Skocz do zawartości
atk

Pompa obiegowa do 150x50x50

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

akwarium 150x50x50 (jakieś 350 L użytkowo) + sump 100 L - jaką pompę obiegową polecacie do takiego litrażu.

Myślałem aby wziąć z zapasem np. jebao dcp 8k i ją skręcić, z drugiej czy aby na pewno taki przepływ jest/będzie potrzebny może lepiej dcp 6,5k?

Zakładana obsada to rybki + lps być może kiedyś coś mnie najdzie na sps ;)

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękować za wszelkie uwagi i spostrzeżenia :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie wymienione na pewno będą dobre. Różnica w cenie to 50zł. Ja bym brał większą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DCP 8000 przy 1.5m wysokości ma, teoretycznie, 5000l/h. Dodaj do tego kolanka i wyjdzie Ci na styk 10x pojemność akwarium tak więc za dużo tu nie skręcisz. DCP 6500 będzie za słaba.

W moim 700l mam obieg jebao 9000l/h która chodzi na max. Jakie było moje zdziwienie jak pompa nie nadążała gdy spuszczałem wodę do sumpa przez wąż o średnicy 20mm... . Teraz czekam już na przsyłkę DCP-20000........

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poksonpo Twojej wiadomości i przy logicznym myśleniu okazuje się że lepiej od razu wziąć 10k... Bo na 1.5m będzie miała wydajność z 6k i wtedy można coś skręcać... Dobrze rozumuje? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@atk

powinno się brać pompe z zapasem,w twoim przypadku DCP 8000 powinna być dobra :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, atk napisał:

@poksonpo Twojej wiadomości i przy logicznym myśleniu okazuje się że lepiej od razu wziąć 10k... Bo na 1.5m będzie miała wydajność z 6k i wtedy można coś skręcać... Dobrze rozumuje? :)

Jeżeli wybór opieramy na tym że pompa powinna mieć wydajność około 10x pojemność baniaka to dcp 10000 będzie miała już jakiś zapas. Żeby nie tracić tak dużo na przepływie, można dać łuki zamiast kolanek i starać się żeby było ich jak najmniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium raptem 450l w obiegu i pompa 10tys ? hhmmm można i dać 20tys, też będzie zapas mocy..tylko pytanie po co?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obecnego zbiornika (1000 l w obiegu), woziłem DCP 20000 i dzisiaj sprawdzałem przepływ przez sumpa. Podkręciłem ją do 75% z 35% i tak głośnego przepływu prze sumpa jeszcze nie miałem, wrażenie jak bym był nad wodospadem. Skręciłem ją na 50% i jest ok. Wiozłem mocniejsza pompę, żeby nie pracowała na maksa, co pozwala zachować ciszę i wytrzymałość pompy. Docelowo będzie pracować na 60%.

Myślę, że 10000 to dużo, jednak zawsze można ją mocniej skręcić, a różnica w cenie jest niewielka.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 5000 pompę, wydawało mi się że jest ok. (akwa 500l w obiegu)
Założyłem 8000 i pracuje na 95% i według mnie, jak by była 10k to by było jeszcze lepiej.
Tylko później jest problem z hałasem w sumpie jak to Norbi opisuje. Lecz można sobie z tym poradzić. A dobry obieg to jednak podstawa.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 10k na 78% i u mnie hałasu nie ma. W sensie woda przepływa bezgłośnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, katani napisał:

Ja mam 10k na 78% i u mnie hałasu nie ma. W sensie woda przepływa bezgłośnie.

bo sump ma dobre wysokości. lecz jak byś dał większą pompę to by pewnie chlupało.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nawet nie mówię o tym że nie będziesz musiał zmieniać pompy od razu jak większe akwarium postawisz. A postawisz... :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze większe??? 

Przechodzę że 105L reefmax na 450 w obiegu... A szkło 150x50x50... Nie mam więcej miejsca :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

Akwarium raptem 450l w obiegu i pompa 10tys ? hhmmm można i dać 20tys, też będzie zapas mocy..tylko pytanie po co?

Pompa 10000l/h na wysokości 1,5m (średnia wysokość na jaką musi pompa podnieść wodę w akwa) ma wydajność około 5500l/h 6ea808fd3e887970c20031b70d4cedb4.jpg

Jak dojdą do tego kolanka to przepływ jeszcze spadnie. Ciekawy jestem jeszcze jak to jest z wydajnością, czy wykres jest adekwatny do rzeczywistości. 

26 minut temu, atk napisał:

Jeszcze większe??? 

Przechodzę że 105L reefmax na 450 w obiegu... A szkło 150x50x50... Nie mam więcej miejsca :p

Zawsze można pójść w górę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pokson napisał:

Pompa 10000l/h na wysokości 1,5m (średnia wysokość na jaką musi pompa podnieść wodę w akwa) ma wydajność około 5500l/h 

Pytam bo mnie to dziwi ja mam akwarium obecne 150x60x65 i pompa 10tys i 30% jest zapasu,kolanka tylko dwa 90st.

Jeśli dam moc na 90% jest wir w akwarium.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w baniaku (700l) mam pompę 9000l/h i działa to wszystko już 2 lata prawie. W starym akwarium, (150x50x50) była ta sama pompa która chodziła na 90% i widzę ogromną różnicę w filtracji mechanicznej. W obydwu baniakach filtruję wodę poprzez watę i w starym akwa woda robiła się klarowna bardzo szybko, a w obecnym cały czas mam jakieś farfocle. Media filtrtacyjne w skarpetach takie jak węgiel np. też szybciej działają przy większym przepływie.

Mocna pompa obiegowa robi również jako cyrkulator. Mając locline można ustawić wylot np. za skały, żeby wydmuchiwać zza nich syf. 

Jest jeszcze sprawa odpieniacza. Dużo ludzi pisze że obieg powinien być zbliżony do wydajności pompy odpieniacza. Logiczne, ale trzeba wziąć pod uwagę to o czym już pisałem, czyli spadek wydajności pompy obiegowej. Dlatego przykładowo do odpieniacza w którym pompa ma wydajność, powiedzmy 4000l/h i tak obieg powinien być + - 8000l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dyskusja tylko nikt nie napisał jakie średnice rur są używane. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jacek56 napisał:

Super dyskusja tylko nikt nie napisał jakie średnice rur są używane. 

U kolegi pewnie 32mm spływ, rewizja i 25mm pompa--->akwarium. Ja tak mam.

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, pokson napisał:

U kolegi pewnie 32mm spływ, rewizja i 25mm pompa--->akwarium. Ja tak mam.

I beznadziejnie .

Rewizja jak spływ 32 lub nawet 40 nie 25 .

Zeby nie było że zalało.


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze kojarzę to rury są 1":

IMG_20190812_071255.jpg.ee824bd4396d86069b3cad98f8b21716.jpgIMG_20190812_071300.jpg.08900f03487fc72313be4ebf7f0f11af.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, AnT napisał:

I beznadziejnie .

Rewizja jak spływ 32 lub nawet 40 nie 25 .

Zeby nie było że zalało.

Spływ i rewizja 32mm powrót 25mm gdzie tu beznadziejnie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W RD 6500 tłoczenie jest 25mm. Używanie pomp o większej wydajności i dławienie jej przekrojem użytej hydrauliki jak dla mnie mija się z celem. Na załączonym powyżej zdjęciu widać dodatkowy błąd, sitko wstawione w rurę, dodatkowo ograniczające spływ.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem u siebie eksperyment. Ściągnąłem sitko ze spływu, wody w kominie nie ubywa. To znaczy, że u mnie sitko nie ogranicza spływu. Ogranicznikiem jest zawór na spływie.

Za to ze zdjęć powyżej widać, że sitko będzie wystawać z wody, co nie jest dobre, bo może siorbać powietrze, do tego nie będzie przepuszczać wody całą swoją długością.

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.08.2019 o 10:42, atk napisał:

Jeśli dobrze kojarzę to rury są 1":

IMG_20190812_071255.jpg.ee824bd4396d86069b3cad98f8b21716.jpgIMG_20190812_071300.jpg.08900f03487fc72313be4ebf7f0f11af.jpg

A czy kolega dobrze skręcił śrubunki z jednego zdjęcia mam wrazenie jakby uszczelka była na teflonie.
Od dołu teflon od góry czarna uszczelka. Prawdopodobnie mam tylko złudzenie, ale wole napisać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak patrząc na fote tego zbiornika,czy to wzmocnienie górne nie powinno być do końca zbiornika?troche tak dziwnie,ale nie twierdzę że tak nie moze być..słaby ten bok zbiornika po stronie komina.

Nie chcę odbiegać od tematu ale tak tylko mi coś to zdjęcie dało do myślenia.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.