Skocz do zawartości
Krzysiek K.

Wynik ICP Zasolenie???

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj mierzyłem moim refraktrometrem  moją só Red Sea,w instrukcji pisze 38.2gram soli na litr daje 35ppt , i o dziwo mój refraktrometr ma ten sam odczyt co w instrukcji,czyli jak dodamy 38.2graman soli do litr wody to refraktromtr powinien wskazać 35ppt i tak jest ??????""!!!!!!?????????Niemożliwe.Wyniki ICP ponad wszystko!!!!!!!?????Chciałbym poznać opinię od długoletnich speców akwarystyki morskiej ( @Beti, @Jacek 56,@Dadario),,co jest nie tak ?Może ja jestem do bani , mój refraktrometr  jest do bani ,ja wszystko robię źle ,jakoś wyników ICP  nikt nie podważył ,one widzę (wyniki ) są święte i wszyscy wierzą w wyniki ICP ponad wszystko.Proszę przeczytać cały temat ze zrozumieniem i później dać  odpowiedz merytoryczną , a nie krytyka jak to zauważyłem (może inni też )przez ostatni czas(Np:ja jako młody włożę korala do akwarium  po miesiącu od startu to jest BEEEEEEEEEEE??????!!!!!!!,a jak stary wyjadacz(akwarysta zrobi tak samo ,to nikt złego słowa na niego nie powie ,jeszcze będzie mu klepał po du..ie. i wszystko będzie ok.)(,  .Dziękuje @Słony leszcz i @dla syna za próbę(merytoryczną ) rozwiązania zagadki ,dla której do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi,co jest nie tak??!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to za bardzo nie wiem o co ci chodzi.Odczyt z refraktometru zgadza się z tym co piszą na pudle z solą?Bo jak tak to nic dziwnego.A po drugie ICP nie służy do badania zasolenia.A po trzecie gdybyś dobrze poszukał na forum zobaczyłbyś że bardzo wielu ludzi podważa wyniki ICP, a na pewno ślepo w nie wierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Icp nie służy do badania zasolenia ? To dlaczego podają między innymi  wynik zasolenia i robią człowiekowi zamęt  w głowie.Ja po to robiłem wyniki Icp ,aby porównać z moimi wynikami ,a tu taka rozbieżność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zasolenia stosuje się metodę refraktometryczną lub konduktometryczną.Napisz do nich i się spytaj jaką stosują.

I takie pytanie, czy swój refraktometr wykalibrowałeś na wodzie RO/DI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Np:ja jako młody włożę korala do akwarium  po miesiącu od startu to jest BEEEEEEEEEEE??????!!!!!!!,a jak stary wyjadacz(akwarysta zrobi tak samo ,to nikt złego słowa na niego nie powie ,jeszcze będzie mu klepał po du..ie. i wszystko będzie ok.)

Widzisz i tym się różni jak to powiedziałeś stary wyjadacz,bo on nie włoży do miesiecznego akwarium korala który tam nie powinien trafić np Lps,SPS myślę że też nikt nie będzie mu klaskać.

Nie wiem skąd wziąłeś to hasło,przeglądając forum od kąd pamiętam doświadczeni akwarysci nie robia takich błędów,więc...

Teraz druga część,jeśli Cię rozpieraja emocje proponuje siłownię,ale bez dużych liter to nic nie da, akwarystyka to hobby spokojne ;)

Ps.nie nazywaj mnie specem,bo nim nie jestem,i nigdy się tak nie czułam by nim być :)

ważne jest to abyś utrzymał stale zasolenie wg twojego urządzenia.

icp potraktuj jako potwierdzenie +-twojego wyniku,bo zaniesiesz wodę do badania do 5 sklepów i każdy wynik może być inny.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Dzisiaj mierzyłem moim refraktrometrem  moją só Red Sea,w instrukcji pisze 38.2gram soli na litr daje 35ppt ,

Ile przygotowałeś wody w ten sposób? Jeżeli np zrobiłeś litr, bez odważania soli na wadze jubilerskiej/innej super dokładnej to może akurat trafiłeś w punkt 35ppt :) 

Co do samego Icp, to jest laboratorium które jednak obsługują ludzie. Trochę siedziałem w różnych labach i błąd może się zdarzyć. 

Następna sprawa, zgaduje że korzystasz z automatycznej dolewki, czy przypadkiem przy pobieraniu próbki nie było tak że poziom wody był minimalny?
Czy jest szansa na to że zostawiłeś otwartą próbkę i część wody odparowała? 

Czy te 35ppt było badane dokładnie w tym samym momencie jak pobierałeś próbkę?

Czy Twój płyn kalibracyjny ma datę ważności? Czy stosujesz się do zasady że co wyciągniesz z pojemnika to tam nie wraca?

Mam nadzieję że któreś z tych pytań pomoże Ci wpaść na trop co jest nie tak. Więcej jest ich do Ciebie, ponieważ piszemy z Tobą a nie Icp :)

 


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się odezwał, ale nie wiem czy jestem długoletnim specem :P

Odpowiedź na Twoje pytanie znajdziesz tu: https://reefhub.pl/refraktometr-kontra-splawik-wady-zalety/

Okolice pierwszej tabelki :)

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Chciałbym poznać opinię od długoletnich speców akwarystyki morskiej ( ...@Dadario),,co jest nie tak ?

Sam chciałbym wiedzieć :-P
Daleko mi do speca, zwłaszcza długoletniego. 
Rzeczy które mi się w oczy rzucają: 
-odnoszenie się do zasolenia na podstawie stworzonej próbki kontrolnej przez odważenie ilości soli do ilości wody. Sól soli nie równa, pobrana z góry czy z doły wiadra, minutę po otwarciu czy 3miesiące, dokładność pomiaru masy soli i objętości wody itp. 
-wynik ICP, ja robiłem w życiu raz i uważam taki test za raczej "orientacyjny" pokazujący ogólny trend w akwarium(uważam również, że mogli popełnić błąd)
-zrób 10L solanki wg Twojego refraktometru, zrób podstawowe testy (Ca, kH i Mg). Jeśli wszystkie wyniki wyjdą zawyżone to robisz za słoną wodę, jeśli w granicach deklarowanych przez producenta to rób tak dalej, jeśli za nisko to znaczy że refraktometr zawyża. 
-weź próbkę (1L) podjedź do znajomego/sklepu itp) sprawdź.
 

Moim zdaniem dokładna wartość zasolenia jest mniej ważna, bardziej skupiłbym się na stałej wartości. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi ICP pokazuje zawsze więcej niż refraktometr H2Ocean (kalibrowany przed użyciem płynem 35)  


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.