Skocz do zawartości
Słony leszcz

elektryka do akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Lato, słony się nudzi, toteż nowy temat... Otóż koncepcja jest, żeby ogarnąć kable, czyli:

1. Zrobić skrzyneczkę pod biurkiem z kilkunastoma gniazdami.

2. i skrzyneczkę na biurko (estetyka ważna, rozmiary małe, bo tam czasem coś pracować mi przychodzi)

Do tego stc-1000 od temperatury w akwa szuka domu, do tego na drugim stc bym zrobił kontrolę/regulację temperatury lampy. No i sterownik od jebao.... wszystko to szuka domu w skrzynce na biurku... Jakieś przemyślenia? Gdzie warto kupować graty? O czy warto pamiętać? Wszelkie sugestie mile widziane:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, fannadil napisał:

Z takich hurtowni typowo z elektroniką jest tme

Pudełeczko to będzie hand made ze sklejki, pomalowane pod kolor:-) Tme to z czasów inżynierki znam, pierwszego robota "na nich" złożyłem. Bąrdziej mi chodzi o elektrykę. Coś warto zakupić oprócz '"gniazdek", wyłączników i kabla? Jak patrzę, to parę osób ma rewelacyjnie rozwiana elektrykę. To by się pochwaliły może te osoby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszystko upchnięte w skrzyneczce elektrycznej włącznie z czasówkami opóźniaczami odpieniacza itp. od tego zrobiona trasa korytkami grzebieniowymi, ale to temat do szafki albo jednak gdzieś schowane, bo na widoku to raczej nie będzie wyglądać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na etapie budowy akwa ( ok 350 l) i tak sie zastanawiam... Czy można by zamontować taki gadżet na spływie do sumpa ?

https://www.olx.pl/oferta/generator-pradu-12v-10w-turbina-wodna-CID103-IDx4d07.html#e5fd19a7bf

Ot taki bajer do zasilania paska led na algaescrubera np.

Edytowane przez bali88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, bali88 napisał:

i tak sie zastanawiam... Czy można by zamontować taki gadżet na spływie do sumpa ?

Można... tylko po co? AS to i tak nie zasili (o ie w ogóle cokolwiek mocy wyprodukuje). Inna sprawa, że zasada zachowania energii obowiązuje nawet w sumpie. Jak zamontujesz jakąś prądnicę, pobierającą energię z przepływu, to też i przepływ Ci to zdławi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika przewymiarowana to i zdławienie na generatorze byłoby wskazane... I tak zaworem dławisz. Jest tylko jedno "ale" - zapcha się w max 2 dni. Zobaczcie sobie konstrukcje tych generatorów, to są małe plastikowe turbinki o niewielkim świetle przepływu między łopatkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapchana turbinka do mnie przemawia... dzieki za info. Moze pokombinuje z czyms takim samodzielnie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na powrocie można by dać taką a la koło młyńskie już w samym sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.07.2019 o 14:19, boo12 napisał:

Ja mam wszystko upchnięte w skrzyneczce elektrycznej włącznie z czasówkami opóźniaczami odpieniacza itp. od tego zrobiona trasa korytkami grzebieniowymi, ale to temat do szafki albo jednak gdzieś schowane, bo na widoku to raczej nie będzie wyglądać

Jak masz zrealizowany opóźniacz odpieniacza pokazałbyś coś swojego elektrycznego boxa jak to wyglada i co tam jest? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, sith114 napisał:

Jak masz zrealizowany opóźniacz odpieniacza pokazałbyś coś swojego elektrycznego boxa jak to wyglada i co tam jest? ;)

 

345b6734d50702aagen.jpg

40f90c51a34a85e2gen.jpg

Sprzed dwóch lat, ale w kwestii elektryki nic się nie zmieniło

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, boo12 napisał:

 

345b6734d50702aagen.jpg

40f90c51a34a85e2gen.jpg

Sprzed dwóch lat, ale w kwestii elektryki nic się nie zmieniło

Fajnie, a jakim urządzeniem zrealizowałeś połączenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCR-513

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.07.2019 o 19:36, boo12 napisał:

PCR-513

Masz jedną czasówkę jeden PCR-513, a pozostałe to same bezpieczniki nadprądowe? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, różnicówka znajduje się w rozdzielni głównej a tę bezpieczniki służą raczej za wyłączniki niż pełnią role zabezpieczeń, chociaż jak wywalił mi się zasilacz od pompy to zadziałało jak trzeba jest jeszcze pz-828 jako zabezpieczenie przelania głównego szkła jak czujnik zadziała to wyłącza pompy

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz ukryć pod biurkiem to nie wygłupiaj się ze sklejka a kup rozdzielnice elektryczna do tego przystosowana. Z prądem nie ma zartow. Masz wydzielone obwody pod akwarium z rozdzielnicy głównej ? Nie wiem ile masz różnicowek w rozdzielnicy głównej ale wyłącznik różnicowy-prądowy można dołożyć by w razie W nie wywalać połowy domu. Niech chroni urządzenia akwarium.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, VDR napisał:

Jak możesz ukryć pod biurkiem to nie wygłupiaj się ze sklejka a kup rozdzielnice elektryczna do tego przystosowana. Z prądem nie ma zartow. Masz wydzielone obwody pod akwarium z rozdzielnicy głównej ? Nie wiem ile masz różnicowek w rozdzielnicy głównej ale wyłącznik różnicowy-prądowy można dołożyć by w razie W nie wywalać połowy domu. Niech chroni urządzenia akwarium.

No o tym (skrzynce/rozdzielni gotowej) też myślałem, tylko nie wiem, czy tak dobiorę, żeby i miejsca było dość, i zmieściło się. No i estetycznie to słabo trochę (pod biurkiem to jednak nie to samo co w szafce). Teraz mam zasilane wszystko z listwy, to jak bym nawet ze sklejki skrzynkę zrobił i porządne gniazdka tam zamontował, to i tak będzie postęp. Wiesz, to pierwsze akwarium moje, malutkie, mieszkanie w bloku, gdzie tam wydzielone obwody dedykowane dla akwarium... Trochę to dawno było i mało już pamiętam, ale czy różnicówka żeby zadziałała, nie potrzebuje przewodu PEN (czy jak on tam się zwie)? W sensie, że się obudowę urządzenia uziemia i wtedy przebicie każde powoduje różnice prądów na "fazie" i w przewodzie neutralnym i wywalenie bezpiecznika? Nie stąd nazwa właśnie "różnicowo-prądowy"? No bo większość (a może i ogół) sprzętu do akwarium nie ma uziemienia (trzeciego przewodu) i tak gdzieś czytałem, że raczej bezpieczniki topnikowe/przeciążeniowe się powinno stosować. To jak to z tym jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.08.2019 o 22:54, Słony leszcz napisał:

No o tym (skrzynce/rozdzielni gotowej) też myślałem, tylko nie wiem, czy tak dobiorę, żeby i miejsca było dość, i zmieściło się. No i estetycznie to słabo trochę (pod biurkiem to jednak nie to samo co w szafce). Teraz mam zasilane wszystko z listwy, to jak bym nawet ze sklejki skrzynkę zrobił i porządne gniazdka tam zamontował, to i tak będzie postęp. Wiesz, to pierwsze akwarium moje, malutkie, mieszkanie w bloku, gdzie tam wydzielone obwody dedykowane dla akwarium... Trochę to dawno było i mało już pamiętam, ale czy różnicówka żeby zadziałała, nie potrzebuje przewodu PEN (czy jak on tam się zwie)? W sensie, że się obudowę urządzenia uziemia i wtedy przebicie każde powoduje różnice prądów na "fazie" i w przewodzie neutralnym i wywalenie bezpiecznika? Nie stąd nazwa właśnie "różnicowo-prądowy"? No bo większość (a może i ogół) sprzętu do akwarium nie ma uziemienia (trzeciego przewodu) i tak gdzieś czytałem, że raczej bezpieczniki topnikowe/przeciążeniowe się powinno stosować. To jak to z tym jest?

To nie do końca. Wszystko kwestia jak masz zrobioną instalację w bloku, czy to jest TN-C czy TN-C-S. Jeśli masz przewód PEN to możesz rozdzielić na PE i N. To nie jest to samo co tzw "zerowanie" czyli podpinanie bolca gniazdka do przewodu neutralnego N.  Jeśli w gniazdkach masz 3x2,5 (brazowy, niebieski, zolto-zielony) to daloby rade przerobic to ta by wyłącznik RCD wsadzić. Jeśli masz starą instalację gdzie w gniazdku tylko dwie żyły i "zerowanie" to bedzie lipa.  W skrócie - wylacznik roznicowo-pradowy porownuje prad wplywajacy i wyplywajacy z niego. Jesli widzi roznice - czyli prad poplynal gdzies indziej - rozlacza obwod. Przy urzadzeniach które nie mają wtyczki na bolec tez RCD zadziala.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.