Skocz do zawartości
Gość ensso

22*c - ryby i miękkie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

Witajcie,

Ostatnio zwróciłem uwagę na to, że w wielu miejscach (chociażby reeflex.net czy korale.pl) informacja odnośnie temperatury dla niektórych ryb jak i koralowców miękkich to 22*c jako dolna granica. Wiem, że poniżej 24*c zachodzi problem z budowaniem szkieletu wapiennego ale to miękkasów nie dotyczy. W sieci też można znaleźć informacje o parametrach NWM i tam też dolna granica zaczyna się od 22*c. Utarło się, że w akwarium powinno być 26*c. Jak to ma się do rzeczywistości? Czy ktoś próbował tak nisko schodzić? Proszę o udzielanie się osób które mają doświadczenie, wiedzę lub pewność - a nie domysły ;) Jestem bardzo ciekaw tego zagadnienia bo w kwestii temperatur to głównie rozmawia się o możliwym przegrzaniu i sposobach zbijania temperatury ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę razy nie włączyłem grzałki na noc w chłodniejsze jesienne dni. Nad ranem temperatura wskazywała 23c. Jedynie Dori miała ospę :). Reszta zwierzaków miała się dobrze. Krótkie wahania temperatur nie powinny mieć drastycznego wpływu na koralowce. Włączyłem grzałkę i stopniowo dobiła do 26c czyli typowej temperatury wody dla środowisk tropikalnych. Zauważ, że nawet w akwarystyce słodkowodnej, sugerowaną temperaturą dla ryb tropikalnych jest właśnie 26c.

Latem temperatura wody potrafiła dochodzić do 28-29c przez parę dni. Wtedy wrzucałem butelki plastikowe z lodem:). Natomiast zasada jest podobna w obydwie strony z temperaturą, poza tą różnicą, że lodu nie dorzucasz przy 24c :)

Trzymam u siebie 25c od zawsze. Dolna granica faktycznie jest niższa o parę stopni. Zawsze dobrze mieć mały margines, a zwierzaki można przyzwyczaić.

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.