Skocz do zawartości
LordMatthew

Prosta lampa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Urodził mi się w głowie pomysł zrobienia prostej acz efektywnej lampy led. Ogólne założenia:

1. Lampa ma stać na akwarium 60cm długie. 

2. Chłodzenie pasywne, sam radiator. 

3. 2 kanały wł/wył po 6 diod 3W na kanał. 

4. 1 kanał same 3 RB i 3 aktynika, 2 kanał 3 białe 2 RB 1aktynika

5. Kazdy kanał z osobnym zasilaczem/driverem i wtyczką do gniazdka. 

6.  Tanio ale estetycznie.

Czy założenia są poprawne? Może inny układ diod? Proszę o opinie. 

Prosty schemat:

 

20190724_181048-2016x1512.jpg

Np taki zestaw diod co o tym myślicie

 

20190724_184425.jpg

Czy takie zasilacze będą dobre po 1 na nitkę?

https://led-byt.pl/pl/p/Zasilacz-stalopradowy-650mA-18-34V/52

I czym pomalować surowe aluminium? 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, LordMatthew napisał:

Czy założenia są poprawne? Może inny układ diod? Proszę o opinie

Bym część RB zamienił na blue (460-470nm). Odpuścił bym, albo zmniejszył ilość "aktyniki" (to są diody fioletowe tak na prawdę). Zamiast połowy daj prawdziwe UV (poniżej 400nm), albo niebieskie.

1 godzinę temu, LordMatthew napisał:

Czy takie zasilacze będą dobre po 1 na nitkę?

Za mocne raczej. Szukaj takich na 6 diod, skora masz zamiar dać sześć w nitce. Nadmiar w driverze zwiększa straty energii, grzanie się drivera itd... Ale tego użyć też możesz jak najbardziej, nic się nie spali czy coś. Kwestia jedynie minimalnych różnic w sprawności drivera.

1 godzinę temu, LordMatthew napisał:

I czym pomalować surowe aluminium?

Najlepiej kupić już pomalowany profil. Polecam odwiedzić na allegro ofertę użytkownika leleszek i/lub tomislawus. led_byt też ma gotowe, pomalowane proszkowo profile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej byloby:?

1 nitka - 3 białe, 2 RB, 1 niebieska

2 nitka - 2 RB, 2 niebieskie, 2 UV, 

Zasilacze miały w opisie że od 6 do 10 diod, poszukam innych. I sprawdzę to co poleciłeś. 

Z czasem do takiego zestawu będzie można dołożyć sterowanie aqma?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 diod po teoretyczne 3W to 36W , nie za mało ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Bez sterowania nie chce przesadzić. Miałem na kostce 30l 18W. Teraz mam dokładnie 2x większe akwa, jakby 2 kostki połączyć. To myślałem że 36W będzie ok. 

Chyba że można do tego jakieś potencjometry wsadzić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, LordMatthew napisał:

Czyli lepiej byloby:?

1 nitka - 3 białe, 2 RB, 1 niebieska

2 nitka - 2 RB, 2 niebieskie, 2 UV, 

Tak:-)

7 minut temu, LordMatthew napisał:

Z czasem do takiego zestawu będzie można dołożyć sterowanie aqma?

Tak. Zastępujesz tylko drivery takimi sterowanymi przez PWM.

4 minuty temu, pdz napisał:

12 diod po teoretyczne 3W to 36W , nie za mało ?

W zasadzie to praktycznie 30W. Ja rozumiem, że kolega planuje to jako dodatkowe światło, do np t5.

3 minuty temu, LordMatthew napisał:

Nie wiem. Bez sterowania nie chce przesadzić. Miałem na kostce 30l 18W. Teraz mam dokładnie 2x większe akwa, jakby 2 kostki połączyć. To myślałem że 36W będzie ok. 

Chyba że można do tego jakieś potencjometry wsadzić?

Chyba jednak nie planuje:-)

Ja mam 30W sterowane włącz/wyłącz w 4 kanałach w kostce 35x35x40 i to jakoś d...y nie urywa, ale miękkie rosną, nawet jakaś acra na samy czubku skały:-) Jeśli to ma być jedyne światełko to tak raczej bardziej 40-50W bym celował. A najlepiej od razu ze sterowaniem i 60-70W. Ja zrobiłem na czasówkach i teraz żałuję. Tu masz opis mojej konstrukcji: http://nano-reef.pl/forums/topic/105941-lampa-led-diy-do-kostki-35x35x40/. Kolega pdz też składał lampę (większą), i też opisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym więcej diod chociażby ze względu na możliwość regulacji i żeby nie świeciły na 100%.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako jedyne światło. Czyli albo tanio albo dobrze. Ponowie pytanie czy da się zrobić sterowanie na potencjometrach? Czy tylko aqma lub temu podobne?

W założeniu miało nie być sterowania stąd taka moc a nie inna. Zresztą z tego co kojarzę to sirius na taka długość też miał 36W w diodach?

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, LordMatthew napisał:

Ponowie pytanie czy da się zrobić sterowanie na potencjometrach?

Raczej jakiś driver z dimerem. Drivery MeanWeel standardowo montowane pod aqma też można sterować napięciem, a nie PWM. Więc "da się" potencjometrem, ale jak - to Ci nie powiem konkretnie, trzeba by pobawić się elektryką:-)

8 minut temu, LordMatthew napisał:

W założeniu miało nie być sterowania stąd taka moc a nie inna.

No ok. Tylko dorzuć jeszcze z 10-15W, bo 30W na 60L to przy mało będzie. I raczej bym więcej kanałów robił. Odpalanie czy zgaszenie nagle 15W w led to jednak jest pierdykniecie, korale będą się kurczyć, a ryby skakać.

Właśnie o to chodzi, że jak dasz kilka programatorów czasowych, to prawie na aqmę się zbierze:-) Możesz odpuścić bluetoutch, sterowanie wentylatorem, dać stary zasilacz z laptopa... i sporo zejdziesz z kosztów sterowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Muszę to przeliczyć jak z aqmą wychodzi. Bo bez sterowania w okolicach 200zl by wyszło, ale może warto. Napiszę jak cos wymyślę. 

Biorąc pod uwagę dwa czynniki czyli potrzebę lepszej lampy i ograniczenia finansowe, plan jest taki:.

1. Zwiększam moc na 48W. 2 nitki po 8 diod 3W. Za można raczej nie będzie. No może po 9 diod wtedy 54W.

2. Zostawiam 2 kanały on/off - rozwiązanie tymczasowe. 

3. W najbliższych miesiącach kompletuję aqmę i dodaję płynne sterowanie, ewentualnie zwiększenie ilości kanałów. 

I tego się będę trzymał. 

Jeszcze pytanie. Jaki zakres diody białej bo są różne i wszystkie określane mianem "biała zimna"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem aqma small led control. Jest to rozwiązanie pośrednie które daje możliwość płynnego włączania lampy. Tylko nie wiem teraz jakich użyć driverow i zasilaczy i jak to podłączyć. 

Ktos coś?

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=60&product_id=55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swojej lampie finalnie doszedłem do rozwiązania.

Zasilacz MeanWell , płytki pod drivery AQMA , drivery MeanWell - 700 dla diod 3W i po 8 w nitce , 350 dla diod 1W UV i po 8 w nitce.

Kolory diod dobrałem tak jak dobrał je MAGU / AQMA w swoejj płytce pod diody , wersja morska.

Przejrzyj wątek np., mojej lampy albo poszukaj podobnych :

 

 


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem Twój temat. Takie tematy są powodem dla którego zdecydowałem się zrobić coś swojego. 

Ale teraz potrzebuje pomocy w doborze zasilacza i driverow do tego aqma small led. Bo nie wiem jak się zabrać do tego. 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrafię polutować , czytać proste schematy i to tyle, na elektronice się nie znam ale :

Zasilacz - powinien mieć odpowiednie napięcie a moc nieco z zapasem licząc moc maksymalnej ilości diod + zasilanie płytek + Arduino + mały zapas.

Diody - po kombinacjach z driverami 1200 i 1500 oraz nitkami po bodajże 16 i 24 przerobiłem wszystko na nitki 8-io diodowe, dla diod 3W driver 700 , dla UV 350

Sterowanie - zrobiłem swoje Arduino , bo lubię pogrzebać ale sądzę , że AQMA będzie prostsze do złożenia i lepszy soft.

Kolory diod dobrałem wg. propozycji Magu jak poniżej i przemnożyłem sobie to przez 8 , mam 88 diod ale nie robiłem na takich płytkach , ponieważ chciałem diody rozrzucić po całym radiatorze aby świeciły równomierniej i lepiej się chłodziły, dlatego polutowałem je na PCB pod diody i pokleiłem.

Moc diod jest z zapasem , watomierz pokazuje 100-110W przy teoretycznej mocy ok. 240W ale w ten sposób nie katuję diod i mam możliwość regulacji kolorów, chodzi o proporcję, mogę podciągnąć niebieski , skręcić białe.

Radiator - moim zdaniem lepiej dać droższy ale z zapasem, w ten sposób mam chłodzenie pasywne, więc odpadają wentylatory i hałas oraz zasilanie i sterowanie ich.

 

AQma_F-Grow_Reef_v2-1024x768.png

Moduły miałem na początku takie za względu na obsługę driverów 1200 i 1500

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=61&product_id=70

a później przeszedłem na takie :

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=61&product_id=77

 

Napisz do Magu co chcesz osiągnąć to Ci pomoże w doborze, mi pomógł z zasilaczem, płytkami itp.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, czekam na odp. Jeśli dobrze kombinuje to powinienem całość zasilić zasilaczem np tym:

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&product_id=96&search=Zasilacz

Natomiast samo arduino nano zasilić tym ustawionym na 9V:

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&product_id=63&search=Zasilacz

Do tego to z dwoma driverami MW LDD-700L

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=59&product_id=70

Z głównego zasilacza plus idzie na zasilacz 9V dla arduino i do płytki z driverami. Minus idzie do zasilacza arduino, płytki z driverami i GND na arduino. 

Do driverow nitki z ledami i mam lampę że wschodni i zachodami  której parametry mogę zmieniać zmieniając kod źródłowy. 

Dobrze myślę? Czy coś pomieszałem?

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na te schematy. Ale wszystkie są pod Aqma Led Control. A niewiele jest na temat aqma small led control na arduino nano. 

Tam też kupować nie muszę bo już są fabrycznie piny wlutowane.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na trzeciej fotce masz cały schemat, czyli płytka z driverami, połączenie do LED, konwerter napięcia dla Arduino, tylko samą płytkę masz inną, musisz więc te pin-y podłączyć między Arduino i płytką z driverami oraz zasilanie do Arduino.

Ja mam samoróbkę Arduino Nano + zegar RTC a dalej podobnie jak na schemacie.

AQmaBMW6-schematLampy-1024x768.png


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moją wiedzą to było za mało;)

Ale już Magu wyjaśnił mi co i jak. Skończy się pewnie na arduino nano v3 z pełnym oprogramowaniem aqma led control. 

Jak pozbierać wszystko w całość to opiszę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kup gotowe AQMA z płytką to co podawałem, magu pewnie to poskłada a Tobie pozostanie podpięcie nitek a to już dość proste.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mam wszytko wyjaśnione. Teraz zostaje jeszcze ostateczna decyzja ile nitek i jakie kolory. Bo jak będzie sterowanie to lepiej żeby było więcej W i skręcić niż świecić na maxa.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klamka zapadła. 

Lampa będzie na sterowaniu od Magu - AQma.  

Po przeczytaniu wielu tematów zrezygnowałem z diod kolorowych. Stosunek niebieski/biały jest 3/1. Będą 4 kanały na diodach 3W:

1. 6x Cool White (jaka temperatura? 10k czy 20k)

2. 6x Blue

3. 6x Royal Blue

4. 6x UV poniżej 400nm

Poniżej szkic rozmieszczenia  diod:

20190726_205917-3024x911.jpg

Całość zostanie umieszczona na profilu aluminiowym 10x60 cm lub 16x60 cm. 

Proszę o opinię na temat doboru diod.

I czy to się nie będzie za bardzo grzało? Oczywiście nie będzie chodzić na 100% ale wolę mieć zapas żeby móc skręcić poszczególne kanały. 

 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Graty zamówione. Jak przyjdą, zdam relację z montażu i efektów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.