Skocz do zawartości
morski

Zielony gruby osad, dywan

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od jakiegoś czasu, raz mniej, raz więcej.. Jak usuwam to odłazi w płatach.

Jakoś się za to konkretnie zabrać czy nie szkodzi? troche chyba przeszkadza "oddychać" wszystkiemu co jest pod spodem. Nie jest tego bardzo dużo, głównie tam gdzie mała cyrkulacja. Nie robiłem nigdy testów od ponad roku prowadzę zbiornik na cotygodniowych niewielkich podmianach i tyle.

IMG_20190711_204642.jpg

IMG_20190710_213049.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano ? Porównaj z tym 

 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi. Działam.. zobaczymy co z tego będzie. 

Jeszcze jedno pytanie. już od dawna mam raz większe raz mniejsze ilości czerwonych plamek - wyglądają trochę jak czerwone przylepione do szyby robaczki, nie widzę za bardzo "gołym okiem" czy to się porusza ale zaczyna mi to wizualnie przeszkadzać. Jakie sugestie? :) Zdarza się też kilka na piachu, no korale jeszcze nie wlazło

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

Wirki?

Nie wiem.. jeżeli tak to jak z tym walczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, morski napisał:

jeżeli tak to jak z tym walczyć?

Ja mam takie od dość dawna. Siedzą na szybkach i piasku, nikomu nie wadzą, nie gryzą korali, to i nie walczę z nimi. Obserwuję, że im większe bagienko się zrobi, tym ich więcej, a po sprzątaniu, podmiance itd wirków ubywa. Także, bym się nie przejmował nimi. Niektóry odsysają je przy podmianach i w ten sposób ograniczają liczebność. Bo stosować jakąś chemię na to nie ma sensu, a chrysus czy hexa, które by to wyłapały, to za mała kosteczka na takie ryby.

Generalnie, cyjano, te wirki... wszystko to wskazuje, że może Ci się tam gdzieś syfek zbierać. Popraw cyrkulację, jakieś bakterie daj (np special blend), skałę przedmuchaj porządnie z osadów, jakąś watę dla filtracji mechanicznej daj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Ja mam takie od dość dawna. Siedzą na szybkach i piasku, nikomu nie wadzą, nie gryzą korali, to i nie walczę z nimi. Obserwuję, że im większe bagienko się zrobi, tym ich więcej, a po sprzątaniu, podmiance itd wirków ubywa. Także, bym się nie przejmował nimi. Niektóry odsysają je przy podmianach i w ten sposób ograniczają liczebność. Bo stosować jakąś chemię na to nie ma sensu, a chrysus czy hexa, które by to wyłapały, to za mała kosteczka na takie ryby.

Generalnie, cyjano, te wirki... wszystko to wskazuje, że może Ci się tam gdzieś syfek zbierać. Popraw cyrkulację, jakieś bakterie daj (np special blend), skałę przedmuchaj porządnie z osadów, jakąś watę dla filtracji mechanicznej daj.

1) Wata jest, co 1 czasami 1,5 tyg. podmiana 10% robię i zmiana waty. W kaskadzie siedzi Siporax (ma już rok, nie rozpada się, wiadomo że brązowy syfek się osaddził.. myślisz że jest to czas aby go przepłukać?

2) to fakt - od jakiegoś czasu nie dodawałem bakterii (mam special blend) więc będę teraz o nich pamiętał :)

3) inaczej skieruję chyba cyrkulator. nie chcę pakować drugiego bo przez kaskadę i dwa cyrkulatory był niezły młyn

4) przedmuchać skałę? nie wiem jak to zrobić ale myślę, że pojadę po skale trochę szczoteczką..

 

Jeszcze jedno pytanie. Ostatnio sporo drapałem glonów wapiennych z szyb bo miałem ich tak dużo, że zakrywały połowę wysokości. Zaczynają się pomału odradzać znowu ale takie będę pewnie za pół roku. Pytanie jest takie czy to dobrze, przeglądając forum dowiedziałem się że to dobry znak? Glon wapienny o jakich parametrach wody mówi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, morski napisał:

Wata jest, co 1 czasami 1,5 tyg. podmiana 10% robię i zmiana waty

Wymiana waty co 1.5 tygodnia to trochę rzadko... Ja zmieniam 2x w tygodniu, a bywało że i częściej zmieniałem watę, jak więcej syfu było. Po kilku dniach to widać już po niej, że się robi brązowa, śmierdząca i osady w niej się rozkładać zaczynają.

5 godzin temu, morski napisał:

myślisz że jest to czas aby go przepłukać

Jak się zbierał syf w siporaxie, to praktycznie przy każdej podmianie go płukałem. Odkąd daję bakterie i watę regularnie to siporax czysty jest.

5 godzin temu, morski napisał:

przedmuchać skałę? nie wiem jak to zrobić ale myślę, że pojadę po skale trochę szczoteczką..

Bierzesz pipetę, taką do karmienia korali np i "dmuchasz" wodą w zakamarki, żeby wywiało z nich osady. Niektórzy też małym cyrkulatorem trzymanym w ręce lub szczypcach to robią. Do tego fajna sprawa jest cyrkulator ze sterowaniem (regulacja mocy i falowanie) i sporym zapasem mocy. Wtedy od czasu do czasu można zrobić "sztorm", czyli stopniowo zwiększyć moc cyrkulacji, tak żeby tam faktycznie maksymalna pralka się zrobiła i tak na jakiś kwadrans zostawić żeby osady przewiało z zakamarków.

6 godzin temu, morski napisał:

Pytanie jest takie czy to dobrze, przeglądając forum dowiedziałem się że to dobry znak?

Przyjmuje się, że wzrost glonów wapiennych świadczy o jako takim dojrzeniu zbiornika (choć to nie zasada, może być zbiornik dojrzały bez glonów wapiennych lub odwrotnie, mody baniak z dużą ilością tych alg), czyli ogólnej stabilności parametrów. Ale jakoś tam się nie przejmuj, jak Ci przeszkadzają gdzieś to skrob. Zwykle ludzie tylną ściankę zostawiają dla alg wapiennych, bo lepiej takie glony wyglądają tam, niż jakieś inne osady czy porost glonów włosowatych. Intensywny wzrost glonów wapiennych może spowodować znaczący spadek wapnia i/lub KH w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Wymiana waty co 1.5 tygodnia to trochę rzadko... Ja zmieniam 2x w tygodniu, a bywało że i częściej zmieniałem watę, jak więcej syfu było. Po kilku dniach to widać już po niej, że się robi brązowa, śmierdząca i osady w niej się rozkładać zaczynają.

Jak się zbierał syf w siporaxie, to praktycznie przy każdej podmianie go płukałem. Odkąd daję bakterie i watę regularnie to siporax czysty jest.

Bierzesz pipetę, taką do karmienia korali np i "dmuchasz" wodą w zakamarki, żeby wywiało z nich osady. Niektórzy też małym cyrkulatorem trzymanym w ręce lub szczypcach to robią. Do tego fajna sprawa jest cyrkulator ze sterowaniem (regulacja mocy i falowanie) i sporym zapasem mocy. Wtedy od czasu do czasu można zrobić "sztorm", czyli stopniowo zwiększyć moc cyrkulacji, tak żeby tam faktycznie maksymalna pralka się zrobiła i tak na jakiś kwadrans zostawić żeby osady przewiało z zakamarków.

Przyjmuje się, że wzrost glonów wapiennych świadczy o jako takim dojrzeniu zbiornika (choć to nie zasada, może być zbiornik dojrzały bez glonów wapiennych lub odwrotnie, mody baniak z dużą ilością tych alg), czyli ogólnej stabilności parametrów. Ale jakoś tam się nie przejmuj, jak Ci przeszkadzają gdzieś to skrob. Zwykle ludzie tylną ściankę zostawiają dla alg wapiennych, bo lepiej takie glony wyglądają tam, niż jakieś inne osady czy porost glonów włosowatych. Intensywny wzrost glonów wapiennych może spowodować znaczący spadek wapnia i/lub KH w wodzie.

Dzięki! biorę się do roboty! 

Na zakupy muszę się wybrać więc przejrzę te cyrkulatory z regulacją. Muszę kupić:

1) Sól - używałem taką ReeFlowers Caledonia Reef Salt - wydaje mi się, że jest ok, dobrze się rozpuszcza, korali trudnych nie mam więc rosną.. ale chyba nie będę kombinował ze zmianą soli 

2) Wata perlonowa

PS. jeszcze jedno pytanie do RO DI:

Ostatnio zmierzyłem miernikiem TDS - pokazał "3" czy to znaczy, że należało by się zająć wymianą filtra? Od nowości jak go miałem to nigdy nie pokazywał "0" zawsze bylo "1" albo "2" także nie wiem czy dłużej spuszczać zanim do baniaka się nazbiera czy zainteresować się jakimś przepłukaniem ew. wymianą 

Edytowane przez morski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, morski napisał:

przejrzę te cyrkulatory z regulacją

Ja mam jebao ow10 i jestem zadowolony, choć o jebao to różne historię się czyta, że awaryjne, głośne... ale ja nie potwierdzam. U mnie działa ten cyrkulator idealnie ponad rok już.

37 minut temu, morski napisał:

2) Wata perlonowa

Dużo ludzi (w tym ja) zamiast waty jbl (czy jakiejś innej "do akwarium") używa "owaty" (czyli takiej waty do wypełniania kurtek, kołder, śpiworów itd:-) z allegro. Dużo taniej, różnicy nie zauważyłem.

39 minut temu, morski napisał:

Ostatnio zmierzyłem miernikiem TDS - pokazał "3"

Po żywicy (wkład DI) powinieneś mieć 0. Jak jest inaczej, to żywica do wymiany. Jak tak było od początku, to być może puszka uszkodzona albo źle zmontowana. Jak masz ponad rok i nic nie wymieniałeś, to być może wszystkie wkłady do wymiany już są.

1. Prefiltry wymienia się maks co pół roku.

2. Membrana powinna potrzymać kilka lat, ale jak zaniedbałes prefiltry, to mogła się zużyć szybciej. Generalnie oceniamy to porównując TDS wody przed membraną i po membranie. Jak odczyt po membranie stanowi tak do max 10% (idealnie do 5%) odczytu przed membraną, to można przyjąć że jest jeszcze ok.

3. Żywicę wymieniamy jak tylko TDS za żywicą pokaże coś innego niż 0.

Poczytaj o RODI tutaj:

https://reefhub.pl/filtr-ro-di/

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co do soli. 

Wpadła mi w oko Microbe-Lift Premium Reef Salt praktycznie w tej samej cenie co ta której używam ReeFlowers Caledonia. 

Na temat pierwszej jakieś info odnajduję, na temat obecnie stosowanej praktycznie zero opinii. Wiem, że sól ma być dobrana do zbiornika, ja mam miękkie i LPS więc nie potrzę na np. na sole Tropic Marin. Nie chcę otwierać nowej dyskusji o solach bo wiadomo jak to się skończy :) Myślę tylko nad przejściem może na coś "lekko" lepszego dla moich korali

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.