Skocz do zawartości
Beti

sump bez przegród czy to realne ?

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, @Beti napisał:

no ok ale jeśli tam będzie automatyczna dolewka to z braku wody będzie ciągle dolewała wodę jeśli podepnę z automatu z sieci,dobrze mówię?

zależy jaki zawór zastosujesz tylko po co tutaj jakakolwiek elektronika jak można to zrealizować mechanicznie? W kiblu masz jakiś elektrozawór zamontowany? Nie, a woda nie leje się dniami i nocami ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Do momentu aż wyczerpie się bufor zapasu RO albo z taką prędkością filtrów RO

Powinien być przy dolewce przekaźnik czasowy który, będzie działał powiedzmy +2min względem pływaków i w razie czego zamknie wodę

33 minuty temu, sith114 napisał:

zależy jaki zawór zastosujesz tylko po co tutaj jakakolwiek elektronika jak można to zrealizować mechanicznie? W kiblu masz jakiś elektrozawór zamontowany? Nie, a woda nie leje się dniami i nocami

chyba, że cie nie ma a akurat w domu pod membranę podejdzie jakiś syf który zablokuję zawór pływakowy i woda będzie sobie siurać, w kiblu jak piszesz tylko spłynie do kanalizacji w akwarium nie koniecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu chryste Panie po co wy chcecie elektronike pchać do tak uwaga "debilnego" urządzenia xD
Ze wam kible domów nie pozalewały jeszcze to ja się dziwie...

@Raffy14 wez im wytłumacz :D

@boo12
Nie wyobrażam sobie jak ten zawór mogłoby coś zablokować...
https://www.sklep.aqua-trend.pl/automatyczna-dolewka-grawitacyjna-typu-wc-p-1573.html

Do tego zawór czterodrożny i gitara nieśmiertelne urządzenie co jakiś czas ewentualnie przepłukać pod kranem z soli.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna przegroda na pompę obiegową z czujnikiem dolewki.
Więcej przegród nie ma sensu bo przeszkadzają przy manewrowaniu filtrami I innymi gadżetami. A dsb i inne wynalazki najlepiej robić w osobnych zbiornikach, bo łatwiej to wyłączyć potem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy sump to jedna przegroda. Jedna komora spływ i ew. odpieniacz, a druga powrót i dolewka. Jak ktoś nie wydziela powierzchni pod dsb itp. to nie ma sensu pchać więcej. Teść ma tak zrobione. Pierwsza komora na spływie ma 2l siporaksu, druga komora to pompa obiegowa i litr siporaxu. Oczywiście w woreczkach. Do drugiej dokłada węgiel aktywny i jest tam dolewka automatyczna. Bez cudawianków, bez odpieniacza, w obiegu niecałe 80l i 5 ryb w zbiorniku. Parametry cały czas na zero a spsy rosną zacnie od uruchomienia po trzech tygodniach. Zbiornik niedługo będzie miał rok. 

1 godzinę temu, sith114 napisał:

zależy jaki zawór zastosujesz tylko po co tutaj jakakolwiek elektronika jak można to zrealizować mechanicznie? W kiblu masz jakiś elektrozawór zamontowany? Nie, a woda nie leje się dniami i nocami ;)

To ja mam kible z kosmosu bo w ciągu 6 lat wymieniłem dwa zawory... Rozwiązanie jest fajne które opisujesz bo banalnie proste, ale pod warunkiem że nie trafi się zawór jak u mnie w kiblu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dla syna napisał:

Najprostszy sump to jedna przegroda. Jedna komora spływ i ew. odpieniacz, a druga powrót i dolewka. Jak ktoś nie wydziela powierzchni pod dsb itp. to nie ma sensu pchać więcej. Teść ma tak zrobione. Pierwsza komora na spływie ma 2l siporaksu, druga komora to pompa obiegowa i litr siporaxu. Oczywiście w woreczkach. Do drugiej dokłada węgiel aktywny i jest tam dolewka automatyczna. Bez cudawianków, bez odpieniacza, w obiegu niecałe 80l i 5 ryb w zbiorniku. Parametry cały czas na zero a spsy rosną zacnie od uruchomienia po trzech tygodniach. Zbiornik niedługo będzie miał rok. 

To ja mam kible z kosmosu bo w ciągu 6 lat wymieniłem dwa zawory... Rozwiązanie jest fajne które opisujesz bo banalnie proste, ale pod warunkiem że nie trafi się zawór jak u mnie w kiblu... 

No tak różnie to bywa z tymi kiblami heheh

A tak na serio ten przykład co podałem jest choćby z tego powodu fajny, bo gdy poziom wody sie zgadza jest on zamknięty. A gdy woda odparuje dosłownie lekko opada i już leci woda. Nie ma szans żeby jakiś ślimak czy coś sie do niego wpakowało.

@@Beti Nie wgryzałem się w to jak prowadzisz akwarium. Ale jeśli robisz podmiany to ja bym zrobił sump + zbiornik na podmiany czy może jakąś kwarantanę. Dwa takie zawory trójnik zawór kulowy na gałęzi od zbiornika na podmiany i masz full sterowanie i banalna mechaniczną automatykę. Stare mercedesy nie miały elektronicznych bajerów jeżdżą do dzisiaj. A te nowe... mechanik łapie się za głowę i smieję się z klienta w co się wpierdzielił ;P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, @Beti napisał:

no ok ale jeśli tam będzie automatyczna dolewka to z braku wody będzie ciągle dolewała wodę jeśli podepnę z automatu z sieci,dobrze mówię?

Dolewka Tunze leje wodę przez z tego co pamiętam - kilka minut po czym jeśli pływak nie wykryje wyrównanego poziomu wody to pompa się zatrzymuje. Mam akwa 1600L, komorę pompy o pojemności około 15L i się sprawdza.

Czy jest podobnie działające urządzenie dla wody bezpośrednio z sieci to nie wiem.

11 godzin temu, sith114 napisał:

Ze wam kible domów nie pozalewały jeszcze to ja się dziwie...

W kiblu masz otwór przelewowy który powoduje, że jak zawór nie zamknie się do końca to nadmiar wody przeleci przez ten otwór do muszli.

Stąd się wzięły mityczne kible nie zalewające domów w kontekście dolewek. W sumpie takiego otworu przelewowego z reguły nie ma.

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem sump 4, albo nawet 6 komorowy oryginalnie, komora spadu, komora na odpieniacz (a że odpieniacza nie ma to jest tam skala), DSB, komora na pompę. Jeszcze bubble trap między skałą a DSB i między DSB a pompą. Potem wyciąłem komorę spadu i połączyłem z komorą na skałę, oraz bubble trap między DSB i pompą. Teraz są 3 komory. Gdybym nie miał DSB, glonów i skały tylko klasyczną filtrację opartą o odpieniacz i filtry na media, to zostawiłbym tylko dwie - pompa i reszta. Dolewka tylko mechaniczna. Postawić pojemnik 100l na sumpie, do niego filtr RO zakończony pływakiem mechanicznym i zaworem 4drożnym. Z tego pojemnika rurka i drugi zawór WC w komorze pompy. Zero szans na przelanie.

Co do szkła i przegród. 600l to 600l. Bez porzeczki szkło 15mm, chyba i tak będzie trzeba dać opaskę dookoła. To zmniejsza przestrzeń roboczą sumpa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, katani napisał:

Ja miałem sump 4, albo nawet 6 komorowy oryginalnie, komora spadu, komora na odpieniacz (a że odpieniacza nie ma to jest tam skala), DSB, komora na pompę. Jeszcze bubble trap między skałą a DSB i między DSB a pompą. Potem wyciąłem komorę spadu i połączyłem z komorą na skałę, oraz bubble trap między DSB i pompą. Teraz są 3 komory. Gdybym nie miał DSB, glonów i skały tylko klasyczną filtrację opartą o odpieniacz i filtry na media, to zostawiłbym tylko dwie - pompa i reszta. Dolewka tylko mechaniczna. Postawić pojemnik 100l na sumpie, do niego filtr RO zakończony pływakiem mechanicznym i zaworem 4drożnym. Z tego pojemnika rurka i drugi zawór WC w komorze pompy. Zero szans na przelanie.

Co do szkła i przegród. 600l to 600l. Bez porzeczki szkło 15mm, chyba i tak będzie trzeba dać opaskę dookoła. To zmniejsza przestrzeń roboczą sumpa.

Masz na myśli najpierw ma pływaku auto uzupełnianie dolewki a porem grawitacyjnie do akwa? To nie ma sensu powielasz ten sam system 2x wtedy, a są niezależne wiec się nawzajem nie zabezpieczają jeśli chodzi o przelanie. Wystarczającym rozwiazaniem jest pływak + czterodrozny bezpośrednio.

 

@@Beti a może przedstaw jakieś swoje rozważania czy założenia. Jak Ty to widzisz w nowym projekcie ;) 

 

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, sith114 napisał:

Nie wgryzałem się w to jak prowadzisz akwarium. Ale jeśli robisz podmiany to ja bym zrobił sump + zbiornik na podmiany czy może jakąś kwarantanę.

obecnie prowadzę na podmianach,w nowym też tak będzie,

po to robiłam cały remont,przeróbki że mam kanalizacje i wodę przy akwarium,planuję 200l akwarium z tego zrobić jako zbiornik na podmianki tak jak mówisz,a dolewka prosto z instalacji.

zastanawia mnie tylko ten sump,są odmienne zdania i teraz trudno o decyzję,ale całkiem mnie przekonuje takie rozwiązanie sumpa z jedną komorą tylko na pompę,muszę to jeszcze przemyśleć,


ktoś wcześniej pisał że sump musi być z grubszego szkła,tz taki 600l myślałam z 10mm szkła plus boczne poprzeczki,ewentualnie spinka ale ona może przeszkadzać;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, @Beti napisał:

obecnie prowadzę na podmianach,w nowym też tak będzie,

po to robiłam cały remont,przeróbki że mam kanalizacje i wodę przy akwarium,planuję 200l akwarium z tego zrobić jako zbiornik na podmianki tak jak mówisz,a dolewka prosto z instalacji.

zastanawia mnie tylko ten sump,są odmienne zdania i teraz trudno o decyzję,ale całkiem mnie przekonuje takie rozwiązanie sumpa z jedną komorą tylko na pompę,muszę to jeszcze przemyśleć,


ktoś wcześniej pisał że sump musi być z grubszego szkła,tz taki 600l myślałam z 10mm szkła plus boczne poprzeczki,ewentualnie spinka ale ona może przeszkadzać;)

A jaki wymiar sumpa? Wysokość ma duże znaczenie ;) Dobrze rozplanowane wzmocnienia czy spinki nie powinny znacząco utrudniać pracy przy sumpie. Ważne zeby sprzęt dało się raz wygodnie ustawić potem ciagle go nie ruszasz.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sith114 napisał:

A jaki wymiar sumpa? Wysokość ma duże znaczenie ;) Dobrze rozplanowane wzmocnienia czy spinki nie powinny znacząco utrudniać pracy przy sumpie. Ważne zeby sprzęt dało się raz wygodnie ustawić potem ciagle go nie ruszasz. 

sump 150x80x75h z czego 25cm od góry wolnego na przyjęcie wody,więc przegroda około 50 h dobrze mówię??? zostaje wolnej przestrzeni w sumpie na przyjęcie wody około 260litrów zakładając że woda max 3cm od góry ,tylko zastanawia mnie to czy to nie mało na przyjęcie wody ze zbiornika 1,5m3


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, @Beti napisał:

sump 150x80x75h z czego 25cm od góry wolnego na przyjęcie wody,więc przegroda około 50 h dobrze mówię zostaje wolnej przestrzeni w sumpie na przyjęcie wody około 260litrów zakładając że woda max 3cm od góry ,tylko zastanawia mnie to czy to nie mało na przyjęcie wody ze zbiornika 1,5m3

Przyjąłbym do obliczeń z zapasem tak mi się wydaje powierzchnia dna zbiornika x5cm więcej wody nie spłynie znad grzebienia. 

Potrzeby Ci będzie aż tak wysoki sump?  Jak się nie kopnąłem 900l brutto sumpa szalejemy xD 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

sump 150x80x75h z czego 25cm od góry wolnego na przyjęcie wody,więc przegroda około 50 h dobrze mówię??? zostaje wolnej przestrzeni w sumpie na przyjęcie wody około 260litrów zakładając że woda max 3cm od góry ,tylko zastanawia mnie to czy to nie mało na przyjęcie wody ze zbiornika 1,5m3

75 cm to za wysoki . Jaka będziesz mieć odległość miedzy sumpem a szafka . Będziesz mieć problem by wyjąc odpieniacz do czyszczenia . Po drugie planujesz refugium ? Jezeli tak to jak bez przegród zabezpieczysz odpieniacz przed światłem ? Jezeli tego nie zrobisz zarośnie ci glonami 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Hoom napisał:

75 cm to za wysoki . Jaka będziesz mieć odległość miedzy sumpem a szafka . Będziesz mieć problem by wyjąc odpieniacz do czyszczenia . Po drugie planujesz refugium ? Jezeli tak to jak bez przegród zabezpieczysz odpieniacz przed światłem ? Jezeli tego nie zrobisz zarośnie ci glonami 

stelaż będzie wysokości 125cm i dopiero akwarium,chcę mieć tak wysoko więc trochę miejsca zostanie prawie 50cm,wiem że wysoko ale tak chcę,też fajnie wygląda akwarium na tej wysokości

refugium nie będzie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj sam stelaż 125 to akwarium skończy sie z korona na 2m? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sith114 napisał:

Czekaj czekaj sam stelaż 125 to akwarium skończy sie z korona na 2m? 

Tak,korona do samego sufitu na stelażu,taka osłona przednia i boczna,może nie do końca to korona będzie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, @Beti napisał:

Tak,korona do samego sufitu na stelażu,taka osłona przednia i boczna,może nie do końca to korona będzie.

I taki projekt dalej bez własnego tematu? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie kwestia sumpa ,na resztę będzie inny temat ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Nie chcesz refugium to jak zamierzasz prowadzić akwarium na jakiej metodzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.