Skocz do zawartości
vnu007dl

Chłodzenie lampy led 50w

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Pozdrawiam doświadczonych kolegów, pisze bo już nie umiem sobie poradzić, ani znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

Wczoraj zalałem wreszcie moje akwarium 72l, poniżej zdjecie.

Do akwarium zrobilem samodzielnie lampę LED o mocy 50w w 2 liniach. Profil ma szer 16cm a długość 60cm

Wszystko jest super poza chłodzeniem. Jak włączę jedna linie to panel robi się mocno ciepły(nie mam czym zmierzyć temperatury)

A jak włączę już druga linie, to panel jest tak gorący że już ciężko go utrzymać ręką

Moje pytanie jest jak go schłodzić?

Mam pomysł aby na górę panela dokleić na kleju termoprzewodzacym radiator. Tylko nie wiem jaki? Na allegro jest taki na 3,5 cm wysoki albo na 5.

https://allegro.pl/oferta/radiator-profil-aluminiowy-a5724-124x35-na-wymiar-7234971145

Który będzie lepszy? Czy taki na 3,5 wystarczy?bo jak założę ten na 5 to będzie już kloc Wielki i brzydko to będzie wyglądać. Ewentualnie taki wiatrak 15x15. Tylko jak go mocować? Przykleić na górze tego radiatora?

https://allegro.pl/oferta/eluteng-wentylator-komputerowy-chlodzacy-120mm-usb-8315858570

Co mi dorafzicie?poniżej zdjęcia mojej lampy

 

IMG_20190811_131131-800x600.jpg

IMG_20190811_131114-800x600.jpg

IMG_20190810_152921-800x600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie najpierw czym zasilasz te nitki, bo w takiej konfiguracji lampę widziałem i była ledwo ciepła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lepiej już nie włączaj wszystkich diod bo zaraz ich szlak trafi i będziesz robił od nowa.Wtedy poczytaj jak prawidłowo zrobić lampę led

 

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Power ledy 3 i 5 w 750mA

1 Red

1uv

2xwhite 20000k

2x wbite 6500k

Reszta blues i royalblue, po 9 diod w jednej lini

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, vnu007dl napisał:

Power ledy 3 i 5 w 750mA

1 Red

1uv

2xwhite 20000k

2x wbite 6500k

Reszta blues i royalblue, po 9 diod w jednej lini

 

a które 3 w mają 750ma?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam literówka.

Wszystkie diody mają 700mA

Wszystkie są 3 w, a 5w mają tylko royalblue (5szt) i wbite 20000k (2szt)

Znajomy który mi to litował mówił że te zasilacze są ok do tych diod do ich ilości i mocy.

Ale jak to teraz zschłodzić? Co myślicie o tych radiatorach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co podałeś to drivery, jaki zasilacz główny. Ile diod na nitkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to drivery są na 230V input więc nie ma dodatkowego zasilacza. Wyżej kolega pisał że 9diod na nitkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

To co podałeś to drivery, jaki zasilacz główny. Ile diod na nitkę?

to jest zasilacz łącznie z driverem pozwalający zasilić odpowiednią ilość diod,tylko szkoda że jest na 700ma bo diody ciągną na maxa lepszy byłby 600 lub 650


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,są tylko 2 zasilacze po jednym na każdą linie.

Jak to teraz schłodzić? Czy radiator wysokości 3,5 cm wystarczy ?

https://allegro.pl/oferta/radiator-profil-aluminiowy-a5724-124x35-na-wymiar-7234971145

czy dać ten wyższy 5 cm?

https://allegro.pl/oferta/radiator-profil-aluminiowy-190x50-a6023-na-wymiar-6537552914

Który radiator wystarczy?

Jakie wy macie radiatory na lampach?macie jakieś zdjęcia?

Co lepsze dać ten mniejszy plus wiatrak 12x12 czy ten większy bez wiatraka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, vnu007dl napisał:

Dokładnie,są tylko 2 zasilacze po jednym na każdą linie.

Jak to teraz schłodzić? Czy radiator wysokości 3,5 cm wystarczy ?

https://allegro.pl/oferta/radiator-profil-aluminiowy-a5724-124x35-na-wymiar-7234971145

czy dać ten wyższy 5 cm?

https://allegro.pl/oferta/radiator-profil-aluminiowy-190x50-a6023-na-wymiar-6537552914

Który radiator wystarczy?

Jakie wy macie radiatory na lampach?macie jakieś zdjęcia?

Co lepsze dać ten mniejszy plus wiatrak 12x12 czy ten większy bez wiatraka?

ja mam 110cm długi 5 cm wysoki i 18 cm szeroki na 72 diody 3w plus 2 wentylatory 14 cm


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@barto125

Dzięki, ale jestem humanista, nic z tego nie rozumiem:)

Zastanawiam się tylko czy radiator dł 60 cm, szer 12 i wys 3,5 cm wystarczy,  czy muszę ładować taki sam o wysokości 5 cm i do tego jeszcze wiatrak?

@Sygen

Kurde gdzie te foty,siedzę cały dzień dziś nad tym i już mam za dużo w glowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, vnu007dl napisał:

@barto125

Dzięki, ale jestem humanista, nic z tego nie rozumiem:)

Zastanawiam się tylko czy radiator dł 60 cm, szer 12 i wys 3,5 cm wystarczy,  czy muszę ładować taki sam o wysokości 5 cm i do tego jeszcze wiatrak?

@Sygen

Kurde gdzie te foty,siedzę cały dzień dziś nad tym i już mam za dużo w glowie

jakie foty tematów budowy lamp i opisów jest dziesiątki 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dziesiątki,nie wiem kiedy przez to przebrne, nie jestem takim weteranem jak Ty,nie znam tego forum od podszewki

Poszukuję zdjęcia czegoś podobnego co chce zrobić,czyli panel LED nad którym jest radiator i to co mnie najbardziej interesuje czyli jak jest do tego przymocowany wiatrak, bo rozumiem że nie śrubami tylko klejem termoprzewodzacym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś dac na to radiator do tego wentylator radiator spokojnie utrzyma sie na kleju jak dasz go odpowiednią ilość ten klej jest cholernie mocny. 

Wentylator podłączasz do jakiegos termowlacznika na 40 stopni np. i masz sprawę z głowy bo nie mieli Ci powietrza bez potrzeby. 

Prawda jest taka że wystarczy podejrzeć tematy w tym wypadku bo najbardziej "skomplikowaną" część masz za sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale który radiator dać ten mniejszy wystarczy, czy ten większy? Kurde nie znam się na elektronice, mógłbyś podać jakiś link do tego termowlacznika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/wylacznik-termiczny-otwarty-5a-250v-40-c-8217028887, przyklejasz to najlepiej gdzieś w środku na profilu ja mam tak zrobione i działa to bardzo dobrze

co do radiatora pewnie da rade ten mniejszy ale moim zdaniem lepiej żeby było za chłodno niż za gorąco w tym wypadku Twój wybór

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) a jeszcze podpytam do czego podpiąć ten wiatrak z tym włącznikiem? Kolejny zasilacz trzeba? Jak go dobrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dajesz wentylator to radiator spoko może być ten niższy, jeśli wizualnie tak Ci bardziej pasuje. Co do wentylatora - ja mam 14-o centymetrowy AAB, wolno obrotowy, "silent force", praktycznie bezgłośny, można sobie odpuścić wszelkie regulacje obrotów, termostaty i inne takie. Po prostu podpiąć go pod tę samą czasówkę (tak wnioskuję, że tak sterujesz kanałami lampy), która niebieskim kanałem steruje (pewnie niebieski pierwszy się włącza i ostatni wyłącza). Zasilacz do wentylatora stałonapieciowy, na wyjściu ma dawać 12V, 1A (wystarczyło by pewnie 0.15A, ale takie zasilacze to grosze i nie ma sensu kombinować). Jak kupisz taki z regulacją napięcia (też grosze takie z przełącznikiem napięcia), to niby będziesz mógł obroty wiatraka zmniejszyć, ale to w sumie nie ma sensu przy takim wolnoobrotowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 godzin temu, vnu007dl napisał:

wystarczy

a do tego w razie "W" dodasz np.

https://www.aab.com.pl/product-pol-1175-AAB-Cooling-IceSilent-HDD-Cooler-1.html

i nadal masz "niską" lampę która nie waży 100kg

 

jak w pokoju w czasie upałów jest 30st.C + ... to każda lampa będzie się grzała ponad "normę"

3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

 można sobie odpuścić wszelkie regulacje obrotów, termostaty i inne takie.

można ale dobrze jest dodać termika za 3,5zł

https://allegro.pl/oferta/wlacznik-termiczny-norm-otwarty-no-5a-250v-30-c-5655797848

są na różne temp. taki optymalny to 30 - 35st

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, silvia napisał:

można ale dobrze jest dodać termika za 3,5zł

https://allegro.pl/oferta/wlacznik-termiczny-norm-otwarty-no-5a-250v-30-c-5655797848

są na różne temp. taki optymalny to 30 - 35st

Można, ale taki termik... musi działać. Ja trafiłem na taki co nie działał, i jak zacząłem rozpytywać, to się okazało że to norma, że dopiero któryś kolejny taki termik działa jak należy. Czyli nie 3,5zł, a Nx3,5zł i nerwy.

A teraz mam podpięty wiatrak pod jeden z kanałów i święty spokój. Lampa się zapala - włącza się wiatrak, lampa gaśnie - wiatrak staje. Prosto i pewnie. Wg mnie nie warto kombinować. No chyba że masz sterowanie bardziej skomplikowane niż czasówki (np aqma) i zwyczajnie nie masz gdzie się podpiąć z wiatraczkiem, żeby go wysterować automatycznie przy zapalaniu/gaszeniu lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć,
Pozdrawiam doświadczonych kolegów, pisze bo już nie umiem sobie poradzić, ani znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
Wczoraj zalałem wreszcie moje akwarium 72l, poniżej zdjecie.
Do akwarium zrobilem samodzielnie lampę LED o mocy 50w w 2 liniach. Profil ma szer 16cm a długość 60cm
Wszystko jest super poza chłodzeniem. Jak włączę jedna linie to panel robi się mocno ciepły(nie mam czym zmierzyć temperatury)
A jak włączę już druga linie, to panel jest tak gorący że już ciężko go utrzymać ręką
Moje pytanie jest jak go schłodzić?
Mam pomysł aby na górę panela dokleić na kleju termoprzewodzacym radiator. Tylko nie wiem jaki? Na allegro jest taki na 3,5 cm wysoki albo na 5.
https://allegro.pl/oferta/radiator-profil-aluminiowy-a5724-124x35-na-wymiar-7234971145
Który będzie lepszy? Czy taki na 3,5 wystarczy?bo jak założę ten na 5 to będzie już kloc Wielki i brzydko to będzie wyglądać. Ewentualnie taki wiatrak 15x15. Tylko jak go mocować? Przykleić na górze tego radiatora?
https://allegro.pl/oferta/eluteng-wentylator-komputerowy-chlodzacy-120mm-usb-8315858570
Co mi dorafzicie?poniżej zdjęcia mojej lampy
 
IMG_20190811_131131-800x600.jpg.ac547738ba8f5c78d732a6b2989ba4c0.jpg
IMG_20190811_131114-800x600.jpg.fa2775fe02924467094b42c9fddd5198.jpg
IMG_20190810_152921-800x600.jpg.89e6d43d75831cc234c69b590cee3053.jpg

Odgrzewam kotleta [emoji57] mógłbyś napisać z jakiego rozwiązania korzystasz względem chłodzenia lampy? Odpaliłem swoją i po ok 5 minutach belka ma 60”C, a jest to 11 diod łącznie ok 30W na profilu 3,2 cm x 60 cm


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.