Skocz do zawartości
miśku

Wąskie akwarium na stosunkowo wysokim stelażu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

Moje malutkie akwarium (80l) staje się powoli zbyt malutkie, a jako że apetyt rośnie coraz większy to plan na większe pojawia się coraz częściej.

Niestety głównym czynnikiem ograniczającym staje się całkowity brak miejsca pod nowy projekt. Jedynym miejscem jest miejsce po komodzie na której obecnie ulokowane jest akwarium 60x35x40(h). Akwarium rośnie fajnie, lecz brak sumpa mocno daje się we znaki. Biorąc pod uwagę dostępne miejsce maksymalne wymiary przyszłego akwarium to 150x35x45(h). Wiem że za wąskie, no ale nie da się nic więcej uszczypnąć w głąb z uwagi na futrynę pobliskich drzwi i ogólny design mieszkania. Akwarium zamierzam zbudować na stelażu, który obuduje płytą mdf z obecnej komody (drzwiczki, szuflady, boki i ewentualnie blat). Biorąc powyższe pod uwagę stelaż misi mieć rozstaw o szerokości max 30cm, co przy wysokości do blatu 105cm  plus akwarium 40cm czyni go dosyć niestabilnym. Dodam że obecnie pod komoda wykonana z całości z mfa sa dwie dębowe belki o rozstawie 26cm i fakt - jak się b. mocno szufladą pchnie to jest z 0.5cm odchyłu, aczkolwiek akwa stoi już 2 rok i nic się nie podziało. Niemniej rozsądnie było by przyczepić przyszły stelaż do ściany na kotwy, tak aby jednoczenie umożliwić całości ewentualne powolne osiadanie. Podobne rozwiązanie widziałem przy tym wątku,  https://reefhub.pl/1000l-w-bibliotece-akwarystyczny-dziennik-bledow-niepowodzen-i-sukcesow-piotra-staniewskiego/

gdzie akwarium było oczywiście dużo większe, aczkolwiek też była to ściana wody zawieszona w powietrzu.

Pytanie jest tylko jaki stelaż zrobić, jakich materiałów do niego użyć no i czym zakotwiczyć to 236kg cacko ze stelażem do ściany.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż ze stali najlepiej.

Ściana z jakiego materiału?
Co jest na podłodze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłoga to panel, ściana to gładź, i chyba coś w stylu suporka/pustaka (sądząc po wierceniu, dalej/glebiej jest beton+zbrojenie. Ale musiałbym jeszcze zerknąć do projektu bloku. Ogólnie nowe - 3letnie budownictwo.


Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będzie zamocowane do ściany, to nie ma żadnego problemu. Jeżeli ściana jest z jakiś lekkich pustaków, to zawsze można zacementować kotwę za pomocą np.  CX5. Ja mam akwarium 150x38x42 na komodzie z płyty meblowej stojącej na panelach, która wraz z nóżkami ma 119 cm. Po zamocowaniu do ściany całość jest na tyle sztywna i tłumi drgania, że trzaśnięcie drzwiami nie powoduje reakcji ryb. Oczywiście komodę wykonywałem sam z płyty 18 mm. Całość jest dość pancerna z pełną płytą z tyłu i podwójnymi płytami poprzecznymi i blatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Mam stelaż wysoki na 120 cm do tego akwarium 70 cm. Na stelażu stoi ponad tona wody. Stelaż przymocowałem do ściany na dwa pręty 8mm kotwiczone do ściany kołkiem chemicznym. Ściana z dziurawki czy jak tam je się nazywa ;) Kołek chemiczny nie do ruszenia, no chyba, że akwa ścianę położy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie szalejcie z tym kotwieniem. Grawitacja ściąga masę w dół, a nie na bok. Oczywiście ja również przykręcił bym tak wąski zbiornik do ściany, ale bez zbędnej przesady. Daj 2-4 porządne długie kołki i tyle.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.