Jump to content

Recommended Posts

Przedstawiam Wam nowy projekt pod tytułem „małe też może być ładne”, mam nadzieje ze się choć trochę spodoba. Poproszę również o słowa krytyki bo jestem kompletnym amatorem, nigdy nawet nie miałem w swoim życiu akwarium. Wszystkiego uczę się na tym forum. Co do błędów rozmieszczenia korali to poproszę o informacje, na pewno się przydadzą.

Zalane od 4 miesięcy.

40x25x30

Aquael Kaskada 800l/h

Chichiros led 18 w

Obsada jak na foto

IMG_0050.thumb.jpg.e856e235811608dfde4cc6b73f854893.jpg

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Edited by Pikal (see edit history)

Ładnie, jak Dunka nie marudzi to nie jest źle. Temat dlaczego caulastrea w wielu kostkach tak słabo sobie radzi jest dla mnie zagadkowy.

Co do obsady, 2 błazny w 30l jest dla wielu kontrowersyjne... Ale z tą hexą to już mocno przesadzone. 

Generalnie czysto jak na 3 rybsony spore ale to może być przedwczesna radość.

Ładnie, jak Dunka nie marudzi to nie jest źle. Temat dlaczego caulastrea w wielu kostkach tak słabo sobie radzi jest dla mnie zagadkowy.
Co do obsady, 2 błazny w 30l jest dla wielu kontrowersyjne... Ale z tą hexą to już mocno przesadzone. 
Generalnie czysto jak na 3 rybsony spore ale to może być przedwczesna radość.

Są 4 ryby, jeszcze w ukryciu babka piaskowa, 5 ślimaków, odnośnie tzw. Ekipy sprzątającej słyszałem wiele różnych opinii, są zwolennicy i przeciwnicy, jak to w końcu jest z tym tematem? Dlaczego hexa nie, za mały zbiornik?

To jeszcze babka piaskowa w 0,5cm warstwie piasku o małej powierzchni. 

Kolego zwiększ litraż i nie męcz zwierząt serio.

Co do odpowiedzi na pytanie czemu hexą nie, poczytaj uważnie opisy gatunków np.

https://reefhub.pl/hexataenia/

I minimalny zalecany litraż.

"Ekipa czyszcząca" to temat rzeka, dla mnie ślimory muszą być bo widzę ich dobrą robotę, krewecia to w sumie ozdoba ale w takim litrażu to "wąsy" zajmują sporo miejsca i drażni koralowce

Z przodu 0,5 cm z tylu przekopane i zalega około 3 cm więc Trochę tego jest, co do litrażu to fakt, szafka pod nowe akwarium już zamówione, planowane 240 litrów 120x40x50, ale to trochę potrwa ze względu na dojrzewanie. Ogólnie uwagi słuszne, a litraż od początku przygody z akwarystyką wydawał mi się trochę na pół serio. Od samego początku utrudniłem sobie życie bo małe zbiorniki wcale do łatwych nie należą. Ustawienie wody to było mega wyzwanie... tak czy siak, przekonałeś mnie w tym momencie i zmobilizowałeś do szybszego działania. 

Edited by Pikal (see edit history)

Wolałbym Cię zmotywować do przemyślanego niż szybkiego działania. Nawet kwestię szkła/sprzętu należy przemyśleć. Przy rozsądnym karmieniu doczekają w tym końca azotowego w nowym szkle.

Odnośnie caulastrei, czy jeśli zgubi miękką tkankę nadal żyje i czy ew. odrośnie ? Czy wtedy to już jest jej koniec ?

9 godzin temu, Pikal napisał:

Odnośnie caulastrei, czy jeśli zgubi miękką tkankę nadal żyje i czy ew. odrośnie ? Czy wtedy to już jest jej koniec ?

Słyszałem że są w stanie odrosnąć z minimalnych ilości tkanki, jednak zazwyczaj jeżeli zostaje sam szkielet to już po nie. Twoja z tego co widać po zdjęciu jest już chyba na wykończeniu :( 

Mierzysz jakieś parametry?

Tak, azotany i fosforany niemal niewykrywalne, KH 2.73 meq/L, zasolenie 1.024 mierzone „spławikiem” wiec mało miarodajne.

Mimo tego są często różne skoki, przed chwilą mierzyłem, no3 poszło w górę jak paliwo w okresie wakacyjnym... utrzymać parametry na stabilnym poziomie w tym słoiczku to wręcz misja nie do wykonania... byle ruch skały, byle klejenie korala zaraz powoduje silne zaburzenie.

posadź sobie makroglony będziesz miał stabilne 0 :D