Skocz do zawartości
atk

Pompa obiegowa do 150x50x50

Rekomendowane odpowiedzi

@@Betiakwarium było klejone przez poprzedniego właściciela na zamówienie chyba w erybce (jest gdzieś na to paragon i gwarancja)... jest ze szkła 10mm i jak rozmawiałem u jednego dostawcy to się nawet dziwił, że przy tej grubości szkła by w ogóle tych wzmocnień nie robił. Wcześniej to działało i zakładam, że będzie działać nadal ;)

Pozostaje mieć nadal nadzieję, że wyjdzie świetne akwarium a nie duży basen w salonie :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do core tematu... to jak to połączyć ? Kleić rurki na sztywno? Czy na trytytki jako opaska na wąż elastyczny ;)

Jak macie to u siebie zrealizowane - @@Beti, @katani, @Jacek56, pozostali ? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompe DCP na sztywno ale z małym luzem,że odkręcam i wyjmuję , czyszcze raz na 3-4mies.

Ps.edit nic nie siorbie :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie króciec pasujący do hydrauliki, https://www.coralhouse.pl/koncowka-weza-25-pcv---lacznik-~p32767

Wklejasz w rurę, i wąż silikonowy na łączenie pompy z hydrauliką. Można na sztywno tak jak Beti, ale czasem pompa może przenosić drgania na hydraulikę. No i z wężem łatwiej pompę wykręcić doczyszczenia. Tak jest u mnie (stare zdjęcie):

20171209_155600

 

Nie pakuj żadnego żelastwa do akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze nie zalałeś baniaka to rozważ jeszcze takie ustawienie sumpa żeby pompa była pod spływem. Odejdą ci wtedy niepotrzebne kolanka i straty na wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Kup sobie króciec pasujący do hydrauliki, https://www.coralhouse.pl/koncowka-weza-25-pcv---lacznik-~p32767

Wklejasz w rurę, i wąż silikonowy na łączenie pompy z hydrauliką. Można na sztywno tak jak Beti, ale czasem pompa może przenosić drgania na hydraulikę. No i z wężem łatwiej pompę wykręcić doczyszczenia. Tak jest u mnie (stare zdjęcie):

20171209_155600

 

Nie pakuj żadnego żelastwa do akwarium.

Na zdjęciu dokładnie pokazano jak nie powinno się prowadzić hydrauliki. Sump powinien być obrócony o 180 stopni. Powrót powinien być pod kominem i dwa kolanka 90 byłyby zbędne. Tłocznie wody kosztuje, róbmy to jak najbardziej efektywnie.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, Jacek56 napisał:

Tłocznie wody kosztuje, róbmy to jak najbardziej efektywnie.

był filmik jeżeli chodzi o testy kolanek 90 stopni ten mit obalony, róznica w zastosowaniu takich czy innych na takich malych odleglościach lub ich brak nie ma takiego wpływu na wydajność jak nawet ma to pomijalna, jak odwrócisz jak sugerujesz sump o 180 stopni musisz dać kolanka na spływie co zwiększa szum szczególnie na rewizji, jak byś nie prowadził gdzieś te kolanka muszą być

 

Chyba że sump jest w piwnicy :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, ensso napisał:

Przecież @Jacek56 ma rację...

Ja mam odmienne zdanie bo testowałem też różny układ hydrauliki pod sumpem z miernikiem przepływu, na prostej rurze i na kolankch przy mojej pompie 8tyś i wysokości podnoszenia około 1,5m nie było różnicy na wskazaniu, pamiętam tez ze Michał podsyłał mi ten filmik

tak więc takie moje zdanie oparte na małym tescie w domu, moze zrobilem go źle ale u mnie nie było zadnej róznicy

 

EDIT:

4 minuty temu, ensso napisał:

Dodatkowo lepiej stosować 2x45* niż 1x90*.

ale ogladaleś filmik ktory podalem, co to obala w bardziej profesionalnym tescie :P

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Jacek56 napisał:

Na zdjęciu dokładnie pokazano jak nie powinno się prowadzić hydrauliki. Sump powinien być obrócony o 180 stopni. Powrót powinien być pod kominem i dwa kolanka 90 byłyby zbędne. Tłocznie wody kosztuje, róbmy to jak najbardziej efektywnie.

Z tą różnicą, że prawie wszyscy tak robią. Woda ze spływu załamywana po kolankach hałasuje. Do tego podwójna hydraulika ciągnięta na drugi koniec zabiera więcej miejsca w szafce.

Ktryc tak ma, DarekB tak ma, Moljzesz tak ma, Szutarek78 tak ma, rafik tak ma...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek uczy się całe życie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Z tą różnicą, że prawie wszyscy tak robią. Woda ze spływu załamywana po kolankach hałasuje. Do tego podwójna hydraulika ciągnięta na drugi koniec zabiera więcej miejsca w szafce.

Ktryc tak ma, DarekB tak ma, Moljzesz tak ma, Szutarek78 tak ma, rafik tak ma...

To nie znaczy, że mają zrobioną hydraulikę zgodnie ze sztuką. Jeszcze dłużej będziemy prowadzić tą bezsensowną dyskusję i dojdziemy do tego, że locline nie tłumi przepływu i powoduje, że woda lepiej cyrkuluje w akwarium.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Jacek ale czemu uważasz że jest to rozmowa bez sensu, rozumiem że zgodnie ze sztuką jest tak a nie inaczej ok zgadzam się w 100% że powinno się w konkretny sposob klaść hydraulikę, ale skoro piszesz że tłumi przepływ wody to chociaż daj coś na poparcie tego o czym piszesz, ja wiem bo testowałem że tak nie jest w moim przypadku tak jak podałem przy bardzo nie lubianej jebao :) 8000l/h i podnoszeniu na około 1,5m podłączenie na wprost do góry lub przez dwa zakręty po 90 stopni nie wpłynęło wcale na prędkość przepływu czy też pobór prądu przez pompę

PS: do co locline nie tłumi jak się da ich odpowiednią ilość tez testowałem :P

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3m tłoczenia medium w górę po prostej
Czy 3 m w górę z dodatkowym  przemieszczeniem wody w poziomie na odległość 8 metrów z  2 kolankami

Ilość przelanej wody pozostanie taka sama przy założeniu iż czas pracy pompy będzie identyczny w tych 2 przypadkach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Nie wiem robiłem testy na 1,5m czyli tak jak ma większość nieliczni maja sump w piwnicy czy piętro nizej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli według myślenia kolegów na forum, popartego doświadczeniami,  ilość energii potrzebna do przetłoczenia wody jest niezależna od odległości na jaką ma być  przytłoczona, nie ma tarcia, kolanka nie dają dodatkowych oporów tłoczenia, a łuki  wymyślili po to aby instalacje były droższe. Absurd goni absurd i później Katani pisze, że tak ma być bo KTryc  tak ma. To że straty są w tych instalacjach małe to nie znaczy, że ich nie ma. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ok zapytam inaczej Jacek czy sprawdzałeś to o czym piszesz w praktyce?

37 minut temu, Jacek56 napisał:

 ilość energii potrzebna do przetłoczenia wody jest niezależna od odległości na jaką ma być  przytłoczona, nie ma tarcia, kolanka nie dają dodatkowych oporów tłoczenia,

jest to przecież oczywiste i nikt temu nie zaprzeczy, ale jakie one są Jacek na odległościach w naszej hydraulice mierzyłeś sprawdzałeś kiedykolwiek? bo ja tak i powiem Ci że pomijalne, co nie znaczy że ich nie ma

37 minut temu, Jacek56 napisał:

a łuki  wymyślili po to aby instalacje były droższe.

tak :) jak tysiące innych absurdalnych rzeczy szczególnie w morszczyźnie,  odpowiedz była w filmiku chyba nie oglądałeś, albo nie chcesz zobaczyć no nie będę zmuszał, ale ten mit chłopaki obalili

37 minut temu, Jacek56 napisał:

Absurd goni absurd i później Katani pisze, że tak ma być bo KTryc  tak ma. To że straty są w tych instalacjach małe to nie znaczy, że ich nie ma. 

to nie absurd po prostu nikt się nad tym Jacku nie zastanawia bo ma to tak marginalne znaczenie, czy przez rurę przepłynie 0,01ml czy 1l więcej czy mniej wody na godzinę, przy przepływach rzędu 8 czy 14 tyś litrów na godzinę, dlatego że dla niektórych ważniejsze jest to że zagięta rura na spływie będzie generowała siorbanie i hałas 

 

Ok ogólnie podsumuję żeby nie zanudzać na filmie chłopaki udowodnili nie teoretycznie a praktycznie że rodzaj zastosowanego łuku czy kolanek dwa razy po 45 stopni czy raz 90 stopni nie ma większego znaczenia, pomiary według mnie wiarygodne, ja dodatkowo sam sprawdzałem miernikiem prepływu nie musisz mi wierzyć że pchanie wody prostą rura czy z dwoma kolankami na odcinkach jakiem mamy w akwarium nie ma znaczenia nie musisz mi wierzyć chociaż to sprawdzałem każdy ma swoje zdanie w temacie każdy może sprawdzić sam albo powielać co jest modne i ładnie brzmi 

Dobre Nocy :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak napisałem wcześniej  bezsensowna dyskusja bo nie liczy się ilość energii potrzebnej  do tłoczenia tylko aby było cicho.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
36 minut temu, Jacek56 napisał:

Czyli jak napisałem wcześniej  bezsensowna dyskusja bo nie liczy się ilość energii potrzebnej  do tłoczenia tylko aby było cicho.

No ok Jacek proszę Cię podaj wartość tej energii jak już idziemy w absurdy skoro ruszyliśmy temat z drugiej strony, jaka jest strata energii po zastosowaniu 2 kolanek w rurze zamiast prostej rury odpal pompę podłącz miernik, tylko taki co mierzy w dziesiątych częściach bo myślę że taki z dokładnością do 1W będzie nie trafiony :)

EDIt:

Jacek masz akwarium marzenie, jedno z najładniejszych na forum jak nie najładniejsze hehe nigdy takiego nie miałem i pewnie nie będę pewnie miał, ale upierasz się przy czymś w czym nie masz racji a przynajmniej nie masz dowodu na to ze jest inaczej

Spokojnej Nocy

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

No ok Jacek proszę Cię podaj wartość tej energii jak już idziemy w absurdy skoro ruszyliśmy temat z drugiej strony, jaka jest strata energii po zastosowaniu 2 kolanek w rurze zamiast prostej rury odpal pompę podłącz miernik, tylko taki co mierzy w dziesiątych częściach bo myślę że taki z dokładnością do 1W będzie nie trafiony :)

EDIt:

Jacek masz akwarium marzenie, jedno z najładniejszych na forum jak nie najładniejsze hehe nigdy takiego nie miałem i pewnie nie będę pewnie miał, ale upierasz się przy czymś w czym nie masz racji a przynajmniej nie masz dowodu na to ze jest inaczej

Spokojnej Nocy

 

Dzięki.

Jutro jak się obudzisz i przeczytasz to zastanów się dlaczego nie mam sumpa i dlaczego mam dwie pompy cyrkulacyjne w stosunkowo dużym akwarium ale to tak na marginesie.

Podsumowując straty na tłoczeniu  są tak czy nie? Czy jeżeli są, powinno się ich unikać, tak czy nie? Amerykański filmik dotyczy oporów, strat jakie powodowane są przez użyte kształtki, ciekawe dlaczego nie użyli lukow? 

My dyskutujemy o ilości energii jaką potrzebujemy do przetłoczenia danej ilości wody  na konkretna odległość tak jak  chwialek napisał tego w filmiku już nie ma. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Jacek56 napisał:

Jutro jak się obudzisz i przeczytasz to zastanów się dlaczego nie mam sumpa i dlaczego mam dwie pompy cyrkulacyjne w stosunkowo dużym akwarium ale to tak na marginesie.

wiem to bez odsypiania, :)

1 minutę temu, Jacek56 napisał:

Podsumowując straty na tłoczeniu  są tak czy nie?

są, ale jakie praktycznie żadne ale zgadzam się, że powinno się ich unikać, tylko jak masz wybór między komfortem a niemierzalnymi stratami wiadomo że wybierzesz komfort i tyle, fajnie było by bez sumpa, ale jak już jest w pierwszej kolejności kierujesz się wygodą, bo jaka frajda z zaoszczędzonego wata czy dwóch jak nie możesz zasnąć w pokoju :)

4 minuty temu, Jacek56 napisał:

My dyskutujemy o ilości energii jaką potrzebujemy do przetłoczenia danej ilości wody  na konkretna odległość tak jak  chwialek napisał tego w filmiku już nie ma. 

z prostego powodu Jacku bo 99% ludzi tych którzy mają tego sumpa nie trzyma go piętra niżej tylko pod szafką, gdzie masz maks te 1,5m na wysokości, więc test na 3-4 metrowej rurze jest bez sensu ba jak musisz już tłoczyć na takie odległości to ekonomia już dawno umarla :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem hehe, Panowie przestańcie robić wykładów o "hydraulice" bo to trochę bardziej piaskownica hydrauliki jest ;)

Luz blues te kupa pompki niewiele zmieniają przy takich odległościach.

Grunt to dobrać typ pompy do medium vs średnica rury, wysokość podnoszenia i patrzyć na manometr ;) wszyscy będą zadowoleni. Pompy nie chodzą na wiatr tylko energię elektryczną, mają swoją moc maksymalną i wydajność. Tyle w dziale oszczędności. Inne pytanie co chcecie uzyskać ergo ile m3/h czy tam l/min.

Zakładam, że większa połowa używa źle dobranych pomp do instalacji, jedzie na stratach albo nadwyżkach całkowicie niepotrzebnie. 

Akwariowym jestem newbikiem ale min pompy i hydraulika to jeden z moich światów na dole w maszynie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2019 o 00:05, Jacek56 napisał:

Jutro jak się obudzisz i przeczytasz to zastanów się dlaczego nie mam sumpa i dlaczego mam dwie pompy cyrkulacyjne w stosunkowo dużym akwarium ale to tak na marginesie.

Akurat przy tych pompach kolanka nie mają znaczenia. 

Mam kumpla co buduje baseny i trochę się zna.

Ja Ci odpowiem dlaczego nie masz sumpa. Masz wszystko na jednym poziomie, pompy nie mają strat na wysokości podnoszenia, a to jedynie je ogranicza.

Kolanko czy zastosujesz 90 czy 2x45 nie ma znaczenia bo nie ma dużej siły.

Cytat

Używanie pomp o większej wydajności i dławienie jej przekrojem użytej hydrauliki

W mojej pompie wyjscie z pompy ma średnicę około 7cm i jest bezpośrednio założona mufa z wyjściem na 25mm rurę i uwierz że to w żaden sposób nie ogranicza tej pompy. Tam nie ma dużego ciśnienia.

Cytat

 dojdziemy do tego, że locline nie tłumi przepływu i powoduje, że woda lepiej cyrkuluje w akwarium.

Co do locline, najprościej to wytłumaczyć porównując do karchera. Zużywa mniej wody ale z większym ciśnieniem.

Jest to dobre jeżeli chce ktoś używać obiegu do cyrkulacji. Dla mnie to głupota.

Dodam jeszcze że locline ma szczelinę 2mm? Raz w życiu to miałem w ręku. Więc to tłumi przepływ, bo światło rury jest zmniejszone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.