Skocz do zawartości
brawos

Kolektor z bypassami ślepy czy przelotowy?

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę osoby, które bardziej niż ja uważały w szkole na lekcjach fizyki o krótką poradę. Właśnie ogarniam reefera 350 z sumpem w wersji v3 i chcę zaadoptować do swoich potrzeb hydraulikę dodając dwa bypassy. Niestety w nowej wersji układ sumpa jest nie do końca udany - komora pompy powrotu znajduje się bezpośrednio pod kominem. Z tego też powodu "lepiąc" kolektor po swojemu i chcąc dodać bypassy teoretycznie powinienem jak na rysunku poniżej dać nad pompą trójnik, którym woda z jednej strony wracała by w prostej linii w górę do akwa, a w bok szedłby wspomniany kolektor, który był by ślepy i kończył się na ostatnim bypassie. Czy taki układ nie będzie powodował jakichś spadków ciśnienia na ostatnim bypassie w sytuacji, gdy wykorzystywałbym oba bypassy? Czy nie lepiej byłoby zrobić tak jak na kolejnym rysunku zwykłego kolektora przelotowego kosztem większej ilości rur i trochę bardziej zagracając przestrzeń nad sumpem?

 

13.jpg

14.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam przelotowy i jest ok, - przelot jest w powrocie do mniejszego baniaczka. Dodatkowo mam jeszcze przelot na dwa filtry przepływowe. Wszędzie są zawory do regulacji Jeśli chcesz zrobić same bajpasy, to zrób sobie ślepy i oczywiście zawór na każdym odpływie (bajpasie) do regulacji przepływu. Powrót do baniaka powinien być w miarę jak najkrótszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na rozwiązaniu nr 2 będziesz miał większy przepływ dla bypass-ów dla 1 rozwiązania priorytetem będzie główny przepływ, ale i jedno drugie jest uzależnione od wydajności pompy i stopnia otwarcia zaworów na bypass-ach więc de-facto bez znaczenia pod warunkiem, że pompa będzie odpowiednio zwymiarowana dla tych rozwiązań, przy pierwszym rozwiązaniu, jeśli pompa będzie odpowiednio wydajna będziesz miał mniejsze wahania przepływu (ale też będą przy regulacji którykolwiek zaworem) dla głównego obiegu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wiesiektbg napisał:

ja mam przelotowy i jest ok, - przelot jest w powrocie do mniejszego baniaczka. Dodatkowo mam jeszcze przelot na dwa filtry przepływowe. Wszędzie są zawory do regulacji Jeśli chcesz zrobić same bajpasy, to zrób sobie ślepy i oczywiście zawór na każdym odpływie (bajpasie) do regulacji przepływu. Powrót do baniaka powinien być w miarę jak najkrótszy

Mam wrażenie, że piszemy o dwóch różnych sprawach.

46 minut temu, boo12 napisał:

na rozwiązaniu nr 2 będziesz miał większy przepływ dla bypass-ów dla 1 rozwiązania priorytetem będzie główny przepływ, ale i jedno drugie jest uzależnione od wydajności pompy i stopnia otwarcia zaworów na bypass-ach więc de-facto bez znaczenia pod warunkiem, że pompa będzie odpowiednio zwymiarowana dla tych rozwiązań, przy pierwszym rozwiązaniu, jeśli pompa będzie odpowiednio wydajna będziesz miał mniejsze wahania przepływu (ale też będą przy regulacji którykolwiek zaworem) dla głównego obiegu 

Racja - po twojej odpowiedzi już mi chyba zaświtało odnośnie rozwiązania nr 1, a więc w tym wypadku najprostszego biorąc pod uwagę układ sumpa. Kluczem są tu dwie kwestie na które zwracasz uwagę: podstawowa i oczywista czyli moc pompy oraz druga czyli fakt, że zaworów regulacyjnych na bypassach raczej nie otwiera się na full. Jeśli nie będą otwarte na full i pompa będzie odpowiednia (z tym nie ma problemu bo jest nią Jebao DCP 6500) to odpowiedni przepływ na poszczególnych bypassach będzie się dało ustawić i nie będą tu miały znaczenia teoretyczne spadki rozpatrywane w sytuacji pełnego otwrcia zaworów. Nie jestem pewien tylko tego, o czym piszesz na końcu czyli wahań. Czy na pewno nie wygląda to tak samo dla obydwu rozwiązań? Jeśli jednak byłoby tak jak piszesz to dodatkowy argument za rozwiązaniem ze ślepym kolektorem.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie z praktyki mogę Ci powiedzieć, że każda z tych konfiguracji będzie działała tak samo (pod względem wydajności).  Ciśnienie będzie takie jak wysokość podnoszenia wody, nie ważne w jakim miejscu będzie dodatkowa "odnoga". Oczywiście pod warunkiem, że powrót do akwa nie będzie dławiony zaworem czy znaczącym zwężeniem, oraz, że pompa będzie miała większą wydajność niż możliwości "wylania" wody przez bypassy. 
Wahania wydajności powrotu będą miały miejsce w każdym przypadku. Rozchodzi się o to, że jak otworzysz troszkę bardziej bypass to troszkę mniej będzie wody płynęło do głównego zbiornika a więc poziom wody w kominie spadnie. Jeśli masz pompę DCP to bardzo łatwo to można skorygować dodając mocy. 
Dlatego zrób tak aby mieć jak największy porządek w szafce. 
 

Ja mam u siebie zrobiona jak na zdjęciu i działa super. (teraz mam "zajęte" dwa ostatnie zawory)

IMG_20190524_142117.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, dadario napisał:

Ogólnie z praktyki mogę Ci powiedzieć, że każda z tych konfiguracji będzie działała tak samo (pod względem wydajności).  Ciśnienie będzie takie jak wysokość podnoszenia wody, nie ważne w jakim miejscu będzie dodatkowa "odnoga".

Bomba! Wiele to wyjaśnia. Dziękuję wszystkim za pomoc. Dodatkowo podoba mi się twój pomysł z tymi małymi zaworkami (to jakieś ogrodowe?) na bypassach. Mam wrażenie, że są precyzyjniejsze niż zwykłe zawory kulowe w rozmiarze kolektora i dodatkowo zajmują dwa razy mniej miejsca. Na tych ze zdjęcia poniżej nigdy nie mogłem ustawić przepływu nawet "jako tako". Wstawianie w tym miejscu bramowych i wywalanie kasy to też chyba wyłącznie domena dłubaczy z amerykańskich forów. Twoje są idealne. Po średnicy widać, że chyba też z przepływem przez nie nie ma problemu?

51cmreyd8mms.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje to zawory do systemów nawadniających(ogrodowych). Są mocowane na gwint więc w razie potrzeby mogę je wymienić (założyć taki jaką będę potrzebował króciec na wąż). Są krótsze niż zwyczajne wklejane i sporo tańsze. A ich precyzja jest na nasze potrzeby więcej niż wystarczająca. 

przykładowe ogłoszenie https://e-nawodnienia.pl/zawory/290-zawor-wcisk-25-x-m3-4-gz-pn4.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pozwolę się wtrącić, a gdzie kupowales przejściówke na gwint?  


Posolone akwa 100x50x60 i sump 94l z małym DSB

2 x RW8

Obiegówka Blaue 6000l

LED 220W + 3 x 39W T5 25k

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, dadario napisał:

Moje to zawory do systemów nawadniających(ogrodowych). Są mocowane na gwint więc w razie potrzeby mogę je wymienić (założyć taki jaką będę potrzebował króciec na wąż). Są krótsze niż zwyczajne wklejane i sporo tańsze. A ich precyzja jest na nasze potrzeby więcej niż wystarczająca. 

przykładowe ogłoszenie https://e-nawodnienia.pl/zawory/290-zawor-wcisk-25-x-m3-4-gz-pn4.html

Podziękował!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, KrisNH napisał:

Cześć, pozwolę się wtrącić, a gdzie kupowales przejściówke na gwint?  

W @CoralHouse, są to przejściówki których używa się przy lock linie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :)


Posolone akwa 100x50x60 i sump 94l z małym DSB

2 x RW8

Obiegówka Blaue 6000l

LED 220W + 3 x 39W T5 25k

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.