Skocz do zawartości
Beti

akwarium marzeń :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

pomyślałam że może chcecie się podzielić waszymi spostrzeżeniami jak powinno wyglądać akwarium waszych marzeń ;)

-czyli co powinno w nim być a czego nie,po pewnych doświadczeniach jakie już macie

-jak wizualnie dla oka powinno tak powstać aby akwarysta był zadowolony

-jak powinien być skonstruowany system który najmniej zawiedzie (mam na myśli system elektroniki itp)

-jak zabezpieczyć się na wypadek awarii sprzętu

temat może wydawać się bardzo śmieszny,ale może coś ktoś wie o czym inni powinni  też wiedzieć,zapraszam do dyskusji.

Jeśli was nie irytuje ten temat zachęcam się podzielić wrażeniami :P

 

ps.może starszyzna też coś kliknie :pc: :wub:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio bardzo męczy mnie brak wzmocnień na krótszych ścianach zbiornika. Mam wzmocnienia na przedniej i tylnej szybie, które wynikają z konstrukcji zbiornika i grubości szkła. Dziś jednak chciał bym mieć wzmocnienia również po bokach. ciągle jakaś wariatka chlapie tak że mam na bocznych szybach zacieki :).


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienia nic nie dają jak jest dobry chlapacz :-) Mam wzmocnienia na całej długości i muszę co jakiś czas wycierać szyby.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Marcinekk napisał:

Wzmocnienia nic nie dają jak jest dobry chlapacz :-) Mam wzmocnienia na całej długości i muszę co jakiś czas wycierać szyby.

U mnie zupełnie z tym nie ma problemu. Czasami tylko przód muszę przemyć gdy nurkuję w akwarium i łokciem nachlapię ;)

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od samego szkła. Jeśli szyba powyżej 10mm to tylko opti. Wiele razy czytałem że ktoś tam nie widzi różnicy między opti a float. Jego prawo. Miałem jedno i drugie, nie wiem jak można nie widzieć tej różnicy. W każdym bądź razie -  jeśli następny baniak, to tylko opti. No i komin zewnętrzny obowiązkowo. Łatwiej gmerać w środku. No i lepiej grubsza szyba, ale bez wzmocnienia poprzecznego (tego które idzie przez środek zbiornika)

Elektronika? Jak najmniej obecna to i mniej awarii. Ponieważ mam tendencje do chomikowania, nie sprzedaję starego wyposażenia przy przesiadce, nawet gdy nie pasuje do nowego. A razie jakiejś awarii, zawsze można użyć prowizorycznie chociażby. Więc w ten sposób się zabezpieczam. 

Sump moich marzeń już mam. Wielkie bydle z akrylu. Można szaleć, jak się walnie czymś przez przypadek to nie ma nerwówki że pęknie tak łatwo jak szkło. Jako karcer nie stresuje ryb, mają gdzie pływać.

A co w środku zbiornika? Nie mam marzeń, nie planuję jakoś szczegółowo, a jak zaplanuję, to i tak plan diabli biorą, bo później działam pod wpływem chwili. Przykładem ostatnie poczynania. Miało być fish only, a za chwilę będzie tam więcej korali niż ryb.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym brał się w przyszłości (co jest raczej nierealne), akwarium postawił bym na kominku. I to nie fake, mówię całkiem poważnie. Warunek to kominek z płaszczem wodnym. Ordynarnie wylałbym nad wkładem dekę i zamiast przysłowiowego zbiornika na ciepłe powietrze był by baniak. A jak to przy kominku jest i woda i odpływ. Nie stosował bym żadnych cyrkulatorów tylko odpowiednio ułożył bym 4 wyloty z pompy obiegowej (coś w stylu 2 x turbina duo). Byłby bez sumpa, i odpieniacza i zrobił bym jedynie jedną komorę na pompę, dolewkę i media w jednej komorze typu komin a'la panel. Oczywiście prowadzone metodą bez podmian, a cała filtracja oparta na biologii (żywa skała + bakterie). Wg moich obliczeń system zawierał by ok 2,5m3 wody. Z eletroniki była by tylko lampa sterowalna led, pompy dozujące 8 kanałów, grzałka, dolewka i pompy obiegowe. Oczywiście projekt jest oparty na moich możliwościach domu. Ciekawie by wyglądał płomień palący się pod zbiornikiem :)

Kiedyś żonie taki układ zaproponowałem niedługo po zamieszkaniu, odparła że mnie całkiem po... liło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dla syna Igor całkiem fajny pomysł,tylko jaki ten kominek gigant,pomieszczenie 2.5m3 wody spore przedsięwzięcie.

8 godzin temu, dla syna napisał:

Kiedyś żonie taki układ zaproponowałem niedługo po zamieszkaniu, odparła że mnie całkiem po... liło. 

Słabo przekonujesz ;)

 

 

8 godzin temu, Ironista napisał:

Sump moich marzeń już mam. Wielkie bydle z akrylu. 

to świetna sprawa taki sump,z ciekawości ile litrowy pod twoje 900l


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, @Beti napisał:

 

temat może wydawać się bardzo śmieszny

Hej...

Absolutnie śmieszny nie jest , przeciwnie, fajnie będzie poznać czym dla kazdego jest morskie akwarium...

Obecny zbiornik powstał na błędach poprzednich, które wyeliminowalem i przyznaje że wyszło mi to dobrze,czyli mnie cieszy a codzienna praca przy nim jest po prostu przyjemnością a nie jak poprzednio, nieprzyjemnym obowiązkiem...

Pierwszy raz kiedy zobaczyłem na jakimś forum zachodnim płytki zbiornik, od razu wiedziałam że to jest to co chce mieć, nie potrafię jednak wytłumaczyć, czemu wciąż brnąłem w akwaria za wysokie, gdzie nie ma możliwości włożenia obu łap przy jednoczesnym widoku z boku co te łapy robią...

Pozbyłem się też sumpa, zamieniając go na panel, który że względu na rozmiary, wolę nazywać sumpem zintegrowanym, gdyż zajmuje on 1/3-cia zbiornika co przy jego płytkości, czyni go bardzo wygodnym i zarazem przejrzystym...

Nie dałem też piachu z którym mam złe wspomnienia, ale zalalem czarny piaskozwirek żywica epoksydowa, dzięki której piach zarówno mam jak i nie mam...

Skale poukładałem bez klejenia w jedność, bym miał możliwość wyjęcia każdego kawałka w razie potrzeby...

Dla mnie piękno akwarium to też cały sprzęt, który jest widoczny w niezaslonietym czy niezabudowanym panelu, natomiast nie toleruje go w displayu i nie chcę widzieć nawet pompy cyrkulacyjnej...Uwielbiam kontrasty, może częściowo z powodu młodzieńczej, dawnej fascynacji bandem Republika...

Mimo sporej progresji, zawsze gdzieś tam się pojawi jakiś błąd czy niedopatrzenie i może dzięki temu wciąż dążę do celu , robiąc to w taki sposób by go nigdy nie osiągnąć...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @Beti napisał:

@dla syna Igor całkiem fajny pomysł,tylko jaki ten kominek gigant,pomieszczenie 2.5m3 wody spore przedsięwzięcie

No właśnie taki mam 1,4m x 1,8m. Wysokość 1m i do góry zostaje jakieś 50cm na lampę i wentylację. Wkład został zamontowany nieco odsunięty od sciany. Nie przerabiałem hyrdauliki więc pomyślałem że jest dużo miejsca na akwarium :D

H0Ccigc.png

A te klocki na kominku to pasja syna (uklad sloneczny) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby przesiadkę robiłem całkiem niedawno i w zasadzie moje marzenia ziściłem...ale temat fajny więc :)

Ostatnio chodzi mi po głowie taki zbiornik z dużą płaszczyzną dna pokrytą piaskiem, płytki ...taka plaża...w środku sand doallary, babki wardi, kilka szt taenioconger hassi i Gorgasia preclara falujących ponad piachem, rozgwiazdy kilka rodzajów kilka igliczni, trochę makro glonów i trawy morskiej..

taka wizja:)

 

 

Edytowane przez NAP (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,@Beti zalorzylas bardzo fajny i ciekawy watek, chcac niechcac "zmusza" do refleksji..Mi sie marzy akwa "samograjek" jesli to w ogole jest mozliwe????..zbiornik niski aczkolwiek szeroki,oparty na "naturalnej" filtracji,a wiec dsb,namorzyny ,makroglony....System ktory pozwolilby po jakims czasie na godne warunki dla korali niefoto. Zbiornik gdzie plankton i zoo plankton rozmnazal by sie bez ograniczen i bylby w stanie wykarmic te fascynujace korale-wiem jedno -Bede Prubowac,inaczej pozostanie to tylko marzeniem.Swoja droga cos takiego za kilka tygodni spruboje odpalic,pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje marzenie to 130x75x75 szyba opti 12mm i komin zewnetrzny.wzmocnienie o szerokosci 9mm dookola akwarium bez srodkowego.Komin na calej szerokosci boku.W sumpie skala zraszana plus reaktor glonowy.Obsada to male rybki typu  helfricze plus magnifiki i decory bez pokolcow.Koralowce to lps glownie acany euphylie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.08.2019 o 08:17, @Beti napisał:

to świetna sprawa taki sump,z ciekawości ile litrowy pod twoje 900l

360 L, miał być większy, ale akryl pieruńsko drogi.

A, tak jeszcze a'propos marzeń. To taka eL-ka właśnie akrylowa o długości boku min. 6 m. Ale to najpierw w totka muszę pyknąć, bo do tego osobny budynek jest potrzebny.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moich marzeniach jest automatycznie jeżdżący czyścik szyby coś jak odkurzacze roomba. Jest już coś jak Maoi ale chyba jeszcze nie dostępne w sprzedazy


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marzenie: stosunkowo płytkie duże szkło z dużym panelem z tyłu zamiast sumpa. Dostęp z 3 stron. Waveboxy i wyloty z obiegówek zamiast cyrkulatorów. W środku zbiornika plaża jak kolega wyżej opisał plus trochę rafy w 3 "kępach". Wymiary szkła 140x80x40 + panel 140x25x40. Za miesiąc powinno się udać zastartować... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, heatbeat napisał:

Marzenie: stosunkowo płytkie duże szkło z dużym panelem z tyłu zamiast sumpa. Dostęp z 3 stron. Waveboxy i wyloty z obiegówek zamiast cyrkulatorów. W środku zbiornika plaża jak kolega wyżej opisał plus trochę rafy w 3 "kępach". Wymiary szkła 140x80x40 + panel 140x25x40. Za miesiąc powinno się udać zastartować... 

 

:) no widzę że dość mocno się przyjął mój system na zbiornik, cieszę się że jest ich coraz więcej i chętnie będę obserwował postępy, sam za jakieś 3 albo 4 lata będę stawiał nowy zbiornik z uwagi na przeprowadzkę i zastanawiałem się nad klasycznym dużym akwarium, ale po jakimś czasie namysłu stwierdzam, hmm chyba jednak postawię płaskacza tylko większego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój zbiornik faktycznie jest "w taki deseń". A moje tak mniej-więcej będzie wyglądać:

dsc_1296-jpg.21481

Aczkolwiek proporcje takie jak poniżej podobają mi się bardziej - kwestia czy się uda mieścić... 

y4ymy5y5.jpg

Edytowane przez heatbeat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,czy te akwa z fotki Powyzej jest u nas w kraju?,gdzie mozna o nim poczytac?,Do licha bryla zbiornika wyrywa z butow,mozna go zrobic czy to z panelem,czy nawet z sumpem na dole[bo widac ze ten ma komin wewnetrzny] .ale robi wrazenie,Wlasnie widzac takie akwa nawet w sieci chwilowo wsytrzymalem swoj projekt, kusi niezmiernie takie szkielko,ale dla mnie zdecydowanie panel wewnetrzny,pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wymarzone akwarium , to wypełnione takimi cukierkami jakie posiada pan Wilson Kuo. Baniak oczywiście powiększony 160x80x60, ale to pewnie dopiero na emeryturze.

Kilka cukierków od pana z Taiwanu, szkoda,że u nas tak ciężko znaleźć takie cuda. 

49948258_2020794148010500_4595526135256711168_n.jpg

50233429_2020794031343845_5046236434181128192_n.jpg

50534987_2020794218010493_6160335875428319232_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moje marzenie to akwarium bez Aiptazji.:rolleyes:


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.08.2019 o 11:47, heatbeat napisał:

Marzenie: stosunkowo płytkie duże szkło z dużym panelem z tyłu zamiast sumpa. Dostęp z 3 stron. Waveboxy i wyloty z obiegówek zamiast cyrkulatorów. W środku zbiornika plaża jak kolega wyżej opisał plus trochę rafy w 3 "kępach". Wymiary szkła 140x80x40 + panel 140x25x40. Za miesiąc powinno się udać zastartować... 5 cm 

I to jest właśnie to...

Wygoda przy pracy a 25 cm przy wysokości 40 cm da Ci pole do manewru...

Jak zaczniesz na pewno będę śledził ...

Edytowane przez Iceberg (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Alfik1980 napisał:

Moje wymarzone akwarium , to wypełnione takimi cukierkami jakie posiada pan Wilson Kuo. Baniak oczywiście powiększony 160x80x60, ale to pewnie dopiero na emeryturze.

Kilka cukierków od pana z Taiwanu, szkoda,że u nas tak ciężko znaleźć takie cuda. 

49948258_2020794148010500_4595526135256711168_n.jpg

50233429_2020794031343845_5046236434181128192_n.jpg

50534987_2020794218010493_6160335875428319232_n.jpg

Bajka :) też takie bym chciał. Ale musi być ryk i zgrzyt zębami jak parametry polecą a razem z nimi te cukierasy.

Mnie by wystarczyło takie małe 4 metry w ścianie na długość i standardzik 60 na wys x 60 głębokość. Podwójny obieg na 2 pompach z pełną elektroniką, automatyczną podmianą spiętą z kompem sterującym zaworem od dolewki i zaworem od kanalizy. Jakiś system który będę mógł zaprogramować na odpowiednią ilość zrzutu wody do kanalizy i automat który wpuści czystą solankę w tej samej ilości z powrotem do baniaka.

PS. ostatnio zalałem żonie całą terakotę w kuchni bo wąż wyskoczył z odpływu. Oj  nie było mi tak do śmiechu wtedy....:(. Natomiast reakcja żony....bezcenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rastapasta napisał:

Bajka :) też takie bym chciał. Ale musi być ryk i zgrzyt zębami jak parametry polecą a razem z nimi te cukierasy.

Mnie by wystarczyło takie małe 4 metry w ścianie na długość i standardzik 60 na wys x 60 głębokość. Podwójny obieg na 2 pompach z pełną elektroniką, automatyczną podmianą spiętą z kompem sterującym zaworem od dolewki i zaworem od kanalizy. Jakiś system który będę mógł zaprogramować na odpowiednią ilość zrzutu wody do kanalizy i automat który wpuści czystą solankę w tej samej ilości z powrotem do baniaka.

PS. ostatnio zalałem żonie całą terakotę w kuchni bo wąż wyskoczył z odpływu. Oj  nie było mi tak do śmiechu wtedy....:(. Natomiast reakcja żony....bezcenna.

Parametry to nie wszystko. Bez podmian osiągnąłem rezultat wg icp środek normy i wszysrko szlag trafi bo trafił się AEFW. I niestety poszła chemia. Mając baniak z cukierkami, dokladasz coś i jest ryzyko. Dlatego większe baniaki górują nad mniejszymi bo masz możliwość wsadzenia zwierzaka, który zabezpiecza przed plagami/szkodnikami a litraż na niego pozwoli. Reasumując baniak cudowny do momentu niespodziewanego gościa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.