Jump to content
Robert-reef

Odlew z żywicy epoksydowej do akwarium - z czego robicie odlewy?

Recommended Posts

Muszę zrobić odlew z żywicy epoksydowej, która będzie miała styczność z wodą RO.

Czy żywica nie puszcza do wody jakichś substancji po utwardzeniu?

Może używacie czegoś innego do odlewania co będzie neutralne dla akwarium?

Nie potrzebuje tego dużo (100-200ml) ale żywica jest dość tania - poniżej 20zł za taką ilość.

Może jakaś żywica akrylowa? Musi się to połączyć z plexi.

znalazłem coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/akrylowa-zywica-odlewnicza-masa-formierska-acrysta-7221658760 - żywica akrylowa

https://allegro.pl/oferta/zywica-epoksydowa-epoxy-resin-bezbarwna-300gramow-7075366230 - żywica epoksydowa

Ta akrylowa według opisu chyba będzie bardziej przyjazna :)

Jakie macie doświadczenia ze stosowaniem tego typu żywic w akwarium? Ja będę stosował ją w wodzie słodkiej RO ale też wolał bym żeby nic z niej do akwarium się nie przedostawało.

Żywice nie kleją się do plexi 

2 godziny temu, SU1 napisał:

Żywice nie kleją się do plexi 

Coś tam się kleją, konstrukcyjne łączenie to nie będzie, ale złapie i będzie szczelne. 

5 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Przywołamy może do odpowiedzi kolegę @Iceberg. Ma jakieś doświadczenie:

Hej...

Używałem wielokrotnie żywicy epoksydowej do prac w akwarium i teraz dno mojego zbiornika składa się z żywicy wymieszanej z czarnym żwirem i piachem...

Żywica musi mieć atest na styczność z produktami spożywczymi po utwardzeniu i tylko takiej bym używał...

@Robert-reef jest jeszcze coś takiego jak "polymorph" (wyszukaj np na allegro). Było chyba o tym w "koralach" któryś, na forum też wzmianki były. Generalnie, to są takie granulki "plastiku", które topią się w 60 kilku stopniach (w gorącej wodzie), tworzą plastyczna masę, a potem lepisz sobie jak z plasteliny/gliny i na koniec "utwardzasz" w zimnej wodzie. Po stopieniu masa robi się szklista, jak pleksa. Osobiście nie próbowałem, ale do jakiejś pierdółki może warto spróbować? Jakieś groszowe sprawy na allegro, pierwszy wynik - 28zł za 250g. Od taki pomysł. W sumie nie napisałeś, co tam konkretnie kombinujesz odlewać, ale może podpasuje.

1 minutę temu, Tester napisał:

https://reefhub.pl/polymorph-reczne-drukowanie-3d/

Używałem często zanim kupiłem drukarkę 3d

O właśnie! To tu czytałem. Kojarzyłem, ale nie mogłem sobie przypomnieć skąd. Kolejny przykład, że jak się ma problem, warto najpierw przejrzeć reefhuba:-)

Heh. Sprytne to jest :)

Czy to się da wylać? Czy jest to raczej bardziej konsystencji plasteliny?