych oczkach i kątowniki pcv. Z kątownikow klejonych na przyklad klejem do instalacji wodnych (tym samym, ktorym kleimy hudraulikę) robimy ramkę pasującą do wymiarów akwarium i za pomocą tego samego kleju lub trytytek przyczepiamy do ramki siatkę na krety. Taka siatka jednak może zabierać sporo światła, najładniej by wyglądała kupiona w sklepie akwarystycznym. Ale ja już rok czasu mam siatkę na krety na trytytkach i ramce z kątownikow pcv. Mam wargacze, babki, żadna ryba się nie teleportowala poza akwarium. Wcześniej przez dwa lata w mniejszym zbiorniku miałam podobne diy ustrojstwo i też żadna ryba nie wyskoczyła.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Nik@ napisał:

Można im pomóc zapewniając odpowiednie kryjówki. One lubią groty zakopane w piachu.

Co proponujesz? Kolanka/trójniki PCV zakopane pod piaskiem? Jestem na etapie projektowania akwa, babki chcę mieć więc taka wiedza się przyda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, żadne kolanka. Grota poklejona ze skały. Może to być kawałek skały wydrazonej w środku tak, żeby rybka się tam zmiescila i mogła sie obrocic. Moze to być płaski kawałek skały do którego przykleić z coś w rodzaju nóżek. To ma stać bezpośrednio na szkle i być częściowo zasypane piachem. Babka tam sobie wykopie sama wejście.  Ważne, żeby to coś było stabilne tak, by podczas kopania jej nie przytrzasnelo. Niektóre kawałki skał mają już naturalne wglebienia. Jak nie masz takiej skały, to weź płaski kawałek i przyklej do niego kilka podporek z mniejszych kawalków  tak, aby konstrukcja stała stabilnie na szkle.  

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja babka miała w nosie pięknie zrobioną dla niej grotę ;]

Odkopała całą skałę i sama sobie znalazła miejsce.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja akurat zamieszkała w tej, którą dla niej pokleilam. Wczesniej zrobilam podobne mieszkanie, tylko znacznie wieksze dla inzynierki leucotaenia i trafilam w gust idealnie. Od razu sie tam wprowadziła i mieszka już  ponad rok. Dla valenciennea zrobiłam coś podobnego, tylko sporo mniejsze, z kilku kawałków skały poklejonej w formę pieczary.  Przez tydzień czasu się nie interesowała tym miejscem, kopała pod podstawkami korali.  W końcu znalazła te grotę i w niej zamieszkała.  Po 3 tygodniach niestety znalazłam ja martwą, a raczej jej maly fragment ciala i kurde... podejrzewam też zagiewkę.  Widzialam, jak kilka razy ja odganiala. Mój błąd polegał na tym, że grotę umieściłem niedaleko terenu, gdzie zagiewka najczęściej przebywa.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samemu zrobić to chwila nawet dla laika, materiał z Castoramy

IMG_20190718_210830_compress2.jpg

IMG_20190718_210837_compress49.jpg


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.