Skocz do zawartości
Kiks

Termoregulator

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj jaki tani termoregulator polecacie? Czy może być podłączony pod grzałkę elektroniczną oraz co najważniejsze czy czujnik nie będzie mieć wpływu na wodę. Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum często polecany jest STC-1000 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hellu napisał:

Na forum często polecany jest STC-1000

Polecany jak polecany:-) Po prostu jest on powszechnie dostępny, działa i kosztuje sporo mniej niż gotowce w sklepach. Minus taki, że to sam regulator, więc trzeba sobie jeszcze jakieś kabelki i wtyczki do podłączenia grzałki i/lub wentylatorów. W każdym razie, ja mam stc1000 i sobie chwalę, działa bez problemów.

Co do wpływu czujnika na wodę - poszukaj takiego z czujnikiem pokrytym plastikiem. Można też sam czujnik dokupić taki "zaplastikowany". Ostatecznie jest też opcja, żeby metalowy czujnik samodzielnie zabezpieczyć silikonem czy jakąś inną osłonką szczelną. "Gołego" metalu bym nie wkładał do wody, podobno rdzewieje.

Co do grzałki z termostatem elektronicznym - mam aquael utlra heater podpiętą właśnie pod stc1000 (na wszelki wypadek) i jest ok. Tyle że ja celowo ustawiłem nieco inne temperatury na obydwu termostatach. Grzałka jest na 27 stopni ustawiona, a stc na 27.3 +/- 0.3. Efekt - grzałka jest zasilana praktycznie cały czas i to termostat grzałki (dużo dokładniejszy) trzyma temperaturę. Stc działa tylko, jak robi się gorąco i temperatura idzie w górę. Wtedy wyłącza grzałkę, a włącza wentylatory. No i jakby grzałka ześwirowała kiedyś i zaczęła grzać cały czas, to stc jej odetnie zasilanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

 kosztuje sporo mniej niż gotowce w sklepach

myślę, że o to głównie chodzi autorowi wątku :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

 termostat grzałki (dużo dokładniejszy)

hmm grzałki dokładniejszy ? STC 1000 ma rozdzielczość pomiaru  0.1°C

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak wygląda sprawa z niezawodnością tego regulatora?

Czy ktoś spotkał się z jego awarią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Polecany jak polecany:-) Po prostu jest on powszechnie dostępny, działa i kosztuje sporo mniej niż gotowce w sklepach. Minus taki, że to sam regulator, więc trzeba sobie jeszcze jakieś kabelki i wtyczki do podłączenia grzałki i/lub wentylatorów. W każdym razie, ja mam stc1000 i sobie chwalę, działa bez problemów.

Co do wpływu czujnika na wodę - poszukaj takiego z czujnikiem pokrytym plastikiem. Można też sam czujnik dokupić taki "zaplastikowany". Ostatecznie jest też opcja, żeby metalowy czujnik samodzielnie zabezpieczyć silikonem czy jakąś inną osłonką szczelną. "Gołego" metalu bym nie wkładał do wody, podobno rdzewieje.

Co do grzałki z termostatem elektronicznym - mam aquael utlra heater podpiętą właśnie pod stc1000 (na wszelki wypadek) i jest ok. Tyle że ja celowo ustawiłem nieco inne temperatury na obydwu termostatach. Grzałka jest na 27 stopni ustawiona, a stc na 27.3 +/- 0.3. Efekt - grzałka jest zasilana praktycznie cały czas i to termostat grzałki (dużo dokładniejszy) trzyma temperaturę. Stc działa tylko, jak robi się gorąco i temperatura idzie w górę. Wtedy wyłącza grzałkę, a włącza wentylatory. No i jakby grzałka ześwirowała kiedyś i zaczęła grzać cały czas, to stc jej odetnie zasilanie.

Dzięki za info. Czy jak jest zanik prądu zapamiętuje ustawienia? I czy ma alarm dźwiękowy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
43 minuty temu, Kiks napisał:

Czy jak jest zanik prądu zapamiętuje ustawienia?

I czy ma alarm dźwiękowy? 

tak

tak - miałem przypadek że czujnik/sonda zwariowała i piszczało jak ... :) nowy/zapasowy czujnik na allegro to naście zł

Godzinę temu, kichnu napisał:

Witam.

Jak wygląda sprawa z niezawodnością tego regulatora?

Czy ktoś spotkał się z jego awarią?

jak wyżej - czujnik nawalił a samo urządzenie działa już kilka ładnych lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

hmm grzałki dokładniejszy ? STC 1000 ma rozdzielczość pomiaru  0.1°C

stc ma minimalną histerezę +/- 0.3 stopnia. Aquael ultra heater trzyma u mnie +/-0.1 stopnia temperaturę (konkretnie to od 27.0 do 27.2, mierzone przy pomocy stc). Czyli trzyma zadaną temperaturę dokładniej niż stc. No ale to detale są:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, silvia napisał:

hmm grzałki dokładniejszy ? STC 1000 ma rozdzielczość pomiaru  0.1°C

 

 

1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

stc ma minimalną histerezę +/- 0.3 stopnia. Aquael ultra heater trzyma u mnie +/-0.1 stopnia temperaturę (konkretnie to od 27.0 do 27.2, mierzone przy pomocy stc). Czyli trzyma zadaną temperaturę dokładniej niż stc. No ale to detale są:-)

Dokładność pomiaru: ±1°C dla zakresu (-50°C – 70°C)

Co ma rozdzielczość do dokładności i od kiedy? Hanka też ma większą rozdzielczość nie dokładność :P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sith114 napisał:

Dokładność pomiaru: ±1°C dla zakresu (-50°C – 70°C)

A to nie wiem, skąd to wziąłeś. Na stronie producenta https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/nowosci/ultra-heater/ deklarują dokładność regulacji temperatury (nie rozdzielczość) +/-0.25 stopnia. Z mojej praktyki wynika, że jest jeszcze lepiej i temperatura zmienia mi się w akwarium o nie więcej niż +/- 0.1 stopnia. A... chyba że to o stc chodzi... To faktycznie ma +/- 1 stopień dokładność deklarowaną. Ale ma też możliwość ustawienia korekty mierzonej temperatury, więc ustawiasz sobie zadaną temperaturę, ustawiasz korektę na stc żeby wskazywał idealnie tyle ile trzeba (analogicznie do kalibracji grzałek z termostatem) i wtedy mierzy już całkiem dobrze, pomiar jest bardzo stabilny (na pewno nie skacze co chwila +/- 1 stopień:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem ten sterownik 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Słony leszcz napisał:

A to nie wiem, skąd to wziąłeś. Na stronie producenta https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/nowosci/ultra-heater/ deklarują dokładność regulacji temperatury (nie rozdzielczość) +/-0.25 stopnia. Z mojej praktyki wynika, że jest jeszcze lepiej i temperatura zmienia mi się w akwarium o nie więcej niż +/- 0.1 stopnia. A... chyba że to o stc chodzi... To faktycznie ma +/- 1 stopień dokładność deklarowaną. Ale ma też możliwość ustawienia korekty mierzonej temperatury, więc ustawiasz sobie zadaną temperaturę, ustawiasz korektę na stc żeby wskazywał idealnie tyle ile trzeba (analogicznie do kalibracji grzałek z termostatem) i wtedy mierzy już całkiem dobrze, pomiar jest bardzo stabilny (na pewno nie skacze co chwila +/- 1 stopień:-)

Miałem na myśli stc 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, sith114 napisał:

Co ma rozdzielczość do dokładności i od kiedy? Hanka też ma większą rozdzielczość nie dokładność :P

 jeśli dobrze skalibrujesz (a jest kalibracja) masz odczyt co 0.1 dodając do tego histerezę .. w/g mnie to lepsze od grzałki bo "nie cyka" co 2 minuty bo temp.się zmieniła o 0.2 stC :P

(ale to moje zdanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeszcze trzeba termoregulator skalibrować co do wartości wskazywanej temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Kiks napisał:

Czyli jeszcze trzeba termoregulator skalibrować co do wartości wskazywanej temperatury?

nie trzeba ale można - jak masz jakiś porządny/wzorcowy termometr

fabrycznie jest ustawiony dość uczciwie (przynajmniej mój był) ale i tak przestawiłem o 0.2 st by sie pokrywał odczyt z innym (to sie robi przyciskami na panelu i nie trzeba mieć dyplomu by ustawić)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

30 minut temu, silvia napisał:

nie trzeba ale można - jak masz jakiś porządny/wzorcowy termometr

fabrycznie jest ustawiony dość uczciwie (przynajmniej mój był) ale i tak przestawiłem o 0.2 st by sie pokrywał odczyt z innym (to sie robi przyciskami na panelu i nie trzeba mieć dyplomu by ustawić)

Dzięki a jak zabezpieczył kolega sondę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Kiks napisał:

Dzięki

Dzięki a jak zabezpieczył kolega sondę?

koszulką termokurczliwą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, silvia napisał:

koszulką termokurczliwą

Tak myślałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.