Skocz do zawartości
klocek1973

Białobrody sciga Hepatusa Dori :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam zbiorniczek o wymiarach 100x50x60  od lutego z obsady mam doktorka,dwa blazenki i hepatuska. Hepatus okolo 7 cm . 3 tygodnie temu kupilem bialobrodego okolo 9-10 cm wszysko bylo z nimi ok jadly razem plywaly razem do dnia dzislejszego. Bialobrody oszalal goni strasznie Hepatusa on chowa sie za cyrkulator gdzie zawsze spi w nocy  na 15 min po czym wyskakuje z kryjowki plywaja obaj jak warjaty 2-3 min i znowu sie chowa . Bialo brody jeszcze w miedzy czasie tez podlatuje do cyrkulatora i chce go atakowac . Jak myslicie przejdzie im czy marwic sie ze bialobrody wykonczy mi hepatusika . Co robic w tej sytuacji . Dziekuje  za jakie kolwiek podpowiedzi pozdrawiam wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz generalnie 2 ryby za duże na twoje akwarium i w takich warunkach pokolce mogą wykazywać wzajemną agresję.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bialobrody zagoni hepatusa jest mały nie poradzi sobie w takim zbiorniku,niestety wielkość zbiornika jak już wspomniał @katani 

bialobrody to taka dziwna ryba kiedyś mi pogonił wargacza,już nie wspomnę jak mu smakowała goniopora którą mi załatwić też potrafił.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze troche za male ale mam zamiar powiekszyc i chcialem sie nacieszyc tymi rybkami no i nie ukrywam dzieciaki  o dori  marzyly.Bede musial spytac kolegi czy nie chce odkupic bialobrodego :-(  dzieki za odpowiedzi pozdrawiam

Czemu odrazu nie atakowaly sie wzajemnie tylko po 3 tygodniach im cos nie podpasowalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przez trzy tygodnie było ok, a teraz nie jest. Nie ma jednoznacznych schematów postępowania ryb w stosunku do wspolmieszkancow, bo nie wszystko zalezy od samych cech gatunkowych. Liczy sie także środowisko, w jakim żyją (w tym dostępność kryjowek, litraz, konkurencja pokarmowa) oraz cechy osobnicze, plus płeć/wiek/rozmiar/czas przebywania w środowisku konkretnych osobników, a także to, kto był pierwszy w zbiorniku i nie wiadomo, co jeszcze. Niektóre warunki zmieniają się z czasem, kiedy któraś z ryb dorasta szybciej, niż druga, przybywa jej w tym czasie masy ciała i moze takze poziomu agresji. 

Skoro doszło do pletwoczynow, to albo jedna z rybek odlow i oddaj, albo odseparuj hepatusa od agresora jakaś przegroda z siatki w akwarium i poczekaj kilka tygodni. Hepatus w tym czasie trochę podrosnie i zdobędzie swój kawałek terytorium, na które bialobrody nie będzie miał wstępu. 

Jestem jednak za opcją oddania, bo akwarium jest stanowczo za małe. Chyba, że już stawiasz większe. 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.