Jump to content
Sign in to follow this  
Ejdzej88

Testy ATI

Recommended Posts

Cześć,

w sobotę będąc w Acroporze, zobaczyłem testy na wapń ATI, miałem problem z wysokim poziomem wapnia to stwierdziłem, że kupię ten test by porównać wynik z Salifertem, no i spodobała mi się elegancka walizeczka w jakiej sprzedawany jest ten test:)

Nie ma tematu o testach ATI to zrobię krótką recenzję. 

Za 80zł dostajemy zestaw do wykonania 100 testów we wspomnianej walizeczce, która jest delikatnie mówiąc 1000x lepsza od pudełek kartonowych, które przynajmniej u mnie bez przerwy obrywają wodą i się rozmaczają. Testy trzymam w pudle z Ikei razem z całą resztą akwarystycznego bałaganu i używam ich przy podmiankach wody, co powoduje, że zawsze dostanie się tam trochę wody, ale to pewnie przez moje dwie lewe ręce ;)

Zawartość:

Poza wspomnianą walizką dostajemy 2 strzykawki 1ml, tzw. insulinówki, subiektywnie bardzo wysokiej jakości, do jednej z nich mamy nakładkę taką jak w testach Saliferta, strzykawkę 5ml, szklaną fiolkę, 3 odczynniki oraz butelkę płynu wzorcowego. Płynem tym możemy sprawdzić Ca, Mg, KH i zasolenie dla mnie bomba :)

Jest też instrukcja w wersji angielskiej i niemieckiej

Pomiar:

Do fiolki dodajemy 1ml wody z akwarium i 4ml wody RO(!)

Dalej to już prawie standard, 10 kropli Ca1, mieszamy, czekamy, 2 krople Ca2 i zaczynamy podawać insulinówką Ca3 aż płyn zmieni kolor z różowego na niebieskawy.

Subiektywnie zmiana koloru płynu jest gwałtowniejsza niż w Salifercie i nie miałem żadnych wątpliwości kiedy płyn zmienił kolor.

Dla mnie bomba pomimo wydłużonej procedury pomiarowej, dzisiaj robiłem 2 test i już wiedziałem jak on działa więc nie szczypałem się z podawaniem ostatniego odczynnika ze strzykawki, więc sumarycznie czas pomiaru taki sam jak w Salifercie.

Na pewno przetestuję też test na KH, bo zmiana kolorów w Salifercie jest taka jaka jest i się zawsze zastanawiam czy to już czy jeszcze nie ;)