Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was,

Planuje drugi zbiornik w kształcie prostokąta 3m dł. Czy ma sens zrobienie 2 kominów, każdy na przeciwległym końcu? Chcę wymusić lepszy obieg wody na długości zbiornika i tak zastanawiam się nad pudełkiem przelewowym na jednym końcu na ścianie i kominem na drugim końcu zbiornika. Tylko jaki sens będzie miało zastosowanie 2 pomp obiegowych :)? Nakierujcie moje myśli bo chyba chcę przekombinować:). Czy nie wystarczy zrobić jeden komin tylko z zrzutem i rewizją a sam powrót zrobić na przeciwległej stronie? Oczywiście do tego dojdą pompy cyrkulacyjne.
Jak według Was najlepiej rozwiązać idealną cyrkulację i ruch wody w całym zbiorniku?

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu dwie pompy obiegowe? Dwa kominy to dobry pomysł ale bez pudełka tylko jak Bóg przekazał. Zrzut robisz z dwóch kominów do Sampa i wszystko wraca jedna pompa. Możesz zrobić jak chcesz dwie rewizję czy jedna większą albo nawet dwa powroty z jednej pompy 

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"długie" akwarium ....  2 kominy  jak najbardziej ....   /teraz mam akwa 200 cm  dł./  jednak jeżeli kiedykolwiek w przyszłości  miałbym projektować swój nowy zbiornik  o dlugości powyżej  200cm  to zrobiłbym  2 kominy "trójkątne" /  . spływ do jednej komory sumpa ,  no i obiegówka jedna /.   w  mniejszych  zbiornikach  przy dobrej  cyrkulacji uważam że jeden komin zupełnie wystarczy .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako były posiadacz pudełka odradzam to rozwiązanie. Dwa normalne kominy jak najbardziej. Jeśli baniak 3m, to dając jakąś tam średnią szerokość i wysokość to będzie gdzieś tam jakieś 1,2 metra sześciennego wody w obiegu. No to pompa ok. 10-12 tys litrów minimum potrzebna, żeby to opędzić "po bożemu", biorąc straty przy podnoszeniu.  Dwie mniejsze też dobre rozwiązanie, bo nawet mamy zabezpieczenie, że jak jedna nawali, to druga ciągnie baniak awaryjnie. Wszystko kwestia przeliczeń i przeznaczonego budżetu.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Rastapasta napisał:

Witam Was,

Planuje drugi zbiornik w kształcie prostokąta 3m dł. Czy ma sens zrobienie 2 kominów, każdy na przeciwległym końcu? Chcę wymusić lepszy obieg wody na długości zbiornika i tak zastanawiam się nad pudełkiem przelewowym na jednym końcu na ścianie i kominem na drugim końcu zbiornika. Tylko jaki sens będzie miało zastosowanie 2 pomp obiegowych :)? Nakierujcie moje myśli bo chyba chcę przekombinować:). Czy nie wystarczy zrobić jeden komin tylko z zrzutem i rewizją a sam powrót zrobić na przeciwległej stronie? Oczywiście do tego dojdą pompy cyrkulacyjne.
Jak według Was najlepiej rozwiązać idealną cyrkulację i ruch wody w całym zbiorniku?

Jak używasz Facebooka to obczaj realizacje sklepu reefguard robili właśnie zbiornik z 2 kominami i dawali dużo zdjęć co i jak :) 
 

 

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super projekt. Jednak w wymienionym przez Ciebie zbiorniku jest 1 komin przelewowy. Na drugim końcu stoi słup nośny który wpasowali na wymiar w zbiornik i zakleili czarną folią :). Wygląda jak komin przelewowy ale to tylko słup lol.

Tak czy inaczej, dzięki za podpowiedź.

Dzięki za podpowiedzi. Myślałem o pudełku z jednej strony zbiornika ze względu na możliwość patrzenia z boku na akwa. Nie chcę zasłaniać widoku kominem, dlatego kombinuje z zewnętrznym.

zbiornik.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku zrób jeden komin zewnętrzny a powrót daj z drugiej strony. Możesz zrobić w kominie dwa zrzuty i rewizję - na dużej hydraulice i powrót na dużej pompie, wtedy bez problemu osiągniesz wymagany przepływ.

Pamietaj że cyrkulację w takim zbiorniku zapweniają pompy (polecam gyre maxpecta - 2 duże na jednym sterowniku obgonią zbiornik, zaś ze dwie punktowe wymiotą martwe strefy), zaś przepływ przez sump nie może być za duży bo woda nie zdąży się oczyścić. Jak będzie duży obieg, to woda oczyści się w dwu lub trzech "obrotach", jak wolniejszy, to w jednym.... 

Realny obieg na poziomie 9000-10000 l/h wystarczy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dale za wyjaśnienie. Niby prosta sprawa ale można pogubić się w szczegółach. Zawsze można zrobić zawory bramowe na 2 zrzutach a powrót poprowadzić na sztywnej rurze przytwierdzonej do ściany z kolanem i locklinem po drugiej stronie zbiornika. Jest to jakaś opcja. Ciekaw jestem czy ktoś  korzysta z takiego rozwiązania i zna tego wady i zalety.

Jakiej średnicy otwory w szkle sugerujesz do lepszego obiegu bez efektu "chlupotania" ?

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.