Skocz do zawartości
Reggae Shark

300 litrów - dobór odpieniacza i lampy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kompletuję sprzęt do akwarium 300l +100l sump. Akwarium ma być zasiedlone głównie LPS/SPS. Zastanawiam się nad wyborem odpieniacza. Po wstępnych przymiarkach w grę wchodzą:

1. Aqua Medic Skimmer K2

2. REEF OCTOPUS PS 3000 INTERNAL

3. ATB ELEGANCE 200 PRO DC

4. Aqua Medic aCone 1.5

5. DELTEC SC 2060

6. Wszelkie inne sugestie zaproponowane przez użytkowników forum w okolicach cenowych 2000-3000 zł (ale raczej dolna granicach, chyba że jest coś bardzo godne polecenia)

Dodam jeszcze, że nie mam zbyt dużo miejsca w sumpie, wynosi ono 39x46 cm więc zależy mi, żeby odpieniacz był możliwie kompaktowych rozmiarów, ponieważ muszę tam jeszcze upchać filtr fluidyzacyjny.

Mam doświadczenie jedynie z odpieniaczem aquamedic turboflotor 5000, który wymagał zewnętrznego zasilania w wodę. Czy wymienione przeze mnie odpieniacze też muszą być zasilane przez dodatkową pompę?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu w 375l miałem Delteca 1455. Teraz pewnie bym wziął Deltec 1000i a i cena dobra. Może cos od Twistmana? Te odpieniacze co podałeś (moim zdaniem) za mocne są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie podane przez ciebie mają wbudowane pompy, jedne na zewnątrz inne w środku.

Na co ci tak duży odpieniacz w 300l? Przewymiarowany odpieniacz wyjaławia wodę. Jak @pokson pisze celuj bardziej w coś takiego

http://korale.pl/deltec-sc-1456-internal.html

Ja do swojego 325+100l robiłem swój na podobę Octopusa 150-S

http://korale.pl/octo-classic-150-s.html

ale na pompie

http://korale.pl/aqua-bee-up-2000-1-skimmer.html

i bardzo dobrze się sprawdza przy tym litrażu.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zdecydowałem się na takie przewymiarowane odpieniacze z 2 powodów:

1. Planuję sporą obsadę rybną

2. Czytałem gdzieś (chyba w wątku Krzysztofa Tryca), że w przy używaniu biopellets all in one (a je zamierzam używać) ważne jest żeby był przewymiarowany odpieniacz

 

No chyba, że uważacie że przesadziłem z tym przemiarowywaniem i faktycznie mniejszy będzie lepszy?

#edit

W sumie to mam z poprzedniej kostki odpieniacz Tunze comline doc skimmer 9004 dc, no ale on to chyba będzie za mały na 300 litrów?

Edytowane przez tomaszkrupa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przewymiarowany i to mocno. Lecz argumentację mam nieco odmienną: 

planowanie sporej obsady ryb jest juz błędem podstawowym który stanie się żrodłem głównych problemów w akwarium. Fakt przerybienia, agresji z braku miejsca, stresu, walk i następnie chorób już w niczym nie wspomoże odpieniacz, mimo skutecznego oczyszczania wody. Lecz tak skutecznego, że nie będzie "biologi" dla organizmów nizszych, drobnych i koralowców. W efekcie koncowym małe zbiorniki z ogromnymi odpieniaczami wyglądają jak rafa koralowa po tsunami czyli pustawo..

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już przewymiarowany odpieniacz to z pompą sterowalną. Możesz wtedy dopasować sobie parametry i nie będzie trzepać wody jak szalony. Co do biopelletów to ok, powinien być silniejszy, ale w 300l celował bym w odpieniacz który ma wydajność około 600l/h powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Red sea 300? Bardzo ciekawa propozycja

Zgrabny odpieniacz z dobrymi parametrami

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może dobrym kompromisem pomiędzy moją megalomanią :) i Waszym zdrowym rozsądkiem będzie Aqua Medic aCone 1.0. Ma dużą możliwość regulacji. Próbuję znaleźć w internecie jakie ma parametry techniczne (zasys powietrza i głębokość zanurzenia), ale bezskutecznie. Może ktoś z Was się orientuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam Delteca. Korzystam od 3 lat z SC1456 i w 600L mocno zarośniętym i przerybionym ...ponad 14 dorosłych ryb i cały mix koralowców od miękasów przez lps na spsach kończąc. Dobrą cechą tego modelu jest regulowana pompa, sprawdzona budowa wykonana z dobrej jakości materiałów (gruby akryl) i oczywiście przystępna cena.

PS.Zgadzam się co do przewymiarowanego odpieniacza ale jedynie z możliwością kontroli mocy pompy.

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z radami zdecydowałem się na delteca 1000 ix. 

Mam teraz zagwozdkę z lampą, czy 2 x kessil 160we wystarczy? akwarium o wymiarach 120x50x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎2019‎-‎08‎-‎06 o 23:29, tomaszkrupa napisał:

Witam,

Kompletuję sprzęt do akwarium 300l +100l sump. Akwarium ma być zasiedlone głównie LPS/SPS.

 

Mam zbiornik o tych wymiarach i te lampy.

Oświetlam jedynie proste SPS więc, ale 2 to wg. mnie za mało. Mam 3, wydaje mi się że i mocy więcej i lepiej doświetlą boki korali.

Ustawienia i tak musisz skręcić, jak ustawisz 100/100 to będzie za żółto w akwa. więc brałbym min. 3 160 albo mocniejsze lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.09.2019 o 10:13, Zolpher napisał:

Mam 3

Tak się składa że ja mam 2 z poprzedniego zbiornika razem ze sterownikiem, który jest dwukanałowy. Orientujesz się, czy można pod sterownik podpiąć 3 lampy naraz. Na każdej lampie mam 'in' i 'out' czy można je szeregowo podłączyć do jednego sterownika (np. 4 naraz)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze masz 2 160 i sterownik spectral controller. Jesli tak to mozesz podlaczyc 3 (ja tak mam). Z tego co czytalem mozna nim obslugiwac 2 zestawy swiatel (np. zbiornik i refugium). Nie pamietam, ile lamp max mozna podlaczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.