Skocz do zawartości
Daro73

Zerowy poziom fosforanów

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po kilkukrotnych pomiarach po4 wykonanych za pomocą fotometru. Za każdym razem wynik jest jednakowy 0.00. Testy na  no3 robione testami kropelkowymi to góra 2 Podejrzewam że będę miał dalej  problemy z plagami, co robić dalej, zacząć podnosić fosforany ????

 
 
 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w zbiorniku się coś dzieje?? Jak zbiornik młody to nic bym nie lał i czekał do ustabilizowania. U mnie zbiornik dojrzewał ponad rok. Jak masz chęć zapraszam na piwo, pogadamy. Mieszkam niedaleko.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie... Choć rzeczywiście niektóre plagi wynikają ze zbyt czystej wody, problem braku nutrientów z dotyczy bardziej młodych zbiorników, gdzie nie ma jeszcze konkurencji dla dino. W zdrowym systemie, większość fosforanów pochodzi z rozpadu materii organicznej (detrytus, pokarm) . WIęc jeśli masz bardzo czyste dno to zamiast dozować PO4 wystarczy przestać płukać mrożonki. Przy dużym zapotrzebowaniu na PO4 (dojrzały zbiornik) fosforany są często zerowe dlatego, że ta ilość która jest produkowana przez system jest niemalże natychniast konsumowana.  

Przede wszystkim jednak upewnij się ze masz dobre reagenty. Wystarczy dodać krople coli i sprawdzić czy wyjdą jakieś fosforany. Wtedy dopiero działaj...

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

 

Przede wszystkim jednak upewnij się ze masz dobre reagenty. Wystarczy dodać krople coli i sprawdzić czy wyjdą jakieś fosforany. Wtedy dopiero działaj...

 

Możesz szczegóły tego o to sposobu ? Do mierzonej wody czy jak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic trudnego... Nie oczekujesz konkretnej wartości tylko sprawdzasz czy miernik pokaze "jakieś" fosforany. A że cola zawiera kwas ortofosforowy to jak dodasz kropelkę do badanej wody 0.00mg/L to miernik cos tam wykryje


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Darek85 Dziękuję za zaproszenie, może kiedyś jak się ogarnę. Zbiornik nie jest nowy, ma już kilka latek. Przez cały ten czas walczę z większymi lub mniejszymi plagami, Sporo w tym mojej winy bo dodawałem środki "na czuja" metodą prób i błędów. Dopiero od jakiegoś czasu staram się konkretnie mierzyć parametry za pomocą testów. I tu przechodzimy do sprawy reagentów, fotometr do fosforanów kupiłem dziś z kompletem świeżych, dodatkowych reagentów. @ Tester przeczytałem Twój artykuł dotyczący współczynnika Redfielda, skorzystałem z kalkulatora i tabeli i dotarło do mnie że może moje problemy biorą się z zaburzonych proporcji pomiędzy fosforanami a azotynami. No bo innego, nic więcej nie przychodzi mi do głowy, parametry mierzę regularnie, Od jakiegoś czasu dozuję Ati Essentials Pro, może dodatkowo zacznę dozować Ati nutrition p ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedł bym w naturalne środki podnoszenia PO4. Zwiększ obsadę i karmienie, przestań płukać mrożonki. Ja czasem wrzucam kostkę mrożonki w komorę pompy, sama się rozpuści i ryby muszą trochę za pokarmem polatać. Zmniejszenie przepływu przez sump i wyjęcie filtracji mechanicznej sprawi że więcej detrytusu zacznie się gromadzić.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Darek85 napisał:

Poszedł bym w naturalne środki podnoszenia PO4. Zwiększ obsadę i karmienie, przestań płukać mrożonki. Ja czasem wrzucam kostkę mrożonki w komorę pompy, sama się rozpuści i ryby muszą trochę za pokarmem polatać. Zmniejszenie przepływu przez sump i wyjęcie filtracji mechanicznej sprawi że więcej detrytusu zacznie się gromadzić.

 Spróbuję jak radzisz, będzie ciężko się przestawić bo do tej pory wszystko robiłem dokładnie odwrotnie, mrożonki płukane, filtracja mechaniczna, wata i skarpeta, spory przepływ przez sump. Jak widać syf w zbiorniku nie służy mu najlepiej ale przesada w drugą stronę tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Darek85 napisał:

Zwiększ obsadę i karmienie

A czy to czasem nie sprawi, że wzrośnie no3 zamiast po4? Pytam, ponieważ również mam Po4 na zerowym poziomie (mierzone hanką) i za chiny nie mogę tego podpić. A No3 około 20...


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na wszelki wypadek sprawdziłem urządzenie i testy. Za namową kolegi Testera dodałem odrobinę coli. Efekt było widać bo próbka zabarwiła się po podaniu reagentu. Wynik 2.50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy walki z zerowym poziomem po4. W akcie desperacji zakupiłem preparat do podnoszenia fosforanów ATI Nutrition P . Dozuje według kalkulatora i przez pierwsze dni nadal zero, po kolejnym pomiarze nagle skok na 0.72. Pomyślałem trochę za dużo więc na jeden dzień zaprzestałem dozowania. Wczoraj mierzę i znów 0.00. Co jest grane ??. Dziś dla pewności sprawdziłem sam płyn, po podaniu reagentu zmienił kolor, więc wszystko jest w porządku,  sam płyn zawiera fosforany, reagent je wykrywa a ja po podaniu dawki 2x2 ml czyli więcej niż wychodzi mi z kalkulatora nadal mam poziom 0.00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z zerowym Po4. Chcę podnieść fosforany aby obniżyć No3 za pomocą vsv. U mnie pomaga nie płukanie mrożonek i podawanie suchego pokarmu. Co prawda Po4 dalej mam zerowe, ale sposób chyba działa bo No3 spadło z 25 do okolo 5. Nie znam się, ale wydaje mi się, że powodem zerowego Po4 jest konsumpcja. Dopóki wszystko co konsumuje Po4 się "nie naje" to będziesz miał cały czas zero


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar robiłem  chwilkę po podaniu fosforanów, nie wydaje mi się realne aby "konsumpcja" fosforanów nastąpiła w tak krótkim czasie. Moim zdaniem jakiś wartości powinny zostać wykryte i spaść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby metoda VSV działała, potrzebne są azotany, fosforany i węgiel. Na tym etapie pomijam stosunki surówców i wartości graniczne surowców.  Z punktu widzenia bakterii probiotycznych, nie ważne jest czy tzw Współczynnik Redfielda jest zachowany czy nie. Odmienna sytuacja jest z punktu widzenia akwarysty i całego systemu. Współczynnik Redfielda jest w pewnym sensie stosunkeim stechiometrycznym i długotrwały nadmiar czy niedobór jednego z urowców może prowadzic do jakichś tam konsekwencji.

Daro - być może zrobiłeś pomiar zbyt szybko - zanim suplement sie równomiernie rozprowadził w wodzie?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może zrobiłem test za szybko a wodę faktycznie  pobrałem w miejscu dozowania zanim się rozprowadził ??? Ale nie wiem co robić dalej, boję się zwiększać dawkowanie bo jak poziom fosforanów wystrzeli to będzie mi ciężko to zbić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.08.2019 o 10:16, Tester napisał:

Współczynnik Redfielda jest w pewnym sensie stosunkeim stechiometrycznym i długotrwały nadmiar czy niedobór jednego z urowców może prowadzic do jakichś tam konsekwencji.

Tylko jak traktować taki brak Po4? Odkąd zacząłem mierzyć fosforany - czyli jakiś miesiąc od założenia akwarium (akwa ma trochę ponad pół roku) - to nigdy nie wyszedłem poza zero. Mierzyłem kropelkowo i hanką. Według testów nie mam fosforanów, jednak biorąc pod uwagę działanie vsv coś jednak musi być. Obecnie leje około 6 ml vsv na dobę na 120 litrów. No3 spadło z 25 do okolo 5. Co tydzień wylewam ponad pół kubka prawie że czarnej lury mimo, iż odpieniacz idzie na sucho. W między czasie nie wprowadziłem żadnych zmian w filtracji itp. Albo gwałtownie biologia ruszyła, albo vsv działa. A skoro vsv działa to muszą być i fosforany. Tylko jak do tego podejść - niby nie ma, a jednak są? I czy faktycznie są? Czy może nie ma i testy mówią prawdę? I jak sprawdzić faktyczny poziom? Icp? 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, goclik napisał:

Tylko jak traktować taki brak Po4? Odkąd zacząłem mierzyć fosforany - czyli jakiś miesiąc od założenia akwarium (akwa ma trochę ponad pół roku) - to nigdy nie wyszedłem poza zero. Mierzyłem kropelkowo i hanką. Według testów nie mam fosforanów, jednak biorąc pod uwagę działanie vsv coś jednak musi być. Obecnie leje około 6 ml vsv na dobę na 120 litrów. No3 spadło z 25 do okolo 5. Co tydzień wylewam ponad pół kubka prawie że czarnej lury mimo, iż odpieniacz idzie na sucho. W między czasie nie wprowadziłem żadnych zmian w filtracji itp. Albo gwałtownie biologia ruszyła, albo vsv działa. A skoro vsv działa to muszą być i fosforany. Tylko jak do tego podejść - niby nie ma, a jednak są? I czy faktycznie są? Czy może nie ma i testy mówią prawdę? I jak sprawdzić faktyczny poziom? Icp? 

równie dobrze może być tak że dlatego że masz dostępne w wodzie NO3 i węgiel organiczny to rozrost bakterii i konsumpcja NO3 jest tylko ograniczana właśnie PO4 i dlatego fosforany są na poziomie zerowym bo są konsumowane na bieżąco.

Jak chcesz zaryzykować to odstaw VSV i sprawdź czy pokażą Ci się fosforany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co już mam sądzić. Dodałem 2 ml roztworu ATI z fosforanami, dałem czas na rozprowadzenie preparatu. I tu niespodzianka wynik 0.04. Po pół godzinie robię ponowny pomiar i tu już 0.00. Generalnie chodzi mi o to incydentalne wykrywanie, pomiar robię w ten sam sposób

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.