Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pytanie od amatora do doświadczonych morszczaków. Zaczynam kompletować sprzęt do nowego szkła 120x40x50. Przenoszę się z maleństwa 30 L.Pytanie odnośnie Tunze Reefpack 250, czytałem tu dyskusje na ten temat, wiele pozytywów kilka mankamentów. Wydaje się być pięknie... ale czy na pewno? Czy ktoś posiada ten sprzęt i czy rzeczywiście nie potrzebny sump i inne do wspomagania ? Jakoś nie jestem w stanie sobie wyobrazić solniczki bez sumpa czy tez chociaż panelu filtracyjnego. Jakie media muszą się tam w tym filtrze pojawić, żeby optymalnie oczyszczało ? Czy do tego litrażu będzie to wydajne ?

dziekuje z góry za pomoc


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj fajnie o tym zestawie na Youtube opowiada aquaamator. Ja miałem podobny zestaw tylko juwel i zrezygnowałem z tych ozdób rafa jest zbyt piękna żeby szpecily ją takie ,, ozdoby" pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam ze nawet najmniejszy sump ale powinien byc. Moze to jakas fanaberia ale mialem panel filtracyjny i parametry ciezko mi bylo utrzymac a czysczenie go to byl jakis horror. Tutaj co chce to sobie wyjme, poczyszcze itd. Dodatkowo sumpa mozna ladnie ukryc w szafce ze wszystkimi gratami i nic nam widoku nie szpeci.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Swoje 135L uruchomiłem na Reefpacku 250, bez sumpa, z filtrem wewnętrznym i odpieniaczem Tunze 9004. Byłem kompletnie zielony w temacie i zestaw skusił mnie stosunku dobrą ceną i wizją, że spokojnie powinien wystarczyć do 250L. Filterek całkiem fajny, z miejscem na ceramikę i mozliwością schowania grzałki. Odpieniacz przez pierwsze miesiące był wystarczający, jednak jego poprawne ustawienie (by nie wyrzucał bąbli powietrza i pienił tak jak powinien) napsuło sporo nerwów.

Z czasem filterek został zastąpiony przez niewielki sump, co na pewno wyszło mojemu baniakowi na zdrowię. Odpieniacza używam po dziś dzień, jednak widzę, że mój litraż ze średnio gęstą obsadą i sporą ilością korali, to jest max dla jego wydajności.

Ogólnie, do 240L na pewno dałbym sumpa i jakiś inny odpieniacz (sam startuje 275L i wybrałem AM Power Flotor)

Edytowane przez eXo (wyświetl historię edycji)

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie tak kolorowo jakby się wydawało. Może jednak dokleję jakiś panel, z szafką aquael glossy 120 cm na jedno skrzydło drzwi daje mi zaledwie 35 cm na sumpa więc chyba to będzie za mało... zostanie mi tylko ten panel doklejany do tyłu akwarium. Kwestia estetyki? No niestety, będę musiał to przeboleć


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie szafka Glossy 120 (bo zakładam że o tą chodzi) jest przedzielona na 3 części, przez co słabo się nadaję pod sumpa. Akwarium też bierzesz z tego zestawu Glossy 120? Jeżeli tak, to zwróć uwagę, że te akwaria mają grube szkło na koronie, co może bardzo utrudnić doklejenie zewnętrznego panelu.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ta szafka, myślałem żeby dokleić wewnątrz zbiornika, zbiornik zamówiłbym na erybce, i zastanawiam się czy daliby radę mi zrobić takiego custom’a, do tego wrzuciłbym odpiankę i mam nadzieje ze byłoby ok. Wymiary takiego panelu to 80 cm x 10 cm (lub 15 ) x 50 cm sklejone po środku czarne szkło z odstępami po 20cm na boki żeby to jakoś byle jak ale wyglądało. Wystarczy taka wielkość panelu?


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafkę Glossy sobie odpuść, chyba że kupujesz używkę w dobrym stanie. Błyszczące, czarne płyty wyglądają bardzo ładnie, ale do baniaka o takich rozmiarach dużo lepiej sprawdzi się dedykowana szafka lub stelaż. Raz, że pewnie wyjdzie Cie to nieco taniej (Glossy chyba ponad 1k kosztuje), dwa będziesz miał dużo więcej miejsca do wykorzystania, trzy oszczędzisz sobie trochę nerwów.

Mam szafkę Glossy, którą nabyłem w zestawie ze swoją kostką. O ile u mnie szafka ma tylko jedne drzwi i rozkład miejsca jest ok (sump wchodzi na dolną półkę i mam całą górę na resztę sprzętu), tak spasowanie szafki przez producenta pozostawiało sporo do życzenia. Żeby wszystko było jak należy, musiałem trochę rzeczy poprzerabiać, a w szafce za taką kasę chyba nie powinno mieć to miejsca.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie tak pięknie ta szafka wyglada jak ze zdjęć? Tak wiec sprawę muszę dobrze przemyśleć, dzięki za radę


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie wygląda super, ale jak za tą kasę to fabryczne spasowanie wszystkich elementów powinno być lepsze...


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza 300l solniczka była bez sumpa, teraz mam z sumpem...i wygoda jest nie do przecenienia na korzyść sumpa! oczywiście bez sumpa też można wyhodować piękną rafę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do reefpack, miałem zmieniłem na panel. Odpieniacz jest spoko, ten filterek to tam może litr siporaxu wejdzie przy założeniu, że nie włożysz tam grzałki, moim zdaniem dla ciebie za mało.
Co do akwarium to nie możesz dać chociaż 50cm głębokości?
Fajne wymiary robią standardowo w USA: 120x60x40, nie mówię żeby sprowadzać ale można się wzorować:
https://www.google.com/search?q=deep+blue+80+reef&tbm=isch&ved=2ahUKEwjl0p3GkajjAhUXIFAKHRvlADEQ2-cCegQIABAC&oq=deep+blue+80+reef&gs_l=mobile-gws-wiz-img.3...22246.24322..24826...0.0..0.299.1166.0j6j1......0....1.pS221eS6QGI&ei=q7AkXaXRKJfAwAKbyoOIAw&bih=508&biw=360&client=ms-android-xiaomi&prmd=sivn&hl=pl-PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wyglądają zacnie, u mnie  w mieszkaniu muszę liczyć się z każdym centymetrem więc zostaje mi 40 stka, nie wiem czy jednak nie skuszę się na gotowy projekt akwarium z sumpem stelażem i obudowaniem białym szkłem u erybki... poleca ktoś? 


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem na reefpack tunze 250 kostke 200l bez sumpa 
moim zdaniem powierzchnia zajmowana jest porownywalna do komina. jest energooszczedna bo filtr i ofdpieniacz razem zuzywaja 4w. do filtra zamiast waty dajesz np matrixa wegiel purigen itp.
mialem 12 ryb 3 krewetki i rozgwiazde miekkie lps i sps montipory seriatopory i wszysrko hulalo. 
jestem zdaniaze do poj 200 l nie oplaca sie sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.