Skocz do zawartości
Robert-reef

Żywica DI - Zmiana koloru

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Dlaczego żywica w filtrze przepływowym ma 2 kolory? Domyślam się że się zużywa. 

Dziwne jest to że na dole gdzie jest doprowadzana woda ma ona kolor taki jak świeża a na górze jest ciemna, nawet czarna.

Czy taka 2 kolorowa żywica dobrze działa? 

Czy tym filtrem trzeba wstrząsnąć czasem aby żywica się wymieszała?

Filtr nie tykany około roku.

20190810_225557.jpg

20190810_225655.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Robert-reef napisał:

Filtr nie tykany około roku.

I w tym tkwi problem. Z tego co czytałem, wydajność żywicy to 500-1000l, w zależności od jakości wody po RO.

Mierzyłeś TDS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, barto125 napisał:

I w tym tkwi problem. Z tego co czytałem, wydajność żywicy to 500-1000l, w zależności od jakości wody po RO.

Mierzyłeś TDS?

No ale ta wydajność chyba zależy od ilości żywicy... Tak myślę. W tym filtrze mam załadowane kilka litrów żywicy. Domyślam sie że ona się powoli zużywa. Nie wiem tylko czy ta zużyta nie oddaje z powrotem.

TDS po żywicy taki sam jak i przed żywica DI - 30ppm

Jak to jest z tą żywicą? Mogę nawalić do filtra 10 litrów żywicy i zapomnieć o wymianie złoża na kilka lat :) czy raczej lepiej mniejsze ilości i regularnie wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej mniejsza ilość i częściej.

Taki sam wynik przed i po mówi o tym, że żywica nie działa.

30 przed żywicą to też dużo. Kiedy prefiltry wymieniane?

i IMO, do żywicy najlepiej nadaje się prosty filtr liniowy

Edytowane przez barto125 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość zywicy nie powinna mieć znaczenia na jakość filtracji. Tylko na ile starczy wkład. Dobra żywica nie powinna oddawać nic do wody. Wymieniłbym wszystkie wkłady. Tak dla pewności ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś dziwnie wygląda ten filtr DI. Czy aby napewno on jest dobrze złożony? Żywica u dołu tak sobie luźno pływa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) rozwarstwienie żywicy 

te żywice to mieszanka Kationitu i anionitu i one są w lekko innej barwie, i tutaj po prostu się rozwarstwiło, bardziej mnie dziwi że pomiędzy nimi jest taki bardzo ciemny kolor taki pasek z żywica w kolorze bardzo ciemnym. 

Jeśli wejście jest na dole a wyjście na górze to taki filtr może zakładać swobodny ruch granulek żywicy - to taka prosta kolumna filtracyjna,  czasami na dole i na górze są jeszcze gąbeczki. 

Jak masz po żywicy TDS 30 to żywica do wymiany  30 to może być po membranie jak masz twardą wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

6 godzin temu, sith114 napisał:

Ilość zywicy nie powinna mieć znaczenia na jakość filtracji. Tylko na ile starczy wkład. 

Dokładnie...Litr żywicy starczy na dwa razy dłuzej od pół litra a z tego forum dowiedziałem się i to całkiem niedawno żeby nie wyrzucać żywicy, która pokazuje 0.01, tylko podłączyć za nią drugi filtr ze świeżą żywicą to będzie wydajna o wiele dluzej...

Taka prawda oczywista, która nigdy mi na myśl nie przyszła...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propozycja zamiany lecz w następującej formule:

Gdy żywica w pierwszym pojemniku od strony filtra RO "nasyca się" warto wymienić wkład i nowy wstawić na drugą pozycję. A ta z działającej drugiego pojemnika może pracować jeszcze w pierwszym miejscu.

Żywica pod koniec "nasycenia" nie tylko przepuszcza to co nie chcemy ale również uwalnia zatrzymane wcześniej m in. krzemiany bo zatrzymuje fosforany azotany itp

To wiedza z przeprowadzonych badań poniżej:

 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ura napisał:

30 to może być po membranie jak masz twardą wodę.

@Ura to jak autor tematu musiał by mieć twardą wodę ,żeby po membranie wyszedł wynik na Tds 30 ? Według mnie to najpierw trzeba by było zacząć od sprawdzenia membrany osmotycznej ,bo z takim wynikiem to na długo żywica nie wystarczy.Ja też mam twardą wodę TDS  pokazuje 280 ,a po membranie TDS pokazuje tak 4-5.

 

A co do filtra na żywicę to zamiast takiego dużego to bym zastosował dwa 10 calowe i tak jak @Iceberg wymieniałbym ,jak na drugiej coś by TDS pokazał ,to bym ją zamienił z pierwszą ,a drugą zasypałbym świeżą żywicą i tak w kółko, zaoszczędziłbyś na żywicy.Ja mam tak u siebie zrobione i jestem zadowolony ,może kiedyś dodam jeszcze trzeci pojemnik 10 calowy, żeby jeszcze zwiększyć wydajność żywicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Arturro napisał:

 

Żywica pod koniec "nasycenia" nie tylko przepuszcza to co nie chcemy ale również uwalnia zatrzymane wcześniej m in. krzemiany bo zatrzymuje fosforany azotany itp

To wiedza z przeprowadzonych badań poniżej:

 

Zastanawia mnie w takim razie w jakiej zdysocjowanej formie występują krzemiany po filtrze RODi. Przecież żywica jonowymienna działa tylko na jony. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ura napisał:

bardziej mnie dziwi że pomiędzy nimi jest taki bardzo ciemny kolor taki pasek z żywica w kolorze bardzo ciemnym. 

No właśnie, jak zabultałem filtrem to te ciemne frakcje były bardzo mocno zbite że praktycznie nie można było ich rozdzielić.

 

7 godzin temu, Ura napisał:

Jak masz po żywicy TDS 30 to żywica do wymiany  30 to może być po membranie jak masz twardą wodę.

Z tymi membranami to jest tak że mam 2 membrany RO i odciek wody odpadowej z pierwszej jest podłączony do wejścia do drugiej membrany i z tej drugiej dopiero idzie woda do kanalizacji. wyjścia czystej wody z obu membran są trójnikiem połączone i idą do zbiornika na wodę RO.

Z każdej z membran mam TDS 15 na wyjściu czystej wody, ale jak już się zsumują te odcieki na trójniku to mam 30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Robert-reef napisał:

mam 2 membrany RO i odciek wody odpadowej z pierwszej jest podłączony do wejścia do drugiej membrany

Jak się takie rozwiązanie sprawuje? Chodzi o to by było mniej ścieku, czy poza efektywnością jest jeszcze jakiś plus takiego połączania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, NAP napisał:

Jak się takie rozwiązanie sprawuje? Chodzi o to by było mniej ścieku, czy poza efektywnością jest jeszcze jakiś plus takiego połączania?

No właśnie chodziło o mniejszy ściek i większą wydajność.

Mam 2 membrany 100GPD połączone w ten sposób. ściek jest faktycznie dużo mniejszy. Wydajność jednej i drugiej membrany wygląda na to że jest taka sama.

Woda z jednej i drugiej membrany ma taki sam wynik TDS na wyjściu. Najgorzej że po zsumowaniu tych 2 wód wynik wychodzi 30 gdzie każda membrana produkuje wodę z wynikiem TDS 15.

Takie rozwiązanie u mnie działa już rok czasu. Jak startowałem to TDS każdej z membran był 000. Po roku mam już 15. Ale trochę zaniedbałem filtry wstępne i w tym czasie chyba ani razu ich nie wymieniałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Robert-reef  w sumie ciekawy pomysł, może coś takiego pokombinuje, mniej ścieku kuszące, ale suma "brudu" na wyjściu z kolei szybciej "zużywa"  żywice, wiadomo coś za coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, NAP napisał:

@Robert-reef  w sumie ciekawy pomysł, może coś takiego pokombinuje, mniej ścieku kuszące, ale suma "brudu" na wyjściu z kolei szybciej "zużywa"  żywice, wiadomo coś za coś

Mam również takie rozwiązanie. Filtr ma 1.5 roku. membrany nie wymieniane. żywica i prefiltry co pół roku. Po żywicy zawsze zero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, elespero napisał:

Mam również takie rozwiązanie. Filtr ma 1.5 roku. membrany nie wymieniane. żywica i prefiltry co pół roku. Po żywicy zawsze zero.

U mnie już żywica poleciała. Muszę zasypać świeżą. Sprawdzę ile będzie na nowej.

A ile litrów żywicy stosujesz w swoim zestawie? Jaki masz ogranicznik przepływu?

 

 

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie już żywica poleciała. Muszę zasypać świeżą. Sprawdzę ile będzie na nowej.
A ile litrów żywicy stosujesz w swoim zestawie? Jaki masz ogranicznik przepływu?
 
 
Litr żywicy,
Nie wiem jaki ogranicznik, taki jaki był w komplecie z membrana 100gpd.
Robię co tydzień 100l wody.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie idzie pewnie około 200 litrów wody na tydzień.

ogranicznik taki to 100GPD - chyba 420 czy coś w tym stylu.

żywicy za to mam kilka litrów.

Dziś podmienię żywicę, zobaczę co tam TDS pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

Zastanawia mnie w takim razie w jakiej zdysocjowanej formie występują krzemiany po filtrze RODi. Przecież żywica jonowymienna działa tylko na jony. 

Nie mam takiej wiedzy. Robiąc wpisy/rady lub nie zgadzając się z zamieszczoną opinią staram się podeprzeć materiałem zewnętrznym do weryffikacji lub własnym doświadczeniem.

A u siebie zauważyłem, że niewielkie "placki cyjanopodobne" na żwirku pojawiają się na jakiś tydzień/dwa przed zanim TDS pokaże więcej niż 0,00.

Nie mam natomiast pewności czy prefiltry i wkład węglowy mają tu znaczenie i należy je równolegle zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert - pytałeś na PW ale myślę że mogę odpowiedzieć tutaj.

Jeśli filtr stoi pionowo a woda płynie od dołu nie musisz dawać żywicy na maxa. Jeśli filtr jest poziomo (co jest według mnie gorsza sytuacja) to upychasz żywice ile się da.

Co do różnic pomiędzy MB20 a MB400 różnią się stosunkiem anionitu do kationitu. Nie pamiętam dokładnych wartości ale jedna ma 50:50 a drugą chyba 60:40 więcej anionitu i dlatego lepiej się nadaje dla wodociągów z wysokimi fosforanami.

Która ja kupuję? Tańszą lub tę która akurat jest. Kiedyś się tym przejmowałem, a teraz stałem się wygodnicki :)

 

a swoją drogą polecam filtr Twistmana do żywicy. Bardzo wygodna sprawa. Lepsza niż te tradycyjne filtry 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Tester napisał:

a swoją drogą polecam filtr Twistmana do żywicy. Bardzo wygodna sprawa.

Ja używam takiego filtra jak w poniższym linku, dodałem tylko gąbkę na dół i górę. Wchodzi do niego około półtora litra żywicy. Są też większe modele, ten który ja ma jest najmniejszy. Dokupię jeszcze większy model do reaktora wapnia.

https://pl.aliexpress.com/item/32834139401.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3c9d5c0fhZ3Nfj


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester dziękuję za informacje.

Z tym upychaniem to bardziej mi chodziło o to czy jak mam filtr, który mieści np. 5 litrów żywicy to czy lepiej (czy można w ogóle tak zrobić) zasypać te 5 litrów i przez rok tam nie zaglądać czy lepiej zasypać litr i wymieniać ją co 1/2 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ilość zywicy nie powinna mieć znaczenia na jakość filtracji. Tylko na ile starczy wkład. Dobra żywica nie powinna oddawać nic do wody. Wymieniłbym wszystkie wkłady. Tak dla pewności [emoji6]
Nie zgadzam się. Rozmawiałem swego czasu z pewnym morszczakiem który zajmuje się tym zarobkowo i odpowiedź jest prosta. Ilość żywicy ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o jakość wody. Jak np masz 0.5-1L żywicy i masz wodę 000tds to nie znaczy że ta woda jest czysta bo tds pokazuje tylko to co przewodzi prąd. A co z poerwiastkami które go nie przewodza? Nie widać ich na tds. Żywica 7l starcza na dłużej i gwarantuje lepszą jakość wody

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.