Skocz do zawartości
Caban

Witamina c vs glony oraz cyjano.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawia mnie czy istnieje jakaś konkretna dawka witaminy c na pozbycie sie glonów  w zbiorniku .

Z doświadczenia wiem że albo glony zielone nie lubią tego kwasu albo inaczej zachodzi jakas reakcja że w baseniepo dodaniu tej witaminy robi się czysta woda .

Wiem iż jest to tylko tymczasowe ale tam są krzemiany prosto z kranu a u nas w zbiornikach ich nie ma więc może istnieje jakas skuteczna dawka tej witaminy aby trochę poprzeszkadzać glonom a nawet może cyjano.

Sam jeszcze wit c nie sypłem i postanowiłem przed sypanie zapytac sie was o zdanie ?

A szukając tu na f  nie znalazłem za wiele w temacie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamina C w basenie nie była na żelazo? Cos mi sie wydaje ze jej działaniem było klarowanie wody, ale nie interesowałem się tematem. Jak znasz chociaż troche angielski czy tam niemiecki warto przewertować fora nie tylko Polskie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żelazo. Mocno Ci się pomieszało.

W basenach, efekt magicznego "oczyszczania wody" witaminą C jest wynikiem redukcji brunatnej zawiesiny żelaza (III) do bezbarwnego/zielonkawego żelaza(II).

W akwarystyce morskiej używa się raczej soli sodowej kwasu askorbinowego niż samego kwasu (witamina C - kwas L-askorbinowy). Powodem stosowania jest jednak co innego niż wiązanie jakichkolwiek związków. Kwas L-askorbinowy jest tutaj źródłem węgla organicznego jak wódka czy vsv czyli jest pożywką dla bakterii, te redukują nutrienty - ergo mądrze użyte zmniejszają ryzyko glonów. Dodatkowo są potrzebne niektórym koralowców w stopniu ciut większym niż innym - czytałem o sarcopythonach w regeneracji i ogółem zoanthusach.

Za żadną cenę nie leć do firm po dodatki paszowe w postaci witaminy C (najpopularniejsze do basenów) bo zbijesz tym mocno pH.

Kwestii dozowania nie będę poruszał, bo to kwestia aktualnych zawartości i konsumpcji, a tego z pewnością nie znasz. Nie pozostawię Cię jednak bez odpowiedzi - badacze twierdzą, że należy utrzymywać poziom 5ppm, a przy kuracji zamkniętych zooanthusow - 30ppm. 

Ostatecznie - jeśli koniecznie dalej chcesz dozować witaminę C - kup jakiś produkt z nią, który jest dobrze znany, jego działanie jest celowe i udowodnione i stosuj wg instrukcji. Nie wytyczaj nowych dróg w akwarystyce morskiej. Nie wiem za dużo o reaktywności z krzemem, ale jest raczej w drugą stronę, uwolni krzem związany w piasku jako źródło dla okrzemków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

Na żelazo. Mocno Ci się pomieszało.

 

Gdzie to napisałem bo nie kumam?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Caban napisał:

Na krzemiany .

A o tu ^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to oznacza już koniec ! ? witamina c nie działa jakoś żle na glony ?

A może trzeba użyć np czegoś takiego na grzyby i bakterie typu Borasol ?

 

Edytowane przez Caban (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa tak jak opisałem promując konkurencję dla glonów - bakterie. Trochę byś sam poszperał i czytał uważnie to miałbyś podstawy do wnioskowania.

Borasol to kwas borowy, kolejny idealny obniżacz pH. Chcesz walczyć z glonami środkiem na (sam to odpisujesz) grzyby i bakterie? Ty na serio, czy lubisz trollować? Bor w dopuszczalnych wartościach raczej nic nie zrobi w akwarium z Twoim problemem. A jak chcesz niedopuszczalne to testuj, ja nie słyszałem by miało to sens.

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium słodkowodnym podobno jest rewelacyjne .

I ja tu nie trolluje tylko pytam bo nie jestem znawcą ani nie wiem wszystkiego.

Wracając : podobno ten specyfki dziła rewelacyjnie w akwarium słodkowodnym roślinnym . 

Tak jak napisałeś mam zamiar testować tylko pytam po prostu czy ktoś miał już takie próby z tymi środkami bo coś mało o nich jest napisane i nie chce popełniac np tego samego błędu, może ktoś już to przerabiał .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może sprowadź dyskusję do tego z czym masz problem bo wymieniasz:

"Glony"

"Glony zielone w basenie"

"Krzemiany" - mam rozumieć, że okrzemki?

"a nawet cyjano" 

Szerokie to twoje spektrum problemu. 

Borasol działa na sinice bo jest środkiem na bakterie... a sinice to cyjanobakterie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Borasol działa na sinice bo jest środkiem na bakterie... a sinice to cyjanobakterie

No dokładnie 

Nie rozumiem twojego podejscia ?

To co żły pomysł ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem początkującym i mam często głupie pytania ale Ciebie nie rozumiem :( po prostu określ się z czym masz problem ,sinicami,glonami czy okrzemkami ,najlepiej zamieść zdjęcie bo w tej chwili czytając Twoje posty mam wrażenie że Twój główny problem to zbyt mała ilość postów i próbujesz je na siłę podbić  :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ku...

Ja pie ....

Problemem są sinice i super glony proste i jak ktoś nie chce pomagać to niech lepiej wcale się nie wypowiada bo normalnie szok ..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleś Ty nerwowy. Sagerrak1 Ci pomógł wyczerpującą odpowiedzią, zrób podstawowe testy i zobacz co jest przyczyną a nie szukaj na siłę pół środków bo takich w tym hobby nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Caban napisał:

Ku...

Ja pie ....

Problemem są sinice i super glony proste i jak ktoś nie chce pomagać to niech lepiej wcale się nie wypowiada bo normalnie szok ..

 

Jak widac po innych wypowiedzianych to raczej koledzy Ci chcą pomóc,problem jest w tym że sam nie wiesz w czym jest problem.Zrób zdjęcie,ile to akwarium ma juz miesięcy,jakie jest Kh??? Strzelanie z armaty do innych raczej nie jest tolerowane na tym forum,stąd też wyluzuj nie ma co się unosić :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkowodnym pH rzędu 6,5 nie zrobi zamieszania, w morskim to  będzie tragedia. Działanie wit C to tak jak pisali wcześniej, zwiększenie rozwoju baterii, zakwaszenie wody i zwiększenie dostępności żelaza dla roślin wyższych. W morskim, żadna ta zależność nie będzie miała zastosowania ponieważ przy okazji zaburza działanie całego "miniekosystemu". Wyluzuj, nie kombinuj, nie szukaj "nowej drogi". Poszukaj metod walki stosowanych w morskich akwariach. A jeśli nawet tego Ci się nie chce, to załóż  nowy temat, opisz zbiornik, prowadzenie i problemy a na pewno jakaś rada się znajdzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

W słodkowodnym pH rzędu 6,5 nie zrobi zamieszania, w morskim to  będzie tragedia. 

W słodkim to nawet często jest wskazane tak niskie pH. Pamiętam jak sam je obniżałem do takich wartości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.07.2019 o 22:40, @Beti napisał:

Jak widac po innych wypowiedzianych to raczej koledzy Ci chcą pomóc,problem jest w tym że sam nie wiesz w czym jest problem.Zrób zdjęcie,ile to akwarium ma juz miesięcy,jakie jest Kh??? Strzelanie z armaty do innych raczej nie jest tolerowane na tym forum,stąd też wyluzuj nie ma co się unosić :)

 

 

W dniu 23.07.2019 o 21:38, Tester napisał:

Autora proszę o kulturę albo do ostrzeżenia dojdzie ban

 

Dziekii jak zwykle nie pomocni .

a tu macie o :

W dniu 23.07.2019 o 22:45, dadario napisał:

W słodkowodnym pH rzędu 6,5 nie zrobi zamieszania, w morskim to  będzie tragedia. Działanie wit C to tak jak pisali wcześniej, zwiększenie rozwoju baterii, zakwaszenie wody i zwiększenie dostępności żelaza dla roślin wyższych. W morskim, żadna ta zależność nie będzie miała zastosowania ponieważ przy okazji zaburza działanie całego "miniekosystemu". Wyluzuj, nie kombinuj, nie szukaj "nowej drogi". Poszukaj metod walki stosowanych w morskich akwariach. A jeśli nawet tego Ci się nie chce, to załóż  nowy temat, opisz zbiornik, prowadzenie i problemy a na pewno jakaś rada się znajdzie. 

 

W dniu 24.07.2019 o 00:52, dla syna napisał:

W słodkim to nawet często jest wskazane tak niskie pH. Pamiętam jak sam je obniżałem do takich wartości. 

Można ! ?

A teraz normalna odpowiedz.

A ok czyli z wit c nie próbować ok . trochę mi to wyjaśniło nie wiedziałem że ona zmniejsza ph 

Stosuje już i na cyjano ani na glonach nie robi różnicy zaś koralowce raczej wszystkie słabo polipują .

Teraz z braku odpowiedzi na pytania odnośnie borasolu , od poniedziałku wdrożę testy na moim zbiorniku .

Dam tylko trochę złapać oddechu po wit c, i dozuję borasol .

Nie wiem ale wleję chyba z 50 ml. na raz na dobę .

Czytałem iż jest to srodek na grzyby i bakterie więc z tym pierwszym to by m pasowało a ztym drugim to boje sie iz rozwalę eko system bo za pewne zadziała równiez na pozyteczne bakterie ale to tylko domysły najlepsza jest praktyka .

Co do wieku akwarium ma juz ze 3 lata.

nie licze .

Kolegoa igor po czesci moze to potwierdzic 

A zdjęcie nie ma tu żadnego sensu nie ze sie wstydze czy boje po prostu .

Mój problem to sinice zwane cyjano plus potężne glony po4 - 0 no3 - 0 na 99 %

 

Edytowane przez Caban (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Caban napisał:

A ok czyli z wit c nie próbować ok . trochę mi to wyjaśniło nie wiedziałem że ona zmniejsza ph 

kwas askorbinowy... To właśnie witamina C. Twoje akwarium, twoje pomysły. Ja bym wszelkie wynalazki typu borasol odpuścił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam związku borasolu i nie wiem jak zadziała. Ale jeśli zabija bakterie, to zabija ich większość lub wszystkie. Ryzyko użycia tego w zbiorniku dojrzałym jest większym złem niż w "świeżym". Czym bardziej rozbudowana flora bakteryjna tym efekt będzie bardziej niebezpieczny gdyż związki no2 wytworzą się w większej ilości (a to trucizna), przynajmniej na logikę tak by to wyglądało. Jeśli mam rację, doprowadzisz do szybkiego zgonu systemu. Z tego co wyczytałem (o ile to prawda) borasol w takim systemie może zadziałać podobnie jak chlor. I to chlor, który występuje w takiej postaci jak w popularnym ACE. Na wszelkie plagi z którymi walczysz, lepiej zadziała konkurencja czyli dokładnie odwrotna strategia niż ta którą chcesz użyć. Mam na myśli duża ilość bakterii sprawdzonych preparatów np bio-mate od korallen-zucht, BioDigest Prodibio ale bez pożywki, która znajduje się już w zbiorniku. Dodatkowo cała masa drobnych organizmów by się przydała jak lasonogi, widłonogi itp zjadała by cyjano. Jeśli masz podłoże, to zaaplikował bym bakterie rozcienczone w solance ze zbiornika bezpośrednio do piachu punktowo pipetą po uprzednim wzruszeniu korzucha z wierzchniej warstwy podłoża. Ale to tylko moje zdanie. Ja np żeby zbić po4, sam doprowadzam do pojawienia się cyjano (fajnie chłonie po4) po czym dozuje bakterie w ilosci 3x norma i zbiornik ma się świetnie przez kolejne 3 miesiące. U Ciebie już pierwszy etap masz za sobą bo jak mówisz po4 masz zerowe. Drugi etap to wprowadzenie konkurencyjnych bakterii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mnie przekonałeś poczekam z tym borasolem i poszukam jakichś bakterii ale u mnie w mieście ciężko z tym tematem s jeszcze gorzej z robactwem.  Nie mam z skąd ich wziąć! 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkraczam z borasolem .

Przywiozłem sobie kraby pustelnki z grecji drogę przeżyły ale nie wody w moim akwa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem na włochate zielone glony flukonazol  znikneły po tygodniu całkowicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z wskrzeszenia topicu, czy to jest tzw bryopsis? Sorry za zdjęcie, w oryginale jest zieloniutkie ;)

Rośnie u mnie w kilku miejscach tylko w rogach akwarium i z przodu przebija się przez piasek powoli. Ciężko przez to usuwać mechanicznie żeby nie wzruszać piasku...

saaqUI5.jpg

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.