Skocz do zawartości
goclik

Akropora - zeszła tkanka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
W niedziele wieczorem robiłem podmianę wody. Jak zwykle zrobiłem ją nieco bardziej zasoloną, aby powoli podnosić poziom zasolenia w akwa (mam 33 ppm). Następnego dnia rano moja akropora wyglądała tak jak na zdjęciu poniżej - z 3/4 korala zeszła tkanka i wystawał goły szkielet. Czy powodem mogło być zbyt szybkie wlewanie świeżej solanki do zbiornika? Inne sps mają się dobrze. Z zaznaczonej odnogi tkanka nie zeszła. Czy jest sens ją odciąć i próbować ratować?

2t60Pn-o.thumb.jpeg.ea2c34efe190dc3882eb4cb81ab5f4ec.jpeg


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie lałeś bezpośrednio wody na korala, lub nie był wystawiony długo poza wodę to nie kwestia podmiany. Może świeżość zbiornika lub inne parametry.

Najlepiej połam ją bo będzie lecieć dalej


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 9866666 napisał:

Jeżeli nie lałeś bezpośrednio wody na korala, lub nie był wystawiony długo poza wodę to nie kwestia podmiany. Może świeżość zbiornika lub inne parametry.

Najlepiej połam ją bo będzie lecieć dalej

Myślę, że to jednak wina podmiany - w pewnym momencie zacząłem lać prosto z wiadra i świeża solanka mogła dolecieć do korala. Parametry myślę, że mimo wszystko były w miarę ok, bo koral zaczął nawet odzyskiwać kolory przed podmianą. Ułamałem zaznaczony kawałek i zobaczymy czy też poleci. Muszę coś wymyślić, aby następnym razem się to nie powtórzyło


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo widzę miejsca na ewentualne odłamanie zdrowej części zatem - brak czynności jest czynnością :)

Zasolenie można podnosić mniej inwazyjnie wlewając wicej solanki, woda będzie odparowywać do poziomu gdzie reaguje dolewka. Acropory nie odczują zmiany.

Swoją drogą mam wątpliwość czy solanka mogła taką reakcję spowodować. Ślinienie, chowanie polipów ale od razu tkanka..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też mi się wydaję że mało stabilny miałeś jeszcze zbiornik i acropora wcześniej musiała bidować, a Ty tylko tą podmianą ją dobiłeś.

I widzę po Twoich postach że z dodatkami kombinowałeś, może z jodem przesadziłeś?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, =Fresz= napisał:

Też mi się wydaję że mało stabilny miałeś jeszcze zbiornik i acropora wcześniej musiała bidować, a Ty tylko tą podmianą ją dobiłeś.

I widzę po Twoich postach że z dodatkami kombinowałeś, może z jodem przesadziłeś?

Zbiornik młody i mało stabilny to fakt. W dodatku jak sam zauważyłeś nieco kombinuję. Co do dodatków to tygodniową dawkę (według opakowania) rozciągnąłem na cały miesiąc więc dużo tego nie było. Ale może być coś na rzeczy z tym jodem jako, że podmianę zrobiłem nieco większą niż zazwyczaj bo około 20%. Chciałem jednak nieco uzupełnić braki bo wszystkie korale (zwłaszcza zielone i czerwone) tracą na kolorze. Stają się bure i myślałem, że może to być spowodowane brakiem mikroelementów. 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To poczytaj na forum co odpowiada za te kolory, oczywiście jeżeli cała reszta w normie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zmieniałeś ustawienie pomp cyrkulacyjnych w zbiorniku? Zbyt silny prąd bezpośrednio na korala może mieć takie skutki. Druga sprawa to No3 i PO4. Koniecznie sprawdź jakie masz parametry i czy czasem nie masz zbyt częstych wahań Kh.

inna możliwość to, że acra mogła zostać poparzona przez innego korala. Nie zauważyłeś czy czasem zwierzak nie przewrócił się na sąsiadujące koralowce lub vice versa?

Oczywiście sprawa świeżego zbiornika to kwestia zasadnicza :)

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne z powyższych, które wymieniłeś się nie zmieniło. Kh w okolicach 7.5, No3 5, Po4 0. 
Skłaniam się ku opinii, że przekroczyłem podmianą jakieś parametry. 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.