Skocz do zawartości
matheroz

LEVEL 3 - kolejny poziom wtajemniczenia - 130x70x60

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako że akwarium ma już ponad 2 i pojawiły się pierwsze schody postanowiłem opisać moje szkiełko i zachodzące w nim ewolucje. Ale od początku:

Akwarium 130x70x60+sump jak na zamieszczonym obrazku, wylądowało w nim 5 litrów siporaxu, litr maxspect kulki, 3 litry neo media pure, 7 litrów bacto rolls

Lampa: Ati sunpower 8x54 wat+ led diy 6x10w royal blue.

Odpieniacz: Deltec 1456 z wymienionym wirnikiem

Obiegówka: Jebao DCP 8000

Cyrkulacja: Jebao OW40x2 + Jakieś Tunze 2000 l/h

 

Obsada:

Naso lituratus

Zebrasoma flavescens 

ctenochaetus strigosus

3x Chromis

2x Valencianea puellaris

2x Pterapogon kauderni

Doktorek

Synchiropus picturatus

 

+Korale

 

Tak jak wspomniałem, zbiornik wystartował jakieś 2 miesiące temu. Robiłem przekładkę ze swojej starej 300. Generalnie wyglądało to tak:

Kupno skały Marco Rocks, coś około 30 kg ---> Moczenie przez około dwia miesiące w RO ---> zbieranie i uruchomienie nowego akwarium ---> zasolenie zbiornika, sól Tropic Marine Pro Reef+włożenie nowej skały+bakterie --> Po dwóch tygodniach przełożyłem najpierw całą skałę wraz z koralami, następnie ryby- wszystko udało się opanować w jeden dzień. 

Generalnie na chwilę obecną dojrzewanie nie przebiegło jakoś drastycznie, lekki wysyp glonów. 

Do dnia dzisiejszego wyglądało wszystko w miarę ok, jednak pojawiły się pierwsze problemy

Parametry na dzień 10.07.2019

Zasolenie: 1.025

PO4- 0.03 - Milwaukee Instruments

NO3 - Niewykrywalne, Salifert

KH- 7 --> podbijam do około 7,5

Ca 410 --> podbijam do okołu 440, 450

Mg 1350 --> też podbijam

 

Dzisiaj postaram się zrobić nowe testy żeby zobaczyć ile udało mi się podbić, bazuję na ballingu od AF.

No to co czas na jakieś foteczki, których z drugiej strony nie mam zbyt dużo, ale docykam :)

 

 

 

 

 

SUMP_final.jpg

11.jpg

222.jpg

333.jpg

W tamtym tygodniu dodałem drugi falownik Jebao OW 40, robi lekką rozpierduche dlatego jest ustawiony na 2 poziomie.

Pierwsze problemy jakie zauważyłem, nie wiem jaki procent miał na to wpływ dodanie cyruklacji 

Na moich acanach zaczęła jakby schodzić tkanka miękka, zaznaczone na zdjęciu. Mogło mieć na to wpływ cyruklacja która dmuchała w jakimś stopniu na nią. Przestawiłem szczepki w inne miejsce z mniejszą cyrkulacją. Było to 10.07.2019 - do wczoraj nie zaobserwowałem jakiś wielkich zmian. Dla porównania wrzucam acane która ma się dobrze i siedzi w tym miejscu od samego początku. Nie wiem co może być z nią nie tak ? Może jeszcze zostawić ją w tym miejscu na dwa dni, poczekać jak nie będzie zmian dać ją jeszcze w inne miejsce ? Może za dużo światła ? Jakieś pomysły ??

6666.jpg

444.jpg

Mam 3 acropory, dwie ok jednej coś dolega, niby polipuje i wszystko ok ale na samych końcach jakby nie miała tkanki, a z jednego kikuta zeszła tkanka 

777.jpg

Jedyny koral jaki dość słabo wygląda to pavona cactus, praktycznie całkowicie zszedł z niej szkielet.

Kolejny problem to gówienka które zotają na dnie, czy jest to problem zbyt słabej cyrkulacji czy po prostu one się rozłożą po czasie. Mogę zwiększyć moc ale moje lpsy trochę na tym cierpią bo rzuca nimi już dosyć mocno. 

Noo i lekki glonik na żwirku oraz skałach. Kwestia nieukończonego dojrzewania ?

 

To tyle z moich początkowych problemów, liczę na konstruktywną krytykę i pomoc. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż ctenochaetus strigosus a no i chętnie zobaczyłbym jak sump wyglada w rzeczywistości a nie na obrazku

  :P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął prawie tydzień a tu brak odzewu :( No cóż próbuje dalej.

Kh podbijałem podbijałem, aż przesadziłem obecnie na poziome 9 ... poczekam aż spadnie do 7.5 i spróbuję utrzymać

Ca obecnie 410 ... Chce uzyskać 440. 

Acany dalej średnio ... chociaż coś tam się pompują ... Dałem w miejsce z mniejszą cyrkulacją oraz ująłem wczoraj dwie świetlówki ... Zobaczymy czy będzie jakiś efekt

Akra też poszła niżej bo chyba faktycznie była za wysoko ... Mam mały kikucik który się odłamał na samym początku i ma się całkiem dobrze, nawet rośnie.

 

W dniu 12.07.2019 o 15:54, sith114 napisał:

Pokaż ctenochaetus strigosus a no i chętnie zobaczyłbym jak sump wyglada w rzeczywistości a nie na obrazku

  :P

Sith specjalnie dla ciebie ustrzeliłem Strigosusa ... jednak dziad ewidentnie nie lubi pozować i zasuwa po akwarium jak szalony. O sumpie zapomniałem ale poprawię się :P 

 

 

13131313.jpg

14141414.jpg

1212.jpg

Po przesiadce na większe akwa zrobił masę ! Ewidentnie przybrał na wadze ... jest teraz GRUBASKIEM <3

Mój ocellaris frostbite, jest jeszcze snowflake też wrzucę. Chyba zapomniałem o nich przy opisie :P 

151515151.jpg

A to mój problem na żwirku .... Jakieś rady ?

171717.jpg

1616161.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, matheroz napisał:

Minął prawie tydzień a tu brak odzewu :( No cóż próbuje dalej.

Kh podbijałem podbijałem, aż przesadziłem obecnie na poziome 9 ... poczekam aż spadnie do 7.5 i spróbuję utrzymać

Ca obecnie 410 ... Chce uzyskać 440. 

Acany dalej średnio ... chociaż coś tam się pompują ... Dałem w miejsce z mniejszą cyrkulacją oraz ująłem wczoraj dwie świetlówki ... Zobaczymy czy będzie jakiś efekt

Akra też poszła niżej bo chyba faktycznie była za wysoko ... Mam mały kikucik który się odłamał na samym początku i ma się całkiem dobrze, nawet rośnie.

 

Sith specjalnie dla ciebie ustrzeliłem Strigosusa ... jednak dziad ewidentnie nie lubi pozować i zasuwa po akwarium jak szalony. O sumpie zapomniałem ale poprawię się :P 

 

 

13131313.jpg

14141414.jpg

1212.jpg

Po przesiadce na większe akwa zrobił masę ! Ewidentnie przybrał na wadze ... jest teraz GRUBASKIEM <3

Mój ocellaris frostbite, jest jeszcze snowflake też wrzucę. Chyba zapomniałem o nich przy opisie :P 

151515151.jpg

Piękna ryba ogólnie cała rodzina jest bardzo ciekawa jeśli chodzi o pokolce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zdjęcia nie oddają jego kolorów, końcówki płetw są złote a paski na brzuchu pięknie wyglądają pod światło. Myślę że gdybym nie miał go od początku zbiornik byłby cały w glonach --> terminator. 

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, matheroz napisał:

1212.jpg

 

Po przesiadce na większe akwa zrobił masę ! Ewidentnie przybrał na wadze ... jest teraz GRUBASKIEM <3

Piękna ryba. Jak duże było poprzednie akwa w którym go trzymałeś? Przesiadam się na 330L w obiegu i robię rozeznanie czy jest jakiś pokolec, który czuł by się w miarę komfortowo w takim litrażu...


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, eXo napisał:

czuł by się w miarę komfortowo w takim litrażu...

Mam Strigosusa, ryba jest piękna i bardzo wdzięczne, a przede wszystkim tolerancyjna na innych mieszkańców - przynajmniej w moim zbiorniku. Trzymam go w zbiorniku 80/70/60, w obiegu jest 360 l wody netto, samo akwarium brutto 330 l. Ryba jest zdrowa i bardzo ruchliwa, jednak skarłowaciała w tym zbiorniku.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam Strigosusa, ryba jest piękna i bardzo wdzięczne, a przede wszystkim tolerancyjna na innych mieszkańców - przynajmniej w moim zbiorniku. Trzymam go w zbiorniku 80/70/60, w obiegu jest 360 l wody netto, samo akwarium brutto 330 l. Ryba jest zdrowa i bardzo ruchliwa, jednak skarłowaciała w tym zbiorniku.
U mnie od wielkości 4 cm ... Miałem go w 300 litrach ... myślę że do tej wielkości którą ma teraz mógłby być ... Potem trochę średnio ... teraz dopiero widzę ile pływa skubie i peneteuje całe akwa

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sytuacja, mój naso ledwo zipie. Wszystko było okej do dnia wczorajszego, nagle zaczął jakoś dziwnie pływać a pod koniec dnia już chował się w jakieś kryjówki i dogorywał. Jeszcze żyje ale widać że jest z nim ciężko, przestał jeść zmienił się jego kolor na praktycznie ciemny. Na ciele zauważyłem dzisiaj jakieś dziwne białe plamy.U mnie od ponad miesiąca. Jakiś pomysł ? .... Aaa taka zarąbista ryba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogło mieć na niego wpływ podawanie jodu i strontu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu minęło więc czas na kolejny wpis :)

Niestety jak wspomniałem wcześniej mój wspaniały Naso postanowił popływać w innym wymiarze. Co było przyczyną ? Nie mam pojęcia. W ciągu jednego dnia przestał jeść, kręcił się w jednym miejscu, potem popłynął w skały i tak już został. Myślę że był w dobrej kondycji więc co się stało. Jedyne co to zacząłem dozować jód i stront --> po 3 krople na mój cały obieg więc chyba to nie miało prawa go załatwić. 

naso.jpg

naso2.jpg

Reszta do przodu. Acany zaczęły się dość mocno pompować .... jednak są w takim miejscu że ciężko złapać ich kolorki na fotce. 

acany.jpg

Acra po ujęciu dwóch świetlówek też sobie lepiej radzą, jednak te białe końcówki były chyba od wypalenia.

acry.jpg

Z nowości doszła catalaphylia która akurat wczoraj podczas robienia zdjęć się obraziła i piękna heliofungia fluo z niebieskimi tipami.

akwa.jpg

helio.jpg

helio2.jpg

Moja fungia aka GÓWNOJAD ! Co na niego patrze to w mordzie ma jakąś kupkę :P widocznie same do niego lgną 

fungia.jpg

Z pozytywów:

Chyba doszedłem do prawidłowego poziomu KH MG i CA.

Zmniejszył się glon na żwirku

Negatywy: pojawiło się dość sporo valonii :/ mam jednego mitraxa na nią ale chyba to za mało. Dokupić czy szukać innego ratunku ? Borsuk a może jest jeszcze coś innego ?

Wirki jak czereśnie wiszą na gonioporze ---> poluję na ślimaka

Aptasia --> Pojawiły się pierwsze różyczki --- Chyba czas na chelmona 

Piszcie co i jak chętnie poczytam jakieś uwagi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda Naso :/ 

A baniak jak widać pięknie się rozwija ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.