Skocz do zawartości
CzaQ

Borsuk gryzie taflę wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Do mojego zbiornika borsuk zawitał 2 miesiące temu. Od jakiegoś czasu zaobserwowałem, że co jakiś czas podpływa do tafli wody w rogu i zachowuje się jakby chciał pogryźć lustro wody. Tworzy przy tym sporo bąbelków powietrza. Zastanawiałem się czy być może woda jest niedotleniona, dlatego chce w inny sposób się dotlenić. Ryba jest całkowicie zdrowa, nie ma żadnych zewnętrznych oznak choroby, przyjmuje pokarm bardzo dobrze. Inne ryby się tak nie zachowują. Czy mieliście podobne doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam małego pokolca Acanthurus olivaceus który robi dokładnie tak samo od samego początku. Podpływa do góry, łapie bąbelek powietrza i nurkuje. Wypuszcza powietrze kiedy jest na dole. Zadna inna ryba tak się nie zachowuje, nie ma objaw niedotlenienia. Może po prostu tak lubi :).


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem ryby próbują zjeść coś sponad tafli wody, jakiś paproch czy coś przyklejonego do szyby, zwłaszcza jeśli to jest pod listwami usztywniającymi, może cień paprocha co leży na górze albo kropli wody. I wtedy chlupią i 'mlaskają'. Może to to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Maelen napisał:

Czasem ryby próbują zjeść coś sponad tafli wody, jakiś paproch czy coś przyklejonego do szyby, zwłaszcza jeśli to jest pod listwami usztywniającymi, może cień paprocha co leży na górze albo kropli wody. I wtedy chlupią i 'mlaskają'. Może to to.

Na początku też myślałem, że to o to chodzi. Światło może się krzywo załamywać bądź cień przez co ryba myśli, że to jedzenie. Jednak po dłuższych obserwacjach to bardziej przypomina to co opisał @Darek85. W moim przypadku borsuk nie próbuje niczego z tafli zgarnąć czego tam nie ma tylko czasami nawet dryfuje w miejscu przez ok 30 sekund, narobi sobie bąbelków i daje nura do dna ;) Wydaje się jakby to była jego zabawa ale zawsze lepiej zapytać. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozyskują mikroorganizmy z filmu bakteryjnego. Zarówno syganowate jak i pokolcowate pomagają sobie w trawieniu glonów dwojako - mechanicznie (wcinają piasek), jak i biologicznie (rozwinięta flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym). Gdy mają jej mało zjadają nawet odchody innych osobników, które tą florę mają wystarczająco rozwiniętą. Jeżeli ryba nie je, traci florę. Po 14 dniach głodówki prawie całkowicie i musi ją odbudować. Na kilka dni przed transportem ryby są głodzone, żeby nie było dużo amoniaku w worku, później w sklepie też nie od razu jedzą. To wystarczy, żeby przewód pokarmowy im się wyczyścił. W filmie bakteryjnym jest dużo mikrobów wszelkiego rodzaju które rozmnażają się  w zbiorniku w czasie procesów gnilnych niezjedzonych resztek pokarmu, obumarłych tkanek itp. 

To tyle. No chyba że wpadnie tu mistrz dale, i zapoda Wam jaką inną noblowską teorie.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Ironista napisał:

To tyle. No chyba że wpadnie tu mistrz dale, i zapoda Wam jaką inną noblowską teorie.

To też jest lekko złośliwe... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dadario napisał:

To też jest lekko złośliwe... 

Ale lekko, jak słusznie zauważyłeś.:smile_approve: Pod wieczór łagodnieje, wiersze piszę i takie tam.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam borsuka który robi tak samo ,czasami jest tak głośno jakby ktoś dmuchał w rurkę pod woda :) .one chyba tak maja ,lubią sobie "pobomblowac" :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mój też tak robi. Zwykle cos ciamka przy jakimś obiekcie, jak szyba, przegroda, dysza locline czy grzebień, ale czasem tez na środku tafli. Wygląda, jakby szukał czegoś do jedzenia, jak pisała @TMK.

nie pływa głodny, jest tlusciutki, więc wygląda to tak, jakby z nudów szukał czegoś do podjadania między posiłkami.  

Niektóre pokolce i liść robią tak samo. Hepatus rzadko, ale jak już coś próbuje zjeść z tafli wody, to potem dupką puszcza bąki. Widać, jak z odbytu wylatuja banieczki gazu :D

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie pisałam, bo nie mam borsuka. Ale czasami  raz na kilka miesięcy tak zachowuje się moja błazenkowa. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.