Skocz do zawartości
Daro73

Pudełko przelewowe zapowietrza się

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mnie naszło i wyczyściłem pudełko przelewowe z syfu jaki się w nim zebrał. Efekt jest taki że pudełko muszę odpowietrzać minimum raz dziennie bo po kilku godzinach mam 5 cm powietrza. Do tej pory wystarczyło odpowietrzyć raz na kilka tygodni. Jak sprawdzić gdzie mogła powstać nieszczelność ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze tu znajdziesz rozwiązanie problemu.

w opcji szukam można znaleźć podobne tematy.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Daro73 napisał:

Coś mnie naszło i wyczyściłem pudełko przelewowe z syfu jaki się w nim zebrał. Efekt jest taki że pudełko muszę odpowietrzać minimum raz dziennie bo po kilku godzinach mam 5 cm powietrza. Do tej pory wystarczyło odpowietrzyć raz na kilka tygodni. Jak sprawdzić gdzie mogła powstać nieszczelność ??

Może pozbycie sie syfku uwidoczniło jakieś mikro nieszczelności których w wczesniej nie było jak masz możliwość sprawdzić je poza systemem z życiem to wysmarowania płynem do naczyń a dokładniej piana może wskazać miejsce nieszczelności ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u góry na pudelku pewnie masz zaworek lub kolanko do którego włożony jest wężyk ,prawdopodobnie tam nastąpiła nieszczelność bo moim zdaniem innej możliwości nie ma (zakładam ze masz dobrze ustawiony poziom wody i woda nie chlupie )


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak miałem źle ustawiony poziom wody to faktycznie pudełko zapowietrzalo się ale ten proces trwał kilka dni a nie kilka godzin. Pierwsze co sprawdzilem to wężyk i zaworek zwrotny, tu wszystko jest szczelne zaworek trzyma, zastanawiam się jeszcze nad samym kolankiem do podłączenia wężyka do odpowietrzenia, może tu powstała nieszczelność ale jak to sprawdzić to już nie wiem. A tak na marginesie to każdemu odradzam pudełko Tropic Creation, kleiłem je już że 3 razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

s-l1600.jpg

a gdyby spróbować wężyk wsadzić do odpływu ?

ja mam cos w rodzaju ... (mocno naciągane)

71RwOrbqmeL._SY450_.jpg

na rurce przelewowej aqaela

i samo się odpowietrza bo ciśnienie wody wypycha z rurki każdy "bąbel"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś używałem pudełka i siłą rzeczy szukałem rozwiązania w kwestii zapowietrzania. Pomógł najmniejszy filtr wewnętrzny ( a właściwie tylko jego pompka) Aquaela. Dodają je chyba do tych swoich kostek. Wężyk od odpowietrzacza pudełka połączyłem z pompką tak, że zaciągał mi powietrze kiedy było oczywiście, jak nie było to tamtędy zaciągał sobie wodę, a jako dodatkowy bonus miałem małą cyrkulację w komorze pudełka i mi się syf nigdzie tam nie gromadził. Proste i działało.

O, przypomniałem sobie, to był Pat mini.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pudelku Aquatrend  i nie zamienię go na najlepszy komin....może połączenie wężyk kształtka jest lipne?  odetnij kawałek i włos "nowa końcówkę" w kształtkę ....czasami tak jest w filtrze RO ze kapie woda a jak się obetnie koniec wężyka to jest ok

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam dwa pudełka DIY. Ob, co jakiś czas się zapowietrzaja. Oba miały problem ze szczelnoscia przy zaworze odpowietrzajcym - to część odstajaca i często zdarza się, szczególnie przy czyszczeniu, że się uszkadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja mam pudelku Aquatrend  i nie zamienię go na najlepszy komin....może połączenie wężyk kształtka jest lipne?  odetnij kawałek i włos "nowa końcówkę" w kształtkę ....czasami tak jest w filtrze RO ze kapie woda a jak się obetnie koniec wężyka to jest ok
 
Możesz rozwinąć swoje stwierdzenie, dla czego wolisz pudełko od komina, pytam ponieważ u mnie ciągle wraca temat nieco większe akwarium z kominem czy wycięcie panela filtracyjnego i dodanie pudełka i sumpa. Wiadomo nowe akwarium wygeneruje dużo większe koszta:)
Przepraszam autora za OT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro spróbuję podkleić  miejsce gdzie wychodzi złączka do wężyka odpowietrzającego, na razie wymieniłem wężyk, zastanawiam się jeszcze nad zaworkiem przeciw zwrotnym, niby trzyma ale ....Patent w rurką w komorze pudełka nie sprawdził się, pudełko błyskawicznie się zapowietrzyło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz 3 lata prawie jade na pudelku przelewowym,Reef octopus,ale mam podłączone odpowietrzanie do pompy dozującej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Możesz rozwinąć swoje stwierdzenie, dla czego wolisz pudełko od komina, pytam ponieważ u mnie ciągle wraca temat nieco większe akwarium z kominem czy wycięcie panela filtracyjnego i dodanie pudełka i sumpa. Wiadomo nowe akwarium wygeneruje dużo większe koszta:)
Przepraszam autora za OT

Dlatego ze nic mi nie siorbie nawet pomimo wahnięć poziomu wody ,dlatego ze mam więcej miejsca w akwarium ,dlatego ze mam tylko jedna rurę która wychodzi z pudelka ,dlatego ze mi nic tam nie wskoczy (tzn ryba) ,dlatego ze w każdej chwili mogę je zdjąć i wyczyścić ...no ale oczywiście to kwestia indywidualna ,


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś jakieś problemy z zapowietrzaniem czy używasz jakiejś pompki aby cały czas zajmowała się powietrzem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam pudełko tropic creations 4000l/h ,poma obiegowa 5000l/h  80% mocy. Pudełko podłączone do filtra wewnętrznego Aqua szut  w sumpie przez wężyk odpowietrzający plus zaworek przeciw zwrotny z silikonową membraną. 

Zalety: pudełko odpowietrza się cały czas , ładnie zbiera syf z wody, posiada spływ i rewizję. Przy braku prądu uruchamia się samo.

Wady : trzeba pilnować drożności rurki odpowietrzającej bo zarasta glonem i syfem , myć zaworek odpowietrzający, grzebień jest na stałe więc czyszczenie szczoteczką do zębów. 

Pudełka poniżej 4000l/h to jakieś nieporozumienie , przepływ i tak regulujemy zaworem , wg mnie na najważniejsza jest długość grzebienia , ja mam największe z oferty  w 240 l i sądzę, że grzebień mógłby być szerszy o te 5 cm.

Na tę chwilę musi mi wystarczyć pudełko , ale w nowym akwarium będzie to komin.

Pudełko jest dobrą alternatywą, jak nie ma komina i nie majak wiercić , bo albo szkło za cienkie , albo rybki pływają.

A jeszcze jedno , aby wyciszyć trochę pudełko ,można zrobić pokrywę z pcv lub abs podkleić gąbką na wymiar i założyć na komorę spływu (działa ,bo tak mam), na grzebień siatka plastikowa  ,żeby nie wpadały ryby i ślimaki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co pomogło ale od wczoraj wieczoru pudełko przestało się zapowietrzać. Co prawda wymieniłem wężyk, zaworek, ustawiłem od nowa przepływ, coś z tego pomogło i to jest najważniejsze. Zostawiam to jest jak jest i nie kombinuję więcej. Ale tak na marginesie, czy jest możliwość kupienia czy zrobienia odpowietrznika automatycznego działającego na zasadzie tego używanego w instalacjach c.o ??. Ale powiem szczerze że jeśli za jakiś czas będę zmieniał akwarium na większe, chodzi to za mną to będę szukał nawet używanego zestawu tylko z kominem. Pudełko jest dla mnie nieprzewidywalne

Edytowane przez Daro73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w instalacji CO odpowietrzenie działa na innej zasadzie , po prostu ciśnienie wody w rurach jeżeli osiągnie odpowiedni poziom to otwiera zawór i wyrzuca nagromadzone powietrze. Najprostrzy sposób to mały filterek wewnętrzny ze zwężką venturiego , Aqua szut  ma taką w zestawie , podłączasz wężyk , ściągasz  kubęk z gąbką wrzucasz do sumpa , tylko nie zapomnij zassać wody do wężyka , będzie Ci odpowietrzał ,aż miło.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pudełko przelewowe i nigdy mi sie ono nie zapowietrzyło . Jest na to prosty sposób . Cienki wężyk połączony do kolanka z którego wpływa woda do akwarium . Ciśnienie wody wyciąga powietrze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam pudełko przelewowe i nigdy mi sie ono nie zapowietrzyło . Jest na to prosty sposób . Cienki wężyk połączony do kolanka z którego wpływa woda do akwarium . Ciśnienie wody wyciąga powietrze 
Wrzucisz foto jak i gdzie ta rurka jest połączona z kolankiem? Zaczynam się powoli przekonywać do pudełka (więcej pozytywnych opinii niż negatywnych:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

Ja mam pudełko przelewowe i nigdy mi sie ono nie zapowietrzyło . Jest na to prosty sposób . Cienki wężyk połączony do kolanka z którego wpływa woda do akwarium . Ciśnienie wody wyciąga powietrze 

Rozumiem że do kolanka w pudełku podłączamy cienki wężyk który wrzucamy np do sumpa i przez który cały czas cieknie woda. Tak to rozumiem, rozwiązanie super bo to się nie zapowietrzy. Problem widzę po zaniku prądu kiedy woda spadnie do sumpa a pudełko zostanie puste, nie ma szans   że ruszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem że do kolanka w pudełku podłączamy cienki wężyk który wrzucamy np do sumpa i przez który cały czas cieknie woda. Tak to rozumiem, rozwiązanie super bo to się nie zapowietrzy. Problem widzę po zaniku prądu kiedy woda spadnie do sumpa a pudełko zostanie puste, nie ma szans   że ruszy
Chyba odwrotnie tzn wężyk na powrocie, nie na spływie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam filtr aqua marisys 240 seria 2 . Jest to filtr z pudełkiem przelewowym i sumpem . Jest on tak skonstruowany ze w pudełku przelewowym jest tez rurka która wraca woda do akwarium . Odplyw i powrót  jest połączony cienka rurka około 5 mm (ta z niebieskim trójnikiem ). Woda powracająca do akwarium wytwarza pod ciśnienie i wyciąga powietrze . Na filmie jest na chwile podłączona pompka do wyciagnięcia powietrza w momencie pierwszego uruchomienia później ja odłączam . Pudełko przez dwa lata czyściłem tylko dwa razy bo było pełno gąbek w środku , nigdy się nie zapowietrzyło . 

https://youtu.be/MFew36Kitro

ps . Filtr nie długo będzie na sprzedasz 

7 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:
8 godzin temu, Hoom napisał:
Ja mam pudełko przelewowe i nigdy mi sie ono nie zapowietrzyło . Jest na to prosty sposób . Cienki wężyk połączony do kolanka z którego wpływa woda do akwarium . Ciśnienie wody wyciąga powietrze 

Wrzucisz foto jak i gdzie ta rurka jest połączona z kolankiem? Zaczynam się powoli przekonywać do pudełka (więcej pozytywnych opinii niż negatywnych:))

Ja widzę to odwrotnie . Osobiście nie jestem zadowolony z pudełka . Ciężko je wyciszyć 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja największa obawa to zalanie mieszkania, hałas to jest najmniejszy problem. Oprócz pudełka zostało by samodzielne wiercenie w sklejonym zbiorniku i wklejanie przelewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak zobaczyłem że pudełko może się zapowietrzyć i w efekcie zalać mieszkanie mój entuzjazm do tego rozwiązania zmalał. Jest  co prawda rozwiązanie awaryjny wyłącznik pompy który zamierzam zrobić w najbliższym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.