Skocz do zawartości
Marcin Linek

Utrata tkanki seriatopora caliendrum

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu mam w moim zbiorniku problem z seriatoporą calliendrum i nie mogę znaleźć rozwiązania. Może ktoś z Was jest w stanie pomóc?

Miałem w zbiorniku od 2 lat dużego korala + kilka mniejszych poszczepionych z tej samej kolonii. Przez około rok nie było z nimi problemów, miały wszystkie bardzo duże przyrosty.

Nagle pojawił się problem z bieleniem. Przypadkowe kolonie tego korala nagle zaczynały gubienie tkanki. Pojawiała się najpierw jedna biała gałązka a po kilku godzinach cały koral był już bez tkanki. Dodatkowo podczas utraty. tkanka, która była w pobliżu białego szkieletu, pokrywała się brązowym glutem.

Gdy z chorego korala zdarzyłem poodłamywać zdrowe gałązki i porobić szczepki to udawało się je uratować i później się miały dobrze, w przeciwnym razie nic z niego nie zostawało.

Problem powracał, porobione szczepki rosły i wszystko się wydawało ok, a nagle po 2 miesiącach znowu się zaczynała utrata tkanki. I wygląda to tak, że mam w akwarium 10 szczepek, i nagle jakaś losowa z nich ma utratę. Jak odłamię i wyrzucę chorą gałązkę to jest szansa ze się zatrzyma i później jest ok. A czasem mimo odłamania cały koral umiera, a 9 pozostałych ma się dobrze.

Początkowo podejrzewałem skok KH, ale ostatnio KH trzyma się stabilnie a problem jest cały czas. Zbiornik jest już dojrzały, ponad 2 lata w obecnej lokalizacji. Parametry podstawowe stabilne. KH 7.6,  Ca 440, Mg 1320, NO3 2, PO4 0-0.08.

Dozuję pełnego ballinga AF + components strong, wszystkie inne korale (stylophory, inne seriatopory, pocillopory, dunka, goniopora, euphyllia, blastomussa itp.) mają się dobrze, wyglądają zdrowo, pompują się.

Miał ktoś z Was taki problem z jednym gatunkiem korala? Nie wiem gdzie szukać przyczyny, coś podgryza? Asteriny? Tylko skąd taka szybka utrata całej tkanki i dlaczego tylko wybrane osobniki a nie wszystkie?

Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź potas. Też taki miałem kiedyś przypadek z caliendrum i hystrixem zielonym właśnie jak używałem ballinga i soli AF. Kiepsko uzupełniał braki potasu. Seriatopory szybko tracą tkankę, ale też szybko się odradzają. Masz może jakąś czerwoną monti lub pocilloporę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam czerwoną montiporę talerzową oraz pocilloporę tricolor. A czemu o nie pytasz?


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monti jest blado różowa czy ładna czerwona? jak jest niski potas monti blednie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jest już ładnie zaczerwieniona, ale przez długi czas była blada i nie miała przyrostów.

Na dniach powinienem mieć wyniki ICP, więc jeśli masz racje to powinno się wyjaśnić.

Dzięki za odpowiedź


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stylophora ma biale tipy


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są wyniki. Niski Jod i Bor. Myślicie, że to może być przyczyna?

wyniki.thumb.jpg.e451e5f5d46d50c8cf75dd3205bd2569.jpg

Z tego co wyczytałem to niski poziom jodu zwiększa poddatność na infekcje. Także powiedzmy, że jest się czego zaczepić.

Zastanawia mnie jednak róznica poziomów Ca i Mg z tymi, które mierzyłem w domu. Będę musiał zweryfikować poprawność testów kropelkowych.

Czy myślicie, że fakt, że próbka tydzień czasu była w drodze do lab, mogło mieć wpływ na wyniki badania? W lab mnie zapewniali, że wyniki nawet po 2 tyg są wiarygodne.

Edytowane przez Marcin Linek (wyświetl historię edycji)

140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod, molibden i żelazo lipa. Jakby podmianki ktoś nie robił tylko macro uzupelniał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany robię 20 litrów tygodniowo


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Marcin Linek napisał:

Podmiany robię 20 litrów tygodniowo

A węgla ile dajesz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel sporadycznie daje, mniej wiecej co 3 miesiace wrzucam 250ml, phosphorate minus w razie potrzeby, a caly czas jest 10l siporax oraz pellety all in one xl

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupelniaj te pierwiastki co pisałem powyżej to powinno pomóc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką nadzieję. Dzięki za podpowiedzi!


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Marcin Linek napisał:

Też mam taką nadzieję. Dzięki za podpowiedzi!

Tylko powoli nie w jeden dzień. Przelicz wartość o ile podnosi aby uzyskać normę tak aby osiągnąć ją w miesiąc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ostatniego wpisu podbijałem jod oraz zwiększyłem trochę częstość podmian (co 5 dni 5%). W tym czasie początkowo poleciała jeszcze jedna seriatopora, ale ostatni tydzień już wszystko wydaje się być ok. Mam nadzieję, że ten stan się już utrzyma. Według moich obliczeń jod jest już na odpowiednim poziomie więc na razie zaprzestaję dozowanie, ale planuję cały czas podtrzymywać podmiany co 5 dni. Będę obserwował jak zachowują się koralowce a za kilka tygodni powtórzę ICP. Dziękuję za wszystkie rady!


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety problem powrócił. Nie mam pojęcia co się dzieje. Kilka tygodni spokoju, seriatopory z marnych szczepek sie rozrosły w spore krzaki i znowu bielenie. Może to jednak nie parametry tylko jakiś pasożyt? 9fba81392d41f1032984bba1690d64f4.jpg

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka

Zdjecia utraty z bliska. Odlamywalem zajęte gałązki i zrobiłem kilka zdjęć. Może ktoś coś na nich wypatrzy?d4013b1f4fdbf0d755c28e6b14b5ce4e.jpga1b2a5810c7e3ff24ddbd2dc276da9f4.jpg2a6cb6d5e2b6b3e474f2039927ed6c59.jpg3772f1b4b394aa3aaa953a066a4411bd.jpg

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ta seriatopora bielała jak PO4 miałem powyżej  005 ,może tutaj jest problem?


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... u mnie wczoraj wyszło 0,06. Może faktycznie muszę się temu przyjrzeć. Do tej pory jak wychodziło w przedziale 0.00 - 0.06 to specjalnie sie tym nie przejmowalem, zmniejszalem karmienie i kilka dni później juz było mniej. Ale jakby sie zastanowić to może faktycznie jest jakaś korelacja pomiędzy wyższymi poziomami i utratą tkanki. Dzięki za podpowiedź!


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie stwory na skałce w pobliżu martwej seriatopory. Ma ktoś wiedzę co to jest i czy może mieć coś wspólnego z zejściem korala?ef7bf658f9902a6d751221b4b40077b1.jpg

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utrata postępuje tak jakby rozlewała sie od jednego punktu na boki. Korale tego samego gatunku ktore mam postawione po bokach akwarium wygladaja normalnie. Przygladalem sie tkance i nie widac na nicg zadnych wad. Natomiast te zajete nawet na teoretycznie zdrowych gałazkach maja takie jakby wżery, widać naruszenie tkanki. Wczoraj się załamałem bo zajęło mi to seroatopore hysterix, mam ja tylko jedna w akwarium i to juz prawie rok. Wyhodowana od małego krzaczka. Od razu jak to zobaczylem odlamalem martwe galazki i reszte wydipowalem razem ze skalka na ktorej rośnie. W wiaderku z dipem zosrala cala masa malych ciemnych asterin i kilka wieloszczetów. Biorąc pod uwagę parametry oraz sposób roprzestrzeniania sie tego g**** podejrzewam, ze albo jakaś paskudna infekcja albo asteriny.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może któraś z pomp cyrkulacyjnych zbyt ostro skierowana jest na ten fragment korala? Częstą przyczyną jest właśnie zbyt silny prąd wody z pompy/ locklina lub z cyrlkulatora.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w zeszłym tygodniu podpytać coś w acroporze, i dowiedzialem się, że to może być brown jelly i że za bardzo nie ma jak z tym walczyć w zbiorniku. Sugerowali uv w obieg, ale sam nie wiem czy to jest rozwiazanie, czy tylko nie pogorsze stanu zbiornika. Zarzucam filmik jak wyglada utrata tkanki. Tym razem zaarakowało mi seriatoporę hysterix. [emoji22]



Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat nie wzbudza zainteresowania, jednak pozwolę sobie jeszcze opisać moje rozważania i wątpliwości.

Od zeszłego tygodnia brak utraty, koralowce wyglądają zdrowo, ładnie polipują. Ostatni atak pochłonął 3 korale, 2 seriatopory caliendrum (odchowane szczepki z mojego zbiornika) oraz seriatoporę hysterix (była w akwarium od roku, ładnie wybarwiona, z przyrostami, ładnie polipowała). Wszystkie korale stały w bezpośrednim sąsiedztwie. Utrata rozlewała się od jednego punktu i pochłaniała kolejne gałązki. Bardzo dynamicznie, od pierwszych widocznych ubytków w przeciągu kilku godzin całkowita utrata tkanki. Brak było jakichkolwiek skoków parametrów. W zbiorniku mam jeszcze z 8 koloni seriatopory caliendrum rozstawionych na podstawkach na piasku i po nich nie widać gorszej kondycji, ładnie polipują ui bardzo szybko przyrastają.

Na dzień dzisiajszy obstawiam infekcję bakteryjną, zastanawiam się nad zastosowaniem lampy UV w obiegu. Być może w zbiorniku oprócz pożytecznych bakterii namnożyło się za dużo jakiś szkodliwych i może zastosowanie lampy raz na jakiś czas i dozowanie swieżych szczepów bakterii pomogło by nad tym zapanować. Z drugiej strony mam obawy, że zachwieję równowagę i wywołam tym jakieś inne plagi. Wiadomo, że wybiję wtedy ze słupa wody całą masę również pożytecznych bakterii. A jak pojawi się dużo więcej pożywienia to najprędzej na tym skorzysta najpewniej cyjano. Zbiornik w obecnej lokalizacji jest już 3 lata i pomijając kwestię tej utraty to nie sprawia mi żadnych problemów. Nie chciał bym tego zepsuć, szczególnie, że nie mam pewności, że pomoże to zapobiec kolejnym utratom.

Na ten moment jestem znowu w zawieszeniu. Chwilowo brak utraty, ale wątpię aby beż żadnych działań to miał być już koniec. Szkoda mi coś nowego wkładać do akwa, dopóki nie będę pewny, że zapanowałem nad sytuacją. :-(


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.