Skocz do zawartości
rmatysiak

112 litrowe glonowisko w Mińsku Mazowieckim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postanowiłem założyć morskie akwarium.

Rozmiar 80x35x45 40

oświetlenie leddy slim 32 W (na razie jest wersja actinic szukam na olx marine)

Zamierzam trzymać w nim rawkę błazenek, miękkie, jakiegoś LPS i glony, zwłaszcza czerwone mi się podobają i koniecznie niebieska gąbka.
Z innych stworzeń to  co najwyżej molinezja żaglopłetwa i jakieś ślimaki.

 

Piasek chciałbym kupić NATURE'S OCEAN BIO-ACTIV LIVE SAMOA PINK SAND  zastanawiam się tylko jak dużo jest mi potrzeba. 

Sół skłaniam się ku AQUAFOREST REEF SALT

Zastanawiam się nad filtracją i cyrkulacją co możecie polecić żeby było w miarę tanio i dobrze. (nie wiem czy wybrać kaskadę FNZ-3, Tidala 110 czy może Tunze ).

Będę wdzięczny za wszystkie uwagi i porady :)

 

  

 

Edytowane przez rmatysiak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem

21 minut temu, rmatysiak napisał:

Rozmiar 80x35x45

A czemu akurat 45 h? Jak już niestandardowe wymiary, to lepiej głębokość zwiększ z tych 35 na 40 (albo i więcej:-).

23 minuty temu, rmatysiak napisał:

oświetlenie leddy slim 32 W (na razie jest wersja actinic szukam na olx marine)

Szczerze, to odpuść sobie te lampeczki aquaela. Świetlówki i/lub led DIY, albo (jeśli masz środki) jakaś gotowa lampa tego typu.

25 minut temu, rmatysiak napisał:

molinezja żaglopłetwa

A to nie jest raczej do wód słodkich/słonawych rybka? Da radę w rafowym z zasoleniem 35ppt? To tak z ciekawości czystej pytanie, bez podtekstów żadnych. Coś tam słyszałem o wpuszczaniu molinezji na start akwarium, ale czy na dłuższa metę taka rybka może żyć w rafowym baniaku?

27 minut temu, rmatysiak napisał:

Piasek chciałbym kupić NATURE'S OCEAN BIO-ACTIV LIVE SAMOA PINK SAND

Żywy piasek sobie odpuść, bo to ściema i tylko problemy są potem przez zbyt drobna granulację. Żwirek koralowy lub argonit raczej bierz. A jak koniecznie ten żywy, to go chociaż wypłucz z syfu i pyłu porządnie. Tylko to trochę bez sensu, bo niby za ten syf co go wypłuczesz właśnie płacisz.

30 minut temu, rmatysiak napisał:

Sół skłaniam się ku AQUAFOREST REEF SALT

Dla "miękkie, jakiegoś LPS i glony" nie potrzebujesz soli rafowej, wystarczy Ci zwykła sól ("sea salt" w nazwie zwykle). Raz, że taniej, a dwa - na bogatej, rafowej soli możesz mieć więcej problemów z plagami różnymi (więcej mikro).

35 minut temu, rmatysiak napisał:

Zastanawiam się nad filtracją

Odpieniacz + ceramika + wata. Na początku nie ma się co zastanawiać i kombinować, tylko robić najbardziej standardowo jak się tylko da. Na 112L to praktycznie każdy jeden mały odpieniacz wystarczy.

37 minut temu, rmatysiak napisał:

i cyrkulacją

Dwa małe cyrkulatory. Fajne są jabao, bo mają sterowanie, falowanie itp. Ewentualnie można by się pokusić o małe gyre lub coś w tym stylu (glamorca, jebao).

41 minut temu, rmatysiak napisał:

nie wiem czy wybrać kaskadę FNZ-3, Tidala 110 czy może Tunze

Kaskadę to odradzam. Najlepiej sumpa rób (naprawdę, nie bez powodu tak wszędzie radzą), ostatecznie panel filtracyjny na jednym boku. Jeśli koniecznie kaskadę, to raczej tidal 110, bo fzn3 już chyba przy mała już (no i w sumie przy tidalu siermiężna jest strasznie). Tunze to Ci o reefpack chodzi? Nie używałem, to się nie wypowiem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefpack 250 do takiego litrażu jest jak najbardziej ok, z tym że jak umieścisz odpieniacz i filtr w tak wąskim akwarium, to już mogą się rzucać w oczy i zabiorą trochę przestrzeni. Najlepiej zrobić sump i tam dać odpieniacz z Reefpacka (trochę go słychać) lub jakiś inny mały.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Czołem

Hej.

 

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:
3 godziny temu, rmatysiak napisał:

Rozmiar 80x35x45

A czemu akurat 45 h? Jak już niestandardowe wymiary, to lepiej głębokość zwiększ z tych 35 na 40 (albo i więcej:-).

mój błąd akwarium ma wymiar 40

Niestety sampa i inny rozmiar odpada, staram się zrobić budżetowo akwarium a takie razem z szafką kupiłem za 250 zł.

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:
3 godziny temu, rmatysiak napisał:

oświetlenie leddy slim 32 W (na razie jest wersja actinic szukam na olx marine)

Szczerze, to odpuść sobie te lampeczki aquaela. Świetlówki i/lub led DIY, albo (jeśli masz środki) jakaś gotowa lampa tego typu.

Koszty. Lampki aquaela wyjdą mi w cenie taniej belki T5.

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:
3 godziny temu, rmatysiak napisał:

molinezja żaglopłetwa

A to nie jest raczej do wód słodkich/słonawych rybka? Da radę w rafowym z zasoleniem 35ppt? To tak z ciekawości czystej pytanie, bez podtekstów żadnych. Coś tam słyszałem o wpuszczaniu molinezji na start akwarium, ale czy na dłuższa metę taka rybka może żyć w rafowym baniaku?

Z opisów w internecie  i informacji na forum wynika że będzie szczęśliwa w takiej wodzie.

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:
3 godziny temu, rmatysiak napisał:

Piasek chciałbym kupić NATURE'S OCEAN BIO-ACTIV LIVE SAMOA PINK SAND

Żywy piasek sobie odpuść, bo to ściema i tylko problemy są potem przez zbyt drobna granulację. Żwirek koralowy lub argonit raczej bierz. A jak koniecznie ten żywy, to go chociaż wypłucz z syfu i pyłu porządnie. Tylko to trochę bez sensu, bo niby za ten syf co go wypłuczesz właśnie płacisz.

Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o wygląd po prostu podoba mi się taki piasek, jakby był suchy, tańszy i z większa ilością muszelek  to wziąłbym jego. 

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:
3 godziny temu, rmatysiak napisał:

Sół skłaniam się ku AQUAFOREST REEF SALT

Dla "miękkie, jakiegoś LPS i glony" nie potrzebujesz soli rafowej, wystarczy Ci zwykła sól ("sea salt" w nazwie zwykle). Raz, że taniej, a dwa - na bogatej, rafowej soli możesz mieć więcej problemów z plagami różnymi (więcej mikro).

i tu jest problem bo się na tym nie znam. 

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:
3 godziny temu, rmatysiak napisał:

i cyrkulacją

Dwa małe cyrkulatory. Fajne są jabao, bo mają sterowanie, falowanie itp. Ewentualnie można by się pokusić o małe gyre lub coś w tym stylu (glamorca, jebao).

tutaj niestety jest kwestia cenny. Do tego jeden gyre jest super ale jak się zepsuje to jest duży problem. Dlatego bardziej skłaniam się ku dwóm małym cyrkularkom. 

 

Wiem że sump to najlepsze rozwiązanie ale niestety u mnie odpada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, rmatysiak napisał:

(...)

Koszty. Lampki aquaela wyjdą mi w cenie taniej belki T5. (...)

Na prawdę odpuść sobie te zabawki.. Już lepiej tanią belkę T5...


d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, czesiu napisał:

Na prawdę odpuść sobie te zabawki.. Już lepiej tanią belkę T5...

a jaką belkę możesz polecić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtracja zakupiona, kupiłem  używanego Tidal 110

Jakie oświetlenie proponujecie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane już prawie 2 tygodnie. Cisza spokój trochę cyjano się pojawiło. 

Z ciekawostek, wrzuciłem krewetkę po paru dniach pokryła się "grzybkiem" o konsystencji galaretki.  

_untitledimage.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem kupić wodę RO i nie mogłem się powstrzymać. Kupiłem taką skałkę oraz krewetki bałtyckie. (oryginalne przeznaczenie to pokarm dla ryb ale u mnie nie ma ich co zjeść).

Krewetki żyją już parę dni pływają, szukają jedzenia w piasku tylko nie wiem czy nie mam za dużej cyrkulacji bo miota krewetkami bardzo.  

img-20190720-wa0001.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma już prawie miesiąc,  nastąpił atak okrzemek, dodałem bakterii,  następnego dnia okrzemki zniknęła za to woda zbielała (wydaje mi się że to był rozkwit pierwotniaków), po paru dniach ustąpił i pojawiły się okrzemki ale w małej ilości już.

Krewetki bałtyckie dają mi dużo radości, kupiłem dla nich pokarm i karmienie ich sprawia mi dużo frajdy, jak dostają pastylkę jedzenia zbiegają się do niego i zaczyna się wyrywanie sobie jedzenia. Pobiją się tak z godzinę a potem go zostawiają i płyną sobie dalej skubać skałę.  

Jakie ślimaki możecie polecić ? (chodzi mi o takie co przekupują piasek)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka bałtycka wcinająca plagę, w innym miejscu 4 szły po skale i skubały. fajnie było na nie patrzeć jak tak sobie chodżą i skubią. Wolą to od karmy dla krabów/krewetek jaką im kupiłem.

Przepraszam za słabe zdjęcie.
 

11.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy i NO3 wyszło mi 50.  Jak duża podmiany wody zrobić ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, rmatysiak napisał:

Jak duża podmiany wody zrobić ? 

Podmiana wody nie zmniejszy NO3. Akwarium po prostu dalej dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, calak napisał:

Podmiana wody nie zmniejszy NO3. Akwarium po prostu dalej dojrzewa.

To ja tego nie rozumiem. W wodzie jest za dużo NO3, jak zrobię podmiankę to poziom NO3 nie spadnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
To ja tego nie rozumiem. W wodzie jest za dużo NO3, jak zrobię podmiankę to poziom NO3 nie spadnie ?
Nie, tylko przedłużysz dojrzewanie. Lej bakterie i cierpliwie czekaj.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, podmianki nie będzie leje bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.