Skocz do zawartości
Bishop358

Algae scrubber - nie działa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponownie :)

 

Zbiornik ma już ponad rok, sps rosną, miękkie nie a lps róznie... Od dłuższego czasu zmagam się z glonami nitkowatymi, są coraz bardziej ekspansywne. Dlatego postanowiłem odpalić Algae scrubber aby pozbyć się glonów w głównym zbiorniku. Udało mi się upchnąć go w panelu. Jest to scrubber typu up-flow. Światło to chińskie ledy o długości fali 660nm (przynajmniej teoretycznie). Problem w tym że minął już tydzień a na kratce ani śladu glonów czy nalotu...Święce ok 19 - 20 h dziennie. Może ktoś wie w czym problem?

67412285_369826917010454_3948592713451962368_n.jpg

67875011_2941332599226510_8179198000376053760_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na jakość fotografii wpływa aparat, ale wydaje mi się, że jest tam dużo za ciemno. I przyznam, że jak ja bym robił AS to chyba użyłbym światła białego ciepłego około 3000K


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielenina lubi barwy czerwoną i niebieską . 

b26a2a8e2c8bffd7med.jpg


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wiarygodnego źródła wyczytałem że 660nm lepiej się sprawdza niż 3000k. 

Może problem faktycznie tkwi w ilości tego światła. 

Czy ktoś używa pasków ledowych dla AS? Chodzi mi ilość zastosowanych takich pasków 

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że tak mówią, widziałem jednak testy na YT że przyrost niektórych gatunków pod czerwonym może być gorszy. Dlatego ja bym zrobił pod 3000 bo jest bardziej uniwersalne

Być może zależy to od dokładności w emisji widma. Ciekawe jakie jest realne spektrum tych paskow, bo jeśli będzie +/-10nm to teoretyczne wydajność barwników chromoforowych może drastycznie spaść. A po za tym, na AS rosną najróżniejsze glony


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bishop358 napisał:

Z wiarygodnego źródła wyczytałem że 660nm lepiej się sprawdza niż 3000k. 

Dla mnie najbardziej wiarygodne źródło to ogromne komercyjne hodowle gdzie  używa się LED o paśmie jak wyżej wkleiłem  ,tam gdzie chodzi o zarabianie kasy wszystko jest dopracowane w najmniejszych szczegółach . 
Wszystkie lampy do "zieleniny " mają takie pasmo lub zawierają go najwięcej .

zresztą .. 
file.php?id=10799&mode=view


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po chwilowym przemyśleniu zdecydowałem się na full spectrum. Roślinki podobno mocno rosną pod tego typu światłem. 

To teraz potrzebuje waszej porady, spójrzcie na poniższy link, czy dwie takie "lampki" (po jednej na każdą stronę) byłyby odpowiednie czy jednak 50W na stronę to trochę przesada

https://s.click.aliexpress.com/e/bW6Ae03q

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Bishop358 napisał:

 

 Problem w tym że minął już tydzień a na kratce ani śladu glonów czy nalotu...Święce ok 19 - 20 h dziennie.

A ... zaszczepiłeś tam jakiegoś glona ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wtrącę, że na początku zaleca się świecić delikatniej (to chyba nawet artykuł z refhuba:-), aż coś konkretnie wyrośnie. No i jak pisze @silva, spróbuj zaszczepić tam tych włosowatych, to świetny glon na AS. Ale taka jeszcze refleksja, glon włosowaty pochłania każdą ilość nutrientów (wiem co piszę, bo baaaaardzo długo z tym walczyłem, a NO3/PO4 były stale na 0). U mnie zadziałały bakterie + vsv (w bardzo małych ilościach, nie na zbicie nutrientów, ale na rozkręcenie biologii). W efekcie powstało morze kiełży, i myślę że to one wszamały w końcu te moje włosowate. Obecnie włosowatych prawie nie ma, kiełże też w zaniku.

Edytowane przez Słony leszcz
morze przez "rz":-) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszecie co wiecie, czy wiecie co piszecie? Bo to różnica.

Kolega mówi o AS, a WY pomyliście to najwidoczniej z refugium - pisząc o szczepieniu....

 

Tester dobrze prawi, Kolega też ma rację. A dzieje się to dlatego, że do rozwoju potrzebne są różne długości światła. W naturze jest bardzo niewiele nisz gdzie występuje światło monochromatyczne. A Wy usilnie staracie się takie podać glonom :) To że są to organizmy adaptatywne nie oznacza że nie zasiedlają niszy najbardziej optymalnej dla siebie :) A taka jest w głównym.

Te lampki z ali są jak najbardziej OK. ale moim zdaniem szkoda czasu na ściągnięcie ich. Kup paski ledowe akwarystyczne, dodaj do nich paski plant grow - w stosunku 1 akwarystyczny na 2-3 plant grow i będzie OK. pamiętaj tylko żeby na początku nie dawć za dużego przepływu wody.

 

Ale moim zdaniem, lepszym rozwiązaniem było by refugium.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Bishop358 napisał:

No to po chwilowym przemyśleniu zdecydowałem się na full spectrum. Roślinki podobno mocno rosną pod tego typu światłem. 

To teraz potrzebuje waszej porady, spójrzcie na poniższy link, czy dwie takie "lampki" (po jednej na każdą stronę) byłyby odpowiednie czy jednak 50W na stronę to trochę przesada

https://s.click.aliexpress.com/e/bW6Ae03q

Tyle mocy to totalna przesada ,  mam w refugium 8W (netto), 4x  FS + 2 x 6000k i 2 x 10000 k  .Pod samą lampą przypala spagetti   , a boczne szyby w sumpie zmieniają się  w algae-scrubber . 
Znajomej założyłem przepływowy mieszaniec algae-scrubber /sppagetti reaktor  , i ma metr taśmy LED . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, dale napisał:

Piszecie co wiecie, czy wiecie co piszecie? Bo to różnica.

Kolega mówi o AS, a WY pomyliście to najwidoczniej z refugium - pisząc o szczepieniu....

właśnie ... wiecie co piszecie (obywatelu) ? bo jak chcesz mieć konkretnego glona na AS to .. z "koziej D..." ?

 

co to są

Godzinę temu, dale napisał:

 paski ledowe akwarystyczne

???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że glony nitkowate w systemie są w nadmiarze więc zarodniki pływają w wodzie i osiedlają się tam, gdzie im odpowiada środowisko.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, silvia napisał:

A ... zaszczepiłeś tam jakiegoś glona ?

Nie szczepilem, kilka glonow zaczepilo sie na ekranie gdy cyrkulacja je wywiala do panelu podczas rwania. Te glony (na ekranie) to pojedyncze nitki ktore rosna dosyc szybko jednak wkolo niego nic sie nie dzieje, nie rozprzestrzenia sie

 

16 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Ja jeszcze wtrącę, że na początku zaleca się świecić delikatniej (to chyba nawet artykuł z refhuba:-), aż coś konkretnie wyrośnie. No i jak pisze @silva, spróbuj zaszczepić tam tych włosowatych, to świetny glon na AS. Ale taka jeszcze refleksja, glon włosowaty pochłania każdą ilość nutrientów (wiem co piszę, bo baaaaardzo długo z tym walczyłem, a NO3/PO4 były stale na 0). U mnie zadziałały bakterie + vsv (w bardzo małych ilościach, nie na zbicie nutrientów, ale na rozkręcenie biologii). W efekcie powstało morze kiełży, i myślę że to one wszamały w końcu te moje włosowate. Obecnie włosowatych prawie nie ma, kiełże też w zaniku.

Wkoncu udalo Ci sie zwalczyc te gloniska,  a ztego co pamietam to tez sie troche z nimi bawiles :)

Bakterie + VSV ciekawa opcja, jednak nie chce pozbyc sie calkowicie glonow poniewaz dobrze filtruja mi wode.

Godzinę temu, dale napisał:

Piszecie co wiecie, czy wiecie co piszecie? Bo to różnica.

Kolega mówi o AS, a WY pomyliście to najwidoczniej z refugium - pisząc o szczepieniu....

 

Tester dobrze prawi, Kolega też ma rację. A dzieje się to dlatego, że do rozwoju potrzebne są różne długości światła. W naturze jest bardzo niewiele nisz gdzie występuje światło monochromatyczne. A Wy usilnie staracie się takie podać glonom :) To że są to organizmy adaptatywne nie oznacza że nie zasiedlają niszy najbardziej optymalnej dla siebie :) A taka jest w głównym.

Te lampki z ali są jak najbardziej OK. ale moim zdaniem szkoda czasu na ściągnięcie ich. Kup paski ledowe akwarystyczne, dodaj do nich paski plant grow - w stosunku 1 akwarystyczny na 2-3 plant grow i będzie OK. pamiętaj tylko żeby na początku nie dawć za dużego przepływu wody.

 

Ale moim zdaniem, lepszym rozwiązaniem było by refugium.

paski ledowe akwarystyczne to masz na mysli swiatlo o ktorym pisal Tester - 3000k plus plant grow - full spectrum ?

Na refugium niestety nie mam miejsca.

1 minutę temu, Tester napisał:

Ja rozumiem, że glony nitkowate w systemie są w nadmiarze więc zarodniki pływają w wodzie i osiedlają się tam, gdzie im odpowiada środowisko

Sa w sporym nadmiarze, ze skal mozna jeszcze latwo je zdjac, oderwac ale tylnia i jedna boczna szyba wyglada juz jak siersc zwierzaka

Godzinę temu, SU1 napisał:

Tyle mocy to totalna przesada ,  mam w refugium 8W (netto), 4x  FS + 2 x 6000k i 2 x 10000 k  .Pod samą lampą przypala spagetti   , a boczne szyby w sumpie zmieniają się  w algae-scrubber . 
Znajomej założyłem przepływowy mieszaniec algae-scrubber /sppagetti reaktor  , i ma metr taśmy LED . 

Dzieki za wyjasnienie, czyli ogolnie 3 paski ledowe ktore obecnie mam (dlugosc ok 30cm czyli w sumie 90 - 100) powinno teoretycznie dawac rade? Mam na mysli moc, nie barwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bishop358 napisał:

Dzieki za wyjasnienie, czyli ogolnie 3 paski ledowe ktore obecnie mam (dlugosc ok 30cm czyli w sumie 90 - 100) powinno teoretycznie dawac rade? Mam na mysli moc, nie barwe.

Jop  . 
Na twoim miejscu dołożył bym pasek niebieski i po kłopocie ,i test będzie czy chodziło o światło czy powód jest inny . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy akwarystyczne o których wspomniałem wcześniej, są to paski led białe z dodatkowymi diodami czerwonymi i niebieskimi. Nie pamietam w tej chwili ich symbolu, ale na allegro ma je gość, który w ofercie ma profile i inne elementy do samodzielnego złożenia lampy. U mnie w kostce słodkiej rośliny rosną jak szalone, a jak nie miałem co2, miałem też glony.

 

Chodzi o to by światło było różnorodne, różne długości pełnią różną funkcję w organizmie, np. wyznaczają początek i koniec fotosyntezy.

W wypadku AS ważny jest też przepływ, nie może być za duży początkowo.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.